Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


Лихацька Галина Василівна. Структурно-функціональні зміни печінки і мінеральної щільності кісткової тканини та їх корекція у хворих на виразкову хворобу : Дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2006. — 209арк. — Бібліогр.: арк. 147-185.



Анотація до роботи:

Лихацька Г.В. Структурно-функціональні зміни печінки і мінеральної щільності кісткової тканини та їх корекція у хворих на виразкову хворобу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36 - гастроентерологія. - Івано-Франківський державний медичний університет, Івано-Франківськ, 2006.

Дисертація присвячена розробці ефективних патогенетично обгрунтованих методів лікування ураження печінки у хворих на виразкову хворобу, в яких встановлено метаболічні зрушення, які проявляються синдромами цитолізу, холестазу, інтоксикації, високим рівнем ліпопероксидації та пригніченням системи антиоксидантного захисту, дисфункцією клітинної та гуморальної ланок імунітету, змінами мінеральної щільності кісткової тканини.

Доведено, що для відновлення імунної реактивності організму, рівноваги в системі перекисного окиснення ліпідів хворим на виразкову хворобу в поєднанні з реактивним гепатитом доцільно призначати селенвмісний препарат триовіт; при вираженому цитолітичному, холестатичному, інтоксикаційному синдромах - глутаргін; для корекції зниженої мінеральної щільності кісткової тканини - кальцемін.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і вирішення наукового завдання – встановлення механізмів впливу на розвиток різних клініко-патогенетичних варіантів уражень печінки при виразковій хворобі та розробці диференційованих адекватних методів корекції; покращення рівня ранньої діагностики та ефективності лікувальних заходів щодо остеодефіцитних станів у хворих на виразкову хворобу та включення в лікувальний комплекс кальцеміну.

1. Виразкова хвороба в поєднанні з реактивним гепатитом у період клінічних проявів патологічного процесу супроводжується вираженими метаболічними зрушеннями, які проявляються синдромами цитолізу, холестазу, інтоксикації, високим рівнем ліпопероксидації та пригніченням системи антиоксидантного захисту, а також розвитком вторинного імунодефіциту з вираженою дисфункцією клітинної та гуморальної ланок імунітету.

2. Застосування стандартної антигелікобактерної терапії у хворих на виразкову хворобу з функціональними змінами печінки сприяє нормалізації клінічної картини, ерадикації гелікобактеріозу і заживленню пептичної виразки дванадцятипалої кишки, але суттєво не впливає на активність перекисного окиснення ліпідів, антиоксидантну систему захисту і не супроводжується нормалізацією показників імунного статусу, тобто в цих пацієнтів залишаються умови і субстрат для прогресування патологічного процесу в печінці.

3. Включення триовіту в комплексну терапію хворих на виразкову хворобу з ураженням печінки на тлі зниженої імунної реактивності організму, активації перекисного окиснення ліпідів та пригніченні антиоксидантної системи захисту приводить до нормалізації імунної реактивності організму за рахунок зростання кількості Т-лімфоцитів (СD3+) на 16,2%, відновлення імунорегуляторного індексу та зменшення рівнів циркулюючих імунних комплексів і імуноглобулінів М на 44,5% і 23,5% відповідно, підвищення імуноглобулінів А на 8,5%. Одночасно відновлюється баланс у функціонуванні захисної про- і антиоксидантної системи, що супроводжується розвитком клінічної ремісії мікст-патології.

4. Використання глутаргіну в комплексній терапії хворих на виразкову хворобу в поєднанні з реактивним гепатитом у клінічному плані сприяє ліквідації синдромів цитолізу (зниження активності АсАТ і АлАТ на 36,8% і 42,5%), холестазу (зниження концентрації загального білірубіну на 33,9%, холестерину – на 7,6%), метаболічної інтоксикації (зниження МСМ1 і МСМ2 на 19,9% і 24,3% відповідно) та нормалізації вільнорадикального окиснення ліпідів і імунної реактивності організму (збільшення СD3+ на 15,2%, зниження циркулюючих імунних комплексів на 28,7%).

5. Частота розвитку остеопатій за умов виразкової хвороби на тлі ураження печінки становить 68,0% (остеопенія у 51,4%, остеопороз у 9,7% та остеосклероз у 6,9%) і знаходиться в кореляційній залежності від активності перекисного окиснення ліпідів (r=0,47–0,56) та імунної дисфункції (r=0,338–0,637). Модифікована терапія з включенням триовіту або глутаргіну та кальцеміну адванс зупиняє прогресування демінералізації кісток скелету у хворих на виразкову хворобу в поєднанні з реактивним гепатитом.

6. На підставі проведених досліджень розроблена комплексна програма діагностики та алгоритм диференційованого лікування хворих на виразкову хворобу з неспецифічним реактивним гепатитом, яка полягає у включенні в стандартну терапію триовіту при зниженні імунної реактивності, активації перекисного окиснення ліпідів і пригніченні антиоксидантної системи захисту; глутаргіну – при виражених цитолітичному, інтоксикаційному, холестатичному синдромах та кальцеміну – при зниженні мінеральної щільності кісткової тканини.

Публікації автора:

  1. Лихацька Г.В. Зміни клініко-лабораторних показників у хворих на виразкову хворобу з супутнім ураженням гепатобіліарної системи та їх корекція // Медична хімія. – 2003. – Т. 5, № 3. – С. 52–56.

  2. Лихацька Г.В. Імуномодулювальна та гепатопротекторна здатність неоселену у хворих на гастродуоденіти та виразкову хворобу з супровідним ураженням гепатобіліарної системи // Вісник наукових досліджень. – 2003. – № 3. – С. 41–43.

  3. Лихацька Г.В. Зміни клініко-лабораторних показників та їх корекція селенвмісним препаратом “триовіт” у хворих на гелікобактерзалежну виразкову хворобу з морфо-функціональними змінами печінки // Медична хімія. – 2005. – Т. 7, № 3. – С. 41 – 43.

  4. Лихацька Г.В. Зміни імунної реактивності організму у хворих на виразкову хворобу з морфо-функціональними порушеннями печінки та їх корекція // Вісник наукових досліджень. – 2006. – № 1. – С. 56–59.

  5. Швед М.І., Лихацька Г.В., Лихацька Т.В. Зміни функціонального стану печінки та їх корекція у хворих на виразкову хворобу // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т. 11, № 2. – С. 106–108. (Здобувач провела відбір хворих, підготувала статтю до друку. Проф. Швед М.І. редагував статтю. Ордин. Лихацька Т.В. допомагала при підборі хворих).

  6. Швед М.І., Лихацька Г.В., Лихацька Т.В. Порушення перекисного окиснення ліпідів і імунного статусу та їх корекція у хворих на виразкову хворобу при морфо-функціональних змінах печінки // Галицький лікарський вісник. – 2004. – Т. 11, № 1. – С. 115–117. (Здобувач провела відбір хворих, підготувала статтю до друку. Проф. Швед М.І. редагував статтю. Ордин. Лихацька Т.В. допомагала при підборі хворих).

  7. Швед М.І., Лихацька Г.В. Вплив глутаргіну на клініко-біохімічні показники та стан ендогенної інтоксикації у хворих на виразкову хворобу з морфо-функціональними змінами печінки // Вісник наукових досліджень. – 2004. – № 4. – С. 41–43. (Здобувач особисто виконувала обстеження пацієнтів, підготувала статтю до друку. Проф. Швед М.І. редагував статтю).

  8. Швед М.І., Лихацька Г.В., Лихацька Т.В. Динаміка клініко-біохімічних показників, мінеральної щільності кісткової тканини та їх корекція у хворих на виразкову хворобу з морфо-функціональними змінами печінки // Міжвідомчий зб. “Гастроентерологія”, вип. 36. – Дніпропетровськ: Жур фонд, 2005. – С. 449–455. (Здобувач провела відбір хворих, підготувала статтю до друку. Проф. Швед М.І. редагував статтю. Ордин. Лихацька Т.В. допомагала при підборі хворих).

  9. Швед М.І., Лихацька Г.В. Особливості змін ендогенної інтоксикації у хворих на виразкову хворобу з морфо-функціональними змінами печінки і різними ступенями остеодефіциту // Львівський медичний часопис. – 2005, Т.11, № 1. – С. 49–52. (Здобувач провела відбір хворих, підготувала статтю до друку. Проф. Швед М.І. редагував статтю).

  10. Швед М.І., Лихацька Г.В. Динаміка мінеральної щільності кісткової тканини у хворих на виразкову хворобу з структурно-функціональними змінами печінки під впливом комплексної терапії з включенням кальцеміну адванс // Міжвідомчий зб. “Гастроентерологія”, вип. 37. – Дніпропетровськ: Жур. фонд. – 2006. – С. 640–645. (Здобувач провела відбір хворих, підготувала статтю до друку. Проф. Швед М.І. редагував статтю).

  11. Лихацька Г.В. Вплив глутаргіну на перекисне окиснення ліпідів у хворих на виразкову хворобу з реактивним гепатитом // Матеріали VIII міжнародного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль, 2004.–С. 23.

  12. Лихацька Г.В. Структурно-функціональний стан кісткової тканини в хворих на виразкову хворобу з реактивним гепатитом та його корекція // Матеріали VII Української наукової конференції молодих учених з міжнародною участю “Актуальні проблеми геронтології та геріатрії”. – Київ, 2006. – С. 28.

  1. Швед М.І., Лихацька Г.В., Зоря А.В. і ін. Зміни функціонального стану печінки у хворих на виразкову хворобу та їх корекція // Збірник Всеукраїнської науково-практичної конференції “Глутаргін – нові принципи фармакотерапії захворювань печінки”. – Харків, 2003. – С. 66 – 68. (Здобувач особисто виконувала обстеження пацієнтів, підготувала матеріал до друку. Проф. Швед М.І. редагував публікацію. Доц.Зоря А.В. провела аналіз літератури).

  2. Швед М.І., Лихацька Г.В., Лихацька Т.В. Перекисне окиснення ліпідів, антиоксидантна система захисту та показники гуморального імунітету у хворих на хронічний гастродуоденіт, виразкову хворобу в поєднанні з реактивним гепатитом та їх корекція // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. – 9 (2). – С. 342–343. (Здобувач провела відбір хворих, зробила статистичну обробку та аналіз результатів. Проф. Швед М.І. редагував публікацію. Ордин. Лихацька Т.В. допомагала при підборі хворих).

  3. Швед М.І., Лихацька Г.В., Лихацька Т.В. і ін. Порушення мінералізації кісток та їх корекція у пацієнтів на хронічний гастродуоденіт та виразкову хворобу // Українські медичні вісті. – Т. 7, 2005. – С. 148. (Здобувач провела відбір хворих, зробила статистичну обробку та аналіз результатів. Проф. Швед М.І. редагував публікацію. Ордин. Лихацька Т.В. провела аналіз літератури).

  4. Лихацька Г.В., Супрунюк В.П., Лихацька Т.В. і ін. Клінічний перебіг виразкової хвороби у хворих старшого віку // Проблемы старения и долголетия. – 2005. – Т. 14. – С. 156–157. (Здобувач провела відбір хворих, підготувала публікацію до друку. Ордин. Супрунюк В.П., Лихацька Т.В. провели аналіз літератури).

  5. Лихацька Г.В., Лихацька Т.В., Тофан І.П. і ін. Зміни ендогенної інтоксикації у хворих на виразкову хворобу з морфо-функціональними змінами печінки // Збірник науково-практичної конф. “Актуальні проблеми діагностики та лікування гепатобіліарної системи”. – Тернопіль, 2005. – С. 134–136. (Здобувач провела відбір хворих, підготувала матеріал до друку. Ордин. Лихацька Т.В., ас. Тофан І.П. провели аналіз літератури).

  6. Леськів Ю.С., Лихацька Г.В., Лихацька Т.В. Особливості клінічного перебігу хронічного гастродуоденіту та виразкової хвороби у хворих старшого віку // Матеріали IX міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених. – Тернопіль, 2005. – С. 17–18. (Здобувач провела відбір хворих, підготувала доповідь.Ордин. Леськів Ю.С., Лихацька Т.В. провели аналіз літератури).

  7. Швед М.І., Лихацька Г.В. Метод корекції морфо-функціональних змін печінки та ендогенної інтоксикації у хворих на виразкову хворобу з застосуванням гепатопротектора глутаргін / Інформаційний лист № 170–2004. (Здобувач впровадила представлений спосіб, особисто виконувала обстеження пацієнтів. Проф. Швед М.І. надавав консультативну допомогу).

  8. Швед М.І., Лихацька Г.В. Метод корекції триовітом структурно-функціональних змін печінки у хворих на виразкову хворобу / Інформаційний лист № 14–2006. (Здобувач впровадила представлений спосіб, особисто виконувала обстеження пацієнтів. Проф. Швед М.І. надавав консультативну допомогу).