Дубова Оксана Анатоліївна. Синдром дисемінованого внутрішньо- судинного згортання крові при вагітності і піометрі у собак : Дис... канд. наук: 16.00.07 - 2003.
Анотація до роботи:
Дубова О.А. Синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові при вагітності і піометрі у собак. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.
Дисертація присвячена вивченню патогенезу, критеріїв діагностики, лікування хворих та профілактики набутої гемостазіопатії – синдрому дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові (ДВЗ) у собак, який є ланкою патогенезу піометри, а також ускладнює перебіг післяопераційного періоду внаслідок лікування хворих тварин. Вивчені зміни системи гемостазу при фізіологічному перебігу вагітності сук, що якісно подібні до зрушень, виявлених у хворих піометрою невагітних сук і визначають стан нестійкого гомеостатичного балансу в організмі тварини.
Проведеними дослідженнями системи гемостазу у здорових собак отримані звужені нормативні величини гематологічних і гемостазіологічних показників, що характеризують фізіологічні константи і мають значення для діагностики синдрому ДВЗ.
При порівнянні зрушень системи гемостазу при вагітності собак, а також при перебігу піометри і після оваріогістеректомії, проведеної з метою лікування тварин, встановлено їх якісну подібність. Проведене теоретичне обґрунтування спільності і подібності зрушень гемостазу при вагітності і патогенезу ускладнення у вигляді синдрому ДВЗ при піометрі та після оваріогістеректомії. Запропоновані і апробовані методи лікування тварин з підгострою формою синдрому і профілактики його загострення.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в установленні фізіологічного статусу гематологічних і гемостазіологічних показників невагітних та вагітних собак, а також патофізіологічних особливостей у хворих піометрою сук.
Встановлені нами звужені нормативні величини показників системи гемостазу характеризують функціональні константи нормальної життєдіяльності близько 70% здорових собак і не залежать від статі і віку, окрім показнику гематокриту та активності фактору 3 тромбоцитів, які вірогідно знижені у молодняка собак віком до 1 року. Циркуляція у крові клінічно здорових собак розчинних фібрин-мономерних комплексів (РФМК) та продуктів деградації фібриногена/фібрина (ПДФ) свідчить про те, що в організмі існує процес фізіологічного постійного внутрішньосудинного мікрозгортання крові та вторинного фібринолізу.
Зміни системи гемостазу у сук при фізіологічному перебігу вагітності якісно подібні за своїми характеристиками до показників, які проявляються у хворих піометрою тварин при синдромі дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові (ДВЗ) на стадії коагулопатії споживання підгострої форми. Наявність внутрішньосудинного згортання крові визначає стан нестабільного гомеостатичного балансу, який може бути виведений з рівноваги дією будь-якого стимулу як екзогенного, так і ендогенного походження.
Система гемостазу сук при піометрі характеризується змінами, що вказують на розвиток синдрому ДВЗ підгострої форми септичного характеру.
Період після оваріогістеректомії, проведеної з метою лікування хворих піометрою сук, закономірно супроводжується синдромом ДВЗ, спричиненим як основною хворобою, так і оперативним втручанням, перебігає у підгострій формі стадії коагулопатії споживання. Він має тенденцію до загострення на 3-ю добу після операції і не ліквідується повністю до кінця післяопераційного періоду.
Вірогідними критеріями діагностики синдрому ДВЗ є збільшення у циркуляції ПДФ і РФМК, спонтанної агрегації тромбоцитів, тромбоцитопенія споживання, гіпофібриногенемія. Різнобічність у коагуляційних тестах є патогномонічною для стадії коагулопатії споживання синдрому ДВЗ.
Зміни системи гемостазу при фізіологічному перебігу вагітності якісно подібні до зрушень при піометрі і в післяопераційний період. Отже, незалежно від причини і стану тварин, це визначає і доводить, що зміни системи гемостазу організму є процес загальнобіологічний.
З метою лікування підгострої форми та профілактики розвитку гострої форми синдрому ДВЗ ефективне застосування комплексу лікарських засобів:
для нормалізації реологічних властивостей та зниження набряків – реополіглюкіну у дозі 5 мл на 1 кг маси тіла у два етапи, 0,5%-го розчину дипіридамолу у дозі 1 мл на 100 мл фізіологічного розчину глюкози або натрію хлориду;
для детоксикації та забезпечення організму поживними речовинами – ізотонічних розчинів солей та глюкози у дозі 10 – 20 мл на 1 кг маси тіла;
для загальної стимуляції організму – вітамінів та тканинних препаратів;
для боротьби з септичними явищами – антибіотиків широкого спектру дії у комбінації з сульфаніламідами та 5%-им розчином метронідазолу у дозі 10 – 50 мл.
Публікації автора:
Дубова О.А.Оцінка статусу гемостазу та нормативні показники у собак м.Житомира. // Міжвід. тематичний наук. зб. “Ветеринарна медицина”. – В.78, т.ІІ. – Харків. – 2000. – С. 69 – 76.
Дубова О.А. Критерії та методологія експрес-діагностики синдрому ДВЗ у собак. // Наук. вісн. Львівської Державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. – Т.3 (№ 2). – Львів. – 2001. – С. 34 – 39.
Дубова О.А. Синдром ДВЗ як ланка патогенезу при перебігу піометри у сук. // Наук. вісн. Національного аграрного університету. – В.42. – Київ. – 2001. – С. 136 – 141.
Дубова О.А. Синдром ДВЗ в акушерсько-гінекологічній патології собак. // Наук. вісн. Національного аграрного університету. – В.55. – Київ. – 2002. – С. 204 – 207.
Дубова О.А. Стан системи гемостазу при вагітності собак: загальнопатологічні закономірності. // Наук. вісн. Львівської Державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. – Т.4 (№ 2), ч.1. – Львів. – 2002. – С. 219 – 223.
Дубова О.А.Синдром ДВЗ як ускладнення після оваріогістеректомії у собак: лікування та профілактика. // Наук. праці Полтавської Державної аграрної академії. – Т.2 (21). Ветеринарні науки. – Полтава. – 2002. – С. 315 – 318.
Дубова О.А., Омеляненко М.М. Клінічні та патоморфологічні ознаки синдрому ДВЗ у собак. // Наук. вісн. Львівської Державної академії ветеринарної медицини ім..С.З.Гжицького. – Т.2 (№ 2), ч.4. – Львів. – 2000. – С. 172 – 176.
Здобувачем проведено лабораторні дослідження крові та патоморфологічні дослідження загиблих тварин, сформовано висновки.