Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Історія медицини


63. Гринзовський Анатолій Михайлович. Системний аналіз становлення і формування медико-профілактичного факультету та гігієнічної науки Національного медичного університету імені О.О.Богомольця: дис... канд. мед. наук: 14.02.04 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Гринзовський А.М. Системний аналіз становлення і формування медико-профілактичного факультету та гігієнічної науки Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.04 – історія медицини. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, МОЗ України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню становлення та розвитку профілактичного напрямку у вітчизняній медицині та вищої медичної освіти України.

На основі архівних та літературних джерел проаналізовано історико-медичні особливості формування вітчизняної гігієнічної науки. Виділено історичні етапи та розкрито суть і основні принципи формування викладання гігієнічних дисциплін у вищій медичній школі на прикладі Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, встановлено системи підготовки лікарів гігієнічного профілю, як складової вищої медичної освіти України. Доведено пріоритетність київських гігієністів щодо створення цілісної системи післядипломної підготовки лікарів-гігієністів Показано велику заслугу вчених НМУ в науковому обґрунтуванні профілактичних основ охорони здоров’я людини як одного з важливих завдань медицини.

В роботі вирішено актуальну наукову проблему – проведено системний аналіз становлення та розвитку гігієнічних дисциплін у складі медичного факультету Університету св. Володимира та санітарно-гігієнічного факультету Київського медичного інституту (Національного медичного університету), що дозволило відтворити пройдений ними еволюційний шлях системи підготовки фахівців медико-профілактичного напрямку більше, ніж за 160-річний період існування, встановити пріоритети київської гігієнічної школи у формуванні кадрового та наукового потенціалу гігієнічної науки та санітарно-епідеміологічної служби, висвітити її наукові та практичні надбання, що дає підставу визначити Національний медичний університет імені О.О. Богомольця як провідний навчально-педагогічний та науковий заклад, який стояв у витоків і зберіг за собою пріоритетність у формуванні завдань гігієни та санітарної практики в Україні.

1. Доведено, що створення на медичному факультеті Університету св. Володимира кафедри лікарезнавства дозволило вперше в Росії об’єднати окремі гігієнічні питання, які викладались різними кафедрами, в окремий курс гігієнічного напрямку, що став основою профілактичної медицини та санітарного нагляду, дозволило ініціювати в 1865 році питання створення, а в 1871 році відкрити самостійну кафедру гігієни, яка вже з 1875 року в своїй структурі мала гігієнічну лабораторію.

2. Київські гігієністи вперше в Росії підняли питання щодо необхідності диференціації гігієнічної науки та створення окремих профільних кафедр, довели необхідність впровадження практичних занять з гігієни в системі підготовки лікаря загальної практики (1884) та читання приват-доцентських курсів з епідеміології та санітарної статистики для студентів 4 і 5 курсів (1903, 1906).

3. Встановлено, що вперше в Росії гігієністи Києва запропонували цілісну систему післядипломної підготовки лікарів-гігієністів (1905), для чого були організовані “спеціальні повторювальні курси” для лікарів, які бажають присвятити себе профілактичній медицині, з обов’язковим вивченням досвіду санітарних установ міста.

4. Доведена пріоритетність КМІ щодо створення нових профільних кафедр (соціальна гігієна та професійної гігієни), що було обумовлено необхідністю підготовки відповідних фахівців для системи охорони здоров’я населення України та введення в педагогічний процес обов’язкової літньої практики з ґрунтовною гігієнічною складовою, по всебічному вивченню та гігієнічній оцінці лікувально-профілактичного закладу проходження практики.

5. На підставі системного аналізу доведено, що диференціація гігієнічного напрямку та досвід підготовки лікарів медико-профілактичного напрямку в Київському медичному інституті в 1923-1924 роках став передумовою створення в 1930 році санітарно-гігієнічного факультету в КМІ та інших вузах України, а у подальшому – в СРСР з 1936 року.

6. Встановлено, що наслідки репресій 30-х років серед провідних фахівців гігієнічного профілю мали негативний вплив на методологію наукових досліджень та викладання гігієни в КМІ. Відтворено інформацію про громадську та політичну діяльність, науково-педагогічний здобуток видатних гігієністів початку ХХ століття професорів В.В. Удовенка та В.Я. Підгаєцького, що мали значний вплив на введення україномовного навчання в КМІ.

7. Системний аналіз наукової та педагогічної діяльності вчених-гігієністів НМУ дозволив визначити основні напрямки діяльності гігієнічних наукових шкіл НМУ, охарактеризувати основні їх наукові та практичні надбання і вплив на формування кадрового потенціалу наукових гігієнічних закладів системи АМН та МОЗ України, санітарно-епідеміологічної служби держави на протязі її історії, що дозволило визначити Національний медичний університет імені О.О. Богомольця як провідний навчально-педагогічний та науковий гігієнічний заклад України.

8. Проведені дослідження дозволили узагальнити існуючі знання з історії розвитку гігієнічної науки в Україні (на прикладі НМУ), показати, що опанування цих знань є підґрунтям всебічної підготовки та виховання лікарів-профілактиків і науковців-гігієністів, а також необхідним компонентом у формуванні відповідальності при прийнятті рішень в фаховій діяльності спеціалістів медико-профілактичного напрямку.

Публікації автора:

Періодичні фахові видання, затвердженні ВАК України:

1. Гринзовський А.М., Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Бойко М.І., Швайко І.І., Ужва Н.Ф., Анісімов Є.М., Пельо І.М. Історія становлення та викладання військової гігієни кафедрою загальної гігієни НМУ // Проблеми військової охорони здоров’я. Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. – К., 1999, Випуск 5. - С. 561-569.

Автором проведено пошук, збір архівних та літературних джерел. На їх основі проаналізовано становлення та викладання військової гігієни від Київського університету св. Володимира до Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, вплив змін в структурі родів військ на викладання військової гігієни кафедрою загальної гігієни НМУ.

2. Бардов В.Г., Гринзовський А.М. До 90-річчя з дня народження професора Габовича Рафаїла Давидовича // Довкілля та здоров’я. – №1(12), 2000. - С. 57-59.

Автором, на основі аналізу архівних та літературних джерел, найбільш повно відображено життєвий, науковий та творчий шлях професора Габовича Рафаїла Давидовича.

3. Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Гринзовський А.М. Мовне питання в Україні та українізація викладання в Київському медичному інституті в 20-30-ті роки // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2000. - №2. - С. 112-115.

Автором проведено пошук, збір архівних та літературних джерел. На їх базі висвітлені аспекти необхідності україномовного викладання в Україні та в Київському медичному інституті, зокрема в 20-30-ті роки ХХ століття.

4. Бардов В.Г., Гринзовський А.М. Видатний вчений професор Київського університету св. Володимира І.П. Cкворцов та його внесок в розвиток гігієни // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2000. - №4. - С. 114-116.

Автором, на основі досліджених архівних та літературних джерел, найбільш повно відображено життєвий, науковий та творчий шлях професора І.П. Скворцова, досліджено його внесок в розвиток гігієни.

5. Гринзовський А.М., Коршун М.М. Історичний нарис гігієнічного нормування якості питної води // Довкілля та здоров’я. – 2001. - №1(16). - С. 31-35.

Автором вивчено та проаналізовано історичні аспекти необхідності нормування та стандартів якості води від простої органолептичної оцінки за зовнішніми ознаками до розробки сучасних гігієнічних принципів нормування.

6. Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Гринзовський А.М. Методологічні аспекти історико-медичних досліджень // Проблеми військової охорони здоров’я. Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. – К., Випуск 8. - С. 3-7.

Автором вивчено та узагальнено сучасні принципи та методи досліджень історії медичної науки.

7. Гринзовський А.М., Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Анісімов Є.М. З історії видавничої діяльності Національного медичного університету імені О.О. Богомольця // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения, Труды Крымского Государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2001. - Т. 137. часть І. - С. 104-107.

Автором проведено пошук архівних та літературних джерел, вивчено історичні аспекти становлення медичної видавничої діяльності, на тлі якої проаналізована історія видавничої діяльності Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

8. Бардов В.Г., Яворовський О.П., Гринзовський А.М. Володимир Якович Підгаєцький – засновник першої вітчизняної кафедри професійної гігієни // Довкілля та здоров’я. – 2002. - №2(21). - С. 76-78.

Автором, на основі досліджених архівних та літературних джерел, вивчено життєвий, науковий та творчий шлях професора В.Я. Підгаєцького, його громадська діяльність та трагічний фінал видатного вітчизняного гігієніста.

Інші наукові видання:

1. Гринзовський А.М. Методологія викладання гігієни, як головний напрямок педагогічної діяльності кафедри пропедевтики гігієни та радіаційної гігієни (загальної гігієни) Національного медичного університету імені О.О. Богомольця // Х конгрес світової федерації українських лікарських товариств 26-28 серпня 2004. - Чернівці – Київ – Чикаго, 2004. - С. 675-676.

2. Гринзовський А.М., Бардов В.Г., Гончарук Є.Г., Яворовський О.П., Омельчук С.Т., Швайко І.І. Становлення наукової гігієнічної школи Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. Гігієнічна наука та практика на рубежі століть // Матеріали ХІV з’їзду гігієністів України. – Дніпропетровськ, 2004. - С. 58-61.

3. Гончарук Е.И., Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Гринзовский А.М. Влияние российской профессуры на формирование научно-педагогической гигиенической школы украинского Национального медицинского университета имени А.А. Богомольца // Медицинская профессура Российской империи. – Москва, 2004. - С. 44-46.

4. Гринзовський А.М. Розробка питань гігієни водопостачання в історії кафедри загальної гігієни Національного медичного університету імені О.О. Богомольця // Гігієнічні проблеми сучасного суспільства. До 100-річчя кафедри загальної гігієни Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького. – Львів, 1999. - С. 28-30.

5. Гринзовський А.М. Знання історії становлення та розвитку кафедри, як основа формування світогляду спеціалістів медико-профілактичних фахів // Особливості формування мотивації навчання студентів медичних вузів: Матеріали науково-методичної конференції викладачів IV-го медичного факультету НМУ. – Київ, 1998. - С. 24-25.

6. Гринзовський А.М. До питання історії викладання українською мовою в Київському медичному інституті в 20-30-х роках // Тези науково-медичної конференції студентів та молодих вчених 18-21 квітня 2000 року. Збірка тез. – Київ, 1999. - С. 176.

7. Бардов В.Г., Гринзовський А.М. Історичні аспекти створення санітарно-гігієнічного факультету НМУ // Актуальні проблеми організації навчально-виховного процесу в сучасних умовах. Матеріали навчально-методичної конференції IV медичного факультету, присвяченої 160-річчю НМУ ім. О.О. Богмольця. – Київ, 2001. - С. 3-4.

8. Гринзовський А.М. Вища медична школа в становленні україномовної медичної періодики кінця ХІХ – початку ХХ століть // Тези 56 наукової конференції студентів та молодих вчених НМУ
ім. О.О. Богомольця з міжнародною участю, присвяченої 160-річчю НМУ ім. О.О. Богомольця, 17-20 квітня 2001 року. – Київ, 2001. - С. 141-142.

9. Бардов В.Г., Даценко І.І., Мотузков І.М., Гринзовський А.М. Про співробітництво кафедр загальної гігієни Національного медичного університету імені О.О. Богомольця та Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького // Гігієнічні проблеми сучасного суспільства. До 100-річчя кафедри загальної гігієни Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького. – Львів, 1999. - С. 16-18.

10. Гринзовський А.М. Історичний нарис проведення навчально-методичної роботи на кафедрі пропедевтики гігієни, військової та радіаційної гігієни // Проблеми підготовки медичних та фармацевтичних кадрів в Україні: Матеріали доповідей науково-методичної конференції, – Київ–Полтава, 1998. - С. 274-275.

11. Гринзовський А.М. Історичні традиції використання навчально-технічних засобів при викладанні пропедевтики гігієни, військової та радіаційної гігієни // Координація та інтеграція викладання загальнонаукових, профілактичних і лікувальних дисциплін в системі вищої медичної освіти: Матеріали науково-методичної конференції IV медичного факультету НМУ. – Київ, 1999. - С. 18-19.

12. Бойко М.І., Анісімов Є.М., Гринзовський А.М. Шляхи забезпечення активної наукової творчості студентів з пропедевтики гігієни в сучасних умовах // Координація та інтеграція викладання загальнонаукових, профілактичних і лікувальних дисциплін в системі вищої медичної освіти: Матеріали науково-методичної конференції IV медичного факультету НМУ. – Київ, 1999. - С. 19-20.

13. Гринзовський А.М. Становлення студентського наукового гуртка кафедри пропедевтики гігієни, військової та радіаційної гігієни // Тези науково-медичної конференції студентів та молодих вчених, Київ, 20-23 квітня 1999 року. – Київ, 1999. - С. 28-29.

14. Бардов В.Г., Гринзовський А.М., Омельчук С.Т., Анісімов Є.М., Бойко М.І., Пельо І.М. Кафедра пропедевтики гігієни, військової та радіаційної гігієни Національного медичного університету імені О.О. Богомольця – структурна одиниця системи післядипломної підготовки лікарів-гігієністів // Історія та перспективи розвитку післядипломної освіти лікарів. Тези доповідей науково-практичної конференції, Одеса, 24-25 квітня 2002 року. – Одеса, 2002. - С. 18-19.

15. Гринзовський А.М. Сторінки минулого післядипломної освіти лікарів-гігієністів, сьогодення та перспективи // Історія та перспективи розвитку післядипломної освіти лікарів. Тези доповідей науково-практичної конференції, Одеса, 24-25 квітня 2002 року. – Одеса, 2002. - С. 70-71.

16. Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Гринзовський А.М., Анісімов Є.М. Шляхи становлення профілізованої підготовки лікарів профілактиків в НМУ // Матеріали навчально-методичної конференції IV медичного факультету НМУ ім. О.О. Богомольця МОЗ України. – Київ, 2002. - С. 4-5.

17. Бардов В.Г., Омельчук С.Т., Гринзовський А.М., Швайко І.І. Питання діяльності санітарної служби в працях першого професора-гігієніста України Субботіна В.А. // Збірка тез доповідей. Науково-практична конференція “Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України” (до 120-річчя з дня народження академіка О.М. Марзеєва), Київ, 24-25 квітня 2003 р. – Київ, 2003, випуск 5. - С. 5-7.

18. Бардов В.Г., Гринзовський А.М., Бойко М.І. Висвітлення розвитку міжнародних санітарних організацій на різних історичних етапах в педагогічному процесі медичних вузів // Актуальні питання професійної підготовки лікарів. Матеріали навчально-методичної конференції IV медичного факультету НМУ. – Київ, 2003. - С. 5-7.

19. Гринзовський А.М., Ворохта Ю.М. Підготовка фахівців з гігієни та санітарії за кордоном //Гігієнічні проблеми півдня України. – Одеса, 2003. - С. 91- 95.