Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Класичні мови. окремі індоєвропейські мови


Василевська Олена Петрівна. Структурні зміни у пізньолатинському реченні : дис... канд. філол. наук: 10.02.14 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Василевська О. П. Структурні зміни у пізньолатинському реченні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.14 – класичні мови; окремі індоєвропейські мови, Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2005.

У дисертації досліджується структура пізньолатинського речення, в якій відображено зміни, зумовлені поступовим переходом від синтетичної до аналітичної конструкції. Подаються погляди римських риторів та граматиків на послідовність елементів речення, які дозволяють зрозуміти, чому порядок слів у класичній літературній латині був відносно вільним, не мав граматичного значення і належав до сфери стилістики. Вивчення структурних змін у пізньолатинському реченні ґрунтується на вербоцентричній концепції, тобто порядок послідовності елементів визначається їхнім положенням щодо дієслова-присудка. Досліджується позиція дієслова-присудка у головному і підрядному реченні, а також її зміни порівняно з положенням у реченні класичної латинської мови. Розглядається положення щодо дієслова-присудка підмета, прямого та непрямого додатків, обставин й обставинних конструкцій різного типу як у головному, так і підрядному реченні. Окремо розглядається розвиток конструкції – іменник та його означення: прикметник, займенник, числівник, дієприкметник, атрибутивний генетив. Визнчаються чинники, що зумовили зміни у структурі речення, такі, як закономірний внутрішній розвиток мови, вплив класичної конструкції й екстралінгвістичних факторів.

Публікації автора:

  1. Вчення римських граматиків про порядок слів // Вісник Львівського університету. Серія іноземні мови. – 2001. – Випуск 9. – С. 27 – 32.

  2. Взаємне розташування іменника та його прономінального означення // Мовознавство. – 2003. – № 4 – С. 83 – 89.

  3. Положення підмета та прямого додатка у реченні // Мова та історія: Періодичний збірник наукових праць. – Київ, 2001. – Випуск 57. – С. 7 – 17

  1. Розвиток конструкції: іменник і його означення-прикметник // Філологічні студії. – Луцьк, 2005. - № 1 – С. 125 – 132.