Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізичне виховання та спорт / Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення


Філінков Володимир Ілліч. Система професійно-прикладної фізичної підготовленості фахівців машинобудівної промисловості. : Дис... канд. наук: 24.00.02 - 2003.



Анотація до роботи:

Філінков В.І. Система професійно-прикладної фізичної підготовленості фахівців машинобудівної промисловості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Львівський державний інститут фізичної культури, Львів, 2003.

В дисертації теоретично та експериментально обґрунтовано систему професійно-прикладної психофізичної підготовки фахівців машинобудівної промисловості. Показано, що здійснення цієї підготовки на етапах вузівської та післявузівської освіти найбільш ефективно сприяє забезпеченню професійної дієздатності та надійності висококваліфікованих професіоналів однієї з найважливіших галузей народного господарства.

1. Теоретико-методологічне обгрунтування системи професійно-прикладної фізичної підготовки фахівців машинобудівної промисловості виявило актуальність і недостатню відпрацьованість такої підготовки і, разом з тим, наявність наукових передумов і підходів, що дозволяють вирішити цю проблему.

2. Розробка ППФП фахівців МБП вимагає урахування ролі особистого чинника і структури вимог до психофізичної підготовленості в успішності професійної діяльності, визначення найефективніших способів, засобів, методів, форм, умов забезпечення психофізичної готовності до ефективного виконання професійних функцій.

3. Проведені професіографічні дослідження показують, що у зв'язку зі специфікою роботи успіхи професійної діяльності фахівців МБП у середньому на 56,0 % залежать від особистого фактора і, зокрема, на 30,8 % від рівня психофізичної підготовленості.

4. Професійна діяльність фахівців машинобудівних підприємств пред'являє високі специфічні вимоги до їх психофізіологічної і психофізичної готовності та надійності. Для успішного виконання інженерних функцій у машинобудуванні необхідні гарне здоров'я, висока розумова і фізична працездатність і більше 60 фізичних, психічних, інтегральних якостей і рухових навичок, а також знання та вміння в галузі виробничої фізичної культури.

5. Разом з тим, дійсний рівень психофізичної дієздатності до 74,3 % випускників вищих навчальних закладів машинобудівної галузі значно відстає від вимог, які ставить виробництво.

6. Найбільш дієвим способом досягнення психофізіологічної і психофізичної підготовленості інженерів-машинобудівників є професійно-прикладна психофізична підготовка, що здійснюється на всіх етапах формування професіоналів цього профілю.

7. Концептуально-технологічну основу ППФП фахівців МБП складають:

спрямування на реалізацію структури вимог до психофізіологічної і психічної готовності інженерів-машинобудівників;

фізичні вправи з арсеналу основних, підготовчих і спеціальних вправ з легкої атлетики, гімнастики, плавання, спортивних ігор, інших видів спорту, загальної фізичної підготовки: вправи у подоланні спеціальних смуг перешкод, рухливі ігри, тренажерне тренування, які вимагають проявлення всіх або більшості професійно важливих для фахівців МБП психофізичних якостей і рухових навичок;

увесь комплекс методів, котрий знайшов широке застосування у фізичній підготовці і професійному навчанні, а також спеціальний імітаційно-діяльнісний метод і метод індивідуально-діяльнісного програмування;

спеціальні заняття професійно-прикладною фізичною підготовкою з педагогом, а також усі загальноприйняті у фізичному вихованні студентів і трудящих форми організації занять фізичним тренуванням з елементами ППФП;

кадрове, медичне, науково-методичне, інформаційне, матеріально-технічне, фінансове забезпечення, підлегле вирішенню задач ППФП;

моніторинг оцінки і самооцінки стану здоров'я, професійно орієнтованої теоретичної, методичної, загальнокондиційної і спеціальної психофізіологічної та психофізичної підготовленості;

діяльнісне набуття досвіду професійно-прикладної психофізичної підготовки в роки навчання у ВНЗ;

організація взаємодії з фізичним вихованням у цілому і загальною системою формування професіонала.

8. Реалізація названих педагогічних заходів у межах фізичного виховання, що здійснюється в умовах вузу і готує фахівців для машинобудівної галузі, дозволяє істотно поліпшити у студентів показники загальнокондиційної і спеціальної психофізіологічної і психофізичної підготовленості (в середньому у чоловіків на 13,6, у жінок – на 14,2 %), значно збільшити кількість студентів, що успішно виконують Державні тести і нормативи фізичної підготовленості (відповідно до 95,7 і 92,9 %), що мають дуже гарний і гарний стан здоров'я (відповідно до 81,43 і 75,71 %), уповільнений темп старіння (до 78,57 і 71,43 %), знизити біологічний вік (у студентів-чоловіків на 4,98 у жінок – на 3,15 роки), домогтися гарних оцінок з теоретичних дисциплін та практики. У пролонгованому плані – забезпечити професійну конкурентноздатність (у 70,0 % випускників), необхідну фізичну і психічну готовність (у 67,6 %), високу працездатність (у 62,2 %), стійкість до захворювань (у 60 %), раціональну рухову активність, що спрямована на фізичне вдосконалення (у 71,1 % випускників). Базове фізичне виховання не забезпечує таких результатів. Поліпшення і абсолютний рівень показників фізичної готовності і надійності, що досліджувалися, в контрольних групах наприкінці експерименту істотно нижчі (t різниці >2,3, p<0,05).

9. Організація занять ППФП з працюючими інженерами-машинобудівниками в системі післядипломної освіти також призводить до значного поліпшення показників загальнокондиційної і спеціальної психофізіологічної та психофізичної підготовленості (у чоловіків – на 16,7 %, у жінок в середньому – на 29,9 %). Їх наслідки ефективно сприяють успішній виробничій кар'єрі (90,2 %), психофізичній готовності до високопродуктивної праці (79,4 %), високій працездатності (73,5 %), стійкості до захворювань (67,6 %), активному відношенню, тих хто займалися до своєї фізичної підготовки (53,9 %).

10. Виявлені дані дозволяють стверджувати, що використання розробленої системи ППФП на практиці вузівської та післявузівської професійної освіти ефективно сприяє забезпеченню професійної дієздатності фахівців МБП.

11. Результати проведених досліджень можуть використовуватися в навчальних закладах усіх типів і форм власності, що готують фахівців для машинобудівного виробництва – для підвищення прикладної дієвості фізичного виховання, а також на машинобудівних підприємствах – при організації виробничої фізичної культури, системи заходів щодо наукового забезпечення праці, профілактики травматизму і професійних захворювань, курсів підвищення професійної кваліфікації у формі програм, учбових посібників, методичних рекомендацій, вказівок і т. ін.

12. В перспективі актуально конкретизувати ППФП для окремих професій і спеціальностей МБП, створити автоматизовану систему розробки її індивідуальних програм, обґрунтувати тести і нормативи оцінки психофізичної надійності і готовності до активної життєдіяльності та продуктивної професійної роботи.

На основі отриманих результатів і зроблених висновків формулюються «Практичні рекомендації», в яких викладається реальна програма реалізації ППФП майбутніх і працюючих фахівців машинобудівних підприємств.

Публікації автора:

  1. Раевский Р.Т., Филинков В.И. Профессионально-прикладная психофизиологическая и психофизическая подготовка студентов машиностроительных специальностей: Учеб. пособие для вузов. – Донецк: ОО Норд компьютер, 2003. – 100 с.

  2. Кудрявцев В.В., Раевский Р.Т., Филинков В.И. Программа профессионально-прикладной физической подготовки работников умственного труда промышленных предприятий для инженеров-конструкторов, технологов, программистов и других инженерных профессий и специальностей. – Краматорск: ДГМА, 1987. – 58с.

  3. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка: Программа для машиностроительных академий, институтов и факультетов вузов 3-4 уровней аккредитации /В.И.Филинков. – Краматорск: ДГМА, 2002. – 36с.

  4. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка: Программа для специалистов машиностроительных предприятий /В.И.Филинков. – Краматорск: ДГМА, 2002. – 31с.

  5. Філінков В.І. Професійно-прикладна фізична підготовка працівників розумової праці //Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць в галузі фізкультури та спорту. – Львів: ЛДІФК, 2002.- Вип. 6. – Том 2. – С.582-585.

  6. Филинков В.И. Особенности профессиональной направленности физического воспитания студентов машиностроительной академии// Фізичне виховання, спорт і культура здоровя у сучасному суспільстві: Зб. наук. праць Волинського державного університету ім. Л.Українки. – Луцьк: ВДУ, 2002. – Том 1. – С. 256-259.

  7. Филинков В.И. Роль профессионально-прикладной психофизической подготовки в системе обеспечения надежности инженеров-машиностроителей// Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. праць. – Харків: ХДАДіМ (ХХПІ), 2002. - №12. – С. 70-77.

  8. Филинков В.И. Модельное представление системы профессионально-прикладной психофизической подготовки специалистов машиностроительного производства// Физическое воспитание студентов творческих специальностей: Сб. науч. трудов под ред. Ермакова С.С.- Харьков: ХГДИ (ХХПИ), 2002. - №3. – С. 91.-99.

  9. Раевский Р.Т., Филинков В.И. Организационно-методические основы ППФП студентов технических вузов// Физическая культура и спорт в формировании образа жизни студентов: Тезисы IV Всесоюзной науч. конф. (Львов, 18-20 ноября 1987 г.). – Львов, 1987. – С.115-116.

  10. Раевский Р.Т., Филинков В.И. Профессионально-прикладная физическая подготовка программистов// Медицинские и социально-экономические проблемы массовой физической культуры: Тезисы докладов Всесоюзной науч. конф. (г. Ужгород, 12-14 сентября 1988 г.). Ч.1. – М., 1988. – С.98-99.

  11. Филинков В.И. Физическая культура в образе жизни молодежи машиностроительных центов Украины// Молодежь на пороге третьего тысячелетия: поиск приоритетов: Материалы Международной науч.-практ. конф. – Одесса, ОГПУ, 1995. – С.55.

  12. Филинков В.И., Дегтярева Н.В., Кондратова О.Г. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка инженерно-технических работников промышленных предприятий// Новые экономические отношения и кадровое обеспечение производства: Тезисы докл. межвуз. научно-техн. конф. (Краматорск, декабрь 1996г.) – Краматорск: ДГМА, 1996. – С.119.

  13. Руденко А.Д., Мельник В.К., Филинков В.И. Применение тренажеров в профессионально-прикладной физической подготовке студентов// Новые экономические отношения и кадровое обеспечение производства: Тезисы докл. Межвуз. научно-техн. конф. (Краматорск, декабрь 1996 г.) – Краматорск, ДГМА, 1996. – С.94.

  14. Филинков В.И., Подопригора Ю.Я., Лоновенко В.В. Технические средства обучения в профессионально-прикладной физической подготовке будущих специалистов// Кадровое обеспечение производства в условиях рынка (проблемы организации и содержания подготовки специалистов): Материалы межвуз. республ. научно-техн. конф. (Краматорск, 12-14 декабря 1997г). – Краматорск: ДГМА, 1997. – С.128-129.

  15. Филинков В.И. Тестирование физической подготовленности как эффективная форма активизации физического совершенствования студентов// «Актуальні проблеми вищої школи” (підсекція по кафедрі фізичного виховання і спорту): Матеріали 59-ї науково-практичної конференції КДТУБіА. – К.: КДТУБіА, 1998. – Вип. 2. – С. 68-71.

  16. Подопригора Ю.Я., Филинков В.И, Лосик Т.Н. Основы профессионально-прикладной физической подготовки студентов технических вузов// Актуальные проблемы совершенствования программы по физической культуре, организация и методика учебного процесса, физкультурно-оздоровительной и спортивной работы: Сб. трудов II Межд. научно-метод. конф. – Симферополь: СГУ, 1998. – С.103-104.

  17. Филинков В.И. Тестирование физической подготовленности как действенный способ активизации физического совершенствования студентов// Фізична підготовленість та здоров'я населення: Зб. наукових матеріалів міжн. наук. симпозіуму (Одеса, 9-11 липня 1998 р.). – Одеса: ТЕС, 1998. – С.95-97.

  18. Филинков В.И., Лосик Т.Н. Уровень готовности будущих машиностроителей к выполнению государственных тестов// Фізична підготовленість та здоров'я населення: Зб. наукових матеріалів міжн. наук. симпозіуму (Одеса, 9-11 липня 1998 р.). – Одеса: ТЕС, 1998. – С.103

  1. Филинков В.И. Использование ТСО в профессионально-прикладной физической подготовке студентов// Актуальні проблеми фізичного виховання у вузі: Тези доповідей II Всеукр. наук.-практ. конф. – Донецьк, ДГМУ, 1998. – С.100-101.

  2. Филинков В.И., Романенко Л.П. Методические аспекты использования массового спорта для оптимизации психофизической готовности человека к профессиональной деятельности// Особенности формирования и становления психофизиологических функций в онтогенезе: Матер. Всеукраинск. симпозиума. – К.; Черкассы, 26-29 октября 1999 г.). – К.; Черкассы, 1999. – С.97.

  3. Романенко В.А., Филинков В.И. Методология разработки региональных программ физической подготовки студентов// Здоров'я та освіта: проблеми та перспективи: Матер. I Всеукр. наук.-метод. конф. – Донецьк: ДонДУ, 2000. – С.197-198.

  4. Романенко В.А., Филинков В.И. Прикладные аспекты оптимизации физического статуса студентов// Здоров'я та освіта: проблеми та перспективи: Матер. I Всеукр. наук.-метод. конф. – Донецьк: ДонДУ, 2000. – С.198-199.

  5. Филинков В.И., Подопригора Ю.Я., Кошевая Л.В. Социально-экономические основы ППФП студентов специальности «Компьютерные информационные технологии»// Молодь третього тисячоліття: гуманітарні проблеми та шляхи їх розв'язання: Зб. наукових статей. – Одеса, 2000. – Т.2. – С.284-286.

  6. Филинков В.И. Профессионально-прикладная физическая подготовка молодых специалистов машиностроительных предприятий// Молодь і суспільство: Зб. наук. статей та матеріалів Всеукр. конф., присвяч. 10-річчю незал. України. – Одеса: Техносервіс, 2001. – Т.3. – С.193.

  7. Друзяка И.С., Филинков В.И. Нейросетевые технологии в профессиональной подготовке студентов// Молодь і суспільство: Зб. наук. статей та матеріалів Всеукр. конф., прсвяч. 10-річчю незал. України. – Одеса: Техносервіс, 2001. – Т.3. – С.106-109.

  8. Филинков В.И. Особенности профессионально-производственной направленности физического воспитания студентов// Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Здоров'я та освіта: проблеми та перспективи». - Донецьк: ДонНУ, 2002. – С.284-285.

  9. Филинков В.И. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка как ведущий фактор обеспечения высокой дееспособности и надежности инженеров-машиностроителей //Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Здоров'я та освіта: проблеми та перспективи». - Донецьк: ДонНУ, 2002. – С.286-292.

  10. Филинков В.И. Экспериментальное обоснование эффективности профессионально-прикладной психофизической подготовки будущих специалистов машиностроительной промышленности// Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. - 2002. – №10. - С.76-79.

  11. Раевский Р.Т., Филинков В.И. Профессионально-прикладная физическая подготовка в системе повышения квалификации инженеров-машиностроителей// Массовая физическая культура и спорт в борьбе за здоровый образ жизни: Тезисы докладов Всесоюзной науч.-практ. конф. (Минск, 29 сентября-1 октября 1987 г.). Ч.1. – Минск, 1987. – С.101-102.

  12. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка инженерно-технических работников промышленных предприятий/ Филинков В.И., Жулковский В.В., Лосик Т.Н. //Физическая культура в условиях производства: Тезисы докладов Всесоюзной научно-практической конференции (Ростов-на-Дону, 20-22 ноября 1990 г.). - М., 1990. – С.168.

  13. Филинков В.И. Средства ППФП работников умственного труда промышленных предприятий// Проблемы профессионально-прикладной физической подготовки студентов вузов: Тезисы докл. Межд. научно-метод. конференции (22-24 ноября 1993 г., г. Минск). - Минск: БГЭУ, 1994. –С.55-57.