Балко Олена Василівна. Системний підхід до аналітичної оцінки тіньової виробничої діяльності промислових фірм : дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Національний технічний ун-т "Харківський політехнічний ін-т". - Х., 2006.
Анотація до роботи:
Балко О.В. Системнийпідхід до аналітичної оцінки тіньової виробничої ді-яльності промислових фірм. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – економіка промисловості. – Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Харків, 2006.
Дисертація присвячена підвищенню ефективності протидії тіньовим економічним процесам та в цілому вирішує наукову проблему вдосконалення теоретико-методичного забезпечення аналітичного виявлення тіньової господарської діяльності фірм. У роботі на основі проведеного аналізу розроблена нова класифікація економічної діяльності, уточнені поняття: "неформальна економіка", "економіка власних потреб", "тіньова економіка", "кримінальна економіка". Виявлено причини і наслідки тіньової економіки, її вплив на економічну безпеку держави. Рекомендовано застосування комплексного підходу до ефективної протидії тіньовим економічним процесам – поєднання економічних, адміністративних та правових заходів. Розроблено методи аналітичної оцінки тіньової діяльності фірм на основі аналізу випуску продукції фірм та аналізу використання ресурсів. Виявлено найбільш типові моделі тіньової економічної діяльності фірм, наведено рекомендації щодо їх виявлення. Розроблена методика системного підходу до аналітичного визначення факторів формування рівня тінізації виробництва України та її окремих регіонів, оцінки тісноти зв'язку міжгалузевих тіньових процесів, встановлення ступеня впливу кожного з цих факторів та прогнозування розвитку процесу тінізації.
Застосування запропонованих методів буде сприяти суттєвому підвищенню ефективності аналітичних досліджень, скороченню часу виявлення тіньової економічної діяльності та економії ресурсів без оперативного втручання контролюючих органів у хід виробничої діяльності фірм та завдання їм матеріальної шкоди.
Дисертація присвячена розв'язанню науково-практичної задачі вдосконалення теоретико-методичного забезпечення аналітичного виявлення тіньової господарської діяльності промислових фірм.
Основні висновки проведеного дослідження полягають у такому.
Поряд з формальною економічною діяльністю у господарському комплексі України інтенсивно йде неформальна економічна діяльність фірм. На основі проведеного аналізу в дисертації розроблено нову класифікацію економічної діяльності, де до складу неформальної економіки включена тіньова економіка, кримінальна економіка та економіка власних потреб. Показано, що таке явище, як "тіньова економіка", слід розглядати як господарську діяльність, спрямовану на виготовлення товарів та надання послуг, виробництво яких не заборонено законом, але приховується від статистичного обліку та оподаткування. Таке уточнення усуває певні теоретичні суперечності в тлумаченні поняття "тіньова економіка" та дозволяє дослідити суть цього явища.
Проаналізовано умови, причини та наслідки існування тіньових економічних процесів у промисловості країни. Показано, що тіньова економіка – дуже стійке, складне і неоднозначне економічне явище. З одного боку, вона суттєво послаблює економічний розвиток промисловості і країни, з іншого – деякою мірою підтримує її. Тому ми вважаємо, що тіньову господарську діяльність слід поступово вводити у сферу формальної економіки. Це положення лягло в основу визначених у роботі основних напрямків впливу на зменшення рівня тінізації промисловості країни.
Показано, що для стримування тіньових економічних процесів у промисловій галузі використання лише правових заходів не дає очікуваних результатів. Проблему можна ефективно вирішувати тільки при застосуванні комплексного підходу до тіньових економічних процесів – для детінізації промисловості слід застосовувати взаємодіючий комплекс економічних, адміністративних та правових заходів. У роботі наводяться рекомендації щодо впровадження таких заходів.
Запропоновано зробити більш аналітичними та адресними дії органів, що контролюють господарську діяльність промислових фірм. Ці органи повинні переходити від ревізійних оперативних контролюючих дій до аналітичних розрахунків. Контролююча організація повинна більше аналізувати господарську діяльність фірм на основі статистичної звітності та втручатися в хід процесу лише тоді, коли є значні порушення встановлених норм, виявлені в результаті такої аналітичної роботи.
Рекомендовано при аналізі тіньової економічної діяльності у промисловому секторі розглядати її як складову виробничого комплексу держави на макрорівні, а також як сумарний результат тіньових процесів, що відбуваються на рівні промислових фірм. Показано, що для оцінки обсягів тіньової економіки у промисловості більш доцільно використовувати метод сталих взаємозв'язків. Для аналітичного виявлення тіньових процесів на мікрорівні пропонується проводити аналіз виробничої діяльності фірми на основі статистичної звітності та проектної документації.
Виділено типові моделі тіньової економічної діяльності фірм. Пропонується проводити аналіз патернів економічної поведінки суб’єктів господарювання для підвищення ефективності виявлення та визначення характеру тіньових процесів у господарській діяльності промислових фірм.
Розроблено методичні засади системного підходу до аналітичного визначення факторів формування рівня тінізації виробництва України та її окремих регіонів, ступеня впливу кожного з цих факторів, оцінки тісноти зв'язку міжгалузевих тіньових процесів та прогнозування розвитку процесу тінізації. Проведено розрахунки рівнів тіньової економічної діяльності у галузях виробництва України, Донецької та Харківської областей. Застосування результатів аналітичного дослідження дозволяє на основі виявлення найбільш загрозливих напрямків розвитку тіньових економічних процесів суттєво підняти ефективність боротьби проти них, зменшити негативні наслідки тіньових процесів, скоротити витрати ресурсів.
Запропоновано методичні підходи до аналітичної оцінки тіньової діяльності промислових фірм на основі аналізу випуску продукції та аналізу використання ресурсів. Застосування цих методів дозволяє виявити та кількісно оцінити обсяги тіньової виробничої діяльності фірм без втручання у виробничий процес суб’єктів господарювання, сприяє суттєвому підвищенню ефективності протидії тіньовим процесам, скороченню часу виявлення тіньової економічної діяльності, економії ресурсів.
На підставі результатів проведеного дослідження можна запропонувати Міністерству промислової політики України, обласним управлінням промисловості та податковим адміністраціям всіх рівнів розглянути можливість застосування розробленого системного підходу до аналітичного виявлення та оцінки тіньової виробничої діяльності промислових фірм з метою підвищення ефективності протидії тіньовим економічним процесам у промисловості України.