Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Демківський Олександр Борисович. Система підтримки прийняття рішень при моделюванні та прогнозуванні фінансово-економічних показників : Дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Навчально- науковий комплекс "Інститут прикладного системного аналізу" в структурі Національного технічного ун-ту України "Київський політехнічний ін-т" Міністерства освіти і науки та НАН України. — К., 2003. — 207арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 161-166.



Анотація до роботи:

Демківський О.Б. Система підтримки прийняття рішень при моделюванні та прогнозуванні фінансово-економічних показників. Рукопис дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.06 – автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології – Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” МОН України, м. Київ, 2003 р.

Дисертацію присвячено проблемі побудови систем підтримки прийняття рішень при моделюванні та прогнозуванні фінансово-економічних показників, що описуються часовими рядами. Досліджено різні підходи до автоматизації вибору класу і структури моделей, які описують дані ряди. Запропоновано узагальнену технологію побудови регресійних моделей на основі часових рядів, яка дозволяє користувачу оперативно визначати структуру моделей-кандидатів та вибирати кращу модель з множини оцінених. В роботі запропоновано критерій для визначення наявності нелінійності. Розроблено алгоритм ітеративної побудови моделей гетероскедастичних процесів, який забезпечує отримання моделі, адекватної за множиною статистичних параметрів у випадку наявності значних імпульсних відхилень значень ряду. Запропоновано модифікований метод пошуку подібних траєкторій, в якому враховується відстань від точки прогнозування. Побудовано математичні моделі цін на біржі для компанії “Укрнафта”, які використано для короткострокового прогнозування. Проведено порівняльний аналіз 4 методів прогнозування на основі збудованих моделей. Розроблено архітектуру та створено прототип СППР при моделюванні та прогнозуванні фінансово-економічних показників, зокрема, біржових цін, утворення цін на продукцію виробничої фірми та оцінки рівня інфляції.

Основні результати дисертаційної роботи полягають у наступному:

  1. Розроблено узагальнену технологію побудови регресійних моделей на основі часових рядів, що відрізняється від відомих системним підходом до побудови моделі, який дозволяє користувачу оперативно визначати структуру моделей-кандидатів та вибирати кращу модель з множини оцінених.

  2. Запропоновано аналітичний критерій для визначення наявності нелінійності процесу, який відрізняється надійністю і простотою застосування. Даний критерій є сильно корельованим з критерієм Фішера, але обчислюється значно простіше.

  3. Розроблено алгоритм ітеративної побудови моделей гетероскедастичних процесів, який забезпечує отримання моделі, адекватної за множиною статистичних параметрів, у випадку наявності значних імпульсних відхилень значень ряду.

  4. Для короткострокового прогнозування запропоновано модифікований метод пошуку подібних траєкторій, в якому враховується відстань від точки прогнозування. Метод забезпечує отримання прийнятних значень прогнозованих змінних на 1 - 5 кроків.

  5. Побудовано математичні моделі для реальних значень цін на біржі для компанії “Укрнафта” та для фірми по виробництву бройлерів, які використано для короткострокового прогнозування. Отримано прийнятні результати прогнозів, які використовуються при оперативному керуванні виробництвом.

  6. Виконано порівняльний аналіз 4 методів прогнозування на основі побудованих моделей і визначено кращий метод для кожного конкретного випадку. Встановлено, що кращий прогноз на один крок генерує фільтр Калмана, а на 2 – 3 кроки кращим є прогноз на основі розв’язків різницевих рівнянь.

  7. На основі запропонованих інформаційних технологій і алгоритмів розроблено архітектуру та створено прототип СППР при моделюванні та прогнозуванні фінансово-економічних процесів, зокрема, біржових цін, утворення цін на продукцію виробничої фірми та прогнозу рівня інфляції. Система має відкриту архітектуру, яка дозволяє легко розширити її функціональні можливості.

  8. Результати досліджень у вигляді системи підтримки прийняття рішень впроваджено в Акціонерному товаристві закритого типу “Фундація індустріального розвитку”, Всеукраїнському акціонерному банку “ВАБАНК” і використовуються в навчальному процесі.

Публікації автора:

  1. Демківська Т.І., Демківський О.Б. Побудова прогнозу за допомогою ARIMA моделі. // Вісник КДУТД. - 2001 р. - № 2. – С. 90-94.

Здобувачем розроблено алгоритм побудови прогнозу та здійснено його реалізацію.

  1. Юрачківський Ю.П., Демківський О.Б., Демківська Т.І.. Прогнозування процесів, описаних ARIMA моделями на основі побудови емпіричної функції розподілу. // Вісник КДУТД. - 2001 р. - № 3. – С. 63-68.

Здобувачем розроблено алгоритм побудови прогнозу на основі емпіричної функції розподілу.

  1. Демківський О.Б., Демківська Т.І., Юрачківський Ю.П. Моделювання часових рядів при створенні автоматизованих систем моніторингу фондового ринку України. // Вісник КНУТД. - 2002 р. - № 1. – С. 125-128.

Особистий внесок полягає в проведенні експериментальних досліджень ефективності застосування авторегресійних моделей при прогнозуванні вартості акцій на фондовому ринку.

  1. Демківський О.Б. Побудова систем підтримки прийняття рішень при аналізі та прогнозуванні динаміки економічних змін.: Зб. наук. пр. ІПМЕ НАНУ. “Моделювання та інформаційні технології” - К.: вип. 19. - 2002. - С. 119-124.

  2. Бідюк П. І., Демківський О.Б., Демківська Т.І. Методика побудови та використання гетероскедастичної моделі. // Зб. наук. пр. Інституту проблем моделювання в енергетиці НАНУ – К.: вип. 17. - 2002. - С. 120-124.

Здобувач розробив алгоритм побудови моделей гетероскедастичних процесів.

  1. Бідюк П.І., Демківський О.Б. Методика побудови регресійних моделей на основі часових рядів. // Зб. наук. пр. ІПМЕ НАНУ. “Моделювання та інформаційні технології” – К.: вип. 18. - 2002.- С. 12-20.

Здобувач розробив узагальнений алгоритм побудови моделей авторегресії з ковзним середнім та вибір параметрів для визначення адекватності.

  1. Демківський О.Б. Проблема моделювання фінансово-економічних показників. // Вісник КНУТД. - 2002 р. - № 2. – С. 95-98.

  2. Демківський О.Б., Бідюк П.І. Прогнозування фінансового ризику на основі дисперсії. // Праці IV Міжнар. науково-практичної конф. “Системний аналіз та інформаційні технології”. – Київ. – 2002. – С. 27.

9. Демківський О.Б., Бідюк П.І. Прогнозування дисперсії часових рядів. // Праці XI Міжнар. науково-практичної конф. “Прикладные задачи математики и механики”. – Севастополь – 2002. – С. 197-201.