Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія жирів, ефірних масел і парфумерно-косметичних продуктів


Максімова Ірина Миколаївна. Технологія підготування насіння соняшнику із застосуванням дисперсних мінералів : Дис... канд. наук: 05.18.06 - 2005.



Анотація до роботи:

Максімова І.М. ТЕХНОЛОГІЯ ПІДГОТОВКИ НАСІННЯ СОНЯШНИКУ ДО ПЕРЕРОБКИ НА ОЛІЄ-ЖИРОВИХ КОМБІНАТАХ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ДИСПЕРСНИХ МІНЕРАЛІВ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.06 – Технологія жирів, ефірних масел і парфумерно-косметичних продуктів. – Національний технічний університет „Харківський політехнічний інститут”, харків, 2005.

Дисертація присвячена розробці технології підготовки насіння соняшнику до переробки на оліє-жирових комбінатах із застосуванням нетрадиційних консервантів – дисперсних мінеральних добавок, що дає змогу зберігати соняшник підвищеної вологості без зниження технологічних показників якості.

У роботі знайдено шляхи системного аналізу сировини, проаналізовано вплив кожного фактора на якість соняшнику. Запропоновано для соняшнику підвищеної вологості використання в якості консервантів природних дисперсних мінералів, а саме – бентоніту, сапоніту, палигорськіту та кліноптілоліту. Найбільш ефективним серед досліджених мінералів виявився бентоніт, поклади якого в Україні дуже великі.

На підставі виявлених закономірностей і визначених технологічних режимів відлежування розроблена і запропонована виробництву технологія підготовки соняшнику підвищеної вологості до переробки на олію із застосуванням дисперсних мінералів українського походження.

Дисертаційна робота присвячена рішенню науково-практичної задачі побудування науково обґрунтованої технології підготовки насіння соняшнику до переробки на оліє-жирових комбінатах із застосуванням дисперсних мінералів, що дає змогу зберігати соняшник підвищеної вологості без втрати технологічних показників якості.

За результатами досліджень зроблені наступні висновки.

  1. Систематичні багаторічні дослідження зміни найбільш важливих характеристик збереження соняшникового насіння (температури, вологості, кислотного та пероксидного чисел, вмісту жиру) під впливом різних факторів дозволили встановити закономірності процесів, що відбуваються у насінні, та конкретні терміни зберігання соняшнику перед переробкою його на олію. Ці результати можуть бути використаними як довідковий матеріал при підготовці до відлежування соняшникового насіння на відповідних підприємствах.

  2. Для подовження терміну підготовки насіння соняшнику різної вологості та підвищення його якості вперше запропоновано в якості консерванта використовувати домішки природних дисперсних мінералів. Встановлено, що найбільш ефективним серед досліджених дисперсних мінералів виявилися бентоніти, поклади яких в Україні дуже великі, а інші мінерали по їх ефективності мають наступне розташування: сапоніт > палигорськіт > кліноптілоліт.

  3. Показано, що використання бентоніту у кількості 3-4% для подовження терміну зберігання насіння приводить до підвищення його олійності на 2-3 % у порівнянні з контрольними зразками.

  4. Виявлено специфічний вплив мінеральних добавок на мікрофлору соняшнику, що проявляється у їх пригноблюючій дії на найбільш шкідливі для соняшникового насіння мікроорганізми. Встановлена кореляція між цією пригноблюючою дією мінералів та їх гідрофільними властивостями.

  5. Доведено, що сипучість соняшникового насіння підвищеної вологості практично не змінюється при додаванні мінеральних домішок, а після утримування соняшнику з мінералами в ємностях цей показник значно кращий, ніж в контрольних зразках.

Публікації автора:

1. Максімова І.М., Манк В.В., Ковалевська Є.І., Тимохін В.В. Зміна фізико - хімічних властивостей соняшникового насіння під час його зберігання // Наукові праці УДУХТ- 2001. - № 9-с. 73-74.

Перелік №1, Бюлетень ВАК України №4, 1999, с.42.

Особистий внесок здобувача полягає в обробці літературних джерел, проведенні експериментальних досліджень, опрацюванні одержаних результатів та підготовці матеріалів до друку.

  1. Манк В.В., Ковалевська Є.І., Максімова І.М. Вплив сапоніту на якісні показники зберігання соняшникового насіння. //Обладнання та технології харчових виробництв: Тематичний збірник наукових праць. Випуск 9 /Голов. ред. Шубін О.О. Донецьк: Дон ДУЕТ, 2003.- с. 213-217.

Перелік №1, Бюлетень ВАК України №4, 1999, с.42.

Особистий внесок здобувача – обробка літературних джерел, участь в проведенні експериментальних досліджень, опрацювання отриманих результатів, підготовка матеріалів до конференції.

  1. Максімова І.М., Манк В.В., Ковалевська Є.І. Природні дисперсні мінерали // Харчова і переробна промисловість. – 2004, - травень –с. 22-24.

Перелік №3, Бюлетень ВАК України №6, 1999, с.29.

Особистий внесок здобувача – участь в проведенні експериментальних досліджень, опрацюванні та узагальненні одержаних результатів та підготовка матеріалів до публікації.

4. Декларац. Патент України на вихід №2001075310, МПК 7 А01F25/00. Спосіб довготривалого зберігання соняшникового насіння. /І.М.Максімова, В.В.Манк, Є.І.Ковалевська. Заявл. 25.07.2001.

Здобувачем було виконано дослідження, результати яких були покладені в основу винаходу та здійснено патентний пошук за темою винаходу.

  1. 6-а міжнародна науково-технічна конференція «Проблеми та перспективи створення і впровадження нових ресурсо- та енргоощадних технологій, обладнання в галузях харчової та переробної промисловості» // Програма і матеріали конференції.- Київ.- 1999.-с.63.

  2. 65-а студентська наукова конференція. Тези доповідей.- Київ. УДУХТ.- 1999.- с.33.

  3. 66-а студентська наукова конференція. Тези доповідей. – Київ. УДУХТ.- 2000. –с.36.

  4. 67-а наукова конференція студентів, аспірантів і молодих вчених. Програма і матеріали конференції. – Київ. УДУХТ. – 2001. – с.105.

  5. 68-а наукова конференція студентів, аспірантів і молодих вчених. Програма і матеріали конференції. – Київ. НУХТ. – 2002.- с. 92.

  6. 69-а наукова конференція студентів, аспірантів і молодих вчених. Програма і матеріали конференції. - Київ. НУХТ. – 2003.- с.86.

  7. Міжнародна науково-технічна конференція «Розроблення та виробництво продуктів функціонального харчування, інноваційні технології та конструювання обладнання для перероблення сільгоспсировини, культура харчування населення України. // Програма і матеріали конференції. – Київ. – 2003.- с. 35.

  8. 70-а наукова конференція студентів, аспірантів і молодих вчених. Програма і матеріали конференції. – Київ. НУХТ. – 2004. с. 98.

Усі публікації містять результати безпосередньої роботи автора та відображають висновки і положення дисертаційної роботи.