Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Токман Ганна Олександрівна. сиходіагностика та корекція особистісних дезадаптацій у шахтарів, які постраждали в аваріях. : Дис... канд. наук: 19.00.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Токман Г.О. Психодіагностика та корекція особистісних деазадаптацій у шахтарів, які постраждали в аваріях. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.04 – медична психологія. Інститут психології імені Г.С. Костюка АПН України, Київ, 2005.

Досліджено 178 шахтарів, які потрапили в аварії і страждають окремими донозологічними проявами посттравматичного стресового розладу, та 100 родичів, які контактують з потерпілими. Дослідження показало, що у постраждалих в аварії шахтарів аварія призвела до виникнення психологічних та психопатологічних субклінічних реакцій дезадаптації, у родичів постраждалих вказана психічна травма у 48,3% також сприяла виникненню реакцій дезадаптації. При цьому у постраждалих в аварії найбільш частими проявами являлись депресивні, істеричні, іпохондричні та експлозивні реакції, в той час як у їхніх родичів найбільш часто виявлялись тривожні та паранояльні реакції. Була виявлена очевидна тенденція до етапності перебігу психологічних та психопатологічних реакцій в залежності від часового строку, який пройшов після аварії. Для корекції міжособистісних та внутрішньоособистісних конфліктів ефективно використовувались різні техніки гештальт-терапії, нейролінгвістичного програмування. Їхнє використання сприяло розробці психокорекційної програми, її впровадження дозволило у 84,3% випадків відновити соціальну активність у постраждалих.

Результати проведеного дослідження в цілому підтвердили правомірність та необхідність психодіагностики та психокорекції реакцій дезадаптації у постраждалих в аварії шахтарів. Реалізація мети роботи і підтвердження її основної гіпотези дозволяє зробити такі висновки.

1. Здійснений теоретичний аналіз наукових робіт вітчизняних та закордонних психологів сприяв концептуальному баченню віддалених наслідків стресу, яке полягає в тому, що запізнілі реакції, виниклі у відповідь на реактивні фактори, проявляються у формі психологічних та психічних розладів, що укладаються в поняття „реакції дезадаптації”.

2. Аварії на шахтах призводять до виникнення у постраждалих та їх родичів психологічних та субклінічних невротичних і патохарактерологічних реакцій дезадаптації. У постраждалих в аварії найбільш частими їх проявами є депресивні, тривожні, іпохондричні, експлозивні реакції, в той час як у їх родичів виникають деменстративні, тривожні та паранояльні прояви.

3. Спостерігається певна етапність виникнення психологічних реакцій у залежності від давності аварії. Так на першому етапі (через 1-3 роки після аварії) у постраждалих в 78% випадків відмічається підвищена тривожність, у 22% випадків - депресивні реакції. Поява іпохондричної фіксації (64%) свідчить про формування наступного етапу особистісних порушень. Іпохондричний егоцентризм, який формувався у постраждалих, сприяв втечі у хворобу і свідчив про зміни особистості. На третьому етапі при збереженні тривожності і дистимічного фону настрою у постраждалих рідше з’являлись нехарактерні для них експлозивні (37%) та істеричні (24%) реакції.

4. Для родичів постраждалих аварія також виявилась тяжким стресом, який змінив їх психологічні риси та привніс раніше не характерні істеричні (19,6%), тривожні (15,8%) та паранояльні (12,9%) реакції дезадаптації.

5. Обстеження постраждалих в аварії шахтарів за допомогою психодіагностичних методів дослідження (Спілберга-Ханіна, Гамільтона, Бека, шкали дисоціації) виявили не тільки їх надзвичайну афективну (тривожно-депресивну) напруженість та емоційну реактивність, але й психосоматичні функціональні (конверсійні) розлади, які порушують адаптацію та позбавляють особистість раніше відпрацьованих адекватних форм поведінки.

6. Для нормалізації емоційного фону шахтарів, постраждалих в аварії, використовувались різні методики, при доборі яких враховувались індивідуальні особливості особистості. Суттєву ланку психокорекції представляла так звана «тріада прощення», яка включає психотехніки «дарування прощення», «прийняття прощення» та «прощення самого себе». Для корекції особистості з виявленими реакціями дезадаптації ефективно використовувались різні техніки гештальт-терапії, нейролінгвістичного програмування. Їх використання сприяло розробці психокорекційної програми, впровадження якої дозволило у 84,3% випадків відновити соціальну активність у постраждалих.

Перспективу подальших досліджень розглянутої проблеми ми вбачаємо у поглибленні психологічного аналізу особистості потерпілих із застосуванням ширшого арсеналу методів діагностики та корекції.

Публікації автора:

1. Токман А.А. Социально-психологическая реабилитация шахтеров Донецкого региона // Ціннісні пріоритети освіти у XXI столітті. – Луганськ, 2003. – Ч. 3. – С. 256-260.

2. Токман Г.О. Досвід використання реабілітаційних програм у шахтарів // Український медичний альманах. – Луганськ, 2003. – Том 6. – № 3. – С. 159-161.

3. Токман Г.О. Особливості корекції депресивних станів у постраждалих в результаті аварії на шахті // Психологія: Зб. наукових праць НПУ імені М.П. Драгоманова: Серія № 12. – К., 2004. – № 2(26). – С. 323-329.

4. Токман Г.О. Депресивні тенденції потерпілих в аварії шахтарів // Український медичний альманах. – Луганськ: ЛДМУ. – 2004. – Том 7., № 4 (додаток). – С. 148-152.

5. Токман А.А. Использование социально-психологических тренингов для реабилитации пострадавших в аварии шахтеров // Практична психологія та соціальна робота. – К. – 2005. – № 2. – С. 77-80.

6. Токман А.А. Изменения психологического облика лиц, пострадавших от аварий в шахте // Журнал психиатрии и медицинской психологи. Донецьк: Донеччина. – 2005. – С. 92-95.

7. Казакова С.Е., Токман А.А. Особенности реакций дезадаптации пострадавших в аварии шахтеров // Український вісник психоневрології. – Харків, 2005. – С. 61-63.

8. Токман Г.О. Психокорекція реакцій дезадаптацій у постраждалих в аварії шахтарів // Проблеми загальної та педагогічної психології / За ред. С.Д. Максименко: Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К., 2005. – Т. 7. – Випуск 3. – С. 317-323.

9. Токман А.А. Варианты реакций дезадаптации у пострадавших в аварии шахтеров // Актуальні проблеми психології / За ред. С.Д. Максименко. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. Екологічна психологія. – К., 2005. – Т. 7. – Випуск 5. – С. 255-264.