Табачнікова Вікторія Станіславівна. Системний підхід до діагностики, психокорекції та психопрофілактики дезадаптації стоматологічних хворих : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2007.
Анотація до роботи:
Табачнікова В.С. Системний підхід до діагностики, психокорекції та психопрофілактики дезадаптації стоматологічних хворих. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України. – Харків, 2006.
На підставі системного, міждисциплінарного, інтегративного підходу вивчено причини, механізм розвитку і проявів дезадаптації у стоматологічних хворих. Розроблено систему діагностики, що грунтується на системно-структурному аналізі стоматологічного здоров’я з урахуванням дезадаптації хворих до свого захворювання і його лікування.
На основі обстеження 300 пацієнтів з різною стоматологічною патологією виявлено характерологічні і особистісні риси, які сприяють розвиткові дезадаптації, та визначено її клінічні форми. Розроблено ефективну систему психотерапевтичної корекції порушення стоматологічного здоров’я, яка складається з двох напрямів: лікування захворювання зубощелепного апарату і психокорекції дезадаптації хворих. Визначено напрями й методи профілактики стоматологічних захворювань і пов’язаної з ними дезадаптації хворих та їхнього лікування.
У дисертації наведено теоретичне обгрунтування і нове рішення проблеми ранньої діагностики, психокорекції та психопрофілактики дезадаптації хворих зі стоматологічною патологією як з позицій системного міждисциплінарного підходу, так і до вивчення причин, механізмів формування клінічних варіантів, а також форм дезадаптації хворих.
Стоматологічним здоров’ям слід вважати не лише відсутність болю та якихось хворобливих змін у зубощелепній системі – це інтегральний комплекс її компонентів – анатомо-фізіологічного, психологічного, психічного, соціально-психологічного і соціального, взаємодія яких забезпечує виконання жувальної та комунікативної (фонетичної, дикційної та естетичної) функцій, даючи психологічне (особистісне) задоволення й функціональний комфорт.
Системно-структурний аналіз стоматологічного здоров’я дав змогу визначити стан усіх його компонентів – анатомо-фізіологічного, психологічного, психічного, соціально-психологічного та соціального з його соціокультурною та інформаційно-оцінною складовими. У дезадаптованих стоматологічних хворих виявляється сукупне порушення зазначених компонентів, причому стрижневе ураження анатомо-фізіологічного, психологічного, психічного та соціокультурної складової соціального компонента є причиною порушення стоматологічного здоров’я та дезадаптації паціентів. Послаблення соціально-психологічного компонента (у 47±9% хворих) та інформаційно-оцінної складової соціального (90±3%) сприяє виникненню дезадаптації та поглиблює її.
У генезі дезадаптації за стоматологічної патології провідну роль відіграють характерологічні й особистісні риси, насамперед існуючі в усіх хворих явні акцентуації характеру: у чоловіків найчастіше педантичний (32±3%) і збудливий (24±3%), у жінок тривожний (25±3%), демонстративний (22±3%) та емотивний (19±3%) її типи. Суттєво сприяють дезадаптації дисгармонійні риси характеру та особистості, особливо нереалізм сприйняття дійсності і небажання адаптуватися до неї та до оточуючих, неадекватні самооцінка й рівень домагань, боязкість, егоїзм.
В емоційному та функціональному стані хворих спостерігається залежність від типу акцентуації характеру: високий рівень особистісної тривожності визначається за тривожної, дистимічної та емотивної, низький – за збудливої акцентуації; показники функціонального стану найбільшою мірою уражені за дистимічної акцентуації характеру. У всіх хворих відзначаються негативні типи ставлення до хвороби та її лікування: у чоловіків найчастіше обсесивно-фобічний, іпохондричний, ергопатичний, у жінок – сенситивний, неврастенічний, тривожний та егоцентричний.
5. Системно-структурний аналіз стоматологічного здоров’я дає змогу так класифікувати варіанти та клінічні форми дезадаптації хворих зі стоматологічними захворюваннями.
І. Первинна дезадаптація, зумовлена больовим синдромом і порушенням функцій зубощелепного апарату – 100-1%.
ІІ. Вторинна дезадаптація – 40±3%.
Змішаний тривожно-депресивний розлад (62±3%).
Порушення емоцій та поведінки (21±3%).
Короткочасна депресивна реакція (17±3%).
ІІІ. Третинна дезадаптація – 60±5%.
Специфічні (ізольовані) фобії (56±3%).
Іпохондричний розлад (44±3%).
6. Психокорекція порушеної адаптації у стоматологічних хворих має являти собою систему, що грунтується на принципах комплексності, диференційованості, етапності та послідовності, яка спрямована на всі компоненти та складові стоматологічного здоров’я і проводиться у двох напрямах – лікування стоматологічного захворювання та психотерапевтична корекція пов’язаної з ним дезадаптації хворих. При цьому має використовуватися досить широкий арсенал сучасних психокорекційних методів – раціональна психотерапія, навіювання наяву, аутогенне тренування, плацеботерапія та метод переключення уваги.
7. Психопрофілактика дезадаптації хворих зі стоматологічною патологією має грунтуватися на тих самих принципах, що й психокорекція, і бути спрямована на підвищення рівня та гармонізацію типу стоматологічної культури, поінформованості в питаннях стоматологічної гігієни й психогігієни, своєчасного звертання по стоматологічну допомогу і врешті-решт – на зниження захворюваності зубощелепної системи.
Для досягнення цієї мети необхідно проводити просвітню роботу з участю не лише лікарів-стоматологів, а й медичних психологів та психотерапевтів. Психопрофілактичні заходи мають бути також обов’язковою складовою частиною здійснюваного стоматологічного лікування.
Публікації автора:
Павленко А.В., Табачникова В.С. Профилактика и коррекция адаптационных расстройств в комплексном лечении больных с дефектами зубов и зубных рядов // Архів психіатрії. – 2004. – Т.10, №2 (37). – С.235-236. Автором разработаны и описаны методы профилактики и коррекции дезадаптации больных.
Табачникова В.С. Особенности адаптационных нарушений у больных с дефектами зубов и зубных рядов // Архів психіатрії. – 2005. – Т.11, №2 (41). – С.214-218.
Табачникова В.С. К проблеме верификации состояния страха и тревоги у стоматологических больных // Укр. мед. альманах. – 2005. – Т.8, №4 (додаток). – С.240-242.
Табачникова В.С. Системный подход к диагностике и коррекция нарушения стоматологического здоровья // Вісн. проблем біол. і мед. – 2006. – Вип.3. – С.130-134.
Табачникова В.С. Психокоррекция и психопрофилактика невротических расстройств у стоматологических больных // Архів психіатрії. – 2006. – Т.12, №1-4 (44-47). – С.261-265.
Табачникова В.С. Особенности психологического состояния больных со стоматологической паталогией // Вісник психіатрії та психофармакотерапії. - 2006. №2(10). – С.93-97.
Табачникова В.С. Роль характерологических и личностных особенностей в нарушении адаптации стоматологических больных // Междунар. мед. журн. – 2006. – Т.12, №3. – С.17-21. Дисертантові належить збір матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання статті.
Табачникова В.С. Восприятие боли и психологическая адаптация к лечению у стоматологических больных // Таврический журнал психиатрии. – 2006. – Т.10, №11(34). – С.111-115.
9. Павленко О.В., Табачнікова В.С. Загальні підходи до розуміння стресу й адаптації Актуальні проблеми терапевтичної стоматології: 2 Науково-практична конференція.- Київ, 2006.- С. 113-114.
10. Tabachnikova V.S Psychotherapy and correction of psychic disorders in dentists // The XVI Congress of the World Association for Social Psychiatry. – Vancouver B.C. Canada, 1998. – P.69.
11. Donsky G.I., Pilyaev A.G., Tabachnikova V.S. Psychohygiene and psychocorrection of stomatologic patients // World Psychiatric Association regional Congress “Preventive Psychiatry”. Athens, 1999. – P.65. Дисертантові належить збір матеріалу, його обґрунтування та аналіз, написання тези.
12. Табачникова В.С. Место “малой” психотерапии в коррекции невротических нарушений у больных со стоматологической патологией // Матерю науч.-практ. Конференции, посвящ. 15-летию кафедры сексологии и медицинской психологии ХМАПО. – Харьков, 2002. – С.206-210.
13. Табачникова В.С. Невротические и соматоформные расстройства в стоматологической практике // Сучасні технології лікування і профілактики в практичній стоматології: Междунар. наук.-практ. конф. – Київ, 2003. – С.153-