Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна хірургія


21. Дорощук Віктор Олександрович. Стимуляція репаративної регенерації кісткової тканини при переломах у собак: дис... канд. вет. наук: 16.00.05 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. - Біла Церква, 2004.



Анотація до роботи:

Дорощук В.О. Стимуляція репаративної регенерації кісткової тканини при переломах у собак. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.05 – ветеринарна хірургія. – Білоцерківський державний аграрний університет, Біла Церква, 2004.

Дисертація присвячена вивченню особливостей процесу репаративної регенерації кісткової тканини при переломах у собак та розробці на цій основі методів стимуляції загоєння травмованих кісток. Проведеними дослідженнями доведено, що пошкодження кісток у собак супроводжується значними змінами гуморального характеру і кількісним перерозподілом біохімічних складових крові, що забезпечує в організмі компенсаторну функцію. Використання у собак при переломах кісток для стимуляції відновлення кісткової тканини комплексу речовин, які характеризуються різнотиповим механізмом впливу на обмінні процеси в організмі, одночасно з полівітамінними препаратами є високоефективним методом прискорення остеогенезу. Вперше для стимуляції загоєння переломів кісток у собак застосовано ембріональну остеогенну тканину, полівітамінний препарат “Супрадин”. Доведено позитивний вплив запропонованих комплексів препаратів на прискорення загоєння переломів кісток у собак.

1. Загоєння перелому кістки характеризується певною послідовністю у формуванні остеонної системи і відбувається стадійно через періостальну реакцію, формування кісткової мозолі, її осифікацію та перебудову ново-утвореного регенерату. Використання у собак при переломах кісток для стиму-ляції відновлення кісткової тканини комплексу речовин, які характеризуються різнотиповим механізмом впливу на обмінні процеси в організмі, одночасно з полівітамінними препаратами є високоефективним методом прискорення остеогенезу.

2. Процес репаративної регенерації кісткової тканини супроводжується проліферацією клітин камбіального шару окістя, ендоосту, малодиферен-ційованих клітин строми кісткового мозку, що забезпечує заповнення де-
фекту пухкою сполучною тканиною, її дозрівання та розвиток фіброзної,
остеоїдної, грубоволокнистої кісткової, а потім зрілої компактної кісткової тканини.

3. Застосування при остеосинтезі трубчастих кісток у собак екстракортикального методу порівняно з інтрамедулярним скорочує тривалість перебігу остеогенетичного циклу в середньому на 5 діб.

4. Динаміка біохімічних показників крові (активність лужної фосфатази, вміст кальцію, фосфору, стронцію, марганцю) свідчить, що відновлювальні процеси розпочинаються відразу після травми у всіх тварин, але відбуваються інтенсивніше за умови стимуляції у них репаративного остеогенезу; особливо характерними змінами відзначається динаміка активності лужної фосфатази.

5. Пошкодження кісток у собак супроводжуються значними змінами гуморального характеру і кількісним перерозподілом біохімічних складових крові, що забезпечує в організмі компенсаторну функцію. Поточний контроль таких показників крові, як активність лужної фосфатази, вмісту кальцію, фосфору, стронцію, марганцю під час лікування у собак переломів трубчастих кісток є необхідною складовою моніторингу репаративного процесу.

6. Репаративна регенерація кісток у собак після застосування препаратів – тіотріазоліну, хімотрипсину, “Остим-100” та “Супрадин” здійснюється інтенсивніше і завершується на 13 – 16 діб швидше, ніж у тварин контрольної групи, що засвідчує їх високу стимулювальну дію на процес загоєння переломів.

7. Вітамінно-мінеральний препарат “Супрадин” стимулює перерозподіл макро- і мікроелементів в організмі. Застосування препарату у собак прискорює формування кісткової мозолі на 16–17 діб.

8. Застосування стимулятора репаративного остеогенезу “Остим-100” у місці перелому прискорює на 13 діб (35%) інтенсивність остеутворення, що є вирішальним чинником успішного лікування кісткових дефектів.

9. Трансплантація ембріональної остеогенної тканини у комплексі з іншими препаратами підвищує швидкість процесів остеогенезу в порівнянні з контролем, зумовлюючи вже на 14-у добу виникнення зрілих кісткових балок. З 43-ї доби спостерігається заміщення ранового дефекту новоутвореною кістковою тканиною, яка, ще не набувши рис органотиповості, забезпечує фізіологічне функціонування кістки як органа.

10. Використання при переломах кісток препарату тіотріазоліну у комплексі лікувальних заходів з першого дня після остеосинтезу прискорює перебіг остеогенезу, особливо у поєднанні з хімотрипсином та “Супрадином”. Внаслідок дії цього комплексу термін загоєння перелому у дослідних тварин був на 19 діб коротшим, ніж у контрольних.

11. Уведення в ділянку перелому під час остеосинтезу суміші “Остим-100” + ембріональна остеогенна тканина + “Супрадин” прискорює перебіг послідовних стадій регенерації пошкоджених кісток, не порушуючи фізіології процесу. Тривалість заповнення кісткового дефекту і відновлення функції кінцівки у собак, яким застосовували для стимуляції цей комплекс, у порівнянні з контрольною групою коротша на 20 діб.

Публікації автора:

1. Петренко О.Ф., Мельничук С.Д., Дорощук В.О. Вплив намациту на репаративні процеси у великої рогатої худоби при остеосинтезі // Науковий вісник НАУ.-№38.- К.,2001.– С.26–30. (Дисертант брав участь у оперативних втручаннях, проводив забір матеріалу для досліджень, обробку і аналіз змін біохімічних показників крові, зокрема лужної фосфатази, кальцію та фосфору).

2. Дорощук В.О., Київська Г.В. Зміни біохімічних та морфологічних показників крові при загоєнні переломів кісток у собак // Наукові праці Полтавської держ. аграр. академії. – Т. 2 (21). Ветеринарні науки. – Полтава, 2002, – С. 312 – 315. (Робота проведена повністю самостійно за винятком комп’ютерної верстки і корекції).

3. Дорощук В.О., Київська Г.В. Стимуляція репаративної регенерації кісткової тканини комплексним застосуванням гідрооксіапатиту "Остим-100", ембріональної остеогенної суміші та полівітамінного препарату "Супрадин" // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту.: Зб. наук. праць. – Вип.25, ч.1.– Біла Церква, 2003. – С.105 – 111. (Робота проведена повністю самостійно за винятком комп’ютерної верстки і корекції).

4. Дорощук В.О. Динаміка морфологічних та біохімічних показників крові в процесі загоєння переломів кісток у собак // Вет. медицина України. – 2003. – № 9. – С. 36 – 38.

5. Дорощук В.О., Криничний О.М. Застосування протеолітичних ферментів у комплексі з вітамінними препаратами для стимуляції репаративної регенерації кісткової тканини // Наукові праці Луганського національного аграр. ун-ту.– Луганськ, 2003. – №27/39. – С. 47. (Робота проведена повністю самостійно за винятком комп’ютерної верстки і корекції).