Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


199. Лук'яненко Ірина Григорівна. Системне моделювання механізму бюджетного регулювання: дис... д- ра екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2005. , табл.



Анотація до роботи:

Лук’яненко І.Г. Системне моделювання механізму бюджетного регулювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.03.02. – Економіко-математичне моделювання. - Київський національний економічний університет, Київ, 2005

Запропоновано концептуальні положення системного моделювання механізму бюджетного регулювання на основі структурно-функціональних взаємозв’язків між бюджетами різних ієрархічних рівнів, що дозволяє формалізувати адаптивні механізми міжбюджетної взаємодії з метою сприйняття економічного розвитку країни та її адміністративно-територіальних одиниць. Розроблено концепцію побудови базової квазістатичної макроеконометричної моделі та її динамічного аналога для аналізу взаємодії основних секторів економіки в контексті бюджетного регулювання, особливістю яких є модульна структура з синтезним та декомпозіційним ефектами. Запропоновано оригінальний підхід до оцінювання динамічного ефекту фіскальних шоків для української економіки, що дало змогу проаналізувати можливі варіанти бюджетного регулювання при їх виникненні. Розроблено оригінальні економетричні моделі складових державного та зведеного бюджетів України, які враховують різні підходи при моделюванні, зокрема механізми корегування помилки, часткові пристосування, адаптивні та раціональні очікування, довгострокову пам’ять часових рядів тощо.

Досліджено особливості системного моделювання механізму бюджетного регулювання на рівні регіонів, побудовано систему економетричних моделей лонгітюдних даних основних статей надходжень та видатків місцевих бюджетів, які дозволяють враховувати неоднорідність та особливості інфраструктури окремих регіонів. Запропоновано новий підхід до розподілу трансфертів між регіонами України. Розроблено економіко-математичні моделі оцінки впливу захисту прав власності та непродуктивної економічної діяльності на економічний потенціал регіонів, на основі яких аналітично та емпірично підтверджено суттєву щільність зв’язку між рівнем захисту прав власності та економічним зростанням регіонів та обґрунтовано важливість правових факторів для фінансового вирівнювання регіонів та ефективності бюджетного регулювання на регіональному рівні.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми щодо системного моделювання бюджетних процесів на макро- та мезоеконо-мічних рівнях для визначення впливу основних інструментів бюджетного регулювання на економічний розвиток країни та її адміністративно-територіальних одиниць.

Проведене наукове дослідження дало змогу сформулювати такі висновки:

1. Встановлена функціональна роль бюджетного регулювання в забезпеченні соціальної та інноваційної складової розвитку національної економіки і реалізації державних інтересів. Надзвичайна складність взаємозв’язків та ієрархічність складових бюджетної системи породжує достатню складність бюджетного регулювання на всіх рівнях ієрархії, що потребує забезпечення адекватності регулятивних заходів внутрішнім та зовнішнім змінам економічного середовища. Цей факт вимагає системного підходу при моделюванні механізму бюджетного регулювання.

2. Бюджетний сектор є одним з секторів національної економіки, тому необхідна взаємоув’язка показників даного сектору з основними макроекономічними показниками в рамках єдиної макромоделі України, що робить її створення серцевиною системного моделювання механізму бюджетного регулювання на макрорівні. Розроблена базова макромодель економіки України складається з п’яти блоків відповідно до Системи національних рахунків. Введення в модель механізмів адаптації дозволяє віднести її до класу квазістатичних. Проведені на реальній інформації розрахунки на практиці підтвердили її ефективність для перевірки наслідків впливу бюджетного регулювання на соціально-економічний розвиток держави.

3. Розроблено методологічні аспекти декомпозиції макромоделі на підсистеми без порушення цілісності взаємозв’язків. На основі виокремленої підсистеми бюджетного сектору було проаналізовано декілька сценаріїв, зокрема наслідки зменшення ставки податку на додану вартість. Результати розрахунків показали, що проведення сценаріїв бюджетного регулювання за виокремленими блоками є також доцільним, оскільки дозволяє виявити вплив окремих регулюючих заходів на макроекономічні показники.

4. Запропонована динамічна макроеконометрична модель дає змогу з високим ступенем адекватності описувати економічні процеси для країн з перехідною економікою, оцінювати їх адаптивність, зокрема швидкість корегування відхилень від довгострокової рівноваги у відповідь на непередбачувані шоки, та дозволяє значно розширити можливості практичного застосування макроеконометричних моделей.

5. При аналізі змін бюджетно-податкової політики важливо дослідити вплив фіскальних шоків на ключові макропоказники економічного зростання та розробити адекватні заходи бюджетного регулювання при їх виникненні. Такий підхід було реалізовано на основі розробленої структурної векторної авторегресійної моделі та оригінального кількісного методу оцінювання її параметрів.

6. Системне моделювання механізму бюджетного регулювання вимагає глибокого вивчення не тільки поведінки та структури бюджетної системи в цілому, але й окремих її елементів як об’єктів моделювання. Розроблені моделі окремих складових доходної та видаткової частин бюджетів різних ієрархічних рівнів дозволили провести науково обґрунтований аналіз інструментів впливу на зміну їх обсягів та отримати якісні прогнози.

7. Для моделювання складових бюджету на мезорівні обґрунтовано доцільність застосування моделей лонгітюдних даних. Розроблені оригінальні моделі дозволили отримати надійні прогнози основних статей надходжень та видатків місцевих бюджетів України з урахуванням регіональних особливостей.

8. За допомогою динамічної моделі лонгітюдних даних, специфікація якої базується на фундаментальних положеннях стаціонарної рівноваги та теорії економічного зростання, емпірично підтверджено існування збіжності регіонів України за показником доходу на душу населення. Даний факт дозволив обгрунтувати значення трансфертів як одного з важливих інструментів фінансового вирівнювання регіонів, що підвищує вимоги до об’єктивності їх розподілу.

9. Розроблені економіко-математичні моделі механізму розподілу міжбюджетних трансфертів дозволяють не тільки визначити регіони, що потребують трансфертів, але й розрахувати їх оптимальні обсяги.

10. Фінансове вирівнювання регіонів, швидкість їх збіжності до рівноважного стану є важливими факторами економічного зростання як самих регіонів, так і всієї країни в цілому. Але не менш важливим та недостатньо вивченим фактором впливу на економічне зростання залишається захист прав власності. На основі розроблених математичних моделей було аналітично доведено, що рівень захисту прав власності суттєво впливає на економічне зростання регіонів. Всі теоретичні результати було протестовано за допомогою розроблених економетричних моделей. Результати розрахунків свідчать на користь теоретичних висновків та підтверджують, що тільки при захищених правах власності бюджетні кошти спрямовуються на економічне зростання регіонів, а бюджетне регулювання перетворюється на дієвий механізм соціально-економічного розвитку регіонів та країни загалом.

11. Таким чином, в роботі запропоновано новий науковий напрямок, що полягає у розробці методологічних положень системного моделювання механізму бюджетного регулювання та відповідного економіко-математичного інструментарію, застосування якого підвищує обгрунтованність управлінських рішень у сфері бюджетного регулювання на державному та регіональному рівнях.

12. Одержані в дослідженні результати використовувались при опрацюванні напрямів державної бюджетної політики, зокрема при аналізі впливу фінансово-бюджетного регулювання на соціально-економічний розвиток держави та в навчальному процесі. Запропонований новий напрям створює методологічну основу та відкриває простір для подальших досліджень щодо економіко-математичного моделювання у сфері бюджетного регулювання.

Публікації автора:

монографії:

1. Лук’яненко І.Г. Системне моделювання показників бюджетної системи України: Принципи та інструменти / Монографія, К.: Видавничий дім ”Києво-Могилянська Академія”, 2004. - 584 с. ( 34 д.а.)

2. Султан К., Лук’яненко І.Г., Городніченко Ю.О. Методологічні аспекти розробки та практичного застосування макроеконометричної моделі України - Монографія, К.: Видавничий дім ”КМ Academia”, 2000.-204 с.(12,09 д.а., особисто автору належить концепція макроеконометричної моделі економіки України, специфікація окремих блоків, розробка сценаріїв бюджетного регулювання, висновки – 8 д.а.).

3. Лук’яненко І.Г., Городніченко Ю.О., Краснікова Л.І. Економетричні підходи до аналізу фінансової програми місцевих органів влади України. Монографія, К.: Видавничий дім ”КМ Academia”, 2000. - 121с.( 9,8 д.а., особисто автору належить розробка моделей основних статей місцевих бюджетів, моделі розподілу дотацій між регіонами України – 7 д.а.)

Підручники, навчальні посібники, книги:

4. Лук’яненко І.Г., Краснікова Л.І. Економетрика. Теорія та практика. — К.: Знання, 1998 — 493с. (35 д.а., особисто автору належать розділи 2-6 – 25 д.а.)

5. Лук’яненко І.Г., Городніченко Ю.О. Сучасні економетричні методи в фінансах.-К.:Літера,2003.-348с.(28,4 д.а., особисто автору належить концепція викладення матеріалу, розробка економетричних моделей бюджетних процесів, їх тестування, застосування на практиці, висновки – 20 д.а.).

6. Лук’яненко І.Г. Динамічні макроеконометричні моделі. Новий концептуальний підхід. - К.:ВД “КМ Академія”, 2003. – 50с.(3,02 д.а.)

7. Михайличенко С.Ю., Лук’яненко І.Г., Михайличенко М.С. Реальний ефективний обмінний курс гривні: економічний зміст, динаміка, моделі, застосування. Монографія. Видавничий дім “КМ Академія”, Київ, 2003.- 197 с. (14,06 д.а., особисто автору належить розробка моделей прогнозування реального обмінного курсу, діагностика моделей, аналіз результатів, викладених у розділах 7-9 – 6,2 д.а.)

У наукових фахових виданнях:

8. Лук’яненко І.Г., Городніченко Ю.О. Моделювання розподілу дотацій між регіонами України // Вісник НБУ. – 1999. - №9.- С.16-21.(0,55д.а., особисто автору належить концепція моделювання розподілу дотацій, моделі, висновки – 0,4 д.а.).

9. Лук’яненко І.Г., Данко І.М. Прогнозування взаємозалежних макроекономічних показників// Наукові записки НаУКМА, т. 6.- К.: ВД”KM Аcademia”, 1999.- С.30-37. (0,5 д.а., особисто автору належить методологія прогнозування взаємозалежних макроекономічних показників на основі симультативних систем рівнянь, специфікація системи, оцінка моделей, аналіз результатів – 0,35 д.а.)

10. Лук’яненко І.Г., Ситник Т.М. Моделювання заборгованості по заробітній платі на регіональному рівні // Наукові записки НаУКМА, 1999. - Т.9, ч.ІІ.- С.111-114. – (0,35 д.а., особисто автору належить концепція та розробка системи моделей заборгованості по зарплаті, алгоритм, висновки – 0,25 д.а.)

11. Лук’яненко І.Г., Городніченко Ю.О. Економетричне моделювання процесів у грошово-кредитній сфері // Наукові записки НаУКМА, Економіка, К: Видавничий дім “Педагогіка”, 1999. - Т.15. - С.23-37. (0,7 д.а., особисто автору належать специфікація рівнянь монетарного сектору, розробка моделей, аналіз результатів – 0,55 д.а.).

12. Лук’яненко І.Г. Попит на гроші. Ілюстрація класичного підходу // Наукові записки НаУКМА, Економіка, К: Видавничий дім “Педагогіка”, 2000. - Т.18. - С. 38-42. –(0,4 д.а.)

13. Лук’яненко І.Г., Городніченко Ю.О. Прогнозування податкових надходжень за допомогою моделей // Фінанси України. - 2001.- № 7 - С. 89-99. (0,5 д.а., особисто автору належить концепція застосування механізму корегування помилки для прогнозу податкових надходжень, розроблені моделі, аналіз результатів, висновки – 0,4 д.а.).

14. Лук’яненко І.Г., Губачов А. Економіко-математичні аспекти аналізу впливу захисту прав власності на економічне зростання в Україні // Моделювання та інформаційні системи в економіці: Міжвідом.наук.зб. Вип.68.- К.:КНЕУ, 2002.-С. 105-119.(0,7 д.а., особисто автору належить концепція економіко-математичного моделю-вання впливу захисту прав власності на бюджетне регулювання, моделі – 0,5 д.а.).

15. Лук’яненко І.Г. Проблеми “хибної” регресії в економічних дослідженнях // Наукові записки, НаУКМА, Спец. випуск.- К: ВД“КМ Академія”, 2002.- т.20, ч.II. - С.422-424. (0,35 д.а.)

16. Лук’яненко І.Г. Податкова система України та потенціал економічного зростання // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць, - Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- Вип.174: в 2 т..- Том II. - С.420-430.(0,6 д.а.)

17. Лук’яненко І.Г., Могиляс Г. Емпірична оцінка функції приватного споживання для України // Наукові записки НаУКМА, К.: ВД ”KM Академія”, 2003.- Т.21.- С.3-9.(0,6 д.а., особисто автору належать моделі оцінки функції споживання на основі нових підходів, аналіз результатів, висновки – 0,5 д.а).

18. Лук’яненко І.Г. Сценарний підхід до прогнозування макропоказників бюджетної сфери // Науковий вісник Національної академії ДПС України, Ірпінь, 2(24), 2004.- С.5-11. (0,5 д.а.)

19. Лук’яненко І.Г. Проблеми раціональних та адаптивних очікувань при моделюванні бюджетних процесів в Україні // Вісник ТАНГ, Тернопіль, 2003.- №14.- С.23-40. (0,7 д.а.)

20. Лук’яненко І.Г. Економетричне моделювання наслідків дії ендогенних фіскальних шоків в економіці України // Наукові вісті Національного технічного університету України “КПІ”, К., 2004.- №3.- С.5-13. (0,6д.а.)

21. Лук’яненко І.Г. Проблеми збіжності регіонів України // Вісник ЖДТУ. Серія: економічні науки, Житомир, 2004. - №1(27).- С.242-248.(0,55д.а.)

22. Лук’яненко І.Г. Міжбюджетні трансферти як основний інструмент бюджетного регулювання на місцевому рівні // Культура народов Причерноморья, научный журнал, Сімферополь, 2004.- №50.- Т.3.- С.111-114.(0,5 д.а.)

23. Лук’яненко І.Г. Проблеми діагностики класичних економетричних моделей // Економічна кібернетика. Міжнародний науковий журнал. - Донецьк, 2004.- 3-4(27-28).- С.100-107.(0,5 д.а.)

24. Лук’яненко І.Г. Аналіз та моделювання основних статей видатків місцевих бюджетів України // Культура народов Причерноморья, научный журнал, Сімферополь, 2004.- №51.- С.43-47.(0,5 д.а.)

25. Лук’яненко І.Г. Моделювання впливу змін у податковому законодавстві на формування доходної частини бюджету // Економіка: проблеми теорії та практики: зб.наук.праць, Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.-Вип.194: В 5т. Том ІІІ.-С.745-753.(0,6 д.а.)

26. Лук’яненко І.Г. Застосування формальних тестів для обґрунтування остаточної специфікації економетричної моделі // Вісник ЖДТУ. Серія: економічні науки, Житомир, 2004. -№4 (30).- С. 346 –351.(0,6 д.а.)

27. Лук’яненко І.Г.. Трансформація джерел доходів місцевих бюджетів в Україні та особливості їх моделювання // Фінанси України. - 2004.- №12.- С.31-39.( 0,5 д.а.)

28. Лук’яненко І.Г. Методологія виокремлення підсистем з загальної макро-економетричної моделі на прикладі бюджетного сектору України // Наукові записки НаУКМА, Економічні науки, К.: ВД “КМ Академія”, 2004. - Т.30. - С.17-23. (0,6 д.а.)

29. Лук’яненко І.Г. Особливості застосування моделей лонгітюдних даних при прогнозуванні складових місцевих бюджетів // Экономика Крыма, Симферополь, 2004. -№12.- С.50-53.( 0,4 д.а.)

в інших виданнях:

30. Лук’яненко І.Г. Шляхи підвищення ефективності регіональної фінансової політики// Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки./ ДЕГІ, ІЕПД НАН України – Донецьк: Юго-Восток, 2000.- Вип.3.- С.38-41.(0,3 д.а.)

31. Лук’яненко І.Г. Напрями реформування бюджетно-податкової системи в Україні// Економіка, Фінанси, Право, Київ, 2004.- № 6.- С.26-32.( 0,6.д.а.)

32. Lukyanenko I.G. The concept of tax elasticity as a measure of taxation system efficiency in Ukraine// Problems and Perspectives in Management, Sumy, Ukraine, 2003.- №1.- Р.17-25.( 0,6 д.а.)

33. Lukyanenko I.G., Raryzka O. The fiscal policy Effects in Ukraine// Theory of Stochastic Processes,9(25) №3-4, ТвіМС, Kiev, 2003.- Р.81-86.(0,5д.а., особисто автору належить моделювання фіскальних шоків, розробка моделі, висновки – 0,35 д.а.)

34. Grishina O., LukyanenkoI. Incidence of wage arrears in Ukaine// KONBiN’2003 – The 3-rd Safety and Reliability International Conference,Gdynia, May 26-30, Wydawnictwo Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych,Warszawa, Poland,Vol.1; Block1.9, 2003.- Р.79-87.(0,7 д.а., особисто автору належать методи та моделі оцінки заборгованості по зарплаті, висновки – 0,45д.а.).

35. Lukyanenko I. Estimation of the ukrainian regional convergence by econometric models // Materials of the International Scientific School:’Modelling and Analysis of Safety and Risk in Complex Systems”, August 20-23, 2003, Saint-Petersburg, Russia.- Р.194-200.(0,5 д.а.)

36. Лук’яненко І.Г. Аналіз західного досвіду політики вирівнювання регіонів // Система державних фінансів України: шляхи забезпечення прозорості та оптимальної децентралізації фінансових потоків. Матеріали форуму експертів, Київ, 2 березня 2001 р., К.: К.І.С., 2001 . - С. 64-70.( 0,6 д.а.)

37. Лук’яненко І.Г .Теоретичні та практичні аспекти координації монетарної та фіскальної політики в Україні // Матеріали науково-практичної конференції ”Стратегія монетарної політики: проблеми вибору та застосування”. К.: НБУ, Світовий банк, 25-26 квітня 2002 .- С.252-255.( 0,4 д.а.)

38. Лук’яненко І.Г. Визначення економічного потенціалу регіонів України // Тези Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми підвищення ефективності регіональної економіки”, Севастополь, 1999.- №21.- С. 126-130.( 0,2 д.а.)

39. Лук’яненко І.Г. Вплив ризику підприємницької діяльності на економічне зростання України// Ризикологія в економіці та підприємництві. Матеріалами Міжнародної науково-практичної конференції (27-28 березня 2001 р.), К.:КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. –С. 230-232.(0,2 д.а.)

40. Лук’яненко І.Г. Порівняльний аналіз різних підходів до прогнозування основних складових бюджету України// Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку). Матеріалами науково-практичної конференції 20-22 грудня 2001 м. Ірпінь, 2001. - С.176-177.( 0,2 д.а.)

41. Лукьяненко І.Г. Экономический рост и особенности стимулирующей политики с учетом риска// Materials of the International Scientific School:’Modelling and Analysis of Safety and Risk in Complex Systems”, July 2-5, Saint-Petersburg, Russia, 2002.- Р.231-232.(0,15 д.а.)

42. Лук’яненко І.Г. Механізми динамічної адаптації в макроеконометричному моделюванні// Проблеми економічної кібернетики. Тези доповідей VII Всеукраїнської науково-методичної конференції. 11-13 вересня 2002р. Запоріжжя, 2002.- С.103-104.(0,25 д.а.)

43. Лук’яненко І.Г. Аналіз та моделювання ризиків інфляційних процесів в Україні // Модели управления в рыночной экономике. Спец.вып., ДонНУ, Донецьк, 2003.- С.62-70.(0,4 д.а.)

44. Лук’яненко І.Г. Аналіз інструментів грошово-кредитної політики в Україні //Вплив ринку і державного регулювання на розвиток фінансово-кредитної системи України. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 16 травня 2003 р.,Харків,2003.- С.137-139.(0,35 д.а.)

45. Лук’яненко І.Г. Системний підхід при моделюванні механізму бюджетного регулювання на основі економетричних моделей //Розвиток фінансової системи України в умовах ринкової трансформації: Збірник матеріалів наук.-практ. конференції 14-15 жовтня 2004р.-Вінниця:”Ландо ЛТД”, 2004.-С.254-264.(0.5 д.а.)