Коваленко Марина Олексіївна. Синтез мікробного екзополісахариду етаполану на суміші ростових субстратів: дисертація канд. біол. наук: 03.00.07 / НАН України; Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. - К., 2003. , табл.
Анотація до роботи:
Коваленко М.О. Синтез мікробного екзополісахариду етаполану на суміші ростових субстратів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. – Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, Київ, 2003.
Дисертацію присвячено дослідженню інтенсифікації синтезу мікробного екзополісахариду (ЕПС) етаполану (продуцент – штам Acinetobacter sp. ІМВ В-7005) на суміші енергетично-нерівноцінних ростових субстратів (етанол+глюкоза). На основі теоретичного розрахунку енергетичних витрат синтезу ЕПС та біомаси на змішаному субстраті розроблена технологія одержання етаполану, що дозволяє підвищити майже у 2 рази кількість синтезованих ЕПС, їхій вихід по відношенню до біомаси та вихід ЕПС від субстрату, а також скоротити тривалість культивування та покращити реологічні властивості розчинів ЕПС, що визначають його практичну цінність.
При вирощуванні штаму Acinetobacter sp. ІМВ В-7005 на суміші етанолу та глюкози не спостерігається явища диауксії, обидва субстрати споживаються одночасно, при цьому підвищується в 1,3-1,9 рази максимальна питома швидкість росту. Інтенсифікація синтезу ЕПС на суміші енергетично-нерівноцінних субстратів обумовлена посиленням глюконеогенезу, про що свідчило одночасне функціонування двох анаплеротичних шляхів (гліоксилатного циклу та піруваткарбоксилазної реакції) та підвищення в 1,5 рази активності фосфоенолпіруватсинтетази. Етаполан, синтезований на суміші етанолу та глюкози, характеризується підвищеним вмістом жирних кислот та більш високою молекулярною масою у порівнянні з одержаним на моносубстратах, що супроводжується покращенням його реологічних властивостей.
Вперше встановлено антифітовірусну активність полісахаридних препаратів етаполану, синтезованих на моно- та змішаних субстратах.
Вперше показана можливість інтенсифікації синтезу мікробного екзополісахариду етаполану на суміші енергетично-нерівноцінних ростових субстратів.
Аналіз шляхів С2-С6-метаболізму у штаму Acinetobacter sp. ІМВ В-7005 (1 НГ) дозволяє класифікувати етанол як енергетично-надлишковий, а глюкозу – як енергетично-дефіцитний субстрати.
В результаті теоретичних розрахунків енергетичних потреб синтезу ЕПС та біомаси продуцентом етаполану встановлено оптимальне молярне співвідношення концентрацій етанолу та глюкози (3,1:1, відповідно), що дозволило збільшити кількість синтезованих ЕПС в 1,8-1,9 разів, їх вихід по відношенню до біомаси в 1,4-1,7 разів, вихід ЕПС від субстрату в 1,5-2 рази у порівнянні з вирощуванням продуцента на моносубстратах.
При культивуванні штаму Acinetobacter sp. ІМВ В-7005 на суміші етанолу та глюкози не спостерігається явища диауксії, обидва субстрати споживаються одночасно, при цьому підвищується в 1,3-1,9 рази максимальна питома швидкість росту.
Встановлено умови культивування продуцента етаполану на суміші етанолу та глюкози (а саме спосіб приготування посівного матеріалу, концентрація джерел вуглецевого та азотного живлення, відсутність катіонів натрію в середовищі), які забезпечують максимально повну конверсію вуглецю субстратів в ЕПС.
Активність ключових ферментів С2-С6-метаболізму при вирощуванні штаму Acinetobacter sp. ІМВ В-7005 (1 НГ) на суміші етанолу та глюкози була нижчою, ніж на відповідних моносубстратах. Одночасне функціонування двох анаплеротичних шляхів (гліоксилатного циклу та піруваткарбоксилазної реакції) та підвищення активності ФЕП-синтетази свідчать про посилення глюконеогенезу в умовах міксотрофного росту бактерій.
Екзополісахариди, синтезовані на змішаному та моносубстратах є ідентичними за вмістом вуглеводів, піровиноградної та уронових кислот, а також за молярним співвідношенням моносахаридів. Етаполан, одержаний на змішаному субстраті, характеризувався більш високим вмістом жирних кислот і вищою молекулярною масою, що супруводжувалось покращенням реологічних властивостей його розчинів.
Встановлено здатність етаполану пригнічувати інфекційність ВТМ та Х-вірусу картоплі у надчутливих рослинах дурману та гомфрени, а також індукувати у рослин тютюну та дурману стійкість до ВТМ-інфекції.
Публікації автора:
Коваленко М.О., Коваленко О.Г., Пирог Т.П. Антифітовірусна активність нативних та дезацильованих препаратів мікробного екзополісахариду етаполану // Вісник Київського Національного Університету ім. Т. Шевченка. – 2001. – Вип. 35. – С. 32-35.
Пирог Т.П., Коваленко М.А., Кузьминская Ю.В. Образование экзополисахаридов на углеводных субстратах штаммом Acinetobacter sp. и особенности его С6-метаболизма // Микробиология. – 2002. – 71, № 2. – С. 215-221.
Пирог Т.П., Коваленко М.А., Кузьминская Ю.В. Энергетические и биохимические аспекты интенсификации синтеза экзополисахаридов Acinetobacter sp. на смеси этанола и глюкозы // Микробиология. – 2003. – 72, № 3. – С. 348-355.
Коваленко М.О., Коваленко О.Г., Пирог Т.П. Антивірусна активність полісахаридів, синтезованих Acinetobacter sp. на різних вуглецевих субстратах // 3-я Міжн. конф. "Біоресурси і віруси". (Київ, вересень, 2001.) – С. 12.
Пирог Т.П., Коваленко М.А. Энергетические и биохимические аспекты интенсификации синтеза экзополисахарида этаполана на смеси этанола и глюкозы // Міжн. конф. "Микробиология и биотехнология XXI столетия". (Мінськ, травень, 2002.) – С. 63-64.
Пирог Т.П., Коваленко М.А. Интенсификация синтеза микробного экзополисахарида этаполана на смеси энергетически неравноценных субстратов // VIIІ Український біохімічний з'їзд (Чернівці, жовтень, 2002.) – С. 74.
Пирог Т.П., Коваленко М.А. Энергетические и биохимические аспекты интенсификации синтеза экзополисахарида этаполана на смеси ростовых субстратов // 1-ий Міжн. конгрес "Биотехнология – состояние и перспективы развития". (Москва, жовтень, 2002.) – С. 240.
Пирог Т.П., Коваленко М.А., Лащук Н.В. Синтез екзополісахаридів на вуглеводних субстратах штамом Acinetobacter sp. та особливості його С6-метаболізму // 69-та наук. конф. мол. вчених, аспірантів та студентів НУХТ. (Київ, травень, 2003.) – С. 69.