Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарне акушерство


Кудла Юрій Ігорович. Сухостійний період у корів, рівень ендото-ксикозу та ефективність превентивної терапії : Дис... канд. наук: 16.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Кудла Ю.І. Сухостійний період у корів, рівень ендотоксикозу та ефективність превентивної терапії – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Ґжицького. – Львів, 2008.

Дисертація присвячена розробленню способу корекції обмінних процесів в організмі глибокотільних корів, забезпечення їх здоров’я та одержання від них життєздатного приплоду на основі реалізації заходів превентивної медикаментозної терапії глибокотільних корів, що розробляються на основі проведення акушерської диспансеризації.

Клінічними дослідженнями встановлено, що в період сухостою у тільних корів поступово починають наростати ознаки ендотоксикозу, які характеризуються розвитком надмірних передродових набряків у тазовій ділянці тіла тварини, порушенням гемопоезу, процесів обміну речовин, білоксинтезуючої функції печінки, вітамінно-мінерального обміну, що є причиною зниження рівня загальної резистентності організму тільних корів. Першопричиною появи розладу обмінних процесів в організмі корів є незбалансованість раціонів годівлі за цукрово-протеїновим співвідношенням та недостатністю у кормах мікроелементів, зокрема йоду та кобальту, що призводить до розвитку клініки порушення обмінних процесів та гіпотиреозу у 30,9% корів. На основі недостатності мікроелементів йоду та кобальту, вітамінів групи В порушується активність гемопоезу, в організмі тільних корів поступово наростає рівень ендотоксиокзу, що є причиною ускладнення родів у 10-40% корів та післяродового періоду у 19-47% тварин. У 15-15,8% із них розвивається гострий післяродовий ендометрит.

Для профілактики розвитку ендотоксикозу у глибокотільних корів запропоновано заходи превентивної медикаментозної терапії, до складу яких входить: нормалізація цукрово-протеїнового співвідношення раціону, згодовування штучної карловарської солі, збагаченої кобальтом, у дозі 50 г на добу протягом 10 днів з наступною 10-денною перервою і таким же повторенням аж до родів. Паралельно один раз у 12-14 днів коровам внутрішньом’язово вводять 15 мл йодліпідного препарату та 10 мл тетравіту впродовж всього терміну сухостійного періоду.

Запропоновані заходи превентивної терапії дають змогу у 67% випадків захистити корів від негативного впливу ендотоксикозу вагітності. Телята, народжені дослідними тваринами, мали високу життєздатність, за шкалою Апгара 10-12 балів, і не хворіли протягом перших 7 днів після народження.

У дисертаційній роботі уперше наведено теоретичне узагальнення та нове практичне вирішення наукової проблеми, що стосується способу корекції пресингу ендотоксикозу на організм глибокотільних корів шляхом превентивної патогенетично обґрунтованої медикаментозної терапії, здатної забезпечувати здоров’я матері та плоду і попереджувати розвиток акушерської патології.

1. Основною причиною розвитку в організмі глибокотільних корів метаболічного ацидозу, диспротеїнемії та ендотоксикозу є недостатня збалансованість раціону годівлі за цукрово-протеїновим співвідношенням. Ендотоксикоз негативно впливає на організм матері та плода, а саме: зумовлює пониження білоксинтезуючої функції печінки, зменшення вмісту альбумінів, накопичення молекул середньої маси (МСМ), порушення гемопоезу та незадовільний клінічний стан у 14,3-30,0% народжених телят. І це вимагає своєчасної діагностики рівня ендотоксикозу та здійснення превентивної терапії.

2. Результати акушерської диспансеризації свідчать, що при розвитку під час вагітності ендотоксикозу, у 10-40% корів виникали патологічні роди, через слабкі перейми і потуги родового акту та затримання посліду, яке виникало у 3,8-6,6% корів. Також у післяродовий період у 19-47% корів виникала субінволюція матки, 18-23% атонія матки, ендометрит – 15,8% і у 10-15% корів проявлялася клініка остеодистрофії.

3. При ендотоксикозі тільних корів на тазовій частині тіла розвивалися надмірні застійні набряки. У крові 25,0% таких корів відмічалося зменшення загального білку та білоксинтезуючої активності печінки у 15-75% тварин. Також порушувалося кальцій – фосфорне співвідношення до 1,5-1,3:1 та зростав вміст кетонових тіл у крові до 12,4 мг% - 0,124г/л.

4. Під впливом ендотоксикозу в організмі глибокотільних корів порушувався рівень неспецифічної резистентності. При цьому титр нормальних антитіл знижувався удвічі, бактерицидна та лізоцимна активність сироватки крові – на 15-20%, зростала сорбційна здатність еритроцитів на 20% та вміст у крові циркулюючих імунних комплексів, зокрема МСМ, становив 120%, що є патогенетичною основою захворювання 15-15,8% корів на гострий післяродовий ендометрит.

5. Профілактику акушерської патології, що призводить до порушення здоров’я глибокотільних корів, родового процесу та післяродового періоду доцільно розпочинати з 6,5 місяця тільності, тобто перед постановкою корів на сухостійний період. Таким тваринам доцільно згодовувати із зерновою сумішшю по 50,0 на добу штучної карловарської солі, збагаченої 0,003-0,005 г кобальту хлоридом за такою схемою: 10 днів згодовування з наступною 10-денною перервою і знову 10-денним згодовуванням та такою ж перервою і так впродовж сухостійного періоду аж до родів, з паралельними ін’єкціями 15 мл йодліпідного препарату та 10 мл тетравіту через кожних 12-14 днів.

6. В умовах господарств Львівщини у 28-30,9% корів на ґрунті недостатності йоду і кобальту проявляються клінічні ознаки гіпотиреозу та гіпокобальтозу, основними з них є: екзофтальмія, ріст грубої кучерявої шерсті на міжроговому гребені, алопеції навколо очей та інших частинах тіла, анемія слизових оболонок, що підтверджено нашими гормональними дослідженнями. Підгодівля тварин кобальтом та забезпечення організму мікроелементом йоду активують функцію щитоподібної залози та кровотворних органів. При цьому у крові корів зростав вміст Т3-трийодтироніну на 17%, Т4-тироксину на 47%, при пониженні інкреції тіреотропного гормону гіпофіза у 3 рази.

7. Розроблені заходи превентивної терапії: нормалізація цукрово-протеїнового співвідношення раціону, згодовування штучної карловарської солі з кобальтом, ін’єкції йодліпідного препарату та тетравіту сприяли оптимізації в організмі білкового обміну, посиленню білоксинтезуючої функції печінки, посиленню гемопоезу, зменшенню рівня ендотоксикозу: за вмістом МСМ на 20%, кетонових тіл на 28%, еозинофілів на 20% та зростанню загальної резистентності організму глибокотільних корів. У 67% випадків дані заходи превентивної терапії знижували негативний вплив ендотоксинів на організм глибокотільних корів.

8. Телята, народжені від корів, яким регулярно проводили комплекс запропонованих нами заходів превентивної терапії, мали високий показник життєздатності, у межах 10-12 балів за шкалою Апгара, і до 7-денного віку були клінічно здоровими.

Публікації автора:

  1. Кудла Ю.І. Передродові набряки у вагітних корів та ефективність превентивної терапії / Ю.І.Кудла, І.М.Кудла, В.І. Завірюха // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Ґжицького. – Львів, 2004. – Т.6, № 3, ч. 2. – С. 29-33. (Дисертант провів експериментальні дослідження виявлення токсикозу вагітних корів, запропонував методи її профілактики та брав участь у написанні статті).

  2. Кудла Ю.І. Динаміка показників функціонального стану печінки сухостійних корів / Ю.І. Кудла // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Суми, 2005. – № 1-2. – С. 185-187.

  3. Кудла Ю.І. Білкові фракції крові сухостійних корів та ефективність превентивної терапії при токсикозі вагітних корів / Ю.І. Кудла // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 2006. – Вип. 41. – С.109-115.

  4. Кудла Ю.І. Сухостійний період глибокотільних корів, рівень ендотоксикозу та ефективність превентивної терапії / Ю.І. Кудла // Сільський господар. – 2008. – №11-12. – С. 44-46.

  5. Патент на корисну модель №22020, Україна, МПК А61К9/66, А01К67/02, А61К31/185, А61К33/18 В.І.Завірюха, Ю.І.Кудла, І.М.Кудла "Спосіб профілактики токсикозу у глибокотільних корів", заявл. 13.11.06., опубл. 10.04.07, Бюл. №4. (Дисертант провів експериментальні дослідження виявлення токсикозу вагітних корів, запропонував методи її профілактики та брав участь в оформленні деклараційного патенту України).

  6. Завірюха В.І. Спосіб профілактики акушерської патології у глибокотільних корів: Інформаційний листок ЛЦНТЕІ / В.І.Завірюха, Ю.І.Кудла. – Львів, 2007. – №6. – 10 с. (Дисертант виконав експериментальні дослідження, провів статистичну обробку і аналіз результатів, оформив інформаційний листок).