Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технології матеріалів та виробів текстильної та легкої промисловості


Субботіна Наталія Євгенівна. Створення полімерних композицій для суміщених процесів пігментного фарбування і гідрофобізації текстильних матеріалів : Дис... канд. наук: 05.19.03 - 2006.



Анотація до роботи:

Субботіна Н.Є. Створення полімерних композицій для суміщених процесів пігментного фарбування і гідрофобізації текстильних матеріалів.-Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.19.03 – технологія текстильних матеріалів. - Херсонський національний технічний університет, Херсон, 2006.

Дисертацію присвячено створенню полімерних фарбувально-оздоблювальних композицій для суміщених процесів пігментного фарбування і гідрофобізації текстильних матеріалів.

В роботі розраховано термодинамічні параметри сумісності полімерів і зроблено їх теоретично обґрунтований вибір для фарбувально-оздоблювальної композиції, оскільки при суміщенні пігментного фарбування з гідрофобізацією тканин поєднуються два самостійних процеси, що здійснюються із застосуванням полімерів різної хімічної будови та властивостей.

За критерієм сумісності встановлено пари полімерів, для яких виконується умова 2 і які при одночасному їх застосуванні здатні забезпечити необхідну якість забарвлень і потрібні показники гідрофобної обробки.

Встановлено, що для одержання необхідних споживчих властивостей полімер-зв’язуючого, який використовується для фіксації пігментного барвника, повинен виконувати роль матриці, а полімер-гідрофобізатор – роль дисперсійної фази.

Здійснено вибір емульгаторів для приготування гідрофобізуючої емульсії на основі розрахунку термодинамічних параметрів полімеру-гідрофобізатора і емульгатора, що дозволило забезпечити структурну сумісність полімеру з емульгатором, здійснити їхнє змішання на надмолекулярному рівні та створити надійну експлуатаційно-сумісну систему.

Запропоновано схему взаємодії полімеру-зв’язуючого з полімером-гідрофобізатором у композиційній плівці, яка формується на поверхні тканини в процесі суміщення фарбування і гідрофобізації, а також із текстильним матеріалом.

Проведені виробничі випробування підтвердили доцільність використання розробленої полімерної композиції у пігментних складах для фарбування пігментами та гідрофобізації текстильних матеріалів.

  1. Створено полімерні композиції для суміщених процесів пігментного фарбування і гідрофобізації текстильних матеріалів.

  2. Шляхом колоїдно-хімічного підходу до системи, що утворюється при суміщенні двох технологічних процесів, кожен з яких реалізується із застосуванням полімерів, розраховано термодинамічні параметри сумісності полімерів, на основі чого зроблено теоретично обґрунтований вибір полімерів для одночасного фарбування пігментами і гідрофобізації тканини.

  3. Показано, що для забезпечення необхідних споживчих властивостей тканини роль матриці у композиційній полімерній плівці повинен виконувати полімер зв’язуючого, у той час як полімер-гідрофобизатор має виступати у ролі дисперсної фази.

  4. На основі розрахунку термодинамічних параметрів полімеру-гідрофобізатора і емульгатора виявлено найбільш ефективні емульгатори для одержання емульсій гідрофобізатора, які мають структурну сумісність з полімером і забезпечують створення експлуатаційно стійкої системи протягом тривалого часу.

  5. Запропоновано схему взаємодії полімеру-зв’язуючого з полімером-гідрофобізатором у композиційній плівці, яка формується на поверхні тканини в процесі суміщення фарбування і гідрофобізації, а також із текстильним матеріалом.

  6. Показано, що показники якості готової тканини при суміщенні процесів покращуються і що вони в значній мірі залежать від поверхневих характеристик тканини та її сировинного складу.

  7. Економічний ефект від впровадження запропонованої суміщеної технології пігментного фарбування та гідрофобної обробки тканин складе 499 грн. на 1000 м тканин.

Публікації автора:

1. Субботина Н.Е., Мищенко А.В. Влияние химического строения полисилоксанов, негидролизующихся водой, на гидрофобизирующие свойства // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. - 2000. - № 4.- С. - 58-59.

Особистий внесок: експериментальні дослідження та оцінка ефективності полісилоксанів у якості гідрофобізаторів для тканин різного сировинного складу.

2. Гнидец В.П., Погорелая Е.В., Субботина Н.Е. Повышение устойчивости и интенсивности пигментных окрасок // Вестник Херсонского государственного технического университета. - 2000. - № 9. - С. 318 - 320.

Особистий внесок: проведення експериментальних досліджень з підвищення стійкості та інтенсивності пігментних пофарбувань шляхом введення до фарбувальної композиції водорозчинного препарату на основі поліакриламіду.

3. Субботина Н.Е., Мищенко А.В. Совмещение гидрофобной отделки хлопчатобумажных тканей с процессом крашения пигментами // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. - 2001. - № 5.- С. 159 - 162.

Особистий внесок: розробка полімерних фарбувально-оздоблювальних композицій для суміщеного процесу пігментного фарбування та гідрофобної обробки тканин.

4. Субботина Н.Е., Костына М.В. Выбор каталитических систем при совмещении процесса крашения ткани пигментами с ее гидрофобизацией // Вестник Херсонского государственного технического университета. - 2002. - № 3 (16). - С. 304 - 306.

Особистий внесок: вибір ефективних систем каталізаторів для суміщеного процесу пігментного фарбування та гідрофобної обробки тканин з урахуванням типу пігментів.

5. Субботина Н.Е., Мищенко А.В. Влияние сопутствующих веществ целлюлозы на качество окрашиваемой ткани // Сборник трудов Всеукраинской научно-технической конференции «Проблемы легкой и текстильной промышленности на пороге нового века». – Херсон, 1999. - С. 121-122.

Особистий внесок: дослідження та аналіз впливу супутніх речовин целюлози на якість фарбування пігментами.

6. Субботина Н.Е. Гидрофобизация хлопчатобумажных тканей в процессе крашения пигментами // Матеріали IV регіональної конференції молодих вчених та студентів з актуальних питань хімії. – Дніпропетровськ, 2002.- С. 126.

7. Субботіна Н.Є., Міщенко Г.В. Вплив сировинного складу та структури тканин на ефект гідрофобної обробки // Тези доповідей IV Всеукраїнської Ювілейної наукової конференції молодих вчених та студентів «Наукові розробки молоді на сучасному етапі». – К., 2005. – Т. 1. – С. 148.

Особистий внесок: дослідження впливу сировинного складу та структури тканин на ефект гідрофобної обробки, узагальнення висновків.