Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


ДОВГАНЬ АНДРІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ. Сучасні аспекти профілактики і терапії неспецифічних вагінітів у гестаційному періоді. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Довгань А.А. Сучасні аспекти профілактики і терапії неспецифічних вагінітів у гестаційному періоді. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Національний медичний університет ім. акад. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2002.

Захищається дисертаційна робота і 9 опублікованих наукових праць.

На першому етапі роботи проведени експериментальні дослідження. Оцінена ефективність використання 0,01% розчину мірамістину, в порівнянні з 1% розчином хлорофіліпту на перебіг модельованого ранового процесу у 24 щурів і 24 морських свинок. Експериментально доведено, що мірамістин приводить до швидкого очищення гнійної рани від патогенної і умовно-патогенної мікрофлори; має стимулюючий вплив на стан місцевого імунітету, наслідком чого є підсилення функціонально-бактерицидної активності нейтрофілів ранового екссудату. Вже на третю добу терапії відмічається відновлення НСТ-тесту до фізіологічних значень: у щурів – до 7,08±1,42% та у морських свинок – до 9,31±1,72%.

На другому етапі проведено клініко-статистичний і лабораторний аналізи перебігу гестації у 360 жінок з вагінітами і з високим ступенем ризику виникнення вагініту.

При лікуванні вагініту 0,01% розчином мірамістину, в порівнянні з 1% розчином хлорофіліпту, відмічається виражений антибактеріальний ефект, швидке відновлення піхвового біоценозу (до 6 доби терапії). Це дозволило повністю усувати клінічні симптоми вагініту на 2,61±0,43 добу швидше, ніж при застосуванні хлорофіліпту.

Завдяки імуноадювантній дії мірамістину посилювались місцеві захисні реакції, це супроводжувалось активною позитивною динамікою клінічного перебігу вагітності: більше ніж в два рази знизилась частота рецидивів вагінітів (з 18,3% до 8,3%); пізніх мимовільних абортов – з 6,7% до 3,3%; передчасних пологів – з 6,7% до 3,3%; гнійно-септичних захворювань новонароджених – з 11,7% до 8,3%.

При профілактиці неспецифічного вагініту мірамістином відбувається активна редукція НСТ-позитивних клітин піхвового ексудату; достовірно збільшується кількість рецепторів до Fс-фрагмента імуноглобуліну G піхвового ексудату; відновлюється рівень чинників гуморального імунітету, секреторних імуноглобулінів А і G; ефективно усувається дисбаланс, що виник в системі ПОЛ.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі – патогенетичне обгрунтовання і розробка методів профілактики та лікування неспецифічного вагініту антисептиком мірамістином в гестаційному періоді.

1. Експериментально доведено, що мірамістин приводить до швидкого очищення гнійної рани від патогенної та умовно-патогенної мікрофлори; має стимулюючий вплив на стан місцевого імунітету, наслідком чого є підсилення функціонально-бактерицидної активності нейтрофілів ранового ексудату. Вже на третю добу терапії відмічається відновлення НСТ-тесту до фізіологічних значень: у щурів – до 7,08±1,42% та у морських свинок – до 9,31±1,72%.

2. Порівняльне вивчення перебігу запального процесу в експерименті свідчить, що 0,01% розчин мірамістину приводить до загоєння інфікованих ран на 3-4 доби швидше, ніж 1% спиртовий розчин хлорофіліпту.

3. При лікуванні вагініту 0,01% розчином мірамістину, в порівнянні з 1% розчином хлорофіліпту, відмічається виражений антибактеріальний ефект, швидке відновлення піхвового біоценозу (до 6 доби терапії). Це дозволило повністю усунути клінічні симптоми вагініту на 2,61±0,43 доби швидше, ніж при застосуванні хлорофіліпту.

4. Терапевтичне використання мірамістину приводить до більш швидкої нормалізації структурно-функціонального стану мембран клітин піхвового епітелію, які мають істотний вплив на швидкість обмінних процесів. Вже на 3-у добу лікування мірамістином відбувається відновлення метаболічних процесів у піхвовому епітелію. Нормалізація рівня ПОЛ відбувається в 2 рази швидше, ніж у пацієнток, пролікованих хлорофіліптом.

5. При неспецифічних вагінітах у вагітних в мікробному пейзажі наряду з коковою флорою значне місце займають умовно-патогенні та анаеробні мікроорганізми, є виражений дефіцит лактобацил. У цих вагітних виявлено дефіцит клітинної і гуморальної ланки імунітету, зниження активності місцевих неспецифічних чинників захисту і рецепторного апарата нейтрофілів, що диктує необхідність проведення як антибактериальної, так і імунокоригируюючої терапії.

6. Використання мірамістину в лікуванні неспецифічних вагінітв вагітних сприяє відновленню рецепторного апарата нейтрофілів піхвового епітелію до вихідного рівня до кінця 3 доби лікування, вираженої експресії рецепторів до Fс- фрагмента імуноглобуліну G і Сз -фрагмента комплементу піхвового вмісту, що сприяло модуляції місцевої клітинної і гуморальної імунної відповіді, активізації репаративних процесів в піхвовому епітелію.

7. Завдяки імуноадювантній дії мірамістину підсилились місцеві захисні реакції, це супроводжувалось активною позитивною динамікою клінічного перебігу вагітності: більше ніж в два рази знизилась частота рецидивів вагінітів (з 18,3% до 8,3%); пізніх мимовільних викиднів – з 6,7% до 3,3%; передчасних пологів – з 6,7% до 3,3%; гнійно-септичних захворювань новонароджених – з 11,7% до 8,3%.

8. У пацієнток групи ризику по виникненню вагініту відбуваються порушення місцевої системи неспецифічної резистентності, гуморальної імунної відповіді, знижується функціональна активність клітин піхвового епітелію. При профілактиці неспецифічного вагініту мірамістином відбувається активна редукція НСТ-позитивних клітин піхвового ексудату; достовірно збільшується кількість рецепторів до Fс-фрагмента імуноглобуліну G піхвового ексудату; відновлюється рівень чинників гуморального імунітету, секреторних імуноглобулінів А і G; ефективно усуває дисбаланс, який виник в системі ПОЛ.

9. У вагітних групи ризику по виникненню неспецифічного вагініту при профілактичному призначенні мірамістину вагініти виникли в 6,7% випадків, при застосуванні хлорофіліпту – в 18,3% (тобто в 3 рази частіше), а без профілактики – в 40,0%. При застосуванні мірамістину відмічено достовірне зниження частоти акушерських ускладнень: майже в чотири рази пізніх мимовільних викиднів– з 6,7% до 1,7%; більше ніж в три рази передчасних пологів – з 11,7% до 3,3%; в два рази післяпологових гнійно-септичних ускладнень – з 6,7% до 3,3%; більше ніж в три рази гнійно-септичних захворювань новонароджених – з 10,0% до 3,3%.

10. Застосування мірамістину для профілактики і лікування неспецифічних вагінітів в періоді гестації патогенетично виправдано та ефективно, сприяє зниженню частоти акушерських і перинатальних ускладнень, завдяки його місцевій імунокоригуючій та антибактеріальній дії. Мірамістин можна рекомендувати для широкого впровадження в практичній охороні здоровя.

Публікації автора:

  1. Современные аспекты физиотерапии при неспецифических кольпитах // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крым. мед. университета им. С.И. Георгиевского. – 1998. – Т. 134, Ч. 2. – С. 205-208.

  2. Современные взгляды на этиологию и патогенез неспецифических кольпитов // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крым. мед. университета им. С.И. Георгиевского. - 1999. – Том 135, Ч.1.–С. 306-311.

  3. Изменения гуморального иммунитета в процессе лечения неспецифического вагинита у беременных // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крым. мед. университета им. С.И. Георгиевского. - 2000. - Том 136. – С. 45-47 (Співавт.: Заболотнов В.А.).

  4. Динамика основных микробиологических показателей у больных с неспецифическими кольпитами в процессе местной терапии // Таврический медико-биол. вестн. – 2000. - Т.3, №1-2. – С. 31-33.

  5. Современные аспекты использования новых антибактериальных препаратов в терапии хронических бактериальных вагинозов // Таврический медико-биол. вестн. – 2000. - Т.3, №3-4. – С. 54-56.

  6. Зміни активності нейтрофілів у динаміці місцевої терапії неспецифічних вагінітів вагітних // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2001. – №5. – С. 74-76 (Співавт.: Заболотнов В.А.)

  7. Сравнительная характеристика антисептических препаратов в лечении неспецифических кольпитов // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крым. мед. университета им. С.И. Георгиевского. – 2001. - Том 137, Ч.1. – С. 110-112 (Співавт.: Заболотнов В.А.).

  8. Иммунологические изменения в организме женщины при лечении неспецифических вагинитов // Збiрник наукових праць Асоцiацiї акуш.-гiнек. України.-Київ, 2001.-С.230-232 (Спiавт.: Заболотнов В.А.).

  9. Диагностика и лечение неспецифических вагинитов: Метод. рекоменд. – Симферополь, 2001. – 26 с. (Співавт.: Заболотнов В.А.).