Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Чайка Ірина Юріївна. Системна цілісність суспільства як фактор його прогресивного розвитку : дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Інститут вищої освіти АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Чайка І.Ю. Системна цілісність суспільства як фактор його прогресивного розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.03 - соціальна філософія та філософія історії. Інститут вищої освіти Академії педагогічних наук України. Київ, 2005 р.

Дисертація присвячена проблемі прогресивного розвитку суспільства як соціальної системи та з’ясуванню його факторів. Встановлено, що така соціальна системи являє собою сукупність індивідів, об’єднаних ієрархічною структурою, що включає інформаційно-знаковий, інституціональний рівні та рівень матеріальної взаємодії. Характеристикою суспільства як соціальної системи є цілісність, що постає як структурна, компонентна та генетична цілісність. Остання забезпечується наявністю етнокультурного ядра (особливості мислення, поведінки, тощо представників будь-якої нації), і визначає збереження самоідентичності системи в процесі розвитку. Розвиток соціальної системи передбачає її структурну трансформацію, через зміну мети функціонування системи на інформаційно-знаковому рівні, формування нових норм на інституціональному рівні, які врегульовуватимуть нові типи взаємодії. Цілісність соціальної системи є фактором її прогресивного розвитку.

Сьогодні необхідною є оптимізація цілісності соціальної системи України для забезпечення її прогресивного розвитку шляхом відновлення компонентної та структурної цілісності, через подолання дестабілізуючих факторів та створення ідеології, що відображала б мету прогресивного розвитку системи, з наступним впровадженням її у суспільну свідомість.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення проблеми розвитку суспільства як соціальної системи і здійснено вирішення наукової проблеми, що виявляється у встановленні зв’язку між специфічною характеристикою суспільства як соціальної системи – цілісністю, і здатністю системи до прогресивного розвитку, що є умовою існування суспільства у просторі і часі за збереження ним власної ідентичності. В ході проведеного дослідження було встановлено:

1.Суспільство можна вважати соціальною системою, для якої є властивими всі системні ознаки, в тому числі наявність елементного складу і структури. У дисертації обґрунтовано, що елементами соціальної системи є індивіди, поєднані трьохрівневою структурою, що включає інформаційно-знаковий рівень, рівень інституціональної регуляції та рівень матеріальної взаємодії. Специфікою будь-якої соціальної системи є її цілеспрямованість. Особливістю суспільства як соціальної системи є подвійна детермінація процесу цілепокладання в ньому: суспільство є одночасно самодетермінованим і детермінованим зовнішнім середовищем.

2.Важливою характеристикою соціальної системи є її цілісність. Цілісною є та соціальна система, значимість взаємодії елементів та підсистем якої між собою, врегульована відповідними інституційними нормами і заснована на меті, сформованій в результаті інформаційної взаємодії між елементами системи, перевищує інтенсивність взаємодії елементів та підсистем із зовнішнім середовищем (структурна та компонентна цілісність). Існування соціальної системи у часі за збереження нею власної ідентичності можливе завдяки наявності базової підстави соціосистемної цілісності - етнокультурного ядра, яке визначає генетичну цілісність соціальної системи.

3.Виходячи з такого розуміння цілісності соціальної системи, можна виділити три основні її різновиди: цілісні соціальні системи (наявна компонентна, структурна та генетична цілісність); структурно та компонентно нецілісні соціальні системи із збереженим етнокультурним ядром (генетично цілісні); не цілісні соціальні системи.

4.Важливою сутнісною характеристикою цілісної соціальної системи (а саме її компонентної та структурної цілісності) є стабільність, яку можна визначити, як здатність системи зберігати рівновагу і повертатися до неї у випадку відхилення від цього стану. Соціальна система є стабільною, якщо стабільною є кожна з її підсистем: соціальна, економічна, політична, духовна, та відповідно кожен з її структурних рівнів: інформаційно-знаковий, інституціональний, рівень матеріальної взаємодії.

5.Трансформація соціальної системи відбувається через зміну її структури. Механізм трансформації передбачає зміну мети функціонування соціальної системи на інформаційно-знаковому рівні соціальної системи. Нова мета функціонування системи (суспільний ідеал) може бути сформована в результаті аналізу керівною підсистемою соціальної системи прагнень більшості членів суспільства (в процесі здійснення зворотного зв’язку) і формування єдиної і загальноприйнятної його моделі, або в результаті впровадження “штучного образу майбутнього”, втіленого в ідеології (у цих випадках великою є ймовірність прогресивного розвитку системи), або в результаті боротьби суспільних ідеалів (у разі неефективного зворотного зв’язку), які репрезентують представники різних суспільних груп (в цьому випадку розвиток набуває імовірнісного характеру).

Наступним етапом розвитку системи є перетворення її інституціонального рівня, задля формування нових норм, які будуть врегульовувати дії, спрямовані на досягнення нової мети функціонування соціальної системи.

6. Глобалізаційні процеси у сучасному світі не завжди можуть розглядатися у якості тенденцій, що забезпечують загальносвітовий прогресивний розвиток. Глобалізація може вести до руйнування базових підстав цілісності соціальних систем, що включаються до неї.

7. Існує діалектичний зв’язок між характеристикою соціальної системи - цілісністю, і характером розвитку соціальної системи. Цілісність соціальної системи є рушійною силою суспільного прогресу, тобто його фактором. Наявність цілісності соціальної системи робить передбачуваним її розвиток і визначає його прогресивну спрямованість. Разом з тим розвиток соціальної системи, як зміна її структурного стану, може впливати на її цілісність. У випадку розвитку, ініційованого ззовні, соціальна системи може позбавлятися своєї цілісності (відносно закрита соціальна система). Розвиток, що має екстенсивно-експансивний характер, може призводити до руйнування цілісності соціальної системи внаслідок зовнішнього впливу. І лише соціальні системи, які розвиваються інтенсивно, переходять від одного цілісного структурного стану до іншого більш досконалого стану, а отже, й прогресують.

8. Умовою прогресивного розвитку сучасного українського суспільства є оптимізація його цілісності, формування та впровадження у суспільну свідомість загальноприйнятної ідеології, що містила б суспільний ідеал.

Публікації автора:

1.Чайка І.Ю. Деякі проблеми цілісності соціальних систем // Нова парадигма. Альманах наукових праць .– Вип. 20. - Запоріжжя: ЗДУ, 2001. – С. 199-205.

2.Чайка І.Ю. Цілісність соціальних систем як фактор суспільного прогресу // Нова парадигма. Альманах наукових праць .– Вип. 24. - Запоріжжя: ЗДУ, 2002. –С. 229-232.

3.Чайка І.Ю. Регіональна політика в Україні: системний егоїзм чи баланс інтересів? // Нова парадигма. Альманах наукових праць .– Вип.25.- Запоріжжя: ЗДУ, 2002. – С. 125-128.

4.Чайка І.Ю. Структура суспільства у вимірі ідеологічного плюралізму // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія №7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2004. - №3(16). – С. 122-125.

5. Чайка І.Ю. Закономірності розвитку суспільства як цілісної системи // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія №7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005. - №4(17). – С. 168-179.

6. Чайка І.Ю. Сучасні тенденції в розвитку соціальних систем // Нова парадигма. Альманах наукових праць. – Вип. 44. - К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005. – С. 39-48.

7.Чайка І.Ю. Проблеми впливу розвитку суспільства та еволюції природи на біосферу як саморегульовану систему // Творча спадщина В.І. Вернадського і сучасність (“Вернадські читання”): Доповіді і повідомлення 3-ї Міжнародної наукової конференції 22-24 травня 2003 р. у м. Донецьку. – Донецьк: ДонНТУ. – 2003. – С. 259-260.

8. Чайка І.Ю. Особливості трансформації суспільства як соціальної системи // Політичні, економічні та психологічні виміри перехідного суспільства: збірник матеріалів другої Всеукраїнської наукової конференції 24-26 листопада 2003 року. – Суми: СумДУ. – 2004. – С. 29-34.

9.Чайка І.Ю. Глобалізація та її вплив на цілісність соціальних систем // Збірник матеріалів наукової конференції студентів, аспірантів та молодих вчених 13-16 квітня 2004 р. – Запоріжжя: ЗДУ. – 2004. – С. 104-108.

10.Чайка І.Ю. Особливості здійснення зворотного зв’язку у соціальних системах // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. – Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна. – 2004. – С. 51-52.