Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Українська мова


Азарова Лариса Євстахіївна. Структурна організація складних слів (концепція "золотої" пропорції): Дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / Інститут української мови НАН України. - К., 2002. - 458арк. - Бібліогр.: арк. 374-412.



Анотація до роботи:

Азарова Л.Є. Структурна організація складних слів (концепція “золотої” пропорції).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук зі спеціальності 10.02.01 – українська мова. – Інститут української мови НАН України, Київ, 2002.

У дисертації досліджено структурну організацію складних слів сучасної української мови на засадах концепції “золотої” пропорції, яка встановлює гармонійність їхньої структурної та фонетичної (акустичної) побудови за допомогою кількісних показників, що відображають упорядкування компонентів складних одиниць певним досконалим співвідношенням, яке відповідає поділові цілого на дві частини і є “золотою” пропорцією. Розроблено основні положення теорії гармонійної побудови складних слів, що спираються на концепцію “золотої” пропорції. Визначено кількісні показники сімей p- і S-пропорцій дво- та багатокомпонентних композитів і юкстапозитів на структурному і фонетичному рівнях. Установлено особливості гармонійної побудови двокомпонентних композитних іменників, прикметників, дієприкметників, прислівників і дієслів, а також багатокомпонентних складних одиниць різної частиномовної належності власне українського й іншомовного походження.

Проаналізовано звуко-складову побудову композитів. Виокремлено диференційні ознаки юкстапозитів у формі іменників, прикметників і прислівників, визначено принципи їхньої побудови на обох рівнях. Окреслено параметри складних слів у різних терміносистемах. Виявлено специфіку побудови термінів-композитів і термінів юкстапозитів з математики, фізики, інформатики та обчислювальної техніки різного походження.