Буряк Петро Юрійович. Теоретико-методологічні основи інтеграційних процесів у сфері підприємництва: дисертація д-ра екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2003.
Анотація до роботи:
Буряк П.Ю.Теоретико-методологічні основи інтеграційних процесів у сфері підприємництва. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2003.
Дисертація присвячена обґрунтуванню державної політики інтеграції України у світовий економічний простір та її реалізації на основі здійснення інтеграційних процесів у сфері підприємництва. У роботі уточнено і доповнено понятійний апарат щодо визначення сутності інтеграційних процесів, принципів функціонування інтегрованих підприємницьких структур (ІПС), та управління ними. Представлено нову класифікацію видів інтегрованих підприємницьких структур, результати їх порівняльного аналізу, основи організаційного проектування та методику оцінки доцільності створення ІПС. Основну увагу приділено розробці фінансово-кредитних механізмів створення ІПС на основі раціоналізації грошових потоків, а також методичним засадам оцінки економічної ефективності функціонування інтегрованих підприємницьких структур на базі критеріального підходу. Підкреслено необхідність трансформації регуляторної функції держави в управлінні ІПС з домінуючим використанням важелів правового і економічного характеру та зменшенням дії важелів адміністративного впливу (окрім антимонопольного контролю). Запропоновано перехід на партнерські взаємовідносини держави та великих бізнесових структур в їх прагненні забезпечити входження на паритетних засадах у світовий економічний простір в результаті підвищення ефективності господарювання всередині країни.
1. Інтеграційні процеси на рівня підприємницьких структур дають можливість не тільки прискорити реалізацію державної інтеграційної політики, а й створюють додаткові резерви в напрямах забезпечення її ефективності, залучаючи в інтеграційні процеси потужний сектор вітчизняної економіки.
2. Створення інтегрованих підприємницьких структур слід розглядати як складний багатоетапний інвестиційний проект, реалізація якого потребує розробки спеціальної методологічної основи. З цих позицій розроблена в дисертації класифікація форм і методів інтеграції підприємницької діяльності дає можливість визначити для кожного з визначених видів оптимальні умови функціонування.
3. В основу методології проектування інтегрованих підприємницьких структур покладена теорія кластерного моделювання, на базі якої обґрунтовані принципи їх побудови в різних сферах підприємницької діяльності, включаючи інтеграцію банківського і промислового капіталів та створення на цій основі різних організаційних форм їх взаємодії.
4. На основі системного аналізу результатів функціонування інтегрованих підприємницьких структур у вітчизняній і зарубіжній практиці доведено, що такі суб’єкти господарювання забезпечують швидке опанувавння прогресивних ресурсозберігаючих технологій у галузі виробничих процесів та управління ними, спрощують доступ дрібним підприємцям до фінансово-кредитних ринків, в тому числі міжнародного рівня.
5. Ефективне функціонування інтегрованих підприємницьких структур потребує кардинальних змін у фінансово-господарських відносинах, які виникають між його учасниками, між ними та державно-інституційною основою управління розвитком національної економіки. Розроблені в дисертації пропозиції в напрямах вдосконалення економічних відносин “держава - ІПС” дають можливість підвищити керованість процесами інтеграції національної економіки у світовий економічний простір, протистояти негативним наслідкам, які в перспективі можуть проявлятися під впливом наростання глобалізаційних процесів у світовій економіці.
5. Вибір стратегічних напрямів інтеграції підприємницьких структур доцільно здійснювати на основі структуризації грошових потоків і фінансових ресурсів за критеріями їх раціональності. Розроблені в роботі моделі структуризації грошових потоків побудовані на таких принципах як: збалансованість обсягів грошових потоків, синхронність їх формування в часі, зростання чистого грошового потоку інтегрованої структури загалом або її основних складових частин (в залежності від мети дослідження).
6. На основі структуризації грошових потоків запропоновано визначати: ліквідність ІПС, її здатність генерувати грошові потоки основних учасників у єдиний інтегрований грошовий потік; можливість гнучко його перебудовувати у відповідності із змінами у інвестиційній та виробничо-господарській стратегіях ІПС, забезпечуючи ефективність використання фінансово-грошових ресурсів.
7. Розроблені на базі використання SWOT - аналізу методичні підходи до оцінки ефективності створення ІПС на різних етапах їх проектування та реалізації передбачають необхідність врахування галузево-виробничих особливостей об’єктів, що інтегруються, прогнозних оцінок результатів їх спільного функціонування у новоствореній інтегрованій структурі. Складовою інтегрального показника, що характеризує сукупний ефект від створення ІПС визначено синергійний вид ефекту, який враховує позитивні і негативні фактори від взаємодії учасників інтеграційного процесу, що дає можливість отримати їх повну комплексну оцінку.
8. Розв’язання проблем прискореного входження України у світовий економічний простір на основі створення ІПС вимагатиме нових підходів до формування державної інтеграційної політики держави. З цих позицій в дисертації обґрунтовано пріоритетність розвитку інтеграційних процесів з врахуванням інтересів і можливостей ІПС в її реалізації. Наявність спільних інтересів різних учасників створення ІПС покладена в основу розробки національної стратегії на державному рівні та запропоновані механізми її конкретизації на рівні регіонів, місцевих органів влади.
9. Запропоновані в роботі дво- і трьохрівневі моделі побудови економічних взаємовідносин “держава - ІПС” є основою для формування ринкової інфраструктури, прогнозування раціональних пропорцій між державним і недержавним секторами економіки, між малими, середніми та великими бізнесовими об’єднаннями.
10. Створення в Україні ІПС може суттєво впливати на конкурентне середовище, посилюючи монополізацію у захопленні ринків збуту. З метою уникнення негативних явищ в дисертації запропоновано посилення контролю Антимонопольного комітету України (АМК). Механізми взаємодії ІПС з Антимонопольним комітетом України, іншими директивними установами державного та регіонального рівня побудовані на принципах розробки превентивних заходів, спрямованих на завчасне уникнення можливих негативних явищ прояву недобросовісної конкуренції між учасниками фінансових і товарних ринків.
11. Реалізація заходів, розроблених в дисертації, стосовно проектування і впровадження в реальну практику господарювання інтегрованих підприємницьких структур є важливим фактором прискореної інтеграції національної економіки України у світовий економічний простір.
Публікації автора:
І. Монографії та навчальні посібники
Буряк П.Ю. Фінансове забезпечення розвитку підприємництва: Монографія / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів: Вид-во ЛДФЕІ Мінфіну України, 2000. – 246 с.
Буряк П.Ю. Інтегровані підприємницькі структури: перспективи розвитку Україні. – Львів: Логос, 2003. – 564 с.
Злупко С.М., Стефанишин О.В., Швайка Л.А., Буряк П.Ю. та ін. Підприємництво: основи, особливості, механізми: Навчальний посібник. - Львів, ЛНУ імені Івана Франка, 2000. - 369 с. (Особистий внесок автора: розділ 10 “Управління підприємницькими ризиками та їх оптимізація” – 0,9 д.а.)
Буряк П.Ю., Мних Є.В. Економічний аналіз на промисловому підприємстві: Навчальний посібник. – Львів: Світ, 1998. – 206 с. (Особистий внесок автора: аналіз та раціоналізація грошових потоків – 1,9 д.а.)
Буряк П.Ю., Стефанишин О.В., Балагурак У.Д., Цимбал Л.Л. та ін. Макроекономіка: Навчальний посібник. – Львів: ІНТЕРЕКО, 2001. – 448 с. (Особистий внесок автора: керівник авторського колективу, науковий редактор, автор розділів 5,7,8 – 3.7 д.а.).
Буряк П.Ю. Підприємництво: фінансове та правове забезпечення: Навчальний посібник. – Львів: ЛДФЕІ, 2003. – 288 с.
Буряк П.Ю., Беркита К.Ф., Ярема Б.П. Податкова система: теорія і практика застосування активних методів навчання: Навч. посібник. – Львів: ЛДФЕІ, 2003. – 208 с. (Особистий внесок автора: керівник авторського колективу, автор теоретичної частини – 5,1 д.а.)
Буряк П.Ю., Шот А.П. Облік запасів підприємства: Навчальний посібник. – Львів: ЛДФЕІ, 2003. – 88 с. (Особистий внесок автора: теоретичні основи обліку – 1.8 д.а.).
Буряк П.Ю., Григор’єва М.І., Карпінський Б.А. Економіка праці й соціально-трудові відносини. Навчальний посібник. – Львів: Логос, 2003. – 440 с. (Особистий внесок автора: керівник авторського колективу, частина ІІ – 4.3 д.а.).
Буряк П.Ю., Карпінський Б.А., Карпова Я.Ю. Маркетинг: Навчальний посібник. – Львів: ЛДФЕІ, 2003. – 336 с. (Особистий внесок автора: розділи 9-11 – 2.6 д.а.).
ІІ. Статті у наукових фахових виданнях
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Вальдрат О.Л. Інформаційні аспекти інтегрування українських підприємств в ринок Європейського Союзу // Вісник ТАНГ. – 1997. – Спец. випуск №1. – С.110-113. (Особистий внесок автора: аналіз загального стану українських підприємств на ринку ЄС – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Маліновська О.Я. Шляхи підвищення ролі податків у стимулюванні діяльності малих підприємств з іноземними інвестиціями в Україні // Вісник ТАНГ. – 1997. – Спец. випуск №1. – С.163-167. (Особистий внесок автора: аналіз ролі та впливу вітчизняного податкового законодавства на залучення іноземних інвестицій в економіку України – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю., Маринець В.П. Роль податку на додану вартість в забезпеченні доходної частини бюджетів в Україні та європейських країнах // Вісник ТАНГ. – 1997. – Спец. випуск №1. – С.77-79. (Особистий внесок автора: аналіз європейського досвіду забезпечення доходної частини бюджетів – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Шкулка С.В. Застосування і порівняння взаємодоповнюючих методів визначення обсягів тіньового сектора в народному господарстві регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. ІУ. – С.97-104. (Особистий внесок автора: якісний аналіз тіньового сектора економіки Західного регіону України – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Наугольник А.С. Оцінка обсягів тіньового сектора промисловості Львівщини // Соціально-економічні дослідження в перехідний період (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. ІУ. – С.121-129. (Особистий внесок автора: якісний аналіз тіньового сектора промисловості Львівщини – 0.2 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Маліновська О.Я. Роль податків у стимулюванні малого бізнесу в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. ІУ. – С.210-216. (Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності стимулювання малого бізнесу в Україні –0.1 д.а.).
Буряк П.Ю., Шот А.П. Амортизація та методи її нарахування в умовах ринкової економіки // Регіональна економіка. – 1998. - №2. – С.168-174. (Особистий внесок автора: аналіз амортизаційних відрахувань як джерела власних фінансових ресурсів підприємництва – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю., Приймак С.В. Методи оцінки фінансової стійкості малих підприємств // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. УІ. – С.212-215. (Особистий внесок автора: аналіз та раціоналізація грошових потоків підприємства – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю. Державне регулювання і фінансова підтримка малого бізнесу в Україні – шлях до пом’якшення соціальних проблем // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. УІ. – С.191-205.
Буряк П.Ю., Маринець В.П. Непряме оподаткування в Україні, його переваги і вади // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. УІ. – С.46-52. (Особистий внесок автора: вплив непрямого оподаткування на розвиток підприємництва – 0.2 д.а.).
Буряк П.Ю. Роль банків у розвитку інвестиційних процесів в економіці України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. УІ. – С.79-85.
Буряк П.Ю., Маліновська О.Я. Роль приватного сектора в розвитку малого та середнього підприємництва в перехідній економіці // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. УІ. – С.272-277. (Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності державної підтримки підприємництва в Україні – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю. Можливості залучення фінансових ресурсів для активізації малого та середнього підприємництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна фінансово-кредитна та податкова політика (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. УІ. – С.39-45.
Буряк П.Ю. Шляхи мобілізації фінансових ресурсів для активізації підприємництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні аспекти розвитку підприємництва (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 1998. – Вип. УІІ. – С.132-139.
П.Буряк. Инвестиционные приоритеты в развитии предпринимательства // Бизнес – информ. – 1999. – №1-2. – С.46-49.
Буряк П.Ю., Альошина Л.Є. Шляхи мобілізації фінансових ресурсів для активізації підприємницької діяльності суб’єктів господарювання // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, випуск 8. – Львів: видавництво ЛКА, 2001. – С.200-206. (Особистий внесок автора: обґрунтування необхідності активізації підприємницької діяльності в Україні – 0,1 д.а.).
П.Ю.Буряк. Проблеми розвитку малого бізнесу в Україні // Актуальні проблеми економіки перехідного періоду. Формування ринкової економіки в Україні: Зб. наук. праць. – Львів: ЛНУ, 1999. – Випуск 4. – С.14-25.
Буряк П.Ю. Перспективи розвитку високотехнологічного підприємництва у західному регіоні України // Актуальні проблеми економіки перехідного періоду. Формування ринкової економіки в Україні: Зб. наук. праць. – Львів: ЛНУ, 1999. – Випуск 4. – С.174-181.
Буряк П.Ю. Мобілізація фінансових ресурсів для активізації малого та середнього підприємництва. - Фінанси України. – 1999. - №12. – С.33-38.
П.Буряк. Державна підтримка інвестиційних процесів в Україні та країнах ЄС // Вісник ТАНГ. – 1999. – Спец. випуск № 10. – С.258-267.
П.Буряк. Форми державної підтримки підприємництва в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Становлення фінансової системи України та проблеми її стабілізації. (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2000. – Вип. ХІІ, частина 1. – С.161-175.
Буряк П.Ю. Розвиток підприємництва в Україні // Економічний вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту, т.2. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2000. – С.298-301.
Буряк П.Ю. Перспективи інноваційної активності у Західному регіоні України та її фінансово-кредитне забезпечення // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна науково-технічна політика: інноваційний розвиток та інформаційний простір. (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2000. – Вип. ХУІ. – С.71-84.
Буряк П.Ю. Розвиток підприємництва в Україні в умовах трансформування податкової системи // Науковий вісник Буковинського фінансово-економічного інституту: Зб. наук. праць. Вип.2.: Економічні науки. – Чернівці: ПП Кондратьєв, 2001. – С.220-228.
П.Буряк, С.Лондар. Визначення оптимальної ставки податків з використанням кривої Лаффера // Регіональна економіка. – 2000. - №1. – С.132-138. (Особистий внесок автора: модель визначення оптимального податкового навантаження на підприємство – 0.1 д.а.).
П.Буряк. Важелі державного регулювання зайнятості в перехідній економіці України // Вісник ТАНГ. – 2000. – Спец. випуск №15, частина 2. – С.102-106.
Буряк П.Ю. Фактори впливу на розвиток малого підприємництва Львівщини // Вісник НУ “Львівська політехніка”. – 2000. - №417 “Менеджмент та підприємництво в Україні“. – С.34-39.
Буряк П.Ю. Міжбюджетні відносини та перспективи формування місцевих бюджетів // Фінанси України. – 2001. - №6. – С.14-23.
Буряк П.Ю. Удосконалення механізмів формування місцевих бюджетів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України. (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2001. – Вип. ХХІУ. – С.80-91.
Буряк П.Ю., Лондар С.Л. Вплив зміни податкової ставки на доходи бюджету // Фінанси України. – 2002.- №1. – С.41-44. (Особистий внесок автора: аналіз взаємозв’язку податкового навантаження на підприємництво і доходів бюджету – 0,1 д.а.).
Буряк П.Ю. Соціально-економічні наслідки глобалізації при формуванні фінансових потоків // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Перспективи розвитку зовнішньоекономічних зв’язків України в контексті процесів глобалізації (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2001. – Вип. ХХVІІІ. – С.76-89.
Буряк П.Ю. Українське підприємництво: проблеми сьогодення та перспективи розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми активізації підприємництва в Україні (Збірник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2002. – Вип. 2(ХХХІІІ) Частина І.. – С.7-12.
Буряк П.Ю., Карпінський Б.А. Аналіз факторів оптимізації грошових потоків у системі підприємницької діяльності // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. Спец. вип. Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємства”. – К.: КНЕУ, 2002. – С.39-55. (Особистий внесок автора: методи раціоналізації грошових потоків –0.4 д.а.).
Буряк П.Ю. Активізація інтеграційних процесів в малому підприємництві та у його взаємостосунках з великим бізнесом // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Зб. наук. праць. Вип.4: Економічні науки. – Чернівці, 2003. – С.19-21.
Л.Альошина, П.Буряк. До проблеми оптимального співвідношення малих і великих підприємств в економіці України. – Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. № 10(1). – 2003.- С. 82-88.
Буряк П.Ю. Інтегровані корпоративні структури в підприємництві України // Фінанси України. – 2003.- №9. – С.50-61.
Буряк П.Ю. Тенденції глобалізаційних процесів та їх вплив на регіональні фінансові потоки // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід ЄС та його адаптація до умов України. (Збірник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2003. – Вип. ХLІІІ. Частина ІІ. – С.59-77.
Буряк П.Ю. Вплив зовнішньоекономічних процесів на формування регіональних інвестиційно-фінансових потоків // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2003. – С.396-398.
ІІІ. Доповіді та тези доповідей на наукових конференціях
Буряк П.Ю., Піхоцька О.М. Особливості сучасної бюджетної політики на рівні адміністративного району та шляхи її вдосконалення // Соціально-економічні та екологічні проблеми розвитку адміністративних районів. Наукові доповіді міжн. наук-практ. конф. (м. Тернопіль, 1997). Частина ІІ / ІРД НАН України. – Львів: 1997. – С.28-31. (Особистий внесок автора: розробка основ формування регіональної політики забезпечення податкових надходжень в місцеві бюджети – 0,1 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Шкулка С.В. Динаміка податкових надходжень до бюджету – важлива інформація для визначення обсягів тіньової економіки // Матеріали наук.-практ. конф. “Проблеми та шляхи розвитку податкової системи України”. – Ірпінь: ДПА України, Мінфін України, НДФІ, 1998. – С.265-268. (Особистий внесок автора: аналіз тіньового сектора в малому бізнесі – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Маліновська О.Я. Вплив податкового законодавства на розвиток малого бізнесу в Україні // Матеріали наук.-практ. конф. “Проблеми та шляхи розвитку податкової системи України”. – Ірпінь: ДПА України, Мінфін України, НДФІ, 1998. – С.209-213. (Особистий внесок автора: аналіз податкового законодавства та його стимулюючої ролі у розвитку малого підприємництва – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю., Лондар С.Л., Наугольник А.С. Оцінка обсягів тіньового сектора промисловості регіону – важливе завдання податкової служби // Матеріали наук.-практ. конф. “Проблеми та шляхи розвитку податкової системи України”. – Ірпінь: Академія ДПА України, Мінфін України, НДФІ, 1998. – С.240-245. (Особистий внесок автора: якісна оцінка обсягів тіньового сектора промисловості регіону – 0.1 д.а.).
П.Буряк. Активізація діяльності банків у розвитку інвестиційних процесів в економіці України // Персонал. – 1998. – Спецвипуск (Матеріали Всеукраїнської наук.-метод. конф. “Сучасні проблеми реформування економіки” - НІУБП, 20-21 листопада 1998 р. – С.182-187.
Буряк П.Ю., Приймак С.В. Сільська інтелігенція України на етапі переходу до ринкових відносин // Тези доповідей ІУ-ої міжнародної наук. конф. “Власински сусрети-98”. – Белград, 1998. – С.15-18. (Особистий внесок автора: характеристика економіки України перехідного етапу до ринку – 0.1 д.а.).
Буряк П.Ю. Роль державної фінансової підтримки підприємництва в Україні // Матеріали міжвузівської наук.-практ. конф. “Проблеми і перспективи розвитку фінансової політики в Україні в умовах ринкової економіки”. – Чернівці, “Ратуша”,1999. – С.90-95.
Буряк П.Ю. Проблеми оподаткування господарських об’єктів у спеціальних економічних зонах України // Матеріали наук.-практ. конф. “Реформа міжбюджетних відносин і проблеми розвитку податкової системи України”. – Ірпінь: Академія ДПА України, Мінфін України, НДФІ, 1999. – С.151-158.
П.Буряк. Особливості розвитку фінансової системи України на сучасному етапі // Зб. матеріалів міжнародного семінару “Uvarunkovania spoleczno-ekonomiczne transgranicznych regionow Lwowskiego i Podkarpackego”. – Ярослав: Вища школа фахова, 2001. - №1. – С.99-107.
Буряк П.Ю. Взаємовідносини місцевих бюджетів на сучасному етапі // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку фінансів місцевого самоврядування в Україні”. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2002. – С.14-16.
Буряк П.Ю. Вплив податкової системи на розвиток підприємництва //Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку). Зб. наук. праць за матеріалами наук.-прак. конф. (20-22 грудня 2001 р.). – Ірпінь: Академія ДПС України, 2002. – С.28-30.
Буряк П.Ю. Проектування процесів галузевої інтеграції в регіонах України на базі кластерних моделей // Доповіді Міжнародної наук.-прак. конф. “Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів в перехідний період”. – Хмельницький: ХІБ, 2003. – С.204-208.
ІУ. Публікації, які додатково відображають наукові результати дисертації
П.Буряк. Проблеми освітньої діяльності вищих навчальних закладів Міністерства фінансів України // Вісник Львівського державного фінансово-економічного інституту (економічні науки). – 2000. - №1. – С.113-120.
Буряк П.Ю. Вдосконалення системи підготовки фахівців для фінансових та податкових органів України // Вісник Львівського державного фінансово-економічного інституту (економічні науки). – 2001. - №2. – С.104-111.
Буряк П.Ю., Бек В.Л., Лондар С.Л. Вдосконалення системи підготовки фахівців для фінансових та податкових органів України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України. (Щорічник наукових праць). – Львів: ІРД НАН України, 2001. – Вип. ХХІУ. – С.416-427.
Буряк П.Ю. Взаємовідносини між місцевими бюджетами на сучасному етапі // Вісник Львівського державного фінансово-економічного інституту (економічні науки). – 2002. - №3. – С.5-8.
Буряк П.Ю., Карпінський Б.А. Системність і дієвість регіональної політики // Вісник Львівського державного фінансово-економічного інституту (економічні науки). – 2002. - №3. – С.138-139.
Буряк П.Ю. Гуманістична сутність економічної освіти в умовах формування в Україні ринкових відносин // Гуманітарний вісник. – Львів: ЛДФЕІ, 2002. – С.5-10.