Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Нікітішин Андрій Олександрович. Система оподаткування доходів фізичних осіб : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Нікітішин А.О. Система оподаткування доходів фізичних осіб. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 - гроші, фінанси і кредит. - Науково-дослідний фінансовий інститут Академії фінансового управління Міністерства фінансів України, Київ, 2009.

Розкрито сутність податків з доходів фізичних осіб, їх функції і значення в системі фінансово-економічного регулювання. Здійснено аналіз теоретичних, методологічних та практичних аспектів системи оподаткування доходів фізичних осіб в умовах її реформування. Узагальнено історичний досвід розвитку вітчизняної та зарубіжних систем оподаткування доходів фізичних осіб. Удосконалено механізм планування показників доходів по податку з доходів фізичних осіб, у тому числі інституційні і динамічні співвідношення показників надходжень цього податку.

Визначено напрями адаптації вітчизняної системи оподаткування доходів фізичних осіб в контексті міжнародної інтеграції. Запропоновано методологічні засади податкового регулювання доходів фізичних осіб, визначено методологічні засади податкового адміністрування, обґрунтовано необхідність інституційних змін системи податкового обліку надходжень по податку з доходів фізичних осіб, перебудови системи надання податкових соціальних пільг.

У результаті проведеного дослідження теоретико-методологічних, організаційних засад та механізму функціонування системи оподаткування доходів фізичних осіб зроблено наступні висновки:

  1. Обґрунтовано, що система оподаткування доходів фізичних осіб - це сформована, законодавчо встановлена та закріплена сукупність податків з доходів фізичних осіб, принципів, методів та засобів, що забезпечують їх надходження до централізованого грошового фонду. Проведена систематизація, аналіз та узагальнення теоретичних та практичних аспектів оподаткування надали можливість визначити, що основними функціями податку з доходів фізичних осіб є фіскальна та соціальна (розподільча), спрямована на зменшення нерівності в розподілі доходів фізичних осіб, також даний податок виконує ще й економічну функцію, яка впливає на динаміку економічного зростання, зайнятість населення.

Державна фіскальна та регулююча політика у сфері оподаткування фізичних осіб є складовою державної фінансової політики, спрямованою на оптимальне забезпечення держави фінансовими ресурсами та правове регулювання доходів членів суспільства, а також відносини між регуляторними органами державної влади та фізичними і юридичними особами, що виникають при адмініструванні податків з доходів фізичних осіб до бюджетів усіх рівнів.

  1. Сучасна система оподаткування доходів фізичних осіб певною мірою наблизилася до принципу рівності платників податку, набула ознак та елементів, що притаманні європейським системам оподаткування, врахувала відносини, пов’язані з отриманням доходів при функціонуванні соціально-ринкової економіки.

Зарубіжний досвід оподаткування доходів фізичних осіб як важливий інструмент державного регулювання засвідчує про досить широкий спектр управління податками з доходів фізичних осіб, маючи на меті досягнення визначених результатів економічного та соціального розвитку.

  1. Розкриття механізму планування надходжень по податку з доходів фізичних осіб та інституційних і динамічних співвідношень надходжень цього податку надало можливість здійснити систематизацію суб’єктів планування за якісним критерієм. В окремих випадках виявлено недостатньо ефективний підхід до механізму планування, тому пропонується удосконалення механізму планування показників надходжень податку з доходів фізичних осіб шляхом посилення взаємодії фінансових та податкових органів на усіх етапах його планування: на стадії аналізу показників за минулий період, складанні прогнозних показників на наступний період, уточнення прогнозних показників, контролю за їх виконанням у межах періоду планування.

4. Нормативно-правова база, яка регулює податковий процес в Україні є недостатньо узгодженою, подальші зміни законодавства з питань оподаткування доходів фізичних осіб повинні прийматися з урахуванням досягнення оптимальних параметрів від введення змін із мінімальними витратами грошових та людських ресурсів, доцільності застосування відповідних норм для виконання поставлених завдань у межах державної політики оподаткування доходів фізичних осіб, дотримання балансу інтересів всіх учасників правовідносин, що регулюють систему оподаткування, відповідності прийнятих рішень реальному стану розвитку сектору домогосподарств, громадського обговорення проектів рішень, що будуть закріплені в законодавчих актах.

5. У процесі дослідження встановлено, що позитивні аспекти та переваги реформування вітчизняної системи оподаткування доходів фізичних осіб недостатньо рівномірно розподілилися між платниками податків. З метою нівелювання таких наслідків, посилення соціальної складової доцільною є взаємоузгодженість розміру і права на надання 100 % податкової соціальної пільги та сімейного складу платників з урахуванням кількості неповнолітніх дітей.

6. Розгляд та аналіз процесу адміністрування податків з доходів фізичних осіб надав можливість виявити низку недоліків, притаманних цій сфері податкової системи, зокрема значна кількість податкових агентів виплачували заробітну плату на рівні, нижчому за законодавчо встановлений; недостатньо дієвий порядок обліку розрахунків податкових агентів з місцевими бюджетами та подачі податкової звітності, у зв’язку з чим значні суми заборгованості по податку перебувають поза податковим обліком і до них не можуть бути застосовані заходи стягнення; існує значна кількість шляхів та можливостей мінімізувати сплату податків при використанні суб'єктом малого підприємництва спрощеної системи оподаткування.

7. З метою забезпечення повноти залучення платників до оподаткування, розширення бази оподаткування, покращання звітної дисципліни та процесу адміністрування податків з доходів фізичних осіб обґрунтовано законодавче закріплення відповідальності за виплату заробітної плати в розмірі, нижчому від мінімальної; зосередження контрольно-перевірочної, роз’яснювальної роботи та взаємодію із іншими органами на платниках, які, здійснюючи господарську діяльність, виплачують доходи без утримання або перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету; запровадження податкового розрахунку утриманого (нарахованого до сплати) податку з доходів фізичних осіб з місячним звітним періодом із зазначенням суми податку, необхідної до сплати, а також надання податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку статусу обов’язкової податкової звітності; проведення податковим адміністраціям обласного рівня ґрунтовного аналізу стану відповідності зростання сум перерахованого податку з доходів фізичних осіб показникам середньої заробітної плати, а за результатами такої роботи надання практичної та методологічної допомоги підпорядкованим податковим органам, які її потребують; внесення змін до законодавства, що передбачають позбавлення права на отримання соціальної пільги та податкового кредиту найманими працівниками, які оформлюються у роботодавця не на повний робочий день, а також оподаткування доходів фізичної особи - суб'єкта малого підприємництва на загальних підставах з моменту перевищення ними граничного розміру.

8. Механізм декларування доходів, відмінних від заробітної плати, забезпечує перерахунки податку з доходів фізичних осіб, або реалізовує право на податковий кредит. З огляду на певні недоліки вітчизняного механізму контролю за доходами та з метою його удосконалення пропонується застосування середньогалузевих показників доходів і витрат за видами діяльності, які надають можливість відносити платника до відповідної категорії з подальшим плануванням документальних перевірок; посилення контролю, шляхом обміну інформацією між податковими органами та уповноваженими організаціями, що здійснюють реєстрацію предметів власності, так і операцій з ними, за наступними витратами: на транспортні засоби, нерухомість, культурно-історичні цінності, цінні папери, коштовності та дорогоцінні метали, що сприятиме встановленню дієвого контролю за відповідністю значних витрат платників податку з доходів фізичних осіб їх доходам.

На основі сукупності показників суцільності та регулярності перевірок, періоду діяльності суб’єктів прибуткового оподаткування, який підлягає податковому аудиту, доведено необхідність збільшення періоду діяльності платників, який може бути охоплений податковими перевірками. З метою покращання якості та результативності контрольно-перевірочної роботи, економії фінансових і людських ресурсів пропонується створити електронний депозитарій актів документальних перевірок з питань оподаткування доходів фізичних осіб.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Нікітішин А.О. Нова система оподаткування доходів фізичних осіб / А.О. Нікітішин // Фінанси України. - 2004. - № 10. - С. 65-71 ( 0,5 друк. арк.).

  2. Нікітішин А.О. Теорія соціальної справедливості в оподаткуванні доходів фізичних осіб / А.О. Нікітішин // Вісник Київського Національного Університету ім. Тараса Шевченка. Економіка. - 2004. - № 71. - С. 47-48 ( 0,1 друк. арк.)

  3. Нікітішин А.О. Розвиток оподаткування доходів фізичних осіб в Україні / А.О. Нікітішин // Наукові праці НДФІ. - 2006. - Вип. 1 (34). - С. 167-170 (0,2 друк. арк.).

  4. Нікітішин А.О. Використання іноземного досвіду при оподаткуванні доходів фізичних осіб / А.О. Нікітішин // Формування ринкових відносин в Україні. - 2007. - № 6. - С. 80-83 ( 0,5 друк. арк.).

  5. Кривіцький В.Б. Адміністрування податку з доходів фізичних осіб / В.Б. Кривіцький, А.О. Нікітішин // Фінанси України. - 2005. - № 9. - С. 34-39 (особистий внесок: запропоновано шляхи підвищення ефективності адміністрування податку з доходів фізичних осіб - 0,3 друк. арк.).

  6. Павлюк К.В. Пряме оподаткування доходів фізичних осіб в контексті інтеграції до Європейського Союзу / К.В. Павлюк, А.О. Нікітішин // Вісник Київського Національного університету ім. Т.Г.Шевченка. Економіка. - 2005. - № 80. - С. 35-37 (особистий внесок: визначено основні показники вітчизняної системи оподаткування доходів фізичних осіб, їх прийнятність в контексті євроінтеграційної політики України - 0,2 друк. арк.).

7. Чугунов І.Я. Оподаткування доходів громадян як складова фінансово-економічних відносин / І.Я. Чугунов, А.О. Нікітішин // Наукові праці НДФІ. - 2008. - Вип. 1 (34). - С. 3-11 (особистий внесок: досліджено податки з доходів фізичних осіб як інструмент фінансово-економічного регулювання – 0,2 друк. арк.).

В інших виданнях:

8. Нікітішин А.О. Легалізація доходів фізичних осіб з метою оподаткування: матеріали наук.-практ. конф. [”Розвиток фінансової системи України в умовах трансформаційних перетворень”], (Київ, 23-24 берез. 2006 р., Ч. 2) / НДФІ; редкол. : І.Я. Чугунов (голова) [та ін.]. - К. : НДФІ, 2006. – 278 с. - С. 25-28 (0,2 друк. арк.).

9. Нікітішин А.О. Адміністрування та контроль за податками з доходів фізичних осіб: матеріали VI-ої Міжнар. наук.-практ. конф. [“Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки"], (Донецьк, 24 лист. 2006 р.) / ДонДУЕТ; редкол.: О.О. Папаїка (голова) [та ін.]. Д.: ДонДУЕТ, 2006. – 605 с. - С. 448-451 ( 0,2 друк. арк.).

10. Нікітішин А.О. Актуальні питання оподаткування доходів фізичних осіб: матеріали наук.-практ. конф. [“Напрями розвитку фінансової системи України в сучасних умовах"], (Київ, 23-24 берез. 2007 р., Ч. 2.) / НДФІ; редкол. : І.Я. Чугунов (голова) [та ін.]. К. : НДФІ, 2007. – 320 с. - С. 65-70 (0,3 друк. арк.).