Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


104. Михайленко Любов Федорівна. Система методичної підготовки вчителя математики у вищому навчальному закладі за заочною формою навчання: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. - Вінниця, 2005.



Анотація до роботи:

Михайленко Л.Ф. Система методичної підготовки вчителя математики у вищому навчальному закладі за заочною формою навчання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2005.

У роботі виявлено специфіку підготовки вчителя математики за заочною формою навчання; визначено мету, зміст і вимоги до методичної підготовки вчителя математики в умовах реформування загальноосвітньої школи. Здійснено структурування диференційованого змісту методичної підготовки вчителя математики та виділено рівні методичної підготовки студентів заочної форми навчання. Науково обґрунтовано та впроваджено систему методичної підготовки вчителя математики у ВНЗ за заочною формою навчання, яка враховує комп’ютерні технології навчання та організацію самостійної роботи студентів-заочників.

Основні результати дослідження впроваджено в навчальний процес педагогічних ВНЗ, що готують учителів математики за заочною формою навчання, експериментально перевірено ефективність запропонованої методики, сформульовано методичні рекомендації щодо підвищення ефективності методичної підготовки майбутнього вчителя математики.

  1. Теоретичний аналіз проблеми засвідчив необхідність сучасного визначення мети й змісту методичної підготовки вчителя математики, набору та компонування методів, організаційних форм і засобів з урахуванням напрямів реформування вищої школи. Розвиток комп’ютерних технологій, дистанційне спілкування із студентами, інформатизація суспільства, потреба в неперервній освіті створюють нові умови для забезпечення ефективної системи підготовки фахівця в педагогічному ВНЗ за заочною формою навчання.

  2. Аналіз літератури та власний досвід роботи із студентами-заочниками сприяв виділенню психолого-педагогічних особливостей формування методичних знань та умінь у процесі підготовки вчителя за заочною формою навчання. Зокрема, студент заочної форми навчання водночас є об‘єктом педагогічного впливу та активним суб‘єктом пізнавальної діяльності, спрямованої на засвоєння навчального матеріалу; у процесі заочного навчання відбувається усвідомлення студентами теоретичних знань паралельно із узагальненням і систематизацією практичних знань. Процес навчання для студента-заочника навчання є додатковою діяльністю стосовно трудової; студент-заочник, зокрема працюючий вчитель математики, виконує свою роль учителя на основі власного досвіду. У студентів-заочників відсутні навички самостійної роботи з науково-методичною літературою, що є однією із причин їхньої низької успішності. Одне з найважливіших завдань вищої педагогічної школи – навчити майбутніх дипломованих фахівців учитися, стимулювати інтерес до професійної діяльності, спонукати до самоосвіти, самовдосконалення.

  3. Розроблено й теоретично обґрунтовано систему методичної підготовки вчителя математики в педагогічному ВНЗ за заочною формою навчання. Сформульовано мету, структуровано зміст і розкрито вимоги до цього процесу в сучасних умовах. Система підготовки вчителя математики за заочною формою навчання, враховуючи всі особливості, має відрізнятись від відповідної системи для денної форми навчання. Виділено та теоретично обґрунтовано два чинники, які значно впливають на методичну підготовку вчителя математики за заочною формою навчання: особливості контингенту студентів та особлива роль самостійної роботи для заочної форми навчання порівняно із процесом навчання за денною формою.

  4. У дослідженні виділено рівні методичної підготовки студентів-заочників та схарактеризовано умови розвитку творчої особистості вчителя математики в процесі набуття методичних умінь за заочною формою навчання. До чинників, які суттєво впливають на методичну підготовку вчителя математики, відносимо диференціацію навчання, орієнтовану на рівні методичної підготовки та виділені підгрупи студентів. Злагодженість усіх компонентів системи методичної підготовки вчителя математики є однією з передумов її ефективності. Добре організовану самостійну роботу студентів вважаємо основним резервом ефективності їхнього навчання у ВНЗ; дистанційне навчання ми розглядаємо як одну з перспективних форм навчальної діяльності студентів, зокрема на заочному відділенні.

5. Запропонована система методичної підготовки вчителя математики у ВНЗ за заочною формою навчання забезпечує успішність навчання і створює сприятливі умови для формування особистості спеціаліста. Проведений протягом 5 років педагогічний експеримент свідчить, що в результаті врахування особливостей заочної форми навчання при плануванні й організації самостійної роботи студентів заочної форми навчання, розробці навчально-методичного забезпечення, орієнтованого на диференційоване навчання, впровадженні інформаційних технологій, методична підготовка випускників математичних спеціальностей заочної форми навчання значно поліпшилась. Одержані довідки із ВНЗ, залучених до апробації результатів дослідження, свідчать про позитивний вплив запропонованих матеріалів на підвищення рівнів методичної підготовки студентів заочної форми навчання.

Проведене дослідження не вичерпує усіх проблем методичної підготовки вчителя математики за заочною формою навчання. До подальших напрямів досліджень вважаємо за доцільне віднести такі: наукове обґрунтування критеріїв визначення рівнів методичної підготовки випускників; подальше створення методичного забезпечення з урахуванням специфіки заочного навчання; збільшення розробок комп'ютерної підтримки системи методичної підготовки вчителя математики за заочною формою навчання.

Публікації автора:

Статті у наукових журналах та збірниках наукових праць:

  1. Михайленко Л.Ф., Матяш О.І. До питання про методичну підготовку вчителя математики на заочному відділенні педвузу // Дидактика математики: проблеми і дослідження. Міжнародний збірник наукових робіт. – Випуск 16. – Донецьк, 2001.-С.47-53.

  2. Михайленко Л.Ф. Психолого-педагогічні особливості формування методичних знань та умінь у студентів-заочників // Наукові записки: Зб. наук. праць. Серія: Педагогіка і психологія. – Випуск 5.- Вінниця: ВДПУ, 2001.-С.85-88.

  3. Михайленко Л.Ф. Впровадження комп‘ютерних технологій навчання в процес методичної підготовки вчителів математики на заочному відділенні педвузу // Збірник наукових праць №21. - Частина ІІ.-Хмельницький, 2002.-С.260-265.

  4. Михайленко Л.Ф. До питання створення нових програм з методики навчання математики для студентів заочного відділення // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Збірник наукових праць /Редкол.: І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ – Вінниця, 2003.- С.369-372.

  5. Михайленко Л.Ф. З історії методичної підготовки вчителя математики на заочному відділенні педвузу // Вісник Житомирського педагогічного університету. Випуск 13.- Житомир, 2003.-С.201-205.

  6. Михайленко Л.Ф. Специфіка підготовки вчителя математики за заочною формою навчання //Науковий вісник Чернівецького університету. Випуск 186. Серія: Педагогіка та психологія. – Чернівці, 2003.-С.60-65.

Статті у збірниках матеріалів конференцій:

  1. Михайленко Л.Ф. До питання підготовки вчителя математики на заочному відділенні // Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті М.В. Остроградського. – Вінниця: ВДПУ, 2001.-С. 170-171.

  2. Михайленко Л.Ф. До проблеми методичної підготовки вчителя математики в умовах заочної і дистанційної освіти // Заочна та дистанційна форми навчання: досвід, проблеми, шляхи удосконалення: Тези доповідей науково-практичної конференції. – Вінниця: ПВ МАУП, 2001.-С.41-42.

  3. Михайленко Л.Ф. Технології навчально-лабораторного практикуму з методики викладання математики при заочній формі навчання// М.В.Остроградський – видатний математик, механік і педагог: Науково-методичний збірник. - Полтава: ПДПУ, 2001.-С.133-134.

  4. Михайленко Л.Ф., Матяш О.І. Про організацію, виконання та оформлення курсових і кваліфікаційних робіт з МВМ // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Збірник наукових праць. Випуск 1. Серія: Фізика і математика. – Вінниця, ВДПУ, 2002.-С.154-156.

  5. Михайленко Л.Ф. Характеристика вітчизняного та зарубіжного досвіду роботи заочних відділень вузів, що готують вчителів математики. // Сучасні проблеми фізики та математики. Збірник наукових праць. Вип.8- Вінниця, ВДПУ, 2003.-С.46-50.

Посібники:

  1. Підготовка, виконання, оформлення курсових, дипломних та магістерських робіт з методики викладання математики /Упорядники-автори: Михайленко Л.Ф., Матяш О.І. – Вінниця, ВДПУ, 2002. – 111с.

  2. Матяш О.І., Михайленко Л.Ф. Методичні рекомендації для студентів фізико-математичного факультету до державного екзамену з методики викладання математики. – Вінниця: ВДПУ, 2002. – 43с.

  3. Розв’язування задач шкільного курсу алгебри (методичні розробки до практичних занять): навчально-методичний посібник на допомогу студенту-заочнику./Упор. Матяш О.І., МихайленкоЛ.Ф.– Вінниця: ВДПУ, 2001. – 119с.

Комп’ютерні засоби навчання:

    1. Михайленко Л.Ф., Матяш О.І., Панночка В.В. Електронний лабораторний практикум з методики викладання математики (12 лабораторних робіт).

    2. Електронний посібник “Підготовка, виконання, оформлення курсових, дипломних та магістерських робіт з методики викладання математики” /Упорядники-автори: Михайленко Л.Ф., Матяш О.І. Панночка В.В.

    3. Панночка В.В., Матяш О.І., Михайленко Л.Ф. Електронні тести з методики викладання математики (6 тем).