1. Абдуллах Діка Абдулгані. Структурно-функціональні властивості молекул середньої маси в плазмі крові людей з ішемічною хворобою серця: дис... канд. мед. наук: 03.00.04 / АМН України; Інститут геронтології. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Діка А.А. Структурно-функціональні властивості молекул середньої маси в плазмі крові людей з ішемічною хворобою серця.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 03.00.04. – біохімія. – Інститут геронтології АМН України, Київ, 2004.
Проведено порівняльне дослідження струтурно-функціональних характеристик молекул середньої маси крові людей з ішемічною хворобою серця і здорових волонтерів.
Показано, що за умов ішемії міокарду у крові значно зростає вміст фракції молекул середньої маси, яка збільшує проникність еритроцитарних мембран і тому ініціює процеси гемолізу червонокрівців. Виявлено зростання кількості нінгідринпозитивних компонент і кількісний перерозподіл пептидного матеріалу у хроматографічних компонентах МСМ. Вперше показано, що МСМ крові людей з ІХС значно відрізняються від МСМ здорових донорів. За оптичними властивостями: усі смуги поглинання розчинів МСМ людей з ІХС у два рази інтенсивніші ніж у здорових людей; максимум смуги поглинання в області 290 нм зсунуті у бік короткохвильової ділянки спектра на 1нм при розкладанні вказаного спектру на гаусіани у спектрі МСМ виявляється максимум поглинання світла при 254 нм, що свідчить про наявність у складі МСМ людей з ІХС фракції нуклеотидної природи, походження якої зумовлено пригніченням абзимної нуклеазної активності lgG внаслідок його модифікації оксидом азоту. Виявлена тісна кореляція між розкладеними на гаусіани спектрами поглинання і спектрами збудження люмінісценції підтверджує висновок про структурні зміни у пептидному компоненті молекул середньої маси людей з ІХС.
Встановлено, що при ГІМ спостерігається розбалансованість показників протеїно- та імунограм. Це, очевидно, супроводжується змінами в процесах синтезу й функціональній активності білків. Можливо, що ці зміни пов’язані з проявом біологічної активності МСМ.
Отже, сукупність отриманих даних дає можливість стверджувати, що у спектрі пептидної компоненти МСМ, циркулюючих у крові людей, містяться як токсичні так і адаптогенні фактори.
У дисертації вперше наведено теоретичні узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у пошуку нових, інформативних біохімічних тестів, які об’єктивно відображають особливості гомеостазу, функціональні властивості пептидного компонента молекул середньої маси, циркулюючих у крові людей з ІХС, і патологічності протікання процесу.
У результаті вирішення поставленого завдання зроблено такі висновки:
1. У плазмі крові людей з ІХС вміст молекул середньої маси збільшується з 1,03±0,04 г/л до 2,25±0,10г/л, у порівнянні зі здоровими донорами, що свідчить про активацію катаболічних процесів.
2. Встановлено, що у здорових донорів виявлено 13 нінгідринпозитивних компонентів, а у хворих – 18, і з’являються фракція з Rf 0,20; 0,90 та зникає з Rf 0,74.
3. Виявлено, що інтенсивність спектрів збудження люмінісценції розчинів молекул середньої маси плазми крові людей хворих на ішемічну хворобу серця вдвічі перевищує інтенсивність спектрів збудження здорових донорів.
4. Досліджено, що МСМ прискорюють процес відновлення нітрит-аніону до оксиду азоту гемоглобіном. А оксид азоту безпосередньо виявляє здатність регулювати спорідненість гемоглобіну до кисню за умов ІХС.
5. За вмістом нітрит-аніонів у біологічних рідинах (сечі та слині), можна виділити три групи хворих з ішемічною хворобою серця. До перших двох груп входять хворі, для яких вміст нітрит-іонів нижчий за норму, до третьої групи відносяться хворі з вищим за норму вмістом нітрит-іонів.
6. У порівнянні зі здоровими донорами в сечі та слині людей з ІХС вміст нітрит-аніонів збільшується у гіпотоніків та зменшується у гіпертоніків і нормотоніків.
7. При гострому інфаркті міокарда має місце розбалансованість показників протеіно- та імунограм, що супроводжується збільшенням вмісту молекул середньої маси на 68.18% у порівнянні з нормою, зменшенням коонцентрації загального білка на 32.47%, та збільшенням вмісту альбуміну у крові.
8. Модельними експериментами з використанням як мішені для оксиду азоту антитіл імуноглобуліна G показано, що нітрозилювання супроводжується значними змінами конформації і втратою молекули абзиму нуклеазної активності, що є причиною появи у спектрі молекул середньої маси компонентів нуклеотидної природи.
Публікації автора:
1. А. Діка. Зміни показників протеїно- та імунограм при гострому інфаркті міокарда//Практична медицина. - 2003. - Т.4, №4. – С.82-85.
2. А. Діка. Киснево-зв’язуючі властивості гемоглобіну за умов ішемічної хвороби серця// Медична хімія. - 2003. - Т. 5, №4. – С.101-103.
3. Optical analysis of middle-molecular weight molecules of blood of individuals suffering from myocardial ishemia//V. Korobov, I. Bolesta, A. Dika, O. Korobova, V. Savitsky.- Ukrainian journal of physical optics.- 2002. – Vol. 3, №1. - P.35-42.
Здобувач визначив вміст молекул середньої маси у крові людей з ІХС, здійснив статистичну обробку та узагальнення результатів роботи.
4. Антиоксидантна дія карнозину за умов турнікетного шоку//А. Діка, О. В. Коробова, В. В. Демчук, А. Я. Соболь, Л. І. Соболь, В. М. Коробов.- Експеримент. та клін. фізіологія і біохімія. – 2003. - №3. – С. 42-45.
Здобувач брав участь у плануванні експерименту, визначив вміст молекул середньої маси, узагальнив результати, підготував роботу до друку.
5. Н. І. Климишин, А. А. Діка, Д. Л. Брасюк, А. П. Сісецький. Структурно-функціональні дослідження молекул середньої маси крові людей, хворих на ішемію серця.// Праці наукової конференції, присв’яченій 100- річчю з дня народження акад. І. Н. Буланкіна. – Харків: Харківський національний університет ім.В.Н. Карабіна. - 2001. - С.46-47.
Здобувач визначив вміст молекул середньої маси крові людей з ІХС, здійснив підбір літератури, провів статистичну обробку даних, підготував статтю до друку.
6. Optical analysis of middle-molecular weight molecules of blood of individuals suffering from myocardial ishemia.//V. Korobov, I. Bolesta, A. Dika, A. Fedorovich, V. Savitsky, A. Galunsky. - Paraopt 2001. International meeting on parametric optics. Abstracts, September 17-19, 2001. Р.59. Institute of Phisical Optics, Lviv, Ukraine.
Здобувач визначив вміст молекул середньої маси крові людей з ІХС, проводив якісний аналіз пептидного складу молекул середньої маси, підготував статтю до друку.