Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Дідич Олена-Галина Орестівна. Структурні реформи в країнах Центральної та Східної Європи: теоретичні та прикладні підходи : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Дідич О.-Г.О. Структурні реформи в країнах Центральної та Східної Європи: теоретичні та прикладні підходи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, Київ, 2008.

У дисертації аналізуються особливості структурних трансформацій у країнах Центрально-Східної Європи та в Україні. Окреслено сутність категорії „структурна трансформація”, „структурні реформи” та інших понять. Визначено тенденції структурних зрушень у перехідних економічних системах, проаналізовано ефективність функціонування окремих адміністративних одиниць України з огляду на структурні зміни, визначено деструктивні наслідки здійснення неефективних структурних реформ. Запропоновано підходи і методи оцінки ефективності структурних трансформацій. Детально проаналізовано динаміку основних макроекономічних показників країн ЦСЄ та України у взаємозв’язку із структурними реформами. З використанням методів математично-статистичного аналізу визначено вплив структурних реформ на економічне зростання перехідних економік. Запропоновано концептуальні підходи до моделювання та програмування структурних реформ у перехідних економіках. Особливий акцент здійснено на необхідності наукового обґрунтування програмних заходів структурної побудови економічної системи.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення науково-прикладної задачі структурної перебудови економіки України. На основі аналізу теоретико-методологічних положень, виявлених особливостей та динаміки структурних змін у країнах ЦСЄ обґрунтовано концептуальні підходи до моделювання та програмування структурних зрушень в економіці України.

1. Сукупність взаємопов’язаних проблем, що обумовлює відсутність реальних структурних змін в економіці нашої країни, передбачає: методологічну неточність визначення поняття „структура” соціально-економічної системи, звуження його лише до співвідношення елементів складу системи, а не відношень між цими елементами; неокресленість структурних деформацій у кількісному (частки елементів моделі складу системи) та якісному (взаємовідношення між елементами) вимірі, а також сутності структурних та інституційних реформ у процесі трансформації економіки і суспільства і, відповідно, системи цілей та пріоритетів інституціональних та структурних змін, суб’єктів та об’єктів регулюючих впливів.

2. Різновекторна спрямованість регуляторних реформ різних країн, з одного боку у напрямі поглиблення інтеграції у світове господарство і, з іншого, – захисту національних інтересів, набуває особливої суперечливості у перехідних економіках, для яких сфера впливу цих реформ розширюється на базисні відносини між елементами соціально-економічної системи, на відміну від ринкових, у яких регуляторні реформи можна розглядати як адаптивні до змінних умов внутрішнього середовища чи зовнішнього оточення.

3. Орієнтація теоретичних моделей структурних змін на зовнішні чинники економічного зростання істотно обмежує сферу їх застосування у перехідних економіках, в противагу економікам країн, що розвиваються. Систематизація методичних підходів до оцінки структурних зрушень дозволяє виявити переважання методів аналізу моделі складу системи, а не відношень між елементами системи, що власне і доцільно розглядати як визначальну характеристику її структури.

4. З огляду на методи реформування економіки виділимо два основні напрями, характерні для країн з перехідною економікою: поступові перетворення (країни СНД); швидка лібералізація (країни ЦСЄ та Балтії). Відносно вищий рівень ефективності трансформаційних реформ у країнах ЦСЄ та Балтії пояснюється тим, що лібералізація режиму зовнішньої торгівлі у них супроводжувалася: стабілізацією інфляції та поступовою лібералізацією внутрішніх цін; у подальшому – лібералізацією імпортного режиму; встановленням реального ефективного обмінного курсу національної валюти; завершенням процесу приватизації; проведенням структурних реформ у соціальній сфері (запровадження жорсткого законодавства з праці; модернізація пенсійної системи; реформа сфери охорони здоров’я та страхування); реформуванням податкової системи (запровадження єдиного податку з доходу і ПДВ; в окремих країнах – відміна податків на дарування, спадок, передачу нерухомості, дивіденди). Визначальними характеристиками трансформаційних і, як їх компоненти, структурних реформ в країнах ЦСЄ були керованість, узгодженість з стратегічними програмними документами розвитку, поступовість, поетапність і послідовність. Як головний зовнішній чинник впливу на структурні зрушення та формування інституціонального базису виступав процес імплементації Спільного доробку ЄС.

5. Результати регресійного аналізу дозволяють зробити висновок про такі статистично значущі залежності, які характеризують структурні зрушення у країнах ЦСЄ: найбільший вплив на економічне зростання здійснюють реформи у сфері малої приватизації, управління підприємствами та банківському секторі; негативно впливають цінова лібералізація, а також приватизація великих підприємств; на ріст ВВП у розрахунку на одну особу позитивно впливають частки приватного сектора у ВВП, обсяги грошової маси до ВВП, приватного споживання до ВВП, обсяг нагромадженого основного капіталу та експорту, негативно – частка зовнішньої торгівлі, інвестицій та сільського господарства у ВВП, обсяги імпорту та зовнішньої заборгованості. Відзначається слабкий обернений вплив лібералізації зовнішньої торгівлі на рівень відкритості економіки та сильний позитивний вплив на частку зовнішньої торгівлі з економіками, що не відносяться до перехідних. Негативно впливають „мала” та позитивно – „велика” приватизація на рівень відкритості економіки, а також спостерігається негативний вплив цінової лібералізації на частку випуску промислової продукції у ВВП.

6. Економетричний аналіз характеристик структури вітчизняної економіки та її регіональних підсистем, а також динаміки їх зміни, дозволяє стверджувати про істотні диспропорції у розрізі елементів складу моделі системи: галузевому (домінування окремих галузей та підприємств в обсягах виробництва; невідповідність структурної побудови економіки конкурентоспроможній структурі економік сусідніх країн); територіальному (концентрація економічної активності в обласних центрах та окремих містах з поглибленням рівня депресивності районів та малих міст); відтворювальному (переважання власних коштів підприємств в структурі капітальних інвестицій за джерелами фінансування в противагу кредитним ресурсам, коштам вітчизняних та зарубіжних інвесторів; територіальна концентрація прямих зарубіжних інвестицій; відсутність значущих обсягів портфельних інвестицій); зовнішньоекономічному (домінування в структурі експорту неконкурентоспроможних у стратегічній перспективі товарів; низький ступінь диверсифікації експорту; надмірна залежність від критичного імпорту; технологічному (низька питома вага високотехнологічної продукції в експорті та частка інноваційно активних підприємств); інституціональному (зменшення економічної активності малих підприємств; низький рівень граничної схильності населення до заощаджень та інвестування в продуктивний сектор економіки; нерозвиненість інфраструктури та інституцій ринкового господарства).

7. Наявні структурні диспропорції та деформації доводять необхідність моделювання та програмування структурної перебудови як компоненти трансформаційних реформ в сенсі їх цілеорієнтації на досягнення бажаних змін у структурі економіки. Основним зовнішнім джерелом ініціювання структурних зрушень є вплив глобалізації та регіоналізації, а внутрішнім – змагальність суб’єктів господарювання. Виходячи з цього, метою структурних реформ визначена динамічна конкурентоспроможність економіки під впливом держави, громадянського суспільства, багатостороннього регулювання торгівлі та євроінтеграції. Виявлені у роботі структурні деформації та диспропорції зумовлюють пріоритетність протидії тінізації економіки, цільового програмування усунення деформацій та диспропорцій, інтенсифікацію євроінтеграційного процесу та впливу суспільства на покращання окресленої сукупності індикаторів раціональної структурної побудови національної економіки.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Дідич О.-Г. О. Проблеми структурних та інституціональних змін на регіональному рівні / О.-Г. О. Дідич, А.І. Мокій, А.М. Гуменюк; [редакційна колегія Барков В.Ю., Варналій З.С., Здіорук С.І., Жаліло Я.А., Крисаченко В.С.,
    Кудряченко А.І., Розумний М.М., Шаров Є.П., Швед В.О., Шевцов А.І.] //
    Україна : Стратегічні пріоритети. Аналітичні оцінки – 2006 : Монографія / За ред. О. С. Власюка. – К. : НІСД, 2006. – 576 с. – С. 391–399 (Особистий внесок дисертанта: проаналізовано моделі, що пояснюють наслідки структурних змін для трансформаційних економік).

  2. Дідич О.-Г. О. Проблеми структурних та інституціональних змін на регіональному рівні / О.-Г. О. Дідич, А.І.Мокій, А.М. Гуменюк // Державна регіональна політика України : особливості та стратегічні пріоритети : Монографія / За ред. З. С. Варналія. – К. : НІСД, 2007. – 768 с. – С. 197–224 (Особистий внесок дисертанта: запропоновано підходи до аналізу структурних змін на регіональному рівні).

У провідних наукових фахових виданнях:

  1. Дідич О.-Г. О. Приватизаційні реформи як основа структурних змін в економіці Польщі / О.-Г. О. Дідич, А. І. Мокій // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – 2001. – Вип. 8. – С. 37–44 (Особистий внесок дисертанта: окреслено основні напрями структурних зрушень в процесі приватизації у Польщі).

  2. Дідич О.-Г.О. Економічні ефекти розширення Європейського Союзу та структурні реформи в країнах Центральної та Східної Європи / О.-Г. О. Дідич // Вісник ЛНУ ім. І.Франка. Серія : Міжнародні відносини. – 2003. – Вип. 10. – С. 151–158.

  3. Дідич О.-Г. О. Структурні реформи в промисловості та сільському господарстві Польщі / О.-Г. О. Дідич, Ю. І. Біленко // Вісник ЛНУ ім. Франка. Серія : Міжнародні відносини. – 2003. – Вип. 8. – С. 94–99 (Особистий внесок дисертанта: проаналізовано наслідки здійснення структурних реформ у сільському господарстві Польщі).

  4. Дідич О.-Г. О. Німецькі інвестиційні проекти та їх вплив на структурні зміни в економіці України/ О.-Г. О. Дідич // Регіональна економіка. – 2004. – №1. – С. 224–229.

  5. Дідич О.-Г. О. Вступ в СОТ та структурні реформи в зовнішньоекономічній політиці України / О.-Г. О. Дідич // Вісник ЛНУ ім. І.Франка. Серія : Міжнародні відносини. – 2004. – Вип. 13. – С. 216–217.

  6. Дідич О.-Г.О. Структурні та інституційні передумови поглиблення інтеграції країн Південно-Східної Європи / О.-Г. О. Дідич, А. І. Мокій, І. Г. Бабець // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ : Сб. науч. трудов. – Донецк : ДонНУ. – 2005. – С. 52–55 (Особистий внесок дисертанта: розкрито сутність та напрями структурних реформ у країнах ЦСЄ).

  7. Дідич О.-Г.О. Структурні реформи та інституційні зміни у транзитивних економіках – передумова економічного розвитку / О.-Г. О. Дідич, А. І. Мокій, В. А. П’ятак // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – 2005. – Вип. 18. – Ч. І. – С. 35–44 (Особистий внесок дисертанта: висвітлено підходи до сутнісних характеристик категорій структура та структурні зміни).

  8. Дідич О.-Г. О. Структурні реформи та зміни у зовнішній торгівлі перехідних економік / О.-Г. О. Дідич // Регіональна економіка. – 2005. – №1. – С. 40–51.

  9. Дідич О.-Г.О. Конкурентоспроможність економіки у процесі структурних реформ/ О.-Г. О. Дідич// Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций : региональный аспект. – Сб. науч. трудов. Донецк : ДонНУ. – 2006. – С. 1012-1017.

  10. Дідич О.-Г. О. Досвід реформ у сфері зовнішньоекономічної діяльності країн ЦСЄ у контексті структурних зрушень / О.-Г. О. Дідич // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – 2006. – Вип. 20. – С. 247–257.

  11. Дідич О.-Г. О. Концептуальні засади моделювання структурних змін в економіці: постановка проблеми / О.-Г. О. Дідич, А. І. Мокій, В. А. П’ятак // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – 2006. – Вип. 23.– С. 35–40 (Особистий внесок дисертанта: проаналізовано сучасні підходи до аналізу та моделювання структурних змін в економіці).

  12. Дідич О.-Г. О. Обґрунтування структурних змін на регіональному рівні/
    О.-Г. О. Дідич, М. І. Флейчук, В. І. Волошин // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ : Сб. науч. трудов. – Свиштов-Донецк : ДонНУ–СА „Д.А.Ценов”. – 2006. – С. 393–398 (Особистий внесок дисертанта: проаналізовано якість трансформаційних змін у країнах з перехідною економікою та доведено визначальний вплив структурних та інституційних реформ на досягнення стабільних темпів і передумов економічного розвитку).

  13. Дідич О.-Г. О. Реалізація плану дій Україна–ЄС у контексті транскордонного співробітництва / О.-Г. О. Дідич, А. І. Мокій, М. І. Флейчук // Актуальні проблеми міжнародних відносин : Зб. наук. праць. Вип. 66 (У двох частинах). – К. : КНУ ім. Т.Шевченка, Інститут міжнародних відносин. – 2007. – Ч. І. – С. 11–14 (Особистий внесок дисертанта: доведено неоднозначність впливу залучення прямих зарубіжних інвестицій для економік ЦСЄ).

  14. Дідич О.-Г. О. Сутність поняття та методологія дослідження структурних зрушень в економіці/ О.-Г. О. Дідич // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект : Зб. наук. праць. Донецьк : ДонНУ. – 2007. – С. 1732–1740.

В інших виданнях:

  1. Didycz O-G. O. Organizacyjne і instytucjonalne zapewnienie konkurencyjnoci produktw sztuki ludowej / O-G. O. Didycz, A. I.Mokij, N. J. Morenowa // Midzynarodowe Forum Kultury і Ekonomii “Jak odnie sukces rynkowy w dzianoci kulturalnej” / Red. naukowa J.Chojka. – Stalowa Wola : Wysza Szkoa Ekonomiczna w Stalowej Woli, 2006. – S. 87–96 (Особистий внесок дисертанта: проаналізовано роль інституційних змін у проведенні структурних реформ у культурно-мистецькій сфері).

  2. Дідич О.-Г. О. Інвестиційна політика у контексті теоретичних моделей структурних реформ/ О.-Г. О. Дідич // Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція : Мат-ли XV міжнар. наук.-практ. конф. (11–12 травня 2006 р., м. Чернівці). – Чернівці : ЧТЕІ, 2006. – С. 260–264.