Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Теорія політики, історія та методологія політичної науки


Кобута Лариса Петрівна. Сутність і особливості української соціал-демократії у політичній концепції Володимира Левинського : Дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. — Івано-Франківськ, 2006. — 203арк. — Бібліогр.: арк. 180-203.



Анотація до роботи:

Кобута Л.П. Сутність і особливості української соціал-демократії в політичній концепції Володимира Левинського. – Рукопис (203 с.).

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.01 – теорія та історія політичної науки. Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України. Київ, 2006.

Дисертація є комплексним політологічним дослідженням, в якому розглядаються положення політичної концепції українського соціал-демократа Володимира Левинського на сутнісні засади української соціал-демократії. З’ясовано розуміння ідейно-теоретичних основ соціал-демократії, особливість поглядів на процеси становлення соціалістичного руху на українських землях, бачення перспектив реалізації соціал-демократичної ідеї в суспільному житті України. Досліджено специфіку підходів до розв’язання питання пріоритетності ідей соціального і національного визволення українського народу.

Політичний та науковий світогляд В.Левинського формувався в період становлення українського політичного руху на основі ідейних впливів європейської соціал-демократії, зокрема австромарксизму, політичних поглядів і діяльності М.Драгоманова, І.Франка, представників українського соціалістичного руху Східної Галичини та Наддніпрянщини.

Наукові підходи В.Левинського до з’ясування природи і характеру соціалізму як політичної ідеології стали певним етапом у розвитку теоретичних засад соціал-демократії в українській суспільно-політичній думці початку ХХ століття, відіграли важливу роль у поширенні соціалістичних ідей на українських землях. В.Левинського по праву можна вважати одним із перших дослідників історії становлення та розвитку українського соціал-демократичного руху. На високому ідейно-теоретичному рівні він доводив, що процес формування української соціал-демократії мав об’єктивний, закономірний характер, був зумовлений трансформацією українського суспільства внаслідок розвитку капіталістичних відносин, ідейним впливом соціалістичних доктрин, організаційним становленням перших українських політичних партій.

Базовими цінностями української соціал-демократії В.Левинський вважав соціальне визволення, соціальну рівність, справедливість, свободу і демократію. Він відстоював ідею необхідності утвердження демократії, її основних критеріїв і цінностей як фактора суспільного поступу, розглядав існуючі суспільні та державні інститути як інструментарій для отримання соціалістами політичної влади й здійснення соціалістичних перетворень.

В.Левинський був одним із перших українських соціал-демократів, хто вважав об’єктивною закономірністю творення “різних типів соціалізму”, формування “національного обличчя” української соціал-демократії. Він теоретично обґрунтував і намагався практично реалізувати курс на встановлення рівноправних відносин у політико-організаційній сфері між українською та польською соціал-демократією і розвиток самостійної української соціал-демократичної партії на національній платформі. Виходячи із специфіки стратифікації українського суспільства, В.Левинський наголошував на необхідності врахування соціал-демократами своєрідності аграрних відносин і відповідного застосування найбільш притаманних до цих умов методів вирішення земельних проблем поневоленого народу. Задовго до більшовицького перевороту він твердив, що розв’язання земельного питання в українському селі можливе тільки на економічній основі, і політичними чи адміністративними методами прискорити процес його вирішення неможливо.

Визначальною рисою політичної і наукової позиції В.Левинського була впевненість у необхідності поєднання соціальної та національної ідей у справі творення української національної держави. Він був переконаний, що перспективи національно-державницького життя України пов’язані з розвитком і утвердженням соціал-демократії, тому боротьба за соціальне та національне визволення поневоленого народу повинна мати синхронний і взаємозалежний характер. Повноцінний розвиток нації та здійснення соціальних ідеалів можливі тільки у власній державі, що повинна забезпечити не лише умови для вільного національного розвитку, але й відповідні соціальні права та гарантії.

Публікації автора:

  1. Кобута Л. Володимир Левинський: Ще раз про ідейно-політичне обличчя забутого діяча // Галичина. – 2002. – №8. – С.204–208.

  2. Кобута Л.П. Політична і ідейна співпраця Володимира Винниченка і Володимира Левинського // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Філософія. Політологія. – 2003. – Вип.48. – С.44–46. (Співавтор С.Кобута).

  3. Кобута Л.П. В.Левинський про поширення соціалістичних ідей в Україні на початку ХХ століття / Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть. Міжнародна науково-теоретична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених (м. Тернопіль, 20 лютого 2003 р.). Тези доповідей. – Тернопіль, 2003. – С.123.

  4. Кобута Л. Ідейні чинники творення національної держави у науково-теоретичній спадщині Володимира Левинського // Україна соборна: Збірник наукових статей. – К., 2005. – Вип.2. – Ч.І. – С.175–183.

  5. Кобута Л. Володимир Левинський про ідейні та організаційні витоки української соціал-демократії в Галичині // Сторінки історії. Збірник наукових праць / Відп. ред. Н.Ф. Гнатюк. – К.: ІВЦ “Вид-во “Політехніка”, 2005. – Вип.21. – С. 98–108.

  6. Кобута Л. Проблеми соціального і національного визволення України у творчій спадщині В.Левинського // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – Вип. 31. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2006. – С.560–565.

  7. Кобута Л. Сутнісні засади української соціал-демократії в політичній спадщині В.Левинського // Політичний менеджмент. – 2006. – №3. – Червень. – С.165–173.

  8. Кобута Л. Ідейно-політичні погляди В.Левинського на український політичний рух в роки Першої світової війни // Історико-політичні проблеми сучасного світу: Збірник наукових праць. – Чернівці: Рута, 2006. – Т.12–13. – С.182–187.