Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


231. Морітз Януш. Система професійної підготовки вчителя і шляхи її оптимізації в умовах розвитку сучасної освіти в Польщі: дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Януш Морітз. Система професійної підготовки вчителя і шляхи її оптимізації в умовах розвитку загальної совіти в Польщі.

Дисертація є монографією на здобуття наукового ступеня доктора педагоігчних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. - Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2004.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі професійної підготовки вчителя, яка розглядається як система в освітньому процесі Польщі. Проаналізовано стан проблеми в історичному та психолого-педагогічному аспектах; виявлено базові передумови та об'єктивна необхідність проведення освітніх реформ у країні як рушійної сили в оновленні системи професійної підготовки вчителя до практичної діяльності; розроблено структурно-змістову модель підготовки вчителя в освітніх навчальних закладах; виявлено і розкрито оптимальні напрямки та зміст професійної підготовки вчителя на основі оновлення принципів і з врахуванням особливостей суб"єктної персоналістичної педагогіки; розкрито сутність і особливості системи освіти Польщі.

У дисертації представлені основні форми організаційно-методичного забезпечення процесу навчання студентів, виявлено та експериментально доведено доцільність застосування новітніх технологій у навчальному процесі, зокрема, модульного навчання. Розкрито авторське бачення структури особистості вчителя, його особистісних і професійних якостей, формування яких базується на аксіологічних підходах у розвитку майбутнього вчителя. Експерименально перевірено оптимальність функціонуючої системи підготовки вчителя в сучасних умовах розвитку освіти в Польщі.

У дисертації подано теоретичне узагальнення і практичне вирішення проблеми створення цілісної системи професійної підготовки вчителя та шляхи її оптимізації в умовах розвитку сучасної освіти в Польщі.

Необхідність і сучасність такого дослідження зумовлені, передусім, необхідністю впровадження системи якісної професійної підгтовки вчителя.

Проаналізовано сучасний стан проблеми становлення і вдосконалення системи професійної підготовки вчителів у Польщі на рубежі двох століть, зміст і особливості соціального замовлення суспільства і шкільної освіти щодо моделювання нового вчителя і встановлено, що система професійної підготовки майбутніх учителів, яка склалася, недостатньою мірою задовольняє вимоги соціального замовлення суспільства і тому назріла необхідність її перегляду з урахуванням потреб та інтересів учнів, специфіки діяльності вчителя та істотних змін у суспільстві. Виявлено, що зміст знань, умінь, позбавлений належного рівня оптимізації процесу професійної підготовки сучасного вчителя, не є адекватний вимогам Європейського Співтовариства до професійних і особистісних якостей вчителя. Ігнорування концептуальних підходів до інтегрованого навчання майбутніх учителів з орієнтацією на їх особистісний розвиток призводить до суперечностей застосування змісту, форм і методів навчання у вищій педагогічній школі, що потребувало розгортання наукових пошуків оптимальних варіантів функціонування освітньої системи професійної підготовки вчителя.

У результаті проведеного дослідження, узагальнення отриманих результатів можна зробити такі висновки, які підтвердили висунуту гіпотезу та основні положення концепції:

1. Професійна педагогічна освіта, будучи частиною загальної освіти, має чітко окреслену специфіку, свій предмет дослідження, понятійний апарат і характерні для неї методи дослідження. Як самостійна система, вона входить у загальну систему функціонування суспільства, держави, політики й економіки, з ними взаємозв'язана і їх зміни обумовлюють її зміни, що відображено в таких позиціях:

трансформація суспільства стимулює можливість того, що освіта має слугувати особі та сприяти її розвитку;

людина не може трактуватись як засіб діяльності іншої людини;

постала об'єктивна уточнити змінити поняття "система народної освіти", "система шкільництва", на поняття "система освіти".

2. Сучасні структурно-змістові моделі (у двох варіантах) професійної підготовки вчителя в навчальних закладах різного рівня побудована на основі врахування нових соціально-економічних і політичних умов, на нових організаційно-методичних засадах, згідно з державною концепцією освіти. Ці моделі дозволяють говорити про три орієнтації в учительській освіті: технологічну, гуманітарну, функціональну. При цьому у ході дослідження проблеми професійної підготовки вчителя нами було виявлено, що для освіти кінця ХХ століття є характерними такі прояви:

мета процесу навчання вчителів зводиться до оволодіння певними професійними навичками, необхідними для вирішення дидактичних завдань і організації пізнавальної діяльності учнів;

у процесі підготовки вчителя домінує не лише формування моральних, соціальних, етичних та естетичних норм, але й праксеологічних;

ефективне управління процесом підготовки вчителя підтверджується високими технологіями, спрямованими в основному на формування спрогнозованої в ідеалі особистості майбутнього вчителя.

3. У нових умовах слід розглядати і нові цілі освіти вчителя, які ми вважаємо за доцільне об’єднати у три групи:

а) цілі, спрямовані на реалізацію всього комплексу підготовки майбутнього фахівця (вони створюють "поведінку" вчителя).

б) цілі, спрямовані на розвиток і задоволення індивідуальних потреб і очікувань, які дають змогу проявляти "поведінку" в екзистенціальному смислі.

в) цілі, досягнення яких дозволяють захистити власні професійні та екзистенціальні ролі у констексті загальних справ.

4. Ефективність моделі професійної підготовки вчителя зумовлюється тими принципами, на яких вона базується:

врахування багатогранності шляхів оволодіння професією вчителя;

індивідуалізація особистості та розвитку майстерності за рахунок гнучкості змісту, методів і засобів навчання;

наступність у навчанні;

звільнення від управління ззовні на користь автономії, саморегуляції і самооцінки навчального процесу;

єдності і доцільності теоретичної і практичної підготовки, наближення навчання до реальної практики;

врахування мотивації до вчительської роботи;

спрямованість навчання не лише на професіоналізацію, але й на розвиток особистості, індивідуальних інтересів та готовності до суспільної роботи.

5. Успішне функціонування виявлених моделей навчання можливе за умови яких вони спроможні формувати у студента якості, притаманні особі вчителя, і які, що зафіксовані в державному документі - Карті Вчителя, що є орієнтиром наявності професіоналізму, особистісних якостей, гуманістичної позиції.

6. З дослідження випливає, що ефективність праці вчителя визначається, перш за все, його педагогічною освітою, а стосовно вчителя конкретного навчального предмета, то і його досвідом, набутим у процесі практичної діяльності. Це означає, що всім радикальним змінам у школі має передувати зміна у професійній підготовці вчителя, щоб перейти на рівень "суб"єктної освіти". Особа вчителя має бути представлена як виразник цінностей. Це по суті гіпотетично відображає бажаний професіоналізм вчителя. Саме у професіоналізмі вчителя найповніше проявляється така його ознака, як володіння суб"єктною педагогікою, готовність до співпраці з учнем, оточенням, батьками.

З метою розробки технологій навчання студентів нами були визначені основні показники професіоналізму як прояву їх готовності до педагогічної діяльності:

здатність до поєднання теорії і практики та здійснення аналізу власної професійної діяльності;

усвідомлення набутих теоретичних знань та їх застосування;

вміння вивчати й критично оцінювати власну практику;

уміння оперувати результатами дослідницької діяльності на професійному рівні;

уміння удосконалювати практичну діяльність, виявляти помилки і знаходити шляхи їх усунення чи корекції.

7. Професійна підготовка вчителя в системі вищої освіти потребує розгляду її основних положень на теоретичному і практичному рівнях. Інформаційно-методичне забезпечення на теоретичному рівні передбачає використання багатогранної інформації, в межах якої реалізується широка програма оновлених технологій навчання особистості, спрямування її на формування адекватних потребам суспільства умінь. На методичному рівні здійснюється розвиток професійних орієнтацій: засвоєння відповідних знань завдяки формуванню професійного мислення,соціальної активності, здатності бачити багатогранність поля технологій і добирати відповідні форми і види діяльності.

8. Для відповідного перебігу процесів адаптації та реформації в учительському середовищі, ставлення вчителів до суспільних змін і до реформи всієї системи освіти необхідне розуміння ними суті явищ і механізмів, що супроводжують ці зміни, а також відпрацюваних суспільством, наукою та державою зразків поведінки, системи цінностей. Це дозволяє говорити про систему прогнозування моделі школи і вчителя майбутнього. Дослідження підтверджують, що професійний розвиток вчителя та його адаптаційні здібності залежать від можливості його активної участі в різних сферах життя, від права на участь у прийнятті рішень, що стосуються учнів, його самого як професіонала та школи.

9. Саме у процесі професійної підготовки майбутні вчителі вчаться створювати власні системи норм і пристосовувати до них свої стратегії поведінки та стилі педагогічної роботи, які мають бути відомі їхнім учням, батькам та соціальному ередовищу. Це стає основою для розуміння цих суб'єтів, створення демократичного поширення прав і обов'язків у школі, а також основою для єднання трьох аспектів учительської та учнівської праці: емоційного, пізнавального та практичного, які лише в сукупності дозволяють пізнавати себе й керувати собою.

У ході дослідження нами виявлено, що принципова зміна відбувається у підготовці вчителів завдяки змінам не лише в Польщі, а й у Європі. Розбудова школи майбутнього вимагає істотного поліпшення суттєвих вчительських кваліфікацій (що стосується змісту в сфері знань навчального предмета), а також методичних кваліфікацій (що стосуються способу організації та засобів навчання). Вчитель у „школі майбутнього” має бути взірцем для наслідування учнями, їхнім порадником, натхненником у різних пізнавальних та суспільних починаннях, базуватися у цих процесах на цінностях та засадах як традиційних, так і прийнятих суспільством на новому етапі його розвитку - демократизації всіх процесів у країні.

Висвітлені нами теоретичні положення і практичні результати дослідження не охоплюють усіх аспектів розглянутої проблеми. Серед перспективних напрямків її подальшого дослідженн заслуговують на увагу такі: спрямування професійних педагогічних знань студентів на організацію навчально-виховної діяльності в навчальних закладах різних типів; удосконалення процесу фахової підготовки в педагогічних закладах вищої освіти, тобто здійснення наукових пошуків ефективних і творчих форм роботи викладачів і студентів; розширення і поглиблення змісту суб"єктивної педагогіки та виявлення оптимальних шляхів її впровадження у практику школи; вивчення особливостей адаптації випускника вищої школи в нових умовах його педагогічної діяльності.

Публікації автора:

Монографії:

1. J. Moritz. System zawodowego przygotowania nauczyciela i drogi jego optymalizacji w warunkach rozwoju wspczesnej edukacji w Polsce. Wyd. WSP Olsztyn 1999. s. 420.

Я. Морітз. Система професійної підготовки вчителя і шляхи її оптмізації в умовах розвитку сучасної освіти в Польщі. вид. ВШП Ольштин 1999. - 420 с. (І видання).

2. J. Moritz. System zawodowego przygotowania nauczyciela i drogi jego optymalizacji w warunkach rozwoju wspczesnej edukacji w Polsce. Wyd. II po yaktualizowaniu wyd. MAL-ART-GRAF Jezierski, Olsztyn 2004. s. 222.

Я. Морітз. Система професійної підготовки вчителя і шляхи її оптимізації в умвах розвитку сучасної освіти в Польщі. Вид. МАЛ-АРТ Ольштин, 2004. – 222 с. (ІІ видання).

Навчальні і методичні посібники:

3. J. Moritz. Twrczo pedagogicznej profesora Kazimierza Sonickiego, Wyd. WSP Olsytyn 1987. s. 76.

Я. Морітз. Педагогічна творчість професора Казинмра Сосницкого. – Ольштин: вид. ВШП, 1987. - 76 c.

4. J. Moritz. Koncepcja mioci i wolnoci ujciu Ericha Fromma. A kontrowersje wok zagadnienia wychowania wspczesnej modyiey, Wyd. WSP Olsytyn 1992. s. 59.

Я. Морітз. Концепція добра і свободи життя Е. Фромма. Розбіжність у поглядах щодо суспільного виховання молоді. – Вид. ВПШ, Ольштин, 1992. – 59 с.

5. J. Moritz. Nauczyciel w opinii uczniw klas VII i VIII (na podstawie bada pryeprowadzonych w szkole) Podstawowej nr 17 w Olsztynie, WSP Olsztyn 1993. s. 68.

Я. Морітз. Вчитель в оцінці учнів в VII i VIII класів (на основ досліджень проведених в Початковій школі № 17 в Ольштині). – Ольштин: ВШП, 1993. - 68 с.

6. J. Moritz. Zwizki systemu pedagogicznego Jana Bosko z personalizmem chrzecijaskim. Studium z dziejw pedagogiki, Wyd. WSP Olsztyn 1996. s. 87.

Я. Морітз. Зв'язки педагогічної системи Яна Боско з християнсьим персоналізмом // Студії з педагогічних справ. – Ольштин: вид. ВШП, 1996. - 87 с.

7. J. Moritz. Ewolucja zawodu nauczycielskiego w Polsce w okresie transformacji ustrjowej. Wyd. WSP Olsznyn 1998- s. 92.

Я. Морітз. Еволіція професії вчителя в Польщі в період суспільної реформи. – Ольштин: Вид. ВШП, 1998. - 92 с.

8. J. Moritz. Aksjologiczne podstawy pracy zawodowej nauczyciela-wychowawsy. Studium metodyczne dla studentw szk pedagogicznych, wyd. WSP Olsztyn 1999. s. 58.

Я. Морітз. Аксіологічні основи професійної праці вчителя-вихователя. – Методичний посібник для студентів педагогічних шкіл. – Ольштин: вид. ВШП. 1999. - 58 с.

Статті у провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

9. J. Moritz. Postawa badawcza Janusza Korczaka, Prace Pedagogiczne WSP Olsztyn, 1995. s. 10.

Я. Морітз. Дослідницькі основи Януша Корчака // Педагогічні праці – Ольштин: Вид. ВШП, 1995. - 10 с.

10. J. Moritz. Wartoti etycyne w sportcaniu wychowawcw z wychowankami, Wspczesne zagadnienia zawodu nauczyciela, pod red. W. Droki i B. Gobiowskiego, Wyd. Ped. ZNP, Kielce 1995. s. 124-133.

Я. Морітз. Етичні цінності у взаємодії вихователів з вихованцями // Сучасні завдання професії вчителя / За ред. В. Дрожкі і Б. Голенбьовского. – Кельце: Вид. Пед. ЗНП, 1995. - С. 124-133.

11. J. Moritz. Wartoti etycyne w sportcaniu wychowawcw z wychowankami, Stao i zmienno w naukach pedagogicznych, Studia i Materiay WSP w Olsztynie nr 72, WSP Olsztyn 1995. s. 245-253.

Я. Морітз. Етичні цінності у взаємодії вихователів і вихованців // Постійність і змінність в педагогічних науках / Студія і матеріали ВШП в Ольштині. - № 72. – Ольштин: ВШП, 1995. - С. 245-253.

12. J. Moritz. Aksjologiczne podstawy pracy nauczyciaela, Biuletyn Informacyjny Centralnego Orodka Metodycznego Studiw Nauczycielskich , Krakow 1997. s. 3-8.

Я. Морітз. Аксіологічні основи праці вчителя // Інформаційний Бюлетень Центрального методичного осередка Вчительського Інституту. - Краків 1997. С. 3-8.

13. J. Moritz. Wartoci etyczne w wychowaniu. Przegld Owiatowy 17(157) 1997; 17(158) 1997. s. 36-41

Я. Морітз. Етичні цінності у вихованні // Освітній Огляд 17(157) 1997; 18 (158) 1997. С. 36-41.

14. J. Moritz. Wpoczesne wymagania wobec nauczycieli „Przegld Owiatowy” 20 (160), 1997- s. 18-20

Я. Морітз. Сучасні вимоги до вчителів // Освітній Огляд 20 (160), 1997. – С. 18-20.

15. B. Goliska, J. Moritz. Znaczenie aksjologii w pracy wspczesnego nauczyciela, „Wycze pedagogiczne wyksztacenie w Rosji – tradycje, problemy, perspektywy. Tezy midzynarodowej konferencjy, Wyd. Pastw. Moskiewski Uniwersytet Pedagogiczny, Moskwa 1997. s. 34-41.

Б. Голіньська, Я.Морітз. Значення аксіолог.ії в праці сучасного вчителя // Вища Педагогічна Освіта - традиції, проблеми, перспективи. – М.: Вид. Державного Педагогічного Університету, 1997. - С. 34-41.

16. J. Moritz. Wspomaganie rozwoju – wartosi etyczne w wychowaniu, Wsparcie spoeczne w ronych ukadach lidzkiego ycia. Praca zbiorowa pod red. E. Kantowicz, Olstyn 1997. s. 126-132.

Я. Морітз. Допомога розвитку – етичні цінності у вихованні // Суспільна підтримка в різних сферах людського життя / За ред. Е. Кантович. – Ольштин: ВПШ, 1997. – С. 126-132.

17. J. Moritz. Ideay tolerancji – rzeczywisto czy pozory, Czowiek w relacjach edukacyjnych. Praca zbiorowa pod red. A. Modzierza i J. Rusieckiego, Wyd. Olsztyskiej Skoly Wyszej, Olsztyn 1999. s. 53-59.

Ідеали толеранції - реальність чи фікція // Людина в освітніх стосунках // За ред. А. Мозьдзєжа і Я. Русєцкєго. – Ольштин: ВПШ, 1999. - С. 53-59.

18. J. Moritz. Аксиологические основы работы учителя // Соціалізація особистості. / За ред. А. Й. Капської. – НПУ ім. М. П. Драгоманова. – К.: 1998. – С. 187-202.

19. Я. Морітз. Освітня система у Польщі // Соціалізація особистості / За ред. А. Й. Капської. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 1998. – С. 13-22.

20. Особливості реформи освіти у Польщі в кінці другого тисячоліття // Наукові записки. – Частина 3. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 1999. – С. 261-270.

21. Я. Морітз. Вдосконалення шляхів підвищення кваліфікації вчителя в Польщі у світлі потреб суспільства // Соціалізація особистості. / За ред. А. Й. Капської. – НПУ ім. М. П. Драгоманова. – К.: 1999.

22. Я. Морітз. Особливості реформи освіти у Польщі в кінці другого тисячоліття // Наукові записки. – ХХХУ. – К.: НПУ ім. М. П. Драгоманова, 1999. – С. 261-270.

23. J. Moritz. Rola wspczesnego nauczyciela jako przewodnika w wiecie wartoci usznia // L. Huro „Wok pyta o wspczesnrgo nauczyciela” Warszawa, 2001. s. 33-46.

Я. Морітз. Роль сучасного вчителя як працівника в світі вартостей учня // Л. Гурло „Навколо питань про сучасного вчителя”, Варшава, 2001. – С. 33-46

24. J. Moritz. System szkolny w Polsce // Ruch pedagogiczny nr 3 WSP ZNR. Warszawa, 2001. s. 49-58.

Я. Морітз. Шкільна система в Польщі // Педагогічний рух № 3 ВСП ЗНП. Варшава, 2001. - С. 49-58.

25. J. Moritz. W poszukiwaniu lepszej pedagogiki (Refleksje na temat wychowania) // ycie sykoy nr 6-7, Warszawa, 2003. s. 71-82.

Я. Морітз. Пошук кращої педагогіки (Рефлексії на тему виховання в Польщі) // Життя школи, № 6-7, Варшава, 2003. – С. 71-82.

26. J. Moritz. Przemylenia na temat ksztacenia nauczycieli w Polsce // Ruch pedagogiczny nr 4 WSP ZNR Warsyawa, 2003. s. 69-79.

Я. Морітз. Роздум на тему навчання вчителів в Польщі // Педагогічний рух, № 4, ВСП ЗНП, Варшава, 2003. - С. 69-79.

Анотації