Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Юридична психологія


Ярош Олег Володимирович. Судово-психологічна експертиза неповнолітніх, обвинувачуваних за агресивні злочини. : Дис... канд. наук: 19.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Ярош О.В. Судовопсихологічна експертиза неповнолітніх обвинувачуваних за агресивні злочини.Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06.–юридична психологія. Харківський національний університет внутрішніх справ, Харків, 2008.

Дисертація присвячена вивченню особливостей проведення судово–психологічної експертизи неповнолітніх обвинувачених у скоєнні агресивних злочинів. Розглянуто теоретичні й методологічні підходи до вивчення проблеми агресивної поведінки підлітків як у плані психологічного аналізу її структури, так і в плані психологічної характеристики властивого їй комплексу важливих особистісних якостей (Н.В.Алікіна, О.М. Бандурка, Л.М. Балабанова, П.Д. Беленчук, С.П. Бочарова, В.Л. Васильєв, А.І. Гуров, О.В. Землянська, М.А. Зубань, А.В Костицький, В.Є. Коновалова, В.Н. Кудрявцев, О.Р. Ратінов, В.В. Романов, А.В. Ромашко, О.Д. Сафін, О.В. Тімченко та ін.).

Проаналізовані також основні чинники, які негативно впливають на формування особиcтості неповнолітнього. Це, перш за все, дефекти сімейного виховання, ті умови, в яких проходить первинна морально-правова соціалізація. Бездоглядність дітей, слабкий контроль або повна його відсутність, байдужість до дитячих проблем, формально-байдуже ставлення до неповнолітніх у школі, яке породжує у відповідь байдужість з боку дітей і ранній відхід від школи. Деформація особиcтості неповнолітніх зачіпає всі її структурні компоненти: емоційно-вольову, інтелектуальну, характерологічну сфери.

Аналіз сучасних досліджень у галузі загальної та юридичної психології свідчить про високу наукову актуальність вирішення проблеми агресивної поведінки підлітків, зокрема судово–психологічної експертизи неповнолітніх обвинувачених у скоєнні агресивних злочинів. Агресивну поведінку підлітків слід розглядати як особливу форму поведінки, яку, в зв’язку із впливом ряду об’єктивних (соціальних) і суб’єктивних (психологічних) факторів необхідно враховувати при проведені судово–психологічної експертизи неповнолітніх обвинувачених у скоєнні агресивних злочинів.

1. Агресивність підлітків є системним утворенням, яке детермінується визначеною системою об'єктивних (соціальних) і суб'єктивних (психологічних) факторів, вплив яких загострюється в умовах соціальних криз і наявністю неадекватних міжособистісних відносин у родині, у навчальному колективі, у молодіжних групах.

При дослідженні таких складних психічних явищ, як агресивна злочинність підлітків, на сучасному етапі розвитку юридичної психології необхідно використовувати системний підхід, який дозволяє виявити взаємозв’язки між багатьма факторами (суб’єктивними та об’єктивними та їх сполученням), що комплексно детермінують агресивну поведінку підлітка. Провідними ознаками агресивної злочинності неповнолітніх є такі її прояви:

виражене прагнення до домінування над однолітками і використання їх як співучасників своїх протиправних дій;

спрямованість на заподіяння шкоди іншим людям (родичам, стороннім);

схильність до насильства (заподіянню болю і т.п.).

2. Деформація особистості підлітків, схильних до агресивної злочинності, виявляється не в окремих випадкових деліктах, а носить комплексний характер і включає усі структурні компоненти психіки: мотиваційно-цільові, когнітивні, комунікативні, емоційні, регуляторно-вольові та індивідуально-типологічні.

3. Співвідношення природних та соціальних факторів, що детермінують агресивні злочини підлітків, потрібно розглядати як складову єдиної багаторівневої системи особистості, що містить в собі рівні, які послідовно формуються в онтогенезі: психофізіологічний, психологічний та соціально-психологічний. У формуванні цих якостей у сучасних підлітків вирішальну роль грають приклади агресії в соціальному середовищі (родині, шкільних і спортивних групах), а також активна пропаганда насильства.

4. Судово-психологічна експертиза є одним із засобів встановлення істини, джерелом доказів у судовому розгляді; тому СПЕ повинна бути обов'язковим компонентом судових експертиз при розгляді справ неповнолітніх. СПЕ дозволяє об'єктивно визначати міру покарання з урахуванням реальної мотивації, рівня усвідомленості підлітками їхніх дій, індивідуально-психологічних якостей особистості обвинувачених і особливостей поведінки, що не може бути правильно оцінене без застосування психологічних методів.

5. Проведення судово-психологічної експертизи потребує високої компетентності експерта–психолога не тільки в галузі юридичної психології, але й у галузі вікової та педагогічної психології, застосування певних методів спілкування та індивідуального підходу до підекспертних підлітків.

Розроблений нами комплекс психодіагностичних методів для дослідження у СПЕ, дозволяє системно відобразити структуру вікових й індивідуально-психологічних якостей, які детермінують делінквентну поведінку підлітків-правопорушників.

6. Професійна діяльність експерта-психолога здійснювана в контексті соціальних систем і спрямована на охорону законних інтересів і прав громадян. Професіографічний аналіз діяльності експерта–психолога дозволяє виділити систему професійно важливих якостей особистості фахівця СПЕ і побудувати професіографічну модель (психограму), яка відображає структуру мотиваційних, комунікативних і регуляторних процесів, що створюють функціонально–психологічний механізм певного виду професійної діяльності експерта.

7. Побудована модель (психограма) діяльності експерта-психолога показує, що ця діяльність надзвичайно багатогранна і відноситься до категорії складних інтелектуально-практичних видів діяльності. Саме завдяки такій багатогранності досягається повнота й ефективність у досягненні основних цілей і задач, що послідовно ставить і вирішує експерт.

8. Одержані нами результати показали взаємозв’язок показників порушень соціальної системи права показниками агресивної злочинності підлітків. В залежності від ряду соціальних факторів підсилюється внутрішня симптоматика: замкнутість, тривожність, агресія. Роль внутрішніх факторів спостерігається в порушеннях психічної регуляції поведінки підлітків, обумовлює їх прагнення до групи ризику і здійснення антисоціальних вчинків, включаючи антиправові дії.

9. Для вирішення проблеми зниження рівня агресивних злочинів, скоєних підлітками, та їх попередження повинен здійснюватися комплексний підхід на державному рівні. Є необхідним удосконалення системи взаємодії соціальних, правоохоронних і медичних установ, що займаються злочинною поведінкою підлітків.

Автор бачить перспективи подальшого розвитку роботи в розширені уявлення про судово-психологічну експертизу неповнолітніх правопорушників які скоїли агресивні злочини, та практичні навички її проведення в межах компетенції експерта.

Публікації автора:

1. Ярош О.В. Психологічні особливості злочинної поведінки неповнолітніх. // Педагогіка і психологія. Формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб.наук.пр.–Київ–Запоріжжя.–2005–Вип.35.–С. 375-380.

2. Ярош О.В. Особливості судово-психологічної експертизи неповнолітніх правопорушників. // MATERIAL II MIEDZYNARODOWEJ NAUKOVO-PRAKTYCZNEJ KONFERENCJI „Wyksztlcenie I nauka bez granic–2005”.–Tom 15. Prawo.–Przemysl: Sp. Z o.o. „Nauka I studia”.–2005.– S.101-103.

3. Ярош О.В. До питання про агресивність неповнолітніх// Педагогіка і психологія. Формування творчої особистості: проблеми і пошуки. Зб.наук.пр.–Київ–Запоріжжя.–2005–Вип.36.–С.204-210.

4. Ярош О.В. Проблема регуляції соціальної поведінки молоді // Проблеми освіти: Наук.-медод.зб.–К.: Наук.-метод.центр вищої освіти, 2004.–Вип.38.–С.264-273.

5. Ярош О.В. Формування механізму регуляції поведінки підлітків у процесі соціалізації. // Вісник ХНУ ім. В.Н. Каразіна. Психологія.–Харків:ХНУ, 2006р.–Вип.35.–№718.–С.135-139.

6. Ярош О.В. Особливості афективно-агресивних протиправних дій неповнолітніх // Вісник ХНПУ ім. Г.С. Сковороди. Психологія.–Харків: ХНПУ, 2006.–Вип.16.–С.178-187.

7. Ярош О.В. Профілактика та подолання протиправної поведінки підлітків // Вісник ХНПУ ім. Г.С. Сковороди. Психологія.–Харків: ХНПУ, 2006.–Вип.19.–С.183-191.