Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Солдатенко Микола Миколайович. Теоретико-методологічні основи розвитку самостійної пізнавальної діяльності майбутнього вчителя : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Солдатенко М.М. Теоретико-методологічні основи розвитку самостійної пізнавальної діяльності майбутнього вчителя. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – “Теорія і методика професійної освіти”. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2007.

У дисертації теоретично обґрунтовано концептуальні засади та основні принципи самостійної пізнавальної діяльності суб'єктів пізнання, уточнено понятійно-термінологічний апарат теорії пізнавальної діяльності. Виявлено психологічні особливості пізнавальної діяльності; розглянуто наукове і навчальне пізнання, місце самостійної пізнавальної діяльності у процесі професійної підготовки, розвитку творчості та педагогічної майстерності вчителя.

Проаналізовано розвиток самостійної пізнавальної діяльності майбутнього вчителя в умовах забезпечення неперервної освіти, інформатизації та комп'ютеризації суспільства. Самостійна пізнавальна діяльність розглядається як важливий чинник професійної підготовки, підвищення кваліфікації та перекваліфікації вчителя.

Обґрунтовано положення про те, що традиційні засоби організації навчально-виховного процесу недостатньо активізують самостійну пізнавальну діяльність майбутнього вчителя у педагогічних навчальних закладах І–ІV рівнів акредитації. Експериментально доведено ефективність використання різних засобів активізації пізнавальної діяльності учнів та студентів.

Аналіз результатів дослідження дав змогу визначити подальші шляхи розвитку самостійної пізнавальної діяльності в умовах упровадження нових навчальних технологій.

Теоретико-методологічний аналіз нових концептуальних положень розвитку освіти відповідно до змін життєдіяльності суспільства, дав можливість встановити, що в умовах розбудови демократичного суспільства, його гуманізації та гуманітаризації проблема розвитку самостійної пізнавальної діяльності майбутнього вчителя набуває актуальності і актуалізації. Її розв’язання тісно пов'язане з пошуками нової парадигми вищої освіти, в тому числі – педагогічної, впровадженням сучасних інноваційних технологій у професійну підготовку учителя, формуванням та розвитком його особистості. Одним з важливих чинників цього процесу є інформатизація суспільства, яка сьогодні розглядається як природний шлях життєдіяльності майбутніх поколінь та розвитку нових навчальних технологій. Відповідно до цього має відбуватися і перебудова навчально-виховного процесу в системі освіти.

На основі узагальнення результатів дослідження зроблено такі висновки:

1. Встановлено, що останнім часом здійснюються активні розробки нових технологій професійної підготовки майбутнього вчителя, які зорієнтовані на формування його особистості, розвиток творчості й самостійності. Необхідною є розробка нової концепції навчання, в якій всі її складові спрямовані на особистісно-орієнтований розвиток учителя, формування його як творця, здатного не лише самостійно здобувати знання, а й реалізовувати їх відповідно до практичних вимог сьогодення. Важлива роль у цьому складному процесі належить самостійній пізнавальній діяльності педагогів.

2. Вивчення стану дослідженості проблеми розвитку самостійної пізнавальної діяльності у вищих навчальних закладах педагогічного профілю свідчить про значне посилення уваги до організаційно-педагогічних аспектів самостійної навчально-пізнавальної діяльності впродовж останніх двох десятиліть. В умовах гуманізації та демократизації навчального процесу, впровадження нової освітньої парадигми здійснюються пошуки шляхів удосконалення підготовки фахівців. Чільне місце при цьому відводиться особистісно-орієнтованому навчанню та практичній реалізації особистісного потенціалу кожним суб’єктом навчання. З огляду на бурхливе зростання кількості інформації та уможливлення доступу до неї завдяки комп’ютеризації гостро постає питання організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності як в методичному плані, так і в плані програмного і технічного забезпечення навчального процесу.

Упровадження нових навчальних технологій, комп’ютеризація навчання, розвиток дистанційної освіти ставлять самостійну пізнавальну діяльність учнів та студентів на новий рівень. Однією з ефективних методик стає модульний підхід, який уможливлює організацію систематичної роботи студентів і забезпечення високого рівня професійної підготовки. Аналіз різних способів навчання свідчить, що ефективність цього процесу визначається рівнем мотивації, уміннями та можливостями самостійної навчальної роботи.

3. На основі вивчення зарубіжного досвіду організації самостійної навчальної діяльності студентів (Велика Британія, Німеччина, США) виявлено, що професійна підготовка майбутніх учителів, незважаючи на значну розгалуженість і різноманітність освітніх систем, спрямована не лише на формування знань і вмінь, а насамперед на вироблення умінь самостійно навчатися, вироблення здатності адаптації до соціальних, технічних та інформаційних змін у суспільстві.

4. Сучасний поняттєво-термінологічний апарат самостійної пізнавальної діяльності є недостатньо розробленим і фактично не дає можливості чіткої інтерпретації складників досліджуваної проблеми. У зв’язку з цим уточнено понятійно-термінологічний апарат даної проблеми, зокрема проаналізовано поняття “пізнавальна діяльність”, “самостійна пізнавальна діяльність”, “самостійна навчально-пізнавальна діяльність”, “самостійна робота”, “самоосвіта”, ”інформація”, “знання”. Показано, що окремими поняттями деякі автори користуються некоректно, іноді неадекватно ототожнюючи їх. Здійснено аналіз навчального та наукового пізнання, показано їх спільність і розбіжності. Виявлено суперечності між суб’єктом та об’єктом пізнання, що свідчить про необхідність подальшого дослідження методологічних та методичних аспектів процесу пізнання в нових соціокультурних умовах.

Розкрито основні принципи самостійної пізнавальної діяльності: здійснення повного циклу пізнавальних дій; взаємопов’язаності пізнання, практичної діяльності та комунікації; поняттєво-концептуалізуючої та тлумачної діяльності; взаємозв’язку пізнавальної діяльності і творчого процесу; переходу особистого знання в соціальне; взаємодії суб’єкта та об’єкта пізнання; функціонування та розвитку системи колективної міжсуб’єктної діяльності пізнання.

5. Основним завданням педагогів та організаторів освіти в умовах нової освітньої парадигми є забезпечення розвивальної ролі кожного суб’єкта навчального процесу. При цьому змінюються і функції викладача, він тепер не інформатор, не “передавач” інформації, а передусім організатор, консультант та співучасник процесу пізнання. Поки що в більшості навчальних закладів студента вчать, тоді як логічніше було б, щоб він учився самостійно. При цьому загострюється нагальна потреба навчити студента вчитися й забезпечити відповідні умови для такого навчання. Звідси випливає необхідність забезпечення організаційно-практичних та методичних умінь учителів (викладачів), що вимагає їх спеціальної підготовки до роботи з учнями з метою формування в них умінь та навичок самостійної навчальної діяльності. Водночас спостерігається спрощений, іноді формальний підхід до організації самостійної пізнавальної діяльності студентів, коли така діяльність розглядається як певний допоміжний засіб, позааудиторна робота, у процесі якої студент повинен за завданням викладача самостійно опрацювати певний розділ навчальної програми.

6. У розвитку професіоналізму вчителя значну роль відіграє неперервність його освіти. Неперервна освіта є системою, що дає можливість задоволення інтелектуальних, громадсько-політичних, професійних, етичних і естетичних проблем людини, як принцип, який пронизує й об’єднує всю систему освіти, всі канали виховного впливу. В умовах науково-технічного і соціального прогресу, становлення та розвитку неперервної освіти значно зростає роль загальноосвітньої школи. Саме тут повинні сформуватися перші уміння, перші бажання і т. зв. смак до знань. Наступні інституції (ВНЗ, інститути підвищення кваліфікації, курси за інтересами, набуття другої професії, самоосвіта тощо.) мають функціонувати на основі тих знань, умінь та навичок, які були сформовані на попередніх етапах. Вища освіта є важливою складовою системи неперервної освіти.

Для реалізації неперервної освіти необхідними є потреба та інтерес, а також відповідні для цього процесу можливості та уміння вчитися. Особливе місце тут посідає вміння самостійно навчатися. Це уміння потрібне всім: учням, студентам, спеціалістам різного профілю і кваліфікації. Показано, що оволодіння учнями навичками самостійної навчальної роботи є передумовою, яка дає змогу не лише здобути освіту, а й забезпечити в подальшому нерозривний зв’язок трудової та самоосвітньої діяльності. Останній чинник є найбільш вагомим у професійному становленні, підвищенні кваліфікації та перекваліфікації.

Дослідженнями встановлено стабільну картину незадовільного стану розвитку пізнавальної діяльності студентів, яка практично залишається незмінною протягом останніх двох десятиліть. До цього часу не до кінця усвідомленою є необхідність переходу в процесі професійної підготовки до нових форм і умов організації управління учінням, навчанню вмінь учитися. З огляду на це виникла необхідність переосмислення самостійної пізнавальної діяльності, основ її організації на практиці в умовах розвитку глобалізаційних процесів та інформатизації суспільства.

7. У нових концептуальних ідеях щодо вищої освіти ключовими є положення щодо розвитку особистості, орієнтація на формування у спеціаліста таких професійних якостей, які б допомогли йому підготуватися до майбутньої діяльності не лише у професійному, а й у соціальному та культурно-історичному контекстах. Саме за умови постійного самовдосконалення, коли фахівець самостійно здобуває нові знання відповідно до зростаючих вимог у швидкозмінному світі, є можливість забезпечення високого рівня професіоналізму. Стосовно майбутнього вчителя, то у процесі професійної підготовки він повинен оволодіти ще й методичними навичками навчання учнів прийомам самоосвітньої діяльності. При цьому важливу роль відіграє пізнавальний інтерес та формування мотивації до навчання у кожного суб’єкта учіння. Для цього необхідне відповідне навчально-методичне забезпечення пізнавального процесу (навчальними програмами, посібниками, методичними матеріалами, комп’ютерами, можливістю користування мережею INTERNET тощо).

8. Організація самостійної навчальної діяльності студентів ВНЗ педагогічного профілю І – ІІ рівнів акредитації має певну специфіку. Хоча контингент цих ВНЗ за віком та життєвим досвідом більше “тяжіє” до старшокласників загальноосвітньої школи, однак недостатньо враховується, що в таких педагогічних навчальних закладах здійснюється підготовка майбутніх учителів початкових класів та вихователів дошкільних закладів (на базі 9 класів). Після закінчення навчання вони повинні бути готовими до організації самостійної пізнавальної діяльності дітей дошкільного віку та молодших школярів. В умовах стрімкого інформаційно-технологічного розвитку стає особливо актуальною проблема підготовки до самостійної пізнавальної діяльності як у загальноосвітній школі, так і у ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації.

9. Незважаючи на наявність значних можливостей щодо активізації пізнання, у практиці навчальної діяльності ще недостатньо й неефективно використовуються методи та прийоми, завдяки яким реалізується активна пізнавальна діяльність. Поки що відсутнє цілісне, комплексне дослідження проблеми організації самостійної пізнавальної діяльності в навчальних закладах та активізації її в різних навчальних умовах. Не приділяється належної уваги формуванню культури навчально-пізнавальної діяльності. У цілому картина є досить фрагментарною, адже значна кількість опублікованих робіт присвячена розгляду лише окремих організаційних або ж методичних підходів щодо їх застосування при викладанні певних навчальних дисциплін.

Сучасна організація навчально-виховного процесу у вищих навчальних закладах характеризується значною кількістю прийомів активізації пізнавальної діяльності студентів. Більшість з них можна використовувати і в навчальній діяльності учнів загальноосвітніх шкіл, ПТНЗ, ліцеїв, гімназій тощо. Враховуючи психологічні особливості та пізнавальні можливості учнів, вважаємо за необхідне використання всіх дидактичних принципів, зокрема принципів науковості та доступності, опори на раніше здобуті учнями знання, поступове ускладнення пізнавальних завдань та прийомів активізації розумової діяльності. Формування умінь і навичок самостійної навчальної діяльності має стати однією з найважливіших складових розвитку постійної потреби та здатності до самоосвіти. Самоосвіта ж розглядається як один із дієвих чинників забезпечення можливості самонавчання, підвищення кваліфікації чи перекваліфікації спеціаліста впродовж його життя, а насамперед – розвитку особистості та задоволення її пізнавальних потреб.

10. Розвиток нових навчальних та інформаційних технологій актуалізує розробку засобів активізації пізнавальної діяльності, яка нерозривно пов’язана з процесом конспектування. Такий процес вимагає від кожного суб’єкта пізнання володіння прийомами ефективної роботи з інформацією, підготовки рефератів, виступів, конспектування першоджерел та конспектування під час лекцій і водночас розвитку умінь власної навчальної діяльності з метою підвищення свого інтелектуального рівня.

Проведений педагогічний експеримент підтвердив основні положення гіпотези дослідження: обґрунтованість сутності, змісту та організаційно-педагогічного забезпечення самостійної пізнавальної діяльності у професійній підготовці майбутнього вчителя, врахування, зокрема, таких чинників, як комп'ютеризація та інформатизація суспільства, соціально-економічних змін, які в ньому відбуваються; обґрунтування та доцільність модульно-рейтингової системи навчання у ВНЗ педагогічного профілю. Ефективна професійна підготовка майбутнього педагога можлива за умови функціонування цілісної системи організації самостійної навчально-пізнавальної діяльності на всіх освітньо-кваліфікаційних рівнях і забезпечення відповідної підготовки вчителя до вирішення задачі навчити учнів учитися.

Теоретичні висновки підтверджені експериментальними даними рефлексії студентів педагогічних навчальних закладів I – IV рівнів акредитації.

Теоретико-методологічні результати дисертаційного дослідження доцільно використати у професійній підготовці педагогічних кадрів відповідно до вимог Державної програми “Вчитель” та вирішення проблеми забезпечення самоосвітньої діяльності вчителя впродовж усього життя.

Подальшого дослідження потребують проблеми оптимізації самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів педагогічних навчальних закладів, учнів загальноосвітніх шкіл та професійно-технічних закладів; вивчення як зовнішніх складових процесу учіння, так і його суб’єктивне відображення у свідомості учнів та студентів, їх рефлексії; науково-методичного та психологічного забезпечення системи навчально-пізнавальної діяльності в умовах неперервної освіти; впливу інформатизації та комп’ютеризації на процес пізнання; організаційно-педагогічне забезпечення професійної підготовки майбутніх педагогів у ВНЗ усіх рівнів акредитації та середніх навчальних закладів на основі більш широкого впровадження самостійної навчальної діяльності суб'єктів пізнавального процесу.

Публікації автора:

Монографії

Солдатенко М.М. Теорія і практика самостійної пізнавальної діяльності: Монографія. – К.: Видавництво НПУ імені М.П.Драгоманова, 2006. – 198 с. – 17, 92 авт. арк.

Солдатенко М.М. Проблеми розвитку неперервної професійної освіти // Неперервна професійна освіта: проблеми, пошуки, перспективи: Монографія / За ред. І.А.Зязюна. – К.: “Віпол”, 2000. – С. 228-248. – 0, 9 авт. арк.

Солдатенко М.М. Проблеми професійного вдосконалення викладача професійно-технічного навчального закладу // Педагогічна майстерність у закладах професійної освіти: Монографія / Н.Г.Ничкало, І.А.Зязюн, М.П. Лещенко та ін. – К.: Поліграф. – Вид. центр ТОВ “Імекс ЛТД”, 2003. – С.110-123. – 1,1 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самоосвіта педагога як засіб розвитку професійної майстерності // Педагогічна майстерність: проблеми, пошуки, перспективи: Монографія / Н.Г.Ничкало, І.А.Зязюн, Л.П.Пуховська та ін. – К.; Глухів: РВВ ГДПУ, 2005. – С. 97-103. – 0,7 авт. арк.

Навчально-методичні матеріали

Психолого-педагогические основы подготовки современного учителя: Методические рекомендации для преподавателей педагогических вузов / Сост.: Солдатенко Н.Н., Бургин М.С., Дмитрик И.С., Кривонос И.Ф., Тарасевич Н.Н./ Под ред. И.А.Зязюна.- Полтава; Киев, 1990. – 92 с. – (авторські – 0,4 авт. арк.)

Самостійна пізнавальна діяльність студентів: Методичні рекомендації / Укл. М.М.Солдатенко, В.М.Володько, І.С.Дмитрик, Т.В.Іванова, Л.П.Пуховська – К.: ІСДО, 1993. – 52 с. – (авторські – 0,5 авт. арк.)

Статті у наукових фахових виданнях

Солдатенко М.М. Деякі аспекти навчально-пізнавальної діяльності учнів // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Зб. наук. праць Уманськ. держ. пед. ун-ту ім. Павла Тичини /Ред.кол.: Н.С.Побірченко (гол. ред.) та ін. – К.: Науковий світ, 2002. – Вип. 3. – С. 31-38. – 0,5 авт. арк.

Солдатенко М.М. До питання про мотивацію навчально-пізнавальної діяльності учнів та студентів // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчанння у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. праць / Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – К., Вінниця: ДОВ Вінниця, 2003. – С. 425-430. – 0,5 авт. арк.

Солдатенко М.М. Методологічні аспекти організації самостійної пізнавальної діяльності студентів // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2002. – Вип. 2 (6). – С. 24-30. – 0,4 авт. арк.

Солдатенко М.М. Особливості пізнавальної діяльності: теоретико-методологічний аспект // Педагогіка і психологія професійної освіти: результати досліджень і перспективи: Зб. наук. праць / За ред. І.А.Зязюна та Н.Г.Ничкало. – К., 2003. – С. 119-124. – 0,3 авт. арк.

Солдатенко М.М. Організаційно-методичні аспекти самостійної навчальної роботи студентів // Наук. записки Ніжин. держ. пед. ун-ту імені Миколи Гоголя. – Ніжин, 2002. – Ч.2. – С. 135-138. – 0,3 авт. арк.

Солдатенко М.М. Підготовка вчительських кадрів в Українській РСР // Початкова школа. – 1988. – № 1. – С 2-5. – 0,5 авт. арк.

Солдатенко М.М. Пізнавальна діяльність як категорія сучасної педагогіки // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2005. – Вип. 2. – С. 17-25. – 0,8 авт. арк.

Солдатенко М.М. Проблеми вдосконалення педагогічної освіти в Україні // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. праць. – К., Запоріжжя, 1999. – Вип. 13. – С. 48-50. – 0,3 авт. арк.

Солдатенко М.М. Проблеми забезпечення неперервної освіти в умовах інформатизації суспільства // Вісник Черкаського університету. Серія: Педагогічні науки. – Черкаси. – 2002. – Вип. 43. – С. 27-32. – 0,5 авт. арк.

Солдатенко М.М. Проблеми розвитку педагогічної освіти в Україні // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 1998. – №5. – С. 102-107. – 0,4 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самостійна пізнавальна діяльність в контексті сучасної освітньої політики // Вісник Глухівського державного педагогічного університету. Серія: Педагогічні науки. – Глухів: ГДПУ, 2005. – Вип.6. – С. 24-29. – 0,55 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самостійна пізнавальна діяльність учнів // Гуманізація та гуманітаризація професійної освіти: Наук.-метод. зб. / М-во освіти і науки України; Ін-т систем. дослідж. освіти АПН України; Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України. – К., 1996. – С. 89-93. – 0,3 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самостійна пізнавальна діяльність як фактор професійного становлення // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. – 2001. – Вип. 2. – С. 54-66. – 0,6 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самостійна навчально-пізнавальна діяльність як засіб забезпечення неперервності освіти // Неперервна професійна освіта: теорія і практика // Зб. наук. праць / За ред. І.А.Зязюна та Н.Г.Ничкало. – У 2-х ч. – К., 2001. – Ч.1. – С. 186-190. – 0,5 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самостійна пізнавальна діяльність в контексті Болонського процесу // Рідна школа. – 2005. – №1. – С. 3-5. – 0,5 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самостійна пізнавальна діяльність в контексті самоосвіти дорослих // Педагогічний процес: теорія і практика. – К.: Вид-во П/П “ЕКМО”, 2005. – Вип. 3. – С. 240–249. – 0,5 авт. арк.

Солдатенко М.М. Процеси реформування педагогічної освіти в Україні //Професійна підготовка педагогічних працівників: Наук.-метод. збірник / За ред. докт. пед. наук. О.А.Дубасенюк та докт. пед. наук Л.П.Пуховської. – К. – Житомир: Житомир. держ. пед. ун-т, 2000. – С. 10-15. – 0,4 авт. арк.

Солдатенко М.М., Володько В.М. Індивідуалізація навчання студентів //Педагогіка і психологія: Вісник АПН України. – 1994. – №3. – С.91-99. – (авторські – 0,25 авт. арк.)

Солдатенко Н.Н., Сусь Б.А., Бережной П.В. Активизация процесса восприятия лекций по физике посредством включения студентов в самостоятельную работу над материалом по готовым конспектам // Пути активизации самостоятельной работы студентов: Сборн. информац. матер. о передовом опыте. – К.: УМК при Минвузе УССР, 1990. – С. 36-40. – 0,25 авт. арк.

Солдатенко М.М., Франчук Т.Й. До питання про концепцію педагогічної освіти // Вища і середня педагогічна освіта: Науково-методичний збірник. – К.: Вища школа. – 1993. – Вип. 16. – С. 22-28. – 0,25 авт. арк.

Солдатенко М.М., Сусь Б.А. Самостійна пізнавальна діяльність як найважливіша умова формування спеціаліста // Вища педагогічна освіта: Наук.-метод. збірник. – К.: Вища школа. – 1994. – Вип.17. – С.39-44. – 0,25 авт. арк.

Міжнародні видання статей

Солдатенко М.М. Проблеми педагогічної освіти в Україні // Професійна освіта: педагогіка і психологія: Польсько-український щорічник / За ред. Т.Левовицького, І.Вільш, І.Зязюна, Н.Ничкало. – Ченстохова-Київ, 1999. – С. 123-132. – 0,5 авт. арк.

Солдатенко М.М. Пізнавальний інтерес як передумова забезпечення самостійної навчальної діяльності // Професійна освіта: педагогіка і психологія: Польсько-український щорічник / За ред. Т.Левовицького, І.Вільш, І.Зязюна, Н.Ничкало. – Ченстохова – Київ, 2005. – С. 193-200. – 0,4 авт. арк.

Солдатенко М.М. Теоретико-методологічні аспекти пізнавальної діяльності // Професійна освіта: педагогіка і психологія: Польсько-український щорічник / За. ред.Т.Левовицького, І.Вільш, І.Зязюна, Н.Ничкало. – Ченстохова – Київ, 2006. – С. 23-28. – 0,3 авт. арк.

Матеріали конференцій, тези доповідей

Солдатенко М.М. Безперервна освіта: історія, здобутки, перспективи //Система неперервної освіти: здобутки, пошуки, проблеми / Матер. міжнар. наук. – практ. конф. У 6-ти книгах. – Чернівці: “Митець”, 1996. – Кн. 2. – С. 48-51. – 0,3 авт. арк.

Солдатенко Н.Н. Индивидуализация обучения в системе профессиональной подготовки будущего учителя // Индивидуализация обучения студентов социально-политическим наукам в условиях демократизации высшей школы: Тезисы докл. и выступл. на научно-метод. конф. – Херсон, 1991. – С. 46-48. – 0,25 авт. арк.

Солдатенко М.М. Бургін М.С. Деякі принципи організації самостійної пізнавальної діяльності студентів // Зміст, форми і методи самостійної роботи студентів / Матер. обл. наук.-практ. конф. викл. – Тернопіль. – 1990. – С. 7-10. – (авторські – 0,1 авт. арк.)

Солдатенко М.М., Володько В.М. Індивідуалізація процесу навчання студентів як система розвитку особистості майбутнього вчителя // Молодёжь, труд, профессия / Матер. междун. научно-практ. конф. в г. Херсоне. – 13-18 сентября 1993 г. В 2-х частях. / Под общ. ред. В.П.Вишневского. – Херсон, 1994, Ч.ІІ. – С. 79-84. – (авторські – 0,2 авт. арк.)

Солдатенко М.М. Профориентация и профотбор в системе подготовки учителя // Подготовка школьников к осознанному выбору педагогических профессий: Тезисы докл. областн. научно-практ. семинара. (13-14 апреля 1989). – Алушта, 1989. – С. 9-11. – 0,15 авт. арк.

Солдатенко Н.Н. Современные проблемы повышения качества подготовки педагогических кадров // Психолого-педагогические проблемы подготовки педагогических кадров сельскохозяйственных учебных заведений: Тезисы научно-практ. конф. – К., 1989. – С. 67-70. – 0,2 авт. арк.

Солдатенко Н.Н., Бургин М.С. Развитие у студентов интереса к профессии учителя // Матер. межвуз. научно-практ. конф. – Херсон, 1990. – С.72-73. –(авторські – 0,1 авт. арк.)

Солдатенко М.М., Бережний П.В., Сусь Б.А. Деякі питання активізації пізнавальної діяльності студентів при вивченні фізики // Шляхи удосконалення професійно-педагогічної підготовки вчителя в умовах перебудови вищої і середньої школи. Тези доп. міжвуз. науково-практ. конф. – Ніжин, 1990. – С. 116-117. – (авторські – 0,1авт. арк.)

Солдатенко Н.Н. Самостоятельная познавательная деятельность в системе педагогического образования // Психологическая наука: проблемы и перспективы: Тезисы Всесоюзн. конф., посвящ. 90-летию со дня рождения Г.С.Костюка. – К., 1990. – С. 160-161. – 0,1 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самостійна пізнавальна діяльність у системі безперервної освіти // Педагогічна наука – перебудові школи. Матер. наук. конф. Науково-дослідного ін-ту педагогіки УРСР, К., 1990. – С. 21-22. – 0,1 авт. арк.

Солдатенко Н.Н. Некоторые вопросы активизации познавательной деятельности студентов // Совершенствование учебно-воспитательного процесса в школе и педвузе: Тезисы научно-практ. конф. “Педвуз и проблемы современной общеобразовательной школы”, – Кривой Рог, 1990. – С. 164-166. – 0,2 авт. арк.

Солдатенко Н.Н., Володько В.Н., Дмитрик И.С. Методические проблемы повышения эффективности самостоятельной работы студентов // Творчество: теория и практика: Тезисы Всесоюзн. научн. конф. – Киев: КПИ, 1991. – С. 289-292. – (авторські – 0,1 авт. арк.)

Солдатенко М.М., Бережний П.В., Іонушас К.К., Сусь Б.А. Самостійна робота студентів на занятті – суттєвий фактор активізації пізнавальної діяльності // Цілісний підхід до формування пізнавальної активності школярів та студентів: Тези доп. на республ. наук.- практ. конф. – Х., 1992. – С. 131-132. – (авторські – 0,1 авт. арк.)

Солдатенко М.М., Володько В.М. Самостійна пізнавальна діяльність студентів: критерії та рівні ефективності її оцінки і розвитку // Цілісний підхід до формування пізнавальної активності школярів та студентів: Тези доп. на республ. наук.-практ. конф. – Х., 1992. –С. 133-134. – (авторські – 0, 1 авт. арк.)

Солдатенко М.М., Бережний П.В., Сусь Б.А. Індивідуальність можна стимулювати, якщо буде діяти рейтингова система // Освіта. –1992. – №76-77. – (авторські – 0,2 авт. арк.)

Солдатенко М.М. Бережний П.В., Сусь Б.А. Роль всеохоплюючої кумулятивної оцінки при організації самостійної роботи студентів // Неперервна педагогічна освіта: проблеми та перспективи: Тези доп. наук.-практ. конф. Кам'янець-Подільський, 1993. – С. 61-63. – (авторські – 0,1 авт. арк.)

Солдатенко М.М., Володько В.М., Пєхота О.М. Індивідуалізація навчання студентів як система розвитку особистості майбутнього фахівця освіти (доповідь на пленарному засіданні) // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. “Молодёжь, труд, профессия”. – Херсон, 1993. – С. 6-8. (авторські – 0,1 авт. арк.)

Солдатенко М.М. Забезпечення неперервної педагогічної освіти // Соціально-педагогічні проблеми професійної підготовки майбутніх учителів: Тези міжрегіон. наук.- практ. конф. – Житомир, 1993. – С. 16-18. – 0, 2 авт. арк.

Солдатенко М.М., Умови індивідуалізації процесу навчання студентів у системі безперервної освіти // Трудове і професійне навчання: проблеми, пошуки, перспективи: Матеріали між нар. наук.-практ. конф. – Вінниця, 1994. Ч. ІІІ. – С. 73-75. – 0, 2 авт. арк.

Солдатенко М.М., Володько В.М. Індивідуалізація процесу навчання студентів як дидактична система розвитку особистості // Трудове і професійне навчання: проблеми, пошуки, перспективи: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Вінниця, 1994. – Ч. ІІІ. – С. 12-15. – (авторські – 0,1 авт. арк.)

Солдатенко М.М. Формування вмінь та навичок у навчально-пізнавальній діяльності // Вища освіта в Україні: реалії, тенденції, перспективи розвитку: Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. (17-18 квітня 1996 р.). – К. – Ч. ІV. – С. 29-31. – 0,2 авт. арк.

Солдатенко М.М. Про деякі проблеми педагогічної освіти // Университетское педагогическое образование: Опыт, проблемы и перспективы развития: Матер. Всеукр. научно-практ. конф. (11-13 сентября 1996 г.) – Симферополь, 1996. – С. 26-27. – 0,1 авт. арк.

Солдатенко М.М. Самостійна пізнавальна діяльність як засіб забезпечення неперервності освіти // Педагогічна освіта: досвід, проблеми, перспективи: Наук.-метод. збірник за матер. наук.-практ. семін. (4 липня 1996 р.). – Миколаїв, 1996. – С. 9-14. – 0,2 авт. арк.

Солдатенко М.М., Сичова М.І. Про деякі протиріччя педагогічної освіти на сучасному етапі // Конфлікти в педагогічних системах: Збірн. доп. наук.-практ. конф. (20-21 травня 1997 р.). – Вінниця: ВДТУ, 1997. – С. 280-283. – (авторські – 0,2 авт. арк.)

Солдатенко М.М. Проблеми педагогічної освіти в Україні на сучасному етапі // Освіта й виховання в Польщі й Україні (ХІХ – ХХ ст.): Матер. Міжнар. наук.-практ. конфер. – Ніжин, 1998. – Ч. ІІ – С. 3-6. – 0,25 авт. арк.

Солдатенко М.М. Деякі аспекти професійної підготовки в умовах неперервної освіти // Концепція гуманізму в становленні та розвитку професійної освіти: Матер. Міжнар. наук.-практ. конфер. – Одеса, 1998. – С. 114-118. – 0,2 авт. арк.

Солдатенко М.М. Сучасні технології навчання // Освітні технології у школі та вузі: Збірн. статей Всеукр. наук.-практ. конф. – Миколаїв, 1999. – С. 135-137. – 0,2 авт. арк.

Солдатенко М.М. Організаційні основи самостійної навчально-пізнавальної діяльності студентів // Проблеми професійної підготовки вчителя школи майбутнього. Збірн. матер. Всеукр. наук.-практ. конф. У 2-х т. – Мелітополь, 2002. – Т.1. – С. 19-21. – 0,25 авт. арк.