Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Огієнко Валерій Іванович. Система гарантування депозитів фізичних осіб в Україні : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. — Л., 2005.



Анотація до роботи:

Огієнко В. І. Система гарантування депозитів фізичних осіб в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2005.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методичних і організаційних засад створення в Україні Фонду гарантування депозитних вкладів населення України з боку держави, обґрунтовано доцільність посилення функцій держави в забезпеченні гарантованості повернення депозитних вкладів населення при настанні форс-мажорної ситуації в банківській системі. У дисертації запропоновано класифікацію форм захисту депозитних вкладів населення, розроблено економіко-математичні моделі з визначення оптимальної величини відшкодування можливих втрат депозитних вкладень населення при збереженні фінансової стійкості та надійності діяльності ФГВФО. Обґрунтовано доцільність розширення функцій Фонду на діяльність позабанківських фінансово-кредитних установ у наданні послуг з гарантування депозитів фізичних і юридичних осіб. Особливу увагу звернуто на доцільність надання гарантій із збереження депозитних вкладів суб’єктів малого бізнесу. У роботі запропоновано напрями вдосконалення чинного законодавства з питань захисту приватної власності громадян України, обґрунтовано доцільність прийняття нових законодавчих актів, зокрема, закону України “Про захист депозитів фізичних осіб”.

Проведені дослідження у сфері формування і розвитку системи гарантування вкладів фізичних осіб у світовій системі господарювання та в Україні дозволили зробити такі висновки та узагальнення.

1. Однією з особливостей вітчизняної банківської системи, якщо порівнювати із зарубіжними країнами, є низький рівень захисту фінансових ресурсів фізичних осіб, які вони вкладають у формі депозитів у комерційні банки на різних умовах користування ними. У результаті значні обсяги грошових ресурсів у країні обертаються поза банками і не працюють на забезпечення розвитку реального сектора економіки.

2. Дослідження показали, що забезпечення потреб вітчизняної економіки в інвестиціях може бути значною мірою досягнуто за рахунок акумуляції заощаджень населення і залучення їх через фінансових посередників у господарський обіг. Але для цього потрібно розробити більш удосконалену систему державного гарантування вкладів фізичних осіб.

3. Розроблена класифікація різних форм захисту депозитних вкладень фізичних осіб та умов їх застосування в Україні може бути використана вітчизняними фінансовими посередниками у процесі формування ними механізмів захисту депозитних вкладень своїх клієнтів, обґрунтуванні державної політики гарантування вкладів фізичних осіб.

4. Дослідження фінансових відносин між вкладниками комерційних банків і банками, між ними та державою дозволили визначити функції і завдання держави як гаранта і захисника власності вкладників. На теперішній час такі функції покладено на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який створений як державна структура.

5. Аналіз і оцінка результатів діяльності ФГВФО за 1998–2004 рр. показали доцільність його створення та позитивний вплив на зростання кількості депозитних вкладів у комерційних банках, збільшення величини депозитних вкладень і, як наслідок, зростання величини гарантування вкладів у десять разів за досліджуваний період.

6. У процесі досліджень виявлено функціональні залежності між величиною гарантування суми відшкодувань за вкладами та їх середньою величиною. Розроблені в дисертації економіко-математичні залежності та моделі оцінки надійності роботи ФГВФО дають можливість оперативно приймати рішення щодо визначення оптимальної величини гарантування відшкодування депозитних вкладень.

7. Серед важливих напрямів захисту власності вкладників вітчизняних банків та інших фінансових посередників, які мають право займатися депозитною діяльністю, у роботі виділено:

необхідність створення системи захисту власності і фізичних, і юридичних осіб, у якій, поряд з важелями державного впливу, повинні функціонувати фонди захисту, сформовані на приватному капіталі, включаючи капітал страхових компаній, фінансово-кредитних установ;

реструктуризувати ФГВФО у Фонд гарантування вкладів (ФГВ), розширивши його повноваження і на юридичних осіб;

удосконалення чинного законодавства з питань захисту вкладень юридичних і фізичних осіб у формі депозитів та приватної власності в цілому. У дисертації обґрунтовано доцільність ухвалення закону України “Про захист депозитів фізичних осіб”.

8. Запропоновані в дисертаційні роботі заходи, пропозиції і методичні рекомендації пройшли практичну апробацію і підтвердили їх доцільність.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Огієнко В. І. Дослідження надійності роботи ФГВФО залежно від гарантованої суми компенсації, рівня його капіталізації // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми управління ефективністю інновацій у регіоні (Зб. наук. пр.) / НАН України, Інститут регіональних досліджень; Редкол.: Відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2005. – Вип. 1 (LI). – С. 286–291.
    (0,3 д.а.).

  2. Огієнко В. І. Страхування вкладів як інструмент зміцнення банківської системи України // Регіональна економіка. – 2002. – № 1. – С. 241–247.
    (0,5 д. а.).

  3. Огієнко В. І. Світовий досвід гарантування депозитів населення (на прикладі США і Німеччини) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність: Зб. наук. пр. / ІРД НАН України; Редкол.: Відп. ред. акад. НАНУ М. І. Долішній. – Львів, 2002. – Вип. 6 (XXXVII). – С. 296–313. (0,8 д.а.).

  4. Огієнко В., Раєвська Т. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб – гарант захисту “малих” вкладників в Україні // Вісник Національного банку України. – 2001. – № 6. – С. 39–44. Особистий внесок: обґрунтування концептуальних підходів до створення ФГВФО (0,5 д. а.).

  5. Огієнко В. І. Страхування: вчора, сьогодні і завжди // Вісник Національного банку України. – 1996. – № 6. – С. 70–73. (0,4 д.а.).

Монографії і навчальні посібники:

  1. Огієнко В. І., Кожель Н. О. Страхування депозитів: Навч. посібник. – Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – 206 с. Особистий внесок: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) в Україні (4 д. а.)

  2. Становлення і розвиток ощадної справи в Україні (друга половина XVIII – початок XXI ст.) / За заг. ред. д-ра е. н. Т. С. Смовженко. – Львів: ЛБІ НБУ, 2003. – 216 с. Особистий внесок: Розвиток системи гарантування і страхування заощаджень населення. (1,3 д. а).

  3. Система гарантування вкладів в Україні: Монографія / За заг. ред. д-ра е. н. Т. С. Смовженко. – Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – 255 с. Особистий внесок: обґрунтовано особливості побудови системи гарантування вкладів в Україні (2 д. а.)

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій:

9. Огієнко В. І. Проблеми соціального захисту населення в перехідний період // Трансформаційні процеси в різних сферах економіки та їх соціально- економічні наслідки: Матеріали засідання “круглого столу” 28 лютого 2005 р. / Редкол.: Відп. ред. акад. НАН України
М.І. Долішній. – Львів: ІРД НАН України, 2005. – С. 56–59. (0,2 д. а.).

10. Огієнко В. І., Раєвська Т. О. Становлення та розвиток системи гарантування вкладів в Україні: Тези доповіді за матеріалами наук.-практ. конф. “Роль грошових заощаджень населення в розбудові економіки України. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 36–44. Особистий внесок: обґрунтування напрямів та особливостей розвитку системи гарантування вкладів населення в Україні (0,2 д. а.).