Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Ларіна Рена Рінатівна. Теоретико-методологічні основи формування регіональних логістичних систем : дис... д-ра екон. наук: 08.10.01 / Харківська національна академія міського господарства. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Ларіна Р.Р. Теоретико-методологічні основи формування регіональних логістичних систем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Харківська національна академія міського господарства Міністерства освіти і науки України, Харків, 2006.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню вирішення однієї з сучасних науково-практичних проблем – формування та забезпечення надійності регіональних логістичних систем. Поєднані та узагальнені поняття “регіон”, “логістика” і “система”, що надало можливість визначити поняття “регіональна логістична система”. Визначено, що розвиток системи регіональних ринків може бути ефективним тільки за умови їх раціональної територіальної організації у відповідності до конкретних соціально-економічних умов регіону і саме застосування принципів логістики надає можливість досягнути необхідної ефективності протікання тих чи інших процесів, функціонування тих чи інших систем.

Враховуючи, що одним з основних показників діяльності суб’єктів господарювання є валовий дохід, логістичний підхід до управління регіональними системами було запропоновано розглядати з точки зору аналізу сукупного доходу всієї регіональної логістичної системи. Це дозволило довести, що вірогідність комерційного успіху кожної з ланок регіональної логістичної системи зростає разом з застосуванням логістичних методів в управління матеріальними потоками. Що стосується ефективного логістичного управління, то воно можливо тільки при інтегруванні управлінських функцій всіх ланок товаропровідної мережі. Запропонована в роботі модель оптимізації логістичної збутової системи регіону дозволяє удосконалити збутову діяльність за допомогою формування мережі каналів розподілення продукції з використанням різноманітних каналів збуту.

Розглядаючи питання стійкості та надійності логістичних систем було визначено, що у безпосередньому зв’язку з цими поняттями виступає таке поняття як ефективність. У відповідності до загальнотеоретичних термінів під ефективністю логістичної системи запропоновано розуміти її властивість приносити якійсь корисний результат (ефект) при виконанні своєї місії. Аналіз понять надійності та ефективності, дозволив дійти висновку, що поняття надійності та ефективності є різними, але взаємопов’язаними. Тому очевидно, що чим вище надійність логістичної системи, тим вище її ефективність. Але тільки до деякої межі, після якої підвищення надійності стає неефективним.

Визначено, що управління регіональними логістичними системами передбачає впровадження механізму управління витратами, які в них формуються. Таким механізмом повинен стати взаємозв’язок логістики та контролінгу, який буде застосовано як при оцінці ефективності логістичних витрат (транспортування, складування, перевантаження тощо), так і при оцінці ефективності сукупних витрат логістичної системи. З цією метою пропонується проведення структуризації доходів і витрат на основі існуючих концепцій логістики.

Розроблено ієрархію критеріїв стратифікації ринкового простору Добропільського району, яка дозволяє при розробці програми стратегічного розвитку регіону чітко уявляти не тільки природні фактори або порівняльні переваги тієї чи іншої територіальної одиниці, але й її відмінності, особливості, специфіку, історичні та культурні коріння. Запропоновано схему проведення ситуаційного аналізу Добропільського району, яка дозволила скласти бізнес-досьє на дану територію, що надало можливість зробити оцінку ступеня виконання поставлених цілей та задач, упорядкувати структуру і функції управління територіальною одиницею.

Розроблено схему інформаційної взаємодії Добропільської районної державної адміністрації та органів державної влади України, підприємств, установ та організацій, населення району, яка дозволила організаційно обґрунтувати та реалізувати обрану стратегію розвитку конкретної територіальної одиниці. Проведено групування підприємств Добропільського району за галузевою ознакою і визначено внесок кожної галузі в формування загального рівня інвестиційного потенціалу району з метою раціонального використання ресурсів господарств району та оптимізації джерел їх інвестування.

На основі проведених автором дисертаційної роботи наукових досліджень здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення однієї з актуальних науково-прикладних проблем сучасного розвитку регіонів України - розробки нових форм і методів управління регіональним розвитком, які базуються на використанні можливостей регіональних логістичних систем.

Комплексне дослідження теорії та методології формування регіональних ринків на базі загальної теорії систем дозволило розробити нові підходи до визначення суті регіональних логістичних систем та запропонувати шляхи забезпечення їх ефективності і надійності. Результати проведених досліджень дали можливість автору зробити висновки і пропозиції теоретичного, методичного і практичного характеру.

1. Дослідження еволюції процесів становлення і функціонування регіональних ринків, умов формування підходів до їх економічного розвитку та комплексної оцінки стану розвитку регіональної економічної системи дозволило визначити основні напрямки удосконалення регіональної політики, що засновані на впровадженні принципів та методів логістики в управління регіональним розвитком.

Виявлено, що для ефективного функціонування регіональної економіки та забезпечення потреб населення необхідно сформувати таку систему ринків, яка не тільки забезпечує раціональне використання наявних ресурсів регіону, але й спроможна регулювати економічні відносини між організаціями та підприємствами сфери виробництва, оптової та роздрібної торгівлі, кредитно-фінансової системи, невиробничої сфери та населенням регіону. У роботі зроблено висновок: для того, щоб система регіональних ринків могла забезпечити ефективний розвиток економіки регіону, необхідним є формування відповідного конкурентного середовища та дієвого антимонопольного механізму; наявність розвинутої фінансово-кредитної системи, що забезпечує надійний грошовий обіг; сприятлива кредитна та податкова політика; цивілізовані форми взаємовідносин суб`єктів господарювання; розвиток міжрегіональних та міжнародних економічних зв`язків; ефективні механізми державного регулювання; впровадження принципів логістики.

Визначено, що розвиток системи регіональних ринків може бути ефективним тільки за умови їх раціональної територіальної організації у відповідності до конкретних соціально-економічних умов регіону і саме застосування принципів логістики надає можливість досягнути необхідної ефективності протікання тих чи інших процесів, функціонування тих чи інших систем.

2. Розгляд та аналіз визначень понять “регіон”, “логістика” та “система”, надав можливість сформулювати комплексне поняття “регіональна логістична система”, під якою розуміється територіальна організація сфери обігу, де відбувається погодження інтересів виробників та споживачів. Це дозволяє поєднати зусилля різних одиниць, які виробляють товари і послуги, з метою оптимізації фінансових, матеріальних і трудових ресурсів, які використовує регіон для реалізації своїх економічних цілей.

3. Доведено доцільність застосування методології системного аналізу та програмно-цільового підходу до моделювання регіональної логістичної системи, що дозволяє вирішити такі задачі: оптимізація структури РЛС, підвищення ефективності використання ресурсів, можливість гнучкого реагування на появу нових цілей та задач, збалансованість регіонального попиту на логістичні послуги з технічними та технологічними можливостями РЛС. Спираючись на принципи системного підходу до аналізу і синтезу логістичних систем запропоновано своєрідну технологію їх застосування при формуванні РЛС.

4. Обґрунтовано і доведено необхідність застосування моделі формування структури ієрархічного управління в регіональній логістичній системі та розроблено методику оцінки результативності її функціонування, що полягає у визначенні економічної доцільності та ефективності, яка повинна оцінюватися шляхом співвідношення та аналізу вхідних і вихідних перемінних. Враховуючи, що одним з основних показників діяльності суб’єктів господарювання є валовий дохід, логістичний підхід до управління регіональними системами запропоновано розглядати з точки зору аналізу сукупного доходу всієї РЛС.

5. Запропонована в роботі модель оптимізації логістичної збутової системи регіону дозволяє удосконалити збутову діяльність за допомогою формування мережі каналів розподілення продукції з використанням різноманітних каналів збуту. Цю задачу запропоновано вирішувати на основі використання розробленої моделі вибору Канів збуту шляхом визначення пріоритетних каналів розповсюдження продукції.

6. Визначено, що управління регіональними логістичними системами передбачає впровадження механізму управління витратами, які в них формуються. Таким механізмом повинен стати взаємозв’язок логістики та контролінгу, який застосовується як при оцінці ефективності логістичних витрат (транспортування, складування, перевантаження тощо), так і при оцінці ефективності сукупних витрат логістичної системи. З цією метою запропоновано проведення структуризації доходів і витрат на основі існуючих концепцій логістики. При цьому, якщо система функціонує як логістична, то формування центрів витрат і формування прибутку набуває логічно завершеного характеру.

7. Зазначено, що однією із важливих умов стійкого розвитку регіонів є розробка та реалізація такої стратегії, яка відповідає сучасному стану та одночасно визначає цілі довготривалої дії. В межах окремого регіону його стратегія визначає вибір, який забезпечить пристосування регіону до потреб ринку, суспільному попиту, системам розподілення та товарного руху, забезпеченню конкурентоспроможності господарюючих на території суб’єктів з метою підвищення якості життя населення. Запропонована в роботі модель реалізації державної регіональної політики та механізм реалізації стратегії розвитку конкретної регіональної логістичної системи дозволяє раціонально використовувати природно-ресурсний, трудовий і виробничий потенціал регіону, підвищити рівень життя населення, поліпшити екологічну ситуацію в регіоні.

Побудовано логістичну модель реалізації державної регіональної політики виходячи з наявності внутрішніх потреб і ресурсів та запропоновано класифікацію організаційних систем, які є невід`ємним атрибутом управлінської діяльності районної державної адміністрації. Розроблено напрямки моделювання логістичної системи регіону, які дозволяють упорядкувати цей процес та підвищити гнучкість всієї соціально-економічної системи території в напрямку її оперативної адаптації до змінних умов мікро- та макросередовища.

8. Запропоновано схему проведення ситуаційного аналізу Добропільського району, яка дає можливість скласти бізнес-досьє на дану територію, що визначає оцінку ступеня виконання поставлених цілей та задач, упорядкувати структуру і функції управління територіальною одиницею. Розроблено ієрархію критеріїв стратифікації ринкового простору на прикладі Добропільського району Донецької області, яка дозволяє при розробці програми стратегічного розвитку регіону чітко уявляти не тільки природні фактори або порівняльні переваги тієї чи іншої територіальної одиниці, але й її відмінності, особливості, специфіку, історичні та культурні коріння.

9. Розроблено логістичну схему інформаційної взаємодії Добропільської районної державної адміністрації з органами державної влади України, підприємствами, установами, організаціями та населенням району, яка дозволяє організаційно обґрунтувати та реалізувати обрану стратегію розвитку конкретної територіальної одиниці.

10. Доведено, що стратегії комплексного розвитку регіону потребують визначення їх результативності. Дисертант пропонує систематизувати результати, а, відповідно, і показники ефективності управління логістичною діяльністю на регіональних ринках збуту на основі економіко-математичного моделювання, заснованого на групуванні показників ефективності за напрямками, виходячи з того, що логістична діяльність на регіональних ринках збуту – це сукупність логістичних та технологічних операцій по доведенню продукції до споживача. Розроблені дисертантом принципи формування системи показників ефективності управління логістичною діяльністю та методика їх визначення дозволить чітко проаналізувати ситуацію і вчасно зреагувати на будь-які зміни ринку.

Отримані за результатами дисертаційної роботи наукові положення та практичні рекомендації є методологічним підґрунтям подальших досліджень проблематики формування і ефективної реалізації державної регіональної політики.

Публікації автора:

Монографії

1. Ларіна Р.Р. Формування та забезпечення надійності регіональних логістичних систем. Монографія. – Донецьк: “Норд-Пресс”, 2005. – 284 с.

2. Ларіна Р.Р. Регіональні логістичні системи (формування, управління та стратегія розвитку) / НАН України. Інститут економіко-правових досліджень. – Донецьк: Изд. “ВИК”, 2004. – 372 с.

3. Амітан В.Н., Ларіна Р.Р., Пілюшенко В.Л. Логістизація процесів в організаційно-економічних системах / НАН України. Інститут економіко-правових досліджень. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2003. – 73 с.

Особистий внесок: з погляду на сучасну концепцію логістики запропоновано та обґрунтовано необхідність поглянути на логістику з точки зору поширеної концепції, яка передбачає її застосування в досить різних галузях, в тому числі з позиції логістизації організаційно-економічних процесів в системах різного рівня. Проведена логістизація комунікаційних процесів. Систематизовано та класифіковано напрямки моделювання в логістичних системах за допомогою економіко-математичних моделей та методів.

4. Амитан В.Н., Ларина Р.Р., Рибас Ю.Ю. Формирование региональной таможенной логистической системы / НАН Украины. Институт экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – 66 с.

Особистий внесок: доведена необхідність формування регіональної митної логістичної системи, як комплексу заходів, спрямованих на підвищення ефективності організації і діяльності регіональної митниці. Розроблено підходи до формування регіональних митних логістичних систем та основні етапи синтезу регіональних транспортно-складських логістичних об’єктів. Запропонована методика визначення ефективності регіональної митної логістичної системи.

5. Ларина Р.Р., Пилюшенко В.Л., Амитан В.Н. Логистика в управлении организационно-экономическими системами. Монография. – Донецк: Изд. ВИК, 2003. – 239 с.

Особистий внесок: проведено аналіз елементарної структури логістики, що дозволило виявити та охарактеризувати основні логістичні активності. На основі аналізу концепцій логістики доведено необхідність її застосування в управлінні різними економічними системами, в тому числі і регіональними. Сформульовано поняття “регіональні організаційно-комерційні системи” та проаналізовано проблеми управління такими системами. Запропоновані напрямки моделювання логістичної діяльності регіону. Розроблено чотирьохрівневу логістичну систему регіону, застосування якої забезпечить бажаний рівень регіонального розвитку.

6. Поважный С.Ф., Ларина Р.Р., Белоусов А.В. Логистика и маркетинг в управлении кадровым потенциалом. – Донецк, «ВИК», 2003. – 276 с.

Особистий внесок: розроблено комплексний аналітичний підхід до управління кадровим потенціалом на основі застосування концепції логістики. Запропоновано система управління кадрами, заснована на концепції кадрової логістики та стратегії підбору і розстановки кадрів за логістичною концепцією “точно в строк”.

Статті у наукових фахових виданнях

7. Ларина Р.Р. Логистическая концепция управления коммуникациями в системе распределения товаров // Все.- 2001.- №4 (19).- С. 73-77.

8. Пилюшенко В.Л., Ларина Р.Р. Глобальная логистическая стратегия в управлении экономическими системами // Прометей: региональный сборник научных трудов по экономике / Донецкий экономико-гуманитарный институт; Институт экономико-правовых исследований Национальной академии наук Украины. – Донецк: Юго-Восток, 2001.- Вып.4.- С.217-223.

Особистий внесок: розроблено логістичну стратегію управління економічними системами.

9. Ларіна Р.Р., Білоусов О.В. Логистический сервис в управлении персоналом // Зб. наук. праць Схiдноукраїнського державного унiверситету “Економiка менеджмент пiдприємництво”.–2001.- №6. – С.180-185.

Особистий внесок: розроблена стратегія логістичного кадрового сервісу, яка полягає в забезпеченні надходження трудових ресурсів в необхідній кількості, необхідної кваліфікації (якості), в необхідний час з мінімальними витратами, які забезпечені їх переміщенням.

10. Ларина Р.Р. Некоторые предпосылки использования логистики как элемента управления системами // Менеджер.- 2001.- №2 (14).- С.86-89.

11. Ларина Р.Р. Маркетинговые исследования в системе распределения // Зб. наук. праць Схiдноукраїнського нацiонального унiверситету “Маркетинг: теорiя i практика” / Ред. кол.:I.Л. Решетнiкова (гол.ред.).- Луганськ: вид-во Схiдноукр. нац. ун-ту, 2001.- С.72-79.

12. Ларина Р.Р. Роль логистики в обеспечении транспортных связей региона // Менеджер.- 2001.- №4 (16).- С.35-38.

13. Ларина Р.Р. Управление микрологистическими системами на основе бизнес-инжиниринга // Зб. наук. праць Донецької державної академії управління “Стратегія маркетингу в управлінні регіоном та підприємством”, т.ІІ, вип.7, серія “Державне управління”. – Донецьк, 2001. – С.224-229.

14. Ларина Р.Р. Моделирование региональной таможенной логистической системы // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2002. – С.224-227.

15. Ларина Р.Р., Пенчук Б.В. Логистические схемы в деятельности торгового центра // Все.- 2002.- №2 (24).- С. 72-76.

Особистий внесок: доведено необхідність застосування концепції логістики в управлінні крупним торгівельним підприємством. Розроблено схему логістичних потоків в торгівельному центрі, застосування якої дозволить регулювати товарні потоки та потоки покупців з метою підвищення ефективності функціонування торгівельного підприємства.

16. Ларина Р.Р., Трушкина Н.В. Разработка модели оптимизации логистической сбытовой системы // Менеджер.- 2002. - №6 (22). – С.123-127.

Особистий внесок: доведено, що основною задачею удосконалення збутової діяльності регіону є формування каналів розподілення продукції з використанням різноманітних каналів збуту. Запропоновано цю задачу вирішувати на основі використання моделі вибору каналів збуту шляхом визначення пріоритетних каналів розповсюдження продукції. Доведено універсальність цих моделей, які можуть бути застосовані в діяльності регіонів будь-якого рівня.

17. Ровный В.Г., Ларина Р.Р. Особенности анализа и выбора сегментов региональных рынков // Менеджер. – 2002. - № 5 (21). – С.208-2213.

Особистий внесок: визначено та проаналізовано найбільш вагомі критерії сегментації регіональних ринків.

18. Ларина Р.Р., Ровный В.Г. Возможности использования логистики в управлении регионом. Збірник наукових праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: серія “Державне управління”, т.ІІІ, вип. 17. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С.214-223.

Особистий внесок: обґрунтовано, що новизна концепції логістичного підходу до управління регіонами складається у всебічному та комплексному рішенні питань руху потоків, які формуються та проходять в процесі управління конкретною логістичною системою. Розроблена концептуальна схема логістичного управління регіоном. Визначені перемінні стану регіону, значення яких впливає на стійкість регіональної логістичної системи.

19. Ларина Р.Р. Логистика как основа проектирования маркетинговых коммуникационных сетей региона // Зб. наук. праць Схiдноукраїнського нацiонального унiверситету “Економіка. Менеджмент. Підприємництво”. - № 9 ч. (ІІ), 2002. – С.108-114 .

20. Ларина Р.Р. Влияние логистики на функции региональных органов государственного управления // Зб. наук. праць Донецької державної академії управління “Державне регулювання економіки та соціального розвитку територій та підприємств”, т. ІІІ, вип. 14, серія “Державне управління”. – Донецьк, ДонДАУ, 2002. – С.180-185.

21. Ларіна Р.Р. Роль логістики в рішенні задач регіонального розвитку // Зб. наук. праць Українського державного університету водного господарства та природокористування “Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком”: Редакційно-видавничий центр, 2003, С.542-546.

22. Ларина Р.Р. Оценка эффективности логистической системы региона // Зб. наук. праць Схiдноукраїнського державного унiверситету “Економiка менеджмент пiдприємництво”.– Луганськ: Видавництво СНУ ім. В. Даля, 2003.- №10. – С.154-161.

23. Ларіна Р.Р. Передумови розвитку регіональної логістики // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Економічні проблеми розвитку регіону і управління ефективністю діяльності промислових підприємств” Серія “Економіка”. – т. ІV. – Вип.22. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С.307-317.

24. Ларина Р.Р., Пенчук Б.В. Развитие функций государства под воздействием логистических методов управления региональными организационно-коммерческими системами // Менеджер. – 2003. - №2 (24). – С.23-27.

Особистий внесок: сформульовано поняття “регіональна організаційно-комерційна система” та розроблена схема організаційно-комерційної системи як процесу перетворення потоку ресурсів.

25. Ларина Р.Р. Логистика в создании эффективного организационно-управленческого механизма управления трудовыми ресурсами // Науковий вісник національного гірничого університету. Науково-технічний журнал: пріоритети економічного розвитку. Економічна діагностика підприємництва. Промисловість: стратегія і тактика реформ. Стратегічне управління. Менеджмент, маркетинг та логістика. - №3. – Дніпропетровськ, - 2003. – С.91-95.

26. Ларина Р.Р. Оценка результативности функционирования региональной логистической системы // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Вип. 6. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С.180-184.

27. Ларина Р.Р. Логистический подход к управлению маркетинговой политикой коммуникаций на предприятии // Менеджер.- 2003. - №1 (23). – С.72-75.

28. Амітан В.Н., Ларіна Р.Р. Вплив логістики на розвиток економічних відносин макрологiстичних систем // Прометей: региональный сборник научных трудов по экономике / Донецкий экономико-гуманитарный институт; Институт экономико-правовых исследований национальной академии наук Украины. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – Вып. 11. – С.60-66.

Особистий внесок: проведено аналіз факторів, які впливають на розвиток економічних відносин України та визначено вплив логістики на розвиток економічних відносин в макрологістичних системах.

29. Ларіна Р.Р. Визначення потенціалу логiстики промислового підприємства // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. №472, Логістика. - Львiв: Видавництво Нацiонального унiверситету «Львiвська полiтехнiка», 2003, С. 470-475.

30. Ларина Р.Р. Моделирование логистических процессов в региональных организационно-экономических системах // Модели управления в рыночной экономике: (Сб. науч. тр.) Общ.ред. и редис. Ю.Г. Лысенко; Донецкий нац. ун-т. – Донецк: ДонНУ, Том 1, 2003. – Спец. вып. – С.58-66.

31. Пилюшенко В.Л., Ларина Р.Р. Информационная логистика – интегральный инструмент управления системой распределения предприятия // Новые технологии – путь в будущее: сборник научных трудов и разработок / Институт экономико-правовых исследований НАН Украины. – Вып.2. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – С.135-139.

Особистий внесок: доведена роль інформаційної логістики в забезпеченні ефективного управління системою розподілення підприємства, як складової системи більшого рівня.

32. Ларина Р.Р., Борзенков В.В. Оптимизация модели логистической модели непрерывного производства // Збірник наукових праць ДонДАУ: “Економічна ефективність ЗЕД підприємств регіону в нових умовах господарювання”. – Серія “Економіка”. – Т.ІV. – Вип.23. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С.69-85.

Особистий внесок: обґрунтовано можливість застосування методу “input-output” в управлінні виробничими потоками логістичної системи промислового підприємства.

33. Ларина Р.Р., Машко Г.В. Разработка стратегии привлечения инвестиций на территорию // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. Донецк: ДонНУ, 2004. – С.291-294.

Особистий внесок: інтерпретовано модель п’яти сил конкуренції М. Портера до управління територією з метою залучення інвестицій.

34. Ларіна Р.Р. Проблеми логістичного посередництва в розвитку інфраструктури регіональних споживчих ринків // Держава та регіони. – Серія: Економіка та підприємство. – Запоріжжя: Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 2004 - № 2. – С.115-119.

35. Ларіна Р.Р. Логістика в організації бізнес-процесів регіону // Проблеми науки. – 2004. - № 10. – С.26-32.

36. Ларіна Р.Р. Вплив якості товарів на зменшення витрат в регіональних логістично-орієнтованих системах // Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.18 / Одес. держ. ун-т; Редкол.: проф. Звєрков М.І., доц. Ковальов А.І., проф. Буркинський Б.В., проф. Валуєв Б.І., проф. Редькін О.С. та ін. – Одеса: ОДЕУ, 2004. – С.202-207.

37. Ларіна Р.Р. Керування витратами в регіональних системах за допомогою логістично-котролінгового підходу // Науковий вісник національного гірничого університету. – 2004. - № 8. – С.69-73.

38. Ларіна Р.Р. Методичні принципи побудови системи моніторингу ланцюгів постачання в регіональних логістичних системах // Менеджер, 2004. - № 4 (30). – С.78-82.

39. Ларіна Р.Р. Ефективність управління якістю логістичних послуг на регіональних ринках збуту // Менеджер, 2004. - №3 (29). – С.91-98.

40. Ларіна Р.Р. Впровадження інформаційних систем управління в діяльність регіональних логістичних систем // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля / Ред. кол.: Т.С. Максимова (гол. ред.). – Луганськ: Вид-во Східноукр. нац. ун-ту ім. В. Даля, 2004.- С.142-147.

41. Ларіна Р.Р. Формування логістичної системи регіону як шлях забезпечення його сталого розвитку // Регіональні перспективи. – 2004. - № 1-2 (38-39). – С.9-12.

42. Ларіна Р.Р. Логістичний зв’язок регіональних ринків як передумова формування регіональних логістичних систем // Економіка і регіон. – 2004. - № 1 (2). – С.20-25.

43. Ларіна Р.Р. Формування ієрархічної структури управління моніторингом в регіональній логістичній системі // Проблеми науки. – 2005. - № 5. – С.16-21.

44. Ларина Р.Р., Костина Л.Н. Формирование инновационной стратегии развития промышленного региона // Менеджер, 2005. - №1 (31). – С.63-69.

Особистий внесок: проаналізовано інноваційний потенціал регіону і його складові, що обумовило розробку механізму оцінки можливості застосування сучасних економічних підходів у практичній діяльності суб'єктів господарювання регіону. Показані можливості реалізації варіантів його інноваційного розвитку на базі упровадження відповідної стратегії.

Тези доповідей та матеріали конференцій

45. Ларина Р.Р. Потенциал логистики // Маркетинг: теорія і практика: матеріали YI Міжнародної наук.-практ. Конф. 18 вересня 2002 р. – К.: КНЕУ, 2002. – С.67.

46. Ларина Р.Р. Оценка результативности функционирования региональной логистической системы // Тези доповідей Міжнародної наукової конференції “Розвиток підприємницької діяльності на Україні: історія та сьогодення”. 24 березня 2003 р., м. Тернопіль. – Тернопіль, 2003. – С.113-114.

47. Ларина Р.Р. Моделирование логистических процессов в экономических системах // Тези доповідей. VІІІ Всеукраїнська науково-методична конференція “Проблеми економічної кібернетики” присвячена 35-річчю кафедри економічної кібернетики Донецького національного університету 6-8 жовтня 2003 р. м. Алушта. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2003. – С.67-68.

48. Ларіна Р.Р. Логістика в системі управління регіоном // Міжнародна науково-практична конференція “Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України”, м. Львів, 2003. - Львiв: Видавництво Нацiонального унiверситету «Львiвська полiтехнiка», 2003, С. 470-475.

49. Ларина Р.Р., Хаджинова Е.В. Логистическая стратегия восстановления производственного потенциала предприятий // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Дні науки 2005”. Том 7. Економіка підприємства та промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.88-91.

Особистий внесок: науково обґрунтовано роль виробничого потенціалу промислового підприємства і необхідність впровадження в його діяльність логістичної стратегії.