Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Шостак Лілія Борисівна. Теоретичні основи еколого-економічного обмеження природного ресурсокористування: дисертація д-ра екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Шостак Л.Б. Теоретичні основи еколого-економічного обмеження природного ресурсокористування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2003.

Дисертаційна робота присвячена теоретичним питанням формування еколого-економічного механізму регулювання економічного зростання в умовах транзитної та стійкої систем економіки. В роботі здійснено наукове обґрунтування концепції обмеження природного ресурсокористування в процесах суспільного виробництва та споживання з метою забезпечення усталеності екологічної складової соціально-економічного розвитку. Розроблено методологію екологічного нормування техногенного впливу на ландшафти та науково-методичні підходи до формування еколого-економічної політики, яка спрямована на збереження природно-ресурсного потенціалу, посилення його ролі у процесах стабілізації та прискорення економічного зростання держави.

Ключеві слова: соціальна змішана економіка, економічний ріст, сталий розвиток, природний ресурс, соціоекологічний ризик, нормування, обмеження.

  1. У дисертаційній роботі проведено комплексне дослідження сукупності теоретичних і практичних проблем забезпечення усталеності екологічної складової економіки в умовах перехідної та стійкої економічних систем. На відміну від існуючих в економічній науці здійснено наукове обґрунтування моделі економічного зростання з урахуванням сучасних соціально-екологічних обмежень розвитку, а також теоретичне узагальнено і визначено напрями формування стратегії екологічної політики України, яку побудовано на еколого-економічних обмеженнях природного ресурсокористування та мінімізації зовнішніх ефектів господарської діяльності. Запропоновано економічні основи стандартизації якості природних ресурсів, розкрито особливості впливу економічної політики, рівня економічного розвитку та соціального відношення до екологічного ризику на величину політично встановленого стандарту якості природних ресурсів. Розроблена система регулювання стану природних ресурсів на підставі інтегрованих індикаторів стану, прямих директивних регуляцій та економічних важелів стимулювання ефективного використання природних ресурсів у народному господарстві.

  2. Проаналізовано можливі напрямки соціально-економічного розвитку в перехідний період на підставі послідовної реалізації світових принципів сталого розвитку з урахуванням національних можливостей їх пристосування для формування прогресивної моделі соціальної змішаної економіки шляхом державного регулювання. Формування системи ринкових відносин (лібералізація, інституціональні та структурні перебудови економіки), реструктуризація народного господарства (галузей та регіонів), формування соціального та загальних елементів постіндустріальної економіки у сфері забезпечення економічного зростання та екологічної безпеки визначені як загальні завдання, які потребують першочергового вирішення у період становлення оновленої економічної системи України. Підкреслюється провідна роль держави у забезпеченні інституціонально-правового підґрунтя діяльності суб’єктів господарювання, регулюванні проблем національної та екологічної безпеки, підтримці фундаментальних наукових досліджень (інновацій), державної системи освіти і охорони здоров’я, будівництві стратегічних об’єктів народного господарства. Визначено, що держава відповідальна за впровадження економічної політики, сфокусованої на забезпеченні нормального функціонування ринкового механізму та умов довгострокового економічного зростання.

  3. На підставі аналізу ролі природних ресурсів у процесах суспільного виробництва та споживання, яка суттєво збільшується в умовах обмеженості загальних чинників економічного росту (труда і капіталу), обґрунтована їх значущість у процесах стабілізації і стимулювання економічного зростання шляхом зменшення суспільних втрат господарської діяльності через вирішення проблем оптимального розподілу ресурсів та розміщення виробництва з урахуванням природно-регіональних властивостей асиміляції відходів та відповідного зменшення соціоекологічних ризиків господарської діяльності. Ресурсні та екологічні обмеження економічного зростання враховуються у макроекономічної моделі на основі використання синтезованої нами виробничої функції Петінга-Хорста, що дозволяє розглядати зовнішні ефекти та ризики як ендогенні чинники забезпечення економічної рівноваги. Розроблена модель виявила необхідність зниження ресурсоємності економіки та соціоекологічних ризиків господарювання, що підкреслює значущість підвищення ефективності споживання природних ресурсів у забезпеченні сталого розвитку України.

  4. У дисертаційній роботі розкрита сутність, дана оцінка зовнішнім ефектам і соціоекологічним ризикам виробничої діяльності, які є чинниками гальмування економічного зростання України. Обґрунтована необхідність державного управління соціоекологічними ризиками на підставі використання внутрішніх природних резервів (асиміляційних властивостей) для самовідтворення цілісності та нормального функціонування екосистем та природних комплексів України. Визначено потенціал самовідновлення природних ландшафтів різних регіонів України у рамках економічних районів та природних територіально-господарських систем, який доцільно ураховувати при оптимізації режиму господарської діяльності, територіальної організації промислового та сільськогосподарського виробництва з метою прискорення економічного зростання регіонів.

  5. Теоретичні дослідження взаємозв’язку соціально-екологічних проблем з рівнем розвитку економіки свідчать про те, що обсяг залучення природних ресурсів у виробництво, який обумовлюється обсягом споживанням промислової продукції та соціально-екологічним перевагами споживачів, прогресивно погіршує якість природного середовища, підтримка якої лімітується ресурсними обмеженнями економіки. Здійснені оцінки вартості природного капіталу визначили методологічні напрямки врахування ефективності використання природних ресурсів для забезпечення соціального добробуту населення України шляхом формування системи зелених національних рахунків, які базуються на оцінці ступеню виснаження природних ресурсів та суспільних втрат внаслідок деградації та забруднення навколишнього природного середовища. Урахування тенденцій виснаження природного капіталу за допомогою зелених національних рахунків дозволить виявити загальний напрямок економічного розвитку відносно ступеня усталеності його екологічної складової.

  6. У дисертаційних дослідженнях виявлено обмеженість ринкового механізму розподілу природно-рекреаційного потенціалу України в умовах перехідного періоду, який потребує державного регулювання функцій і обсягу граничної якості природно-рекреаційних ресурсів на підставі визначення соціальних здобутків та витрат у сукупному добробуті нації з урахуванням природного капіталу захищених територій та економічного ефекту від їх альтернативного використання. Аналіз природних властивостей самовідновлення та асиміляції відходів господарської діяльності виявив важливе соціально-економічне значення природних функцій самовідновлення у процесах економічного зростання та збереження природно-ресурсного потенціалу держави. Природна здатність протистояти техногенному навантаженню дозволяє отримати додаткові ресурси для розширення виробництва за рахунок їх перерозподілу із сфери мінімізації екологічних наслідків у сферу виробничої діяльності.

  7. Розроблено процедури детермінації пріоритетів стратегії державної еколого-економічної політики у галузі використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища з позицій усталеності екологічної складової забезпечення добробуту населення України та мінімізації соціоекологічних ризиків, які передбачають використання сукупності різноманітних інструментів командно-адміністративного управління та економічних важелів регулювання екологічно сприятливого режиму функціонування господарського механізму. Загальний економічний принцип реалізації екологічної політики – оптимізація витрат для вибору засобів регулювання ризику. Нові економічні інструменти у сфері екологічної політики сфокусовано на стимулюванні зменшення забруднення води, викидів органічних сполук та сірки в атмосферне повітря, оподаткування продуктів енергетики, побутових відходів, стягування плати за транспортне забруднення повітря населених міст на підставі дистрибутивного та диференційованого підходу до визначення регіональних норм екологічних платежів.

  8. У дисертації розкрито теоретичні основи еколого-економічного обмеження використання природних ресурсів на підставі оцінки їх ролі у процесах суспільного виробництва і споживання, дефініції механізмів соціально-економічного вибору стандарту якості та оптимізації засобів регулювання якості навколишнього середовища з позицій соціального добробуту, соціоекологічного ризику та економічної ефективності витрат екологічної політики. Викладено теоретичні основи концепції екологічного нормування техногенного впливу на ландшафти з урахуванням критеріїв екологічної припустимості техногенних природних трансформацій.

  9. Розроблено методичні підходи до визначення доцільності обмежень природного ресурсокористування, висвітлено місце екологічних нормативів серед інструментів прямого регулювання якості довкілля, їх роль у реалізації економічного механізму управління якістю навколишнього середовища та ефективного використання природних ресурсів у контексті національної і міжнародної екологічної безпеки та економічного зростання.

Публікації автора:

Монографії:

1. Шостак Л.Б. Регулирование экономического роста в условиях природно-ресурсных ограничений. – К.: СОПС Украины НАНУ, 1998. – 331 с.

2. Шостак Л.Б., Паламарчук И.К. Охрана почв от загрязнения агрохимикатами, отходами промышленности и транспорта // Оптимизация использования и охрана земельных ресурсов (теоретический аспект). – К.: Наукова думка, 1989. – С. 172 -188. Особистий внесок: здійснено аналіз забруднення грунтів відходами промисловості, залишками агрохімікатів та засобів його попередження. - С. 172-180.

3. Шостак Л.Б., Новоторов А.С. Экологическое нормирование техногенных загрязнений // Оптимизация использования и охрана земельных ресурсов (теоретический аспект). – К.: Наукова думка, 1989. – С. 188-202. Особистий внесок: обгрунтування методичних підходів до екологічного нормування. – С.188-195.

4. Шостак Л.Б., Новоторов А.С. Экотоксикологическая ситуация в регионе // Научные основы рационального использования и охраны природных ресурсов Полесья Украины. - К.: Наукова думка, 1993 – С. 27-39. Особистий внесок: надано оцінку сучасної екотоксикологічної ситуації в українському Поліссі. – С. 27-33.

5. Данилишин Б.М., Шостак Л.Б. Устойчивое развитие в системе природно-ресурсных ограничений. – К.: СОПС Украины НАНУ, 1999. – 367 с. Особистий внесок: гл. 2. Природные ресурсы в общественном потреблении. – С.113-165; гл. 3. Экономические основы стандартизации качества природных ресурсов. – С. 166-203; гл. 5. Экологическое регламентирование техногенного воздействия на ландшафты. – С. 227-276; гл. 6. Экономико-экологическое регулирование природопользования. – С. 277- 327.

6. Данилишин Б.М., Шостак Л.Б. Благосостояние наций: эволюция парадигмы развития / Под ред. Б.М. Данилишина. - К.: ЗАТ “НІЧЛАВА”, 2002. - 356 с. Особистий внесок: ч.1. Эволюция субъектов хозяйственной деятельности. – С.13-56; ч.2. Эволюция внутриситемных экономических отношений – С.57-137; ч.5. Современные инструменты регулирования национального процветания развитых и развивающихся стран. – С. 223-266.

Статті у наукових фахових виданнях:

7. Шостак Л.Б. Фінансово-технологічна парадигма сталого розвитку України в умовах глобалізації економіки // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – 2002. – №3-4. – С.43-50.

  1. Шостак Л.Б. Сталий розвиток як концепція національного відродження // Економіка природокористування і охорони довкілля. – 2002. - С.24-33.

  2. Шостак Л.Б. Інституціональний фактор економічного процвітання України // Стратегія економічного розвитку України. – 2002. - №1(8). – С.69-74.

  3. Шостак Л.Б., Бадрак О.С. Сталий розвиток: стратегія, пріоритети, індикатори // Енергетика: економіка, технології, екологія. – 2002. - №3. - С. 11-14. Особистий внесок: обгрунтування стратегії усталеного розвитку України. – С. 13-14.

  4. Шостак Л.Б., Бадрак О.С. Роль фіскальної політики у формуванні інноваційного типу розвитку економіки // Науковий вісник Академії державної податкової служби України. – 2002. – № 2(16). – С.36-45. Особистий внесок: визначено пріоритети формування фіскальної політики, які спрямовано на стимулювання інноваційного типу розвитку. – С.6-40.

  5. Бадрак О.С., Шостак Л.Б. Цілі і пріоритети сталого розвитку України // Економіка України. – 2002. - №10. – С.30-36. Особистий внесок: визначено індикатори сталого розвитку України. – С.33-36.

  6. Шостак Л.Б. Стратегічні напрямки реанімації промислового комплексу України у контексті регіоналізації глобальних ринків // Економіка промисловості України. – 2001. – С.37-45.

  7. Шостак Л.Б. Региональный природно-экономический потенциал размещения производства и утилизации его отходов // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – 2001. – № 3-4. – С. 104-111.

  8. Шостак Л.Б. Пріоритетні орієнтири економічного розвитку України в ХХІ столітті // Стратегія економічного розвитку України. – 2001. – Вип.6. – С.190-201.

  9. Шостак Л.Б. Механізм ініціювання економічного зростання держав постпланової економіки // Економіка України. – 2001. – № 11.– С.50-56.

  10. Шостак Л.Б. Еволюція системних економічних відносин: ліберально-конструктивістський аспект // Продуктивні сили і регіональна економіка: В 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – Ч.2. – С.199-208.

  11. Шостак Л.Б. Бадрак А.С. Промышленный сектор экономики Украины в пространстве глобального рынка // Економіка промисловості. – 2001. – №3(13). – С.64-71. Особистий внесок: надано аналіз тенденцій розвитку промислового сектору економіки України. – С.64-67.

  12. Шостак Л.Б. Нормативная макроэкономическая модель роста в рамках социо-экологических ограничений // Економіка промисловості. – 2000. - №3(9). – С.177-183.

  13. Шостак Л. Економічні інструменти регулювання екологічно безпечної господарської діяльності // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: сталий розвиток та екологічна безпека (регіональна політика). – 2000. – Вип. ХХ. – С.97-106.

  14. Шостак Л.Б. Роль промышленного сектора в ускорении экономического роста // Економіка промисловості України. – 2000. – С.80-84.

  15. Шостак Л.Б. Екологічний податок як інструмент регулювання сталої господарської діяльності // Науковий вісник Академії державної податкової служби України. – 2000. – № 2(8). – С.114 -119.

  16. Шостак Л., Бадрак О. Макроекономічна модель зростання в рамках природноресурсних обмежень // Економіка України. – 2000. – №12. – С.46-52. Особистий внесок: обгрунтовано макроекономічну модель зростання ВВП. – С. 46-49.

  17. Шостак Л.Б. Соціоекологічні орієнтири сучасної економічної політики // Економіка України. – 1999. – №9. – С.72-79.

  18. Шостак Л.Б. Усталеність та екстернальні ефекти виробництва // Економіка промисловості. – 1999. – №3(5). – С.131-136.

  19. Шостак Л.Б. Аналіз підходів економічної теорії до регулювання ринку праці // Зайнятість та ринок праці. – 1999. – Вип. 10. – С. 36-42.

Матеріали наукових конференцій і тези доповідей:

27. Шостак Л.Б. Земельні відносини у ринковому просторі: пріоритети та мотивація господарювання // Матеріали міжнар. конф. “Теорія і методи оцінювання оптимізації використання земельних ресурсів”. – К.: РВПС України НАН України. – 2002. – С.112-116.

28. Шостак Л.Б. Собственность на землю: постулаты и возможные последствия // Матеріали міжнар. конф. “Власний статус і проблеми раціонального використання земель”. – К.: РВПС України НАН України. – 2000. – С. 53-56.

29. Шостак Л.Б. Перспективы обеспечения экологической безопасности почв Украины // Труди міждерж. конф. “Современные проблемы охраны земель”: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України. – 1997. – Ч.1.– С. 120-122.

30. Шостак Л.Б., Моложанова Е.Г. Нормативно-техническое обеспечение экологической безопасности техногенного загрязнения почвы в условиях реформирования землепользования // Тези доповідей міжнар. науково-практ. конф. “Проблемы использования земли в условиях реформирования сельскохозяйственного производства и проведения земельной реформы”. – Київ-Чабани. – 1995. – С. 154-155. Особистий внесок: висвітлено екологічні норми граничного забруднення грунтів. – С.155.

31. Шостак Л.Б. Современные проблемы воспроизводства продуктивных свойств почвенного покрова // Матеріали міждерж. наук. семінару “Современные проблемы охраны и воспроизводства почвенного плодородия: экология, экономика, право”. – К.: РВПС України НАН України. – 1994. – С. 131-134.

32. Шостак Л.Б., Моложанова О.Г., Бадрак О.С. Охорона грунтів у державному законодавстві // Матеріали науково-практ. конф. “Проблемы земельной реформы в Украине”. – К.: РВПС України НАН України. – 1994. – С. 124-125. Особистий внесок: визначено роль державного законодавства у сприянні земельної реформи в Україні. – С.124.

33. Цемко В.П., Новоторов А.С., Шостак Л.Б. Концепция эколого-экономической реабилитации и использования радиоактивно загрязненных земель // Матеріали науково-практ. конф. “Проблемы землепользования в условиях реформирования экономики”: У 2 вип. – К.: РВПС України АН України. – 1993. – Вип. 2. – С. 108-112. Особистий внесок: обрунтовано підходи до реабілітації забруднених земель. – С.109-110.

34. Шостак Л.Б., Бадрак А.С. Анализ последствий антропогенного воздействия на агроландшафты бассейна р. Днепр // Матеріали міжрегіон. конф. “Проблемы экологической оптимизации землепользования и водохозяйственного строительства в бассейне р. Днепр”: У 2 вип. – К.: РВПС України АН України. – 1992. – Вип. 1. – Ч.1. – С. 58-62. Особистий внесок: визначено антропогенні навантаження на агроландшафти басейну р. Дніпро. – С.58-60.

35. Шостак Л.Б. Некоторые подходы к методологии экологического нормирования химических веществ для наземных экосистем // Труди наук. конф. “Методология экологического нормирования”: У 2 ч. – Харків. – 1990. – Ч.1.– С. 70-72.

36. Шостак Л.Б. Экологическая оптимизация антропогенного воздействия на ландшафты // Матеріали наук. конф. “Пути коренного улучшения продовольственного обеспечения в новых условиях хозяйствования”: У 5 вип. – К.: РВПС України АН України. – 1990. – Вип. 3. – С. 79-83.

37. Шостак Л.Б. Принципы районирования земельной территории по степени опасности выноса поверхностным стоком агрохимикатов и промышленных выбросов // Матеріали наук. конф.: “Проблемы землепользования на современном этапе перестройки”: У 4 вип. – К.: Наукова думка. – 1989. – Вип.3.– С. 197-201.