Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Паразитологія, гельмінтологія


Березовський Андрій Володимирович. Теоретичні і практичні основи створення лікарських форм хіміотерапевтичних препаратів для терапії та профілактики інвазійних хвороб тварин: дисертація д-ра вет. наук: 16.00.11 / Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Березовський А.В. Теоретичні і практичні основи створення лікарських форм хіміотерапевтичних препаратів для терапії та профілактики інвазійних хвороб тварин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11 – паразитологія, гельмінтологія. – Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН, Харків, 2003.

У дисертації викладено матеріали щодо створення, апробації та впровадження у виробництво різноманітних протипаразитарних препаратів широкого спектру дії (бровадазол, бровальзен, бронтел, бровермектин, бровалевамізол, бровадазол-плюс, брованол, брованол-плюс, комбітрем, бровадез, азидин-вет). На основі методу мас-спектрометричного моделювання обґрунтована доцільність комбінацій субстанцій з різним механізмом дії при розробці нових протипаразитарних лікарських засобів.

Досліджено вплив розроблених препаратів на організм тварин, встановлена їх терапевтична ефективність та доцільність застосування у ветеринарній медицині з економічної точки зору.

Основні результати праці дали змогу розробити нормативно-технічну документацію на виготовлення та настанови щодо застосування 11-и протипаразитарних препаратів у 26 лікарських формах.

1. За результатами клініко-експериментальних досліджень ефективності, визначення дії на гематологічні, біохімічні і імунологічні показники організму тварин впровадженно у виробництво 26 лікарських форм 11 протипаразитарних препаратів. Високу ефективність забезпечують розроб-лені дисертантом такі ветеринарні препарати: бровадазол, бровальзен, бронтел, бровермектин, бровалевамізол, бровадазол-плюс, брованол, брованол-плюс, комбітрем, азидин-вет та бровадез. Це препарати широкого спектру дії, які на сьогоднішній день успішно використовуються в нашій країні та за її межами в боротьбі з інвазійними хворобами тварин. Їх виробництво суттєво зменшило залежність практичної ветеринарної медицини держави від імпорту аналогічних засобів. На запропоновані лікарські форми розроблено технічні умови та технологічні регламенти для серійного виробництва. Настанови з використання їх у ветеринарній медицині затверджені Державним департаментом ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України.

2. Доведено доцільність застосування методу плазмово-десорбційної мас-спектрометрії при конструюванні багатокомпонентних препаратів, як найбільш ефективного засобу визначення фармацевтичної сумісності окремих складових та стабільності композиції в цілому. Поєднання інгредієнтів, терапевтичні ефекти яких додаються або їм властивий синергізм, дозволяє зменшити дозу і, таким чином, знизити ймовірність ускладнень та загальне хіміко-токсичне навантаження на організм тварин.

3. Встановлено високу ефективність антигельмінтика бровадазол проти збудників основних нематодозів свиней (Ascaris suum, Oesophagostomum longicaudatum, Trichuris suis), птиці (Syngamus trachea, Heterakis gillinarum). У свиней відгодівельних груп дегельмінтизованих бровадазолом середньодобовий приріст перевищував аналогічні показники контрольної групи на
25,8-29,2%.

Новостворена лікарська форма препарату бровадазол-гель забезпечує 100% ефективність проти Strongylus equinus, S. vulgaris, Parascaris equorum та деяких інших нематод коней.

4. Показано високу ефективність бровальзену при більшості гельмінтозів тварин. У дозі 1 г/10 кг маси тіла препарат згубно діє проти статевозрілих гельмінтів Fasciola hepatica в овець і не впливає на основні показники клітинного та гуморального імунітету дегельмінтизованих тварин.

При хронічному фасціольозі великої рогатої худоби встановлено максимальну ефективність антигельмінтика при його одноразовому застосуванні перорально в дозі 2 г/10 кг маси тіла.

Розроблено схему комбінованого застосування бровальзену з левамізолом, що дало можливість суттєво (на 19,1%) підвищити його ефективність проти статевозрілих фасціол.

5. Вивчено антигельмінтну та інсектоакарицидну дію нового препарату бронтел-10%. При фасціольозі великої рогатої худоби в одноразовій дозі
0,25-0,5 см3/10 кг маси тіла ЕЕ лікарського засобу коливалася від 75 до 91,7%, а ІЕ від 88,5 до 97,1%.

Доведено, що комбінація бронтелу з левамізолом при пероральному введенні знешкоджує статевозрілих фасціол і парамфістом (ЕЕ –76%, ІЕ – відповідно 80,8%, і 87,4%). При ранній хіміотерапії гіподермозу великої рогатої худоби (перша стадія розвитку личинок підшкірного оводу) ЕЕ препарату становила 90%, ІЕ – 95%.

Встановлено, що препарат згубно діє на кліщів Otodectes cynotis. В дозі 0,2 см3/кг маси тіла дворазово з тижневим інтервалом він забезпечує повне видужування хворих на отодектоз котів.

6. Розроблено новий препарат бровермектин-1% який володіє широким спектром дії на комах, кліщів та нематод. В дозі 1 см3/50 кг маси тіла згубно діє на личинок другої-третьої стадій розвитку підшкірних оводів великої рогатої худоби (ЕЕ – 76%, ІЕ – 87%). При ранній хіміотерапії інвазії препаратом ЕЕ підвищувалася до 96,7%, ІЕ до 99%. Розроблена нова схема використання бровермектину в мінімальних дозах для ранньої хіміотерапії гіподермозу забезпечує високий терапевтичний ефект (ЕЕ – 88%, ІЕ – 95,5%) і дозволяє в 4 рази зменшити затрати на проведення лікувальних заходів.

При саркоптозі свиней бровермектин у дозі 1 см3/30 кг маси тіла дворазово з тижневим інтервалом забезпечував 100% ефективність.

Встановлено високу терапевтичну ефективність бровермектину при лікуванні хворої на сетаріоз великої рогатої худоби.

Лікарська форма бровермектин-гель є високоефективним засобом терапії коней при нематодозах та гастрофільозі.

7. Бровалевамізол у дозі 1 см3/10 кг маси тіла при аскарозі та езофагостомозі свиней виявив 100% ефективність. При трихурозі ЕЕ становила – 81,3%, ІЕ – 87,4%.

8. Комбінований препарат бровадазол-плюс у дозі 1 г/10 кг маси тіла забезпечує 100% ефективність при найбільш поширених змішаних гельмінтозах свиней.

9. Вивчено дію комбінованих препаратів брованол та брованол-плюс при токсокарозі, токсаскарозі та стронгілятозах домашніх тварин. Встановлено, що найбільший ефект препарати виявляють в дозі 1 г/10 кг маси тіла. Проте при дипілідіозі і капіляріозі собак брованол необхідно ввести повторно через 12 годин у тій же дозі.

10. Розроблено оригінальний вітчизняний ветеринарний препарат комбітрем, що згубно діє проти фасціол на всіх стадіях їх розвитку в організмі тварин, а також одночасно забезпечує звільнення худоби від нематод паразитуючих в органах дихання та травного каналу.

11. Бровальзен, брованол, бровермектин, бровалевамізол, бровадазол-плюс, брованол-плюс і комбітрем у терапевтичних дозах не викликають хромосомних аберацій в клітинах кісткового мозку щурів.

12. Дослідженнями фармакокінетики бровальзену і бровадазолу встановлено, що пероральне введення максимальних терапевтичних доз їх викликало неоднаковий розподіл діючої речовини в органах і тканинах організму продуктивних тварин. Встановлено значно більше і триваліше накопичення антигельмінтиків у внутрішніх органах, ніж у м’язах тварин. У курей з яйцями бровальзен і бровадазол не виділялися, а в молоці корів у межі визначення спостерігали їх протягом перших двох діб.

13. Терапія бабезіозу собак внутрішньом’язовим введенням азидин-вет у дозі 1,75 мг/кг маси тіла за ДР у вигляді 3,5% водного розчину дворазово з добовим інтервалом виявила 100% ефективність, як при гострому перебігу хвороби (у цуценят), так і при підгострому (у дорослих собак).

14. Встановлено дезінвазійний ефект розробленого препарату бровадезу-20 яким він володіє у вигляді 1,5% розчину. Відпрацьовані дози та схеми застосування в якості дезінвазійного засобу у системі заходів боротьби з гельмінтозами домашніх тварин.

Публікації автора:

1. Березовський А.В. Препарати для ветеринарної медицини. – К.: Урожай, 1995. – 208 с.

2. Березовський А.В. Лікарські препарати нового покоління для ветеринарної медицини. – К.: Ветінформ. – 2000. – 86 с.

3. Березовський А.В. Гельмінтози жуйних тварин. Гельмінтози свиней. // Паразитологія та інвазійні хвороби тварин / Підручник за ред. В.Ф. Галата – К.: Вища освіта. – 2003. – С. 43-108; 128-153.

4. Атлас гельмінтів тварин / І.С. Дахно, А.В. Березовський, В.Ф. Галат, С.В. Аранчій, В.О. Євстаф’єва, Г.П. Дахно, Ю.О. Приходько. – К.: Ветінформ, 2001. – 118 с.

Дисертант підготував дані про спектр дії основних антигельмінтиків, відібрав та описав збудників гельмінтозів коней.

5. Рекомендації про заходи боротьби з гельмінтозами жуйних тварин /
А.В. Березовський, В.Ф. Галат, Н.М. Сорока, О.П. Литвиненко, В.Я. Пономаренко – К.: Ветінформ, 2002. – 36 с.

Дисертант розробив загальні заходи боротьби та лікування тварин при трематодозах.

6. Діагностика та заходи боротьби з бабезіозом собак / М.П. Прус,
А.В. Березовський, В.Ф. Галат, І.В. Краснянчук, В.О. Чаркін, Н.П. Бурих, О.В. Потапова, П.Р. Пульняшенко – К.: НАУ, 2002. – 8 с.

Дисертант розробив технологію виготовлення препарату азидин-вет.

7. Методичні вказівки з діагностики філяріатозів тварин та стратегія основних лікувально-профілактичних заходів при них / Н.М. Сорока,
А.В. Березовський
, В.Ф. Галат, О.П. Литвиненко, М.С. Павленко. – К.: Ветінформ, 2002. – 26 с.

Дисертант описав методи посмертної діагностики гельмінтозів та розробив стратегію боротьби з ними.

8. Березовский А.В. Производство антгельминтных средств на Украине // Ветеринария. – 1995. – №7. – С.11-12.

9. Березовський А.В. Антигельмінтні препарати на основі фенбендазолу // Вет. медицина України. – 1996. – № 2. – С.42.

10. Бялецький С.А., Мандигра М.С., Березовський А.В. Ефективність препарату бровадазол-плюс при змішаних гельмінтозах свиней // Вет. медицина України. – 1997. – №6. – С. 32.

Дисертант розрахував співвідношення складових комплексного препарату, узагальнив результати досліду.

11. Вивчення дії бровальзену на клітинний та гуморальний імунітет та ефективність його застосування при фасціольозі овець / А.В. Березовський, М.С. Мандигра, О.Б. Грицик, В.О. Кисельов // Вет. медицина України. – 1999. – №12. – С. 35-36.

Дисертант обґрунтував методику досліду, зробив висновки проведеного експерименту.

12. Березовський А.В. Особливості терапії фасціольозу у жуйних // Вет. медицина України. – 2000. – №1. – С. 44-45.

13. Березовський А.В. Лікоопірність зоопаразитів та деякі шляхи її подолання // Вет. медицина України. – 2000. – № 3. – С. 33-34.

14. Лук’янченко Т.А., Двойнос Г.М., Березовський А.В. Біологічні аспекти профілактики нематодозів: концепція інтегрованого контролю паразитів у тваринництві // Вет. медицина України. – 2000. – №7. – С. 32-33.

Дисертант обґрунтував роль хіміотерапевтичних препаратів у системі інтегрованого контролю нематодозів коней.

15. Рання хіміотерапія гіподерматозу великої рогатої худоби / В.Ф. Галат, А.В. Березовський, С.Р. Карчемський, К.В. Дідаш // Науковий вісник НАУ. – К., 2000. – №28. – С. 122-125.

Дисертант запропонував методику експерименту, зробив висновки за результатами досліду.

16. Березовський А.В., Галат В.Ф. Економічна оцінка засобів ранньої хіміотерапії гіподерматозу великої рогатої худоби // Вет. медицина України. – 2001. – №1. – С. 23.

Дисертант визначив ефективність вітчизняних хіміопрепаратів при лікуванні хвороби.

17. Терапевтична ефективність різних доз бровальзену при інтенсивному ураженні корів фасціолами / А.В. Березовський, М.С. Мандигра, О.Б. Грицик, В.О. Кисельов // Вет. медицина України. – 2001. – №3. – С. 39-40.

Дисертант узагальнив літературні дані та експериментально довів залежність ефективності дегельмінтизації від інтенсивності інвазованості тварин фасціолами.

18. Епізоотична ситуація та основи профілактики фасціольозу жуйних на Поліссі / Ю.Ю. Довгій, А.В. Березовський, В.Ф. Галат, І.Л. Ваховський // Вет. медицина України – 2001. – №7. – С. 32-33.

Дисертант розробив основні заходи профілактики фасціольозу тварин у господарствах Поліської зони.

19. Березовський А.В. Ветеринарне забезпечення: від самостійності до незалежності // Вет. медицина України. – 2001. – №8. – С. 28-29.

20. Березовський А.В., Галат В.Ф., Бабійчук М.М. Терапевтична і економічна оцінка малих доз бровермектину при ранній хіміотерапії гіподерматозу великої рогатої худоби // Вет. медицина України. – 2001. – №9. – С. 44-45.

Дисертант експериментально обґрунтував застосування “мікродоз” бровермектину для ранньої терапії хвороби.

21. Мас-спектометричний аналіз антигельмінтиків / А.В. Лисиця,
М.С. Мандигра, І.М. Дмитрієв, А.В. Березовський, О.Б. Грицик // Науковий вісник Львівської державної академії вет. медицини. – Львів, 2001. – Т.3 (2). – С. 89-91.

Дисертант запропонував рецептуру препарату брованол.

22. Комбіновані препарати – шлях підвищення ефективності терапії трематодозів жуйних / А.В. Березовський, В.Ф. Галат, Ю.Ю. Довгій,
І.Л. Ваховський // Науковий вісник НАУ. – К., 2001. – №36. – С. 95-98.

Дисертант розробив методику експерименту та визначив антигельмінтну ефективність комбінованих препаратів.

23. Макролідні препарати – надійний захист худоби від гіподерматозу / В.Ф. Галат, А.В. Березовський, К.В. Дідаш, С.Р. Карчемський // Науковий вісник НАУ. – К., 2001. – № 38. – С. 113-116.

Дисертант запропонував методику експерименту, зробив висновки за результатами досліду.

24. Березовский А.В., Бреславець В.В. Проблемы комплексной диагностики и профилактики паразитоценозов животных // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харківського зоовет. ін-ту. – Харків, 2001. – Вип.7. – С. 21-22.

Дисертант описав основи хіміопрофілактики паразитозів тварин.

25. Березовський А.В., Прус М.П. Застосування азидин-вет для лікування бабезіозу собак // Вет. медицина Україна. – 2002. – №2. – С. 32-33.

Дисертант розробив технологію виготовлення препарату азидин-вет, зробив висновки за результатами досліду.

26. Березовський А.В., Грицик О.Б. “Бровадез-20” як дезінвазійний засіб // Вет. медицина України. – 2002. – №6. – С. 27-28.

Дисертант запропонував методику експерименту, узагальнив результати досліду.

27. Сорока Н.М., Березовський А.В. Застосування бровермектину для лікування тварин, хворих на сетаріоз // Вісник аграрної науки. – 2002. – №3. – С. 37-38.

Дисертант експериментально обґрунтував можливість дегельмінтизації хворих тварин бровермектином.

28. Динаміка показників гемопоезу і мінерального обміну в овець при експериментальному фасціольозі / О.Б. Грицик, В.Л. Романюк, А.В. Березовський, М.С. Мандигра // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 2002. – №79 (1). – С. 111-115.

Дисертант розробив методику експерименту, узагальнив результати досліду.

29. Березовський А.В., Сорока Н.М., Гончаренко Н.В. Ефективність хіміотерапевтичних препаратів при поліінвазіях фазанів // Вет. медицина України. – 2002. – №11. – С. 15-17.

Дисертант розробив методику експерименту, узагальнив результати досліду.

30. Березовський А.В. Вивчення мутагенної активності нових комбінованих антигельмінтиків // Вет. медицина України. – 2002. – №12. – С. 15-16.

31. Березовський А.В., Галат В.Ф., Уманець Д.П. Засоби та методи терапії отодектозу котів // Науковий збірник НАУ – К., 2002. – Вип. 55. – С. 191-193.

Дисертант розробив методику експерименту, узагальнив результати досліду.

32. Березовський А.В., Сорока Н.М., Оборіна Т.Я. Ефективність препаратів брованол-Д та брованол-плюс при кишкових гельмінтозах собак // Аграрний вісник Причорномор’я / Ветеринарні науки – 2002. – Одеса, 2002. – С. 121-124.

Дисертант розробив методику експерименту, узагальнив результати досліду.

33. Березовський А.В., Галат В.Ф., Терапевтична і економічна оцінка вітчизняних антигельмінтиків при кишкових гельмінтозах свиней // Вет. медицина: Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 2002. – №80. – С. 74-77.

34. Деклараційний патент 46391 А Україна, А61К31/00. Препарат для терапії і профілактики гельмінтозів домашніх тварин і птахів “Брованол” / А.В. Березовський (UA). – 2001074718; Заявл. 06.07.01; Опубл. 15.05.02, Бюл. №5.

35. Деклараційний патент 52512 А Україна, А61К31/00. Препарат “Бронтел-10%” для лікування та профілактики паразитарних захворювань сільськогосподарських і домашніх тварин / А.В. Березовський (UA) – 2002086512; Заявл. 05.08.02; Опубл. 16.12.02, Бюл. №12.

36. Деклараційний патент 52513 А Україна, А61К31/00. Препарат “Брованол плюс” для лікування та профілактики захворювань, спричинених гельмінтами та нашкірними паразитами / А.В. Березовський (UA) – 2002086513; Заявл. 05.08.02; Опубл. 16.12.02, Бюл. №12.

37. Деклараційний патент 52516 А Україна, А61К31/00. Препарат “Комбітрем” для лікування фасціольозу великої і дрібної рогатої худоби / А.В. Березовський, О.Б. Грицик (UA) – 2002086578; Заявл. 07.08.02; Опубл. 16.12.02, Бюл. №12.

38. Деклараційний патент 54074 А Україна, А61К31/00. Препарат “Бровадазол-плюс” для терапії і профілактики нематодозів сільськогосподарських тварин і птиці / А.В. Березовський (UA) – 2002043638; Заявл. 30.04.02; Опубл. 16.02.03, Бюл. №2.

39. Хімічна сумісність біологічно активних речовин. / А.В. Лисиця,
С.А. Бялецький, М.С. Мандигра, В.О. Бусол, В.М. Горжеєв, А.В. Березовський. – Рівне, 1998. – 65с.

40. Березовський А.В. Впровадження сучасних імпортнозамінних препаратів для терапії інвазійних хвороб тварин // Тваринництво України. – 2000. – № 3-4. – С. 19-20.

41. Dvojnos G., Kharchenko V., Вerezovsky A., Zhelezniak P., Kostenko N., Zvegintsova N., Solovkina L. The parasites of wild ungulates in Ukrainian reservations and their control // ACTA PARASITOLOGICA: VIII EUROPEAN MULTI COLLOQUIUM OF PARASITOLOGY. Poznan, 2000. – Р. 163.

42. Березовський А.В. Ефективність різних схем застосування бровадазолу поросятам при кишкових нематодозах // Тези доповідей наукової конференції НАУ. – К., 2001. – С. 45

43. Сучасні протипаразитарні препарати широкого спектру дії / В.Ф. Галат, К.В. Дідаш, С.Р. Карчемський, А.В. Березовський // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харківського зоовет. ін-ту. – Харків, 2001. – Вип.7. – С. 79-80.

44. Березовский А.В., Приходько Ю.А. Изучение дезинвазионного действия препарата “Бровадез-20” // Мат. докл. науч. конф. “Теория и практика борьбы с паразитарными болезнями (зоонозы)”, Вып.3. – М., 2002. – С. 57-58.

45. Резистентность циастомин лошадей к бензимидазольным препаратам / Т.А. Кузьмина, Е.А. Негруца, Г.М. Двойнос, А.В. Березовский // Тр. Всерос. ин-та гельминтол. – М., 2002. – Т. 38. – С. 189-194.

46. Березовський А.В. Аналіз ринку сучасних антигельмінтних препаратів. // Матер. доп. I Міжнарод. конф. з питань зооветиринарного бізнесу. – Ялта, 2002. – http: zoobuis2002/ doc/27.htm.

47. Березовський А.В., Стибель В.В. Вивчення мутагенної дії бровальзену та комбітрему на клітини кісткового мозку щурів // Тез. доп. XII конф. Укр. наук. тов. паразитол. – Севастополь, 2002. – С. 11.

48. Мандигра М.С., Березовський А.В., Грицик О.Б. До питання трематодозів жуйних в Західному Поліссі України // Тез. доп. XII конф. Укр. наук. тов. паразитол. – Севастополь, 2002. – С. 64.

49. Галат В.Ф., Євстаф’єва В.О., Березовський А.В. Досвід лікування та профілактики саркоптозу свиней // Вет. медицина. Міжвід. темат. наук. зб. – Харків, 2002. – №80. – С. 164-166.

50. Березовський А.В., Сорока Н.М., Оборіна Т.Я. Ефективність деяких антигельмінтиків при кишкових гельмінтозах собак // Тез. доп.1-ї конф. проф.-викл. складу і аспірантів ННІ вет. медицини, якості і безпеки продукції АПК. – К., 2002. – С. 15-16.