Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Чубей Галина Валеріївна. Тактика лікування жінок з аденоміозом у поєднанні з запальними процесами геніталій : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Державна установа "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України". — К., 2007. — 190арк. — Бібліогр.: арк. 162-190.



Анотація до роботи:

Чубей Г.В. Тактика лікування жінок з аденоміозом у поєднанні з запальними процесами геніталій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Державна установа «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України», Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена підвищенню ефективності терапії аденоміозу у поєднанні з запальними процесами геніталій на основі співставлення особливостей перебігу захворювання, функціонування систем імунно-гормонального гомеостазу, морфо-функціонального стану ендометрія та його рецепторного апарата.

Уточнена роль запального процесу геніталій як пускового механізму формування аденоміозу у молодому віці. Виявлене зниження експресії рецепторів до естрогенів та прогестерону в ендометрії при запальному процесі статевих органів диктує необхідність проведення протизапальної терапії на першому етапі лікування даного контингенту хворих. В зв’язку з наявністю різнонаправлених уражень ендометрія до гормональної корекції потрібно підходити диференційовано в залежності від виявленої патології ендометрія.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуального наукового завдання сучасної гінекології – удосконалення методів лікування аденоміозу в поєднанні з запальними захворюваннями геніталій залежно від вираженості клінічних проявів, функціонального стану системи гіпофіз-яєчники-матка та рецепторного апарата ендометрія у жінок репродуктивного віку.

  1. На основі ретроспективного аналізу встановлено, що серед причин порушення репродуктивного здоров’я у жінок питома вага аденоміозу коливається від 10,6 % до 20,8 %. Етіологічними факторами раннього формування аденоміозу у віці до 30 років є часто рецидивуючі запальні захворювання геніталій (72,8 %), порушення менструальної функції (60 %), перенесені аборти (43 %) та оперативні втручання на органах малого таза (51 %), а у жінок після 40 років – штучні аборти (60 %), при цьому у кожної третьої – два і більше.

  2. Факторами реалізації аденоміозу в поєднанні з запальними процесами геніталій визначені безплідність (72 %), больовий синдром (66 %), порушення менструального циклу (60 %), диспареунія (35 %). Діагностична цінність гістероскопії склала 74,3 %, ультразвукового дослідження – 71,0 %, метросальпінгографії – 52,8 %, що диктує необхідність комплексного підходу до верифікації діагнозу аденоміозу на тлі запальних процесів геніталій, в тому числі – вивчення морфо-функціонального стану ендометрія.

  3. Мікробіоценоз статевих шляхів жінок з аденоміозом на тлі запальних процесів геніталій характеризується значною контамінацією умовно-патогенної (66 %) та патогенної флори (24 %), в основному, в асоціаціях (86 %) з інфекціями, що передаються статевим шляхом (гарднарельоз – 37 %, хламідіоз – 24 %, мікоуреаплазмоз – 45 %, генітальний герпес – 64 %, цитомегаловірус – 68 %).

  4. У хворих з аденоміозом в поєднанні з запальними процесами геніталій встановлено розбалансованість показників системного та локального імунітету, яка проявляється зниженням активності фагоцитозу, стимульованого НСТ-тесту при збереженні спонтанного НСТ-тесту і нормальних рівнях імуноглобулінів в сироватці крові, при цьому відмічено підвищення секреції s Ig A та інших класів у цервікальному слизі на тлі зниження його бар’єрних властивостей за рахунок зменшення рівня лізоциму. Виявлені порушення імунної відповіді на бактеріально-вірусне навантаження при інфекціях, що передаються статевим шляхом, можуть бути чинниками розвитку аденоміозу у жінок репродуктивного віку.

  5. Порушення ендокринологічного статусу характеризуються дисфункцією гіпофізарно-яєчникової системи, яка проявляється високою монотонно-базальною секрецією гонадотропних гормонів (ЛГ, ФСГ) без достатнього зростання в період овуляції та відсутністю нормальних взаємовідносин у секреції статевих гормонів (відносна гіперестрогенія з підвищенням вмісту прогестерону в периовуляторний період), що обумовлює хронічну ановуляцію та порушення секреторної трансформації ендометрія у хворих з аденоміозом на тлі хронічних запальних захворювань геніталій.

  6. У жінок з аденоміозом в поєднанні з запальними процесами геніталій вірусно-бактеріальної етіології виявлено різнонаправлені ураження ендометрія від простої гіперплазії строми та епітелія (68,2 %) і поліпозу (13,6 %) до гіпотрофії (18,2 %) на тлі хронічного ендометриту (86,4 %). Імуногістохімічне дослідження рецепторного апарата ендометрія показало, що при поєднаній патології має місце пригнічення експресії рецепторів до естрогенів та прогестерону, в той час як за аденоміозу – експресія рецепторів збережена, що необхідно враховувати при призначенні гормональної терапії.

  7. Застосування удосконаленої поетапної тактики лікування хворих з аденоміозом у поєднанні з запальними процесами геніталій дозволяє підвищити ефективність лікування цієї патології, досягти поліпшення показників видужання пацієнток від 41 % до 88,2 %, та відновлення генеративної функції у 52,9 % і у 61,8 % хворих в залежності від ступеня патологічного процесу.

Публікації автора:

  1. Особливості клінічного перебігу та діагностики аденоміозу // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. № 4. – С.9295.

  2. Особливості гормонального статусу жінок з аденоміозом на тлі запальних захворювань геніталій в динаміці лікування // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2005. № 4. – С.9194. (Співавт.: Вовк І.Б., Хомінська З.Б. Автором особисто проведено огляд літератури, статистична обробка даних та аналіз отриманих результатів).

  3. Ультразвукова оцінка органів малого таза у жінок з порушеною репродуктивною функцією // Вісник наукових досліджень. – 2005. № 2. – С.4647. (Співав.: Лук’янова І.С., Кондратюк В.К., Сопко Я.О. Автором особисто проведено аналіз даних, підготовка до друку).

  4. Порівняльний кількісний аналіз показників мікробіоценозу різних біологічних середовищ у жінок з вірусно-бактеріальною та бактеріальною етіологією запальних процесів геніталій // Здоровье женщины. – 2005. № 3(23). – С.7983. (Співав.: Вовк І.Б., Ревенько О.О., Борисюк О.Ю., Кондратюк В.К., Нетреба Н.І., Лисяна Т.О. Автором особисто проведено забір матеріалу для досліджень, огляд літератури, аналіз отриманих даних).

  5. Тактика лікування жінок з аденоміозом у поєднанні з запальними процесами геніталій в залежності від морфо-функціонального стану органів-мішеней // Здоровье женщины. – 2007. – № 2(30). – С.104–107. (Співавт.: Вовк І.Б., Корнацька А.Г., Задорожна Т.Д. Автором особисто проведено забір матеріалу для досліджень, статистична обробка даних, оформлення та підготовка до друку).

  6. Principles of pathogenetic correction of the hormonal disorders in reproductive woman with adenomyosis // The Eroupean Journal of Contraception & Reproductive Health Care. – 2004. – V.9. – P.153. (Співав.: Vovk I., Kornatskaya A., Kondratyuk V., Trokhimovich O. Автором особисто проведено аналіз даних, оформлення та підготовка до друку).

  7. Клініко-морфологічні особливості аденоміозу у жінок фертильного віку // VІ Українська конференція молодих вчених, присвячена пам’яті академіка Володимира Веніаміновича Фролькіса (тези доповідей). – Київ. – 2005. – С.195196.