Жигінас Владислав Васильович. Структурна перебудова трансформаційної економіки в контексті сучасних тенденцій екологізації. : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.
Анотація до роботи:
Жигінас В.В. Структурна перебудова трансформаційної економіки в контексті сучасних тенденцій екологізації. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – Економічна теорія та історія економічної думки Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.
Дисертація присвячена дослідженню теоретико-методологічних та практичних аспектів структурної перебудови трансформаційної економіки у контексті сучасних тенденцій екологізації, у тому числі й в Україні. Досліджено еволюцію поглядів на структуру економіки та її перебудову, розкрито роль і місце екологічних чинників у зв’язку зі структурними перетвореннями. Розроблено методологію оцінювання якості структурних перетворень економіки, в основу якої покладено такі основні показники, як: структурна ресурсомісткість, структурна ресурсовіддача та прогресивність структурних змін. Установлено, що досягнення стійкого екологічно збалансованого розвитку забезпечується через структурні і технологічні перетворення відповідно до сучасних постіндустріальних тенденцій передових країн світу. Доведено необхідність комбінованого підходу та визначено пріоритети структурної перебудови економіки України, виходячи із поєднання елементів наздоганяючої та постіндустріальної моделей розвитку. Розроблено пропозиції щодо механізмів екологізації структурних змін в Україні на основі вилучення екологічної антиренти у підприємств-забруднювачів та удосконаленні екологічного оподаткування. Доведено, що для фінансування структурних перетворень в Україні найбільше значення мають внутрішні інвестиційні ресурси, серед яких – бюджетні кошти.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у розробленні теоретико-методологічних положень і практичних аспектів структурної перебудови трансформаційної економіки України, спрямованих на створення сучасної і екологічно безпечної її структури. Результати проведеного дисертаційного дослідження дають можливість зробити такі висновки і пропозиції:
Теоретичний аналіз структури економіки дав змогу встановити, що остання, на відміну від структури суспільного виробництва, уособлює в собі не лише найбільш агреговані пропорції суспільного відтворення, але й інші важливі макроекономічні пропорції, які включають діяльнісно-видові, технологічні та зовнішньоекономічні. Всі вони у сукупності складають структуру окремо взятої національної економіки, яка формується під впливом суспільного та міжнародного поділу праці, рівня розвитку продуктивних сил та системи економічних відносин, що відрізняє її від інших структур як у часі, так і в просторі.
Трансформація структури економіки є діалектичним процесом порушення та відновлення трьох рівнів структурної рівноваги (цінового, попиту і пропозиції, рівень продуктивних сил), які визначають дію механізму структуроутворення. Їх порушення спричинює суперечність між потребою в економічних ресурсах та можливістю задоволення такої потреби за наявної структури. Основними шляхами для вирішення цієї суперечності є структурні зрушення або структурна перебудова, які розрізняються за масштабністю і тривалістю структурних перетворень, а також специфікою дії чинників, що їх зумовлюють.
Неоднозначний вплив структурних перетворень на умови життєдіяльності суспільства визначає необхідність оцінювання їх якості за спеціальними економічними показниками. В основу розробленої автором методології цього оцінювання покладено такі основні показники, як: структурна ресурсомісткість,структурна ресурсовіддача, які визначають вплив структурних змін на обсяг витрат економічних ресурсів на одиницю валового випуску і ефективність використання таких ресурсів, а також показник прогресивності структурних змін, що дає можливість визначати структурний вплив на темпи економічного зростання.
В умовах загострення світової екологічної кризи надзвичайно актуальним є пошук шляхів відновлення екологічної рівноваги на планеті Земля шляхом підтримки стійкого розвитку. У процесі дослідження автором встановлено, що прогресивний підхід до стійкого розвитку в сучасних умовах пов’язується із переходом від індустріального до постіндустріального технологічного способу виробництва. У структурі постіндустріальної економіки переважає сфера послуг, а основними ресурсами її зростання є знання та інформація, виробництво і споживання яких не завдає шкоди довкіллю. Це дає змогу зробити висновок, що сучасна постіндустріальна модель розвитку економіки найбільшою мірою відповідає вимогам збереження довкілля.
Альтернативною доктриною структурної перебудови, яку взяли на озброєння країни Південно-Східної Азії є «наздоганяючий розвиток». Вона ґрунтується на прискореному індустріальному розвитку через засвоєння тих технологій і способів організації виробництва, які свого часу були реалізовані передовими країнами світу. Основним недоліком «наздоганяючого розвитку» є те, що країни, які обирають цей шлях, не можуть подолати технологічне відставання від постіндустріальних країн, а однобокий індустріальний розвиток лише посилює екологічні загрози.
В Україні відсутні передумови для здійснення структурно-технологічних зрушень на основі постіндустріальної моделі через обмежений обсяг фінансових ресурсів, що нагромаджені традиційними виробництвами і секторами внутрішнього ринку на цьому етапі суспільного розвитку. Але, враховуючи наявний науково-технічний та промисловий потенціал нашої країни, немає необхідності повторювати шлях розвитку тих держав, які обрали наздоганяючу модель. Це визначає доцільність комбінованої моделі до здійснення структурної перебудови в Україні. Її основою є поєднання декількох взаємодоповнюючих структурних потоків, коли прискорений індустріальний розвиток поєднується із державним стимулюванням інноваційних процесів по тим напрямам, де існує «критичне» відставання від постіндустріальних економік освіта, наука, державне фінансування розвитку високих технологій тощо.
Практика структурної перебудови в Україні засвідчує, що наявні джерела інвестиційних ресурсів не забезпечують навіть мінімальної потреби для її фінансування. У структурі валових інвестицій 2/3 складають власні кошти підприємств, що не відповідає світовій практиці. Остання переконує, що у період радикальних структурних перетворень, коли необхідно уникнути стихійності оновлення основного капіталу, домінуючими мають бути бюджетні кошти. Проведений аналіз показав, що державні капіталовкладення в Україні можуть бути подвоєні за рахунок відмови від практики виділення бюджетних коштів на основі фактичних видатків, що їх зазнали отримувачі у попередні періоди.
Для збільшення обсягів фінансування структурних реформ за рахунок внутрішніх джерел інвестиційних ресурсів автором розроблено систему заходів державної економічної політики, яка включає: проведення зваженої політики зростання доходів населення із одночасним розвитком фінансових ринків; зниження загального податкового навантаження та запровадження диференційованих ставок податку на прибуток підприємств; перегляд існуючих вимог щодо нарахування амортизації та прийняття законодавчих актів, які передбачають відповідальність за нецільове використання амортизаційних коштів. Водночас, як показує досвід окремих постсоціалістичних країн, за умови нестачі внутрішніх інвестиційних ресурсів, іноземні інвестори не зацікавлені у вкладанні коштів у такі країни. Тому іноземні інвестиції можуть слугувати доповненням до внутрішніх національних ресурсів, однак вони не можуть відіграти роль головного важеля структурних змін.
Домінування екологічно «агресивних» видів діяльності у промисловості України визначається, в тому числі, відсутністю належної ринкової оцінки природних ресурсів. Внаслідок цього відбувається привласнення екологічної антиренти окремими суб’єктами господарювання, що знищує їх стимули до раціонального природокористування. Тому необхідною передумовою для екологізації структурних змін є запровадження механізмів, які дають можливість її вилучати у неефективних природоексплуатуючих виробників. До останніх належить внутрішня торгівля викидами забруднюючими речовинами та екологічне оподаткування. З метою посилення впливу екологічних податків на процеси структурно-технологічного оновлення економіки, автором розроблено модель екологічного оподаткування для України. Її суть полягає у зміні структури і механізмів нарахування екологічних податків, розмір яких встановлюється із урахуванням граничних витрат на зменшення забруднення та екологічної ціни продукції по кожній галузі.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
1. Жигінас В. Структурна перебудова в контексті інноваційного розвитку національної економіки / В. Жигінас // Теорії мікро-макроекономіки: зб. наук. праць. – К.: Академія муніципального управління, 2005.– Вип. 21.– С.6467. 0,4 друк. арк.
2. Жигінас В. Теоретичні засади структурування економіки та закономірності структурних змін у сучасних умовах / В. Жигінас// Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2007.– №1.– С.5263. 0,7 друк. арк.
3. Жигінас В. Економіко-екологічні механізми регулювання структурних змін / В. Жигінас // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. – К.: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України, 2007.– Вип. 12 (79).– С.1117. 0,95 друк. арк.
4. Жигінас В. Структурна перебудова як чинник подолання екологічної кризи / В. Жигінас // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2007.– №6.– С.2737. 0,6 друк. арк.
5. Жигінас В. Джерела інвестиційних ресурсів структурної перебудови / В. Жигінас // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. – К.: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України, 2008.– Вип. 1 (80).– С.6068. 1,0 друк. арк.
6. Жигінас В. Особливості структурної перебудови економіки в умовах трансформації суспільства / В. Жигінас // Формування ринкових відносин в Україні: зб. наук. праць. – К.: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України, 2008.– Вип. 4 (83). С.164169. 0,6 друк. арк.
За матеріалами конференцій:
Жигінас В. Структурна перебудова національної економіки як фактор забезпечення її конкурентоспроможності / В. Жигінас // Вісник Інституту економіки та прогнозування. – 2006. – № 4. – С.9192 . 0,21 друк. арк.
Жигінас В. Теоретичні засади структурування національної економіки / В. Жигінас // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: міжнар. наук.-практ. конф., 23-24 лют. 2006 р.: тези доп. Тернопіль: Економічна думка, 2006. Ч.2. С.364366. 0,13 друк. арк.
Zhyginas Vladislav. Structural reconstruction of Ukrainian economy in the context of economic and ecological processes / Vladislav Zhyginas // Економіка для екології: міжнар. конф., 6-9 трав. 2008 р.: тези доп. Суми: СумДУ, 2008. С.202204. 0,14 друк. арк.
Жигінас В. Інвестиційні джерела структурної перебудови економіки України / В. Жигінас // Перспективи економічного розвитку України в контексті євроінтеграційних процесів: всеукр. наук.-практ. конф., 23-24 бер. 2006 р.: тези доп. Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2006. Ч.1. С.3234. 0,17 друк. арк.
Жигінас В. Теоретичні засади структурування економіки / В. Жигінас // Перший крок у науку: всеукр. наук.-практ. конф., 23 бер.2006 р.: тези доп. Луганськ: Поліграфресурс, 2006. Т.3. С.4852. 0,3 друк. арк.
Жигінас В. Інноваційна модель структурної переорієнтації економіки // В. Жигінас / Актуальні проблеми розвитку підприємницької діяльності в Україні: зб. наук. праць. – К.: КНУ імені Тараса Шевченка, 2002. – С.100110. 0,6 друк. арк.