152. Лисецька Тетяна Юріївна. Структура комплексу щипівок родів Cobitis i Sabanejewia (Cypriniformes: Cobitidae) басейну Середнього Дніпра та р. Сіверський Донець: дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Лисецька Т. Ю. “Структура комплексу щипівок родів Cobitis і Sabanejewia (Cypriniformes: Cobitidae) басейну Середнього Дніпра та р. Сіверський Донець” - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.08 – зоологія. Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, Київ, 2004.
За допомогою біохімічного генного маркування і аналізу музейних колекцій отримано дані з просторової структури представників диплоїдно-поліплоїдного комплексу щипівок басейну Середнього Дніпра та р. Сіверський Донець та його динаміки на протязі 70 років. Встановлено, що басейн Середнього Дніпра характеризується наявністю двох диплоїдних видів щипівок: С. taenia і S. aurata, а також диплоїдного гібрида (С. taenia-S. aurata) та поліплоїдних гібридів двох основних форм (I - C. taenia(2)-C. sp. або C. taenia(3)-C. sp., і II - C. sp.(2)-C. taenia), а ріка Сіверський Донець - С. taenia, C. melanoleuca та S. aurata і двох типів гібридів - поліплоїдного аллотриплоїда I форми (C. taenia(2)-C. sp.) та диплоїдного C. taenia-C. melanoleuca. Встановлене співвідношення диплоїдів та поліплоїдів у досліджених регіонах. Виявлені діагностичні ознаки зовнішньої морфології для розрізнення диплоїдів та поліплоїдів. Зазначено, що на протязі 70 років у басейні Дніпра відбулися значні зміни у співвідношенні статей та поліплоїдних форм у роді Cobіtis.
Басейн Середнього Дніпра характеризується наявністю двох диплоїдних видів щипівок: С. taenia і S.aurata, а також диплоїдного гібрида (С. taenia-S. aurata) та поліплоїдних гібридів двох основних форм (I - C. taenia(2)-C. sp., або C. taenia(3)-C. sp. та II - C. sp.(2)-C. taenia).
В Сіверському Донці виявлено три диплоїдних види щипівок: С. taenia, C. melanoleuca та S. aurata, а також гібриди двох типів: аллотриплоїди І форми (C. taenia(2)-C. sp.) та диплоїди C.taenia-C.melanoleuca.
Поліплоїдні щипівки у Середньому Придніпров’ї склали, у середньому 66,8% досліджених особин, у Сіверському Донці - 8,8%.
Серед поліплоїдів самці зустрічаються, як виключення і становлять 1,1% в басейні Середнього Дніпра та 2,5% у Сіверському Донці.
Поліплоїдні щипівки басейну Середнього Дніпра представлені: триплоїдами (46,5%), тетраплоїдами (18,2%) і, можливо, пентаплоїдами (2,5%); ріки Сіверський Донець – триплоїдами (8,8%), від загальної суми особин.
Найбільш надійними у діагностиці представників роду Cobitis є такі проміри тіла: довжина тіла, довжина голови, довжина хвоста, антевентральна відстань, висота голови, міжорбітальна відстань, довжина мандібулярних вусиків, а також проміри луски та кількість плям у 4 зоні Гамбетти і форма меланістичної плями у основи хвостового плавця.
Протягом 70 років у басейні Дніпра відбулись значні зміни у структурі диплоїдно-поліплоїдного комплексу. У 20-30-і рр. XX ст. популяції щипівки звичайної складались практично із диплоїдних особин, а з 1970-х рр. - почали переважати поліплоїдні форми.
Золотиста щипівка (Sabanejewia aurata) – вид, який у 1920-30-і рр. XX ст. був звичайним у басейні Дніпра, зараз є дуже рідкісним і потребує внесення у природоохоронні списки.
Публікації автора:
Межжерин С.В.,Чудакорова Т.Ю., Алексеева А.И., Лисецкий И.Л. Клональная структура популяции щиповки обыкновенной Cobitis taenia (Cypriniformes, Cobitidae) бассейна Среднего Днепра // Доповіді Національної академії наук України. - 2001. - №6. - С.156-159. (Здобувач власноруч збирала матеріал, приймала безпосередню участь у його обробці та написанні статті).
Межжерин С.В., Чудакорова Т.Ю. Экспансия триплоидных однополых щиповок Сobitis taenia L., 1758 (Cypriniformes, Cobitidae) в водотоках Украины // Доповіді Національної академії наук України. - 2001. - №9. - С.153-157. (Дисертантом самостійно опрацьовані колекційні та власні збори щипівок. Здобувач приймала безпосередню участь у написанні статті).
Межжерин С.В., Чудакорова Т.Ю. Генетическая структура диплоидно-полиплоидного комплекса щиповок Сobitis taenia (Cypriniformes: Cobitidae) бассейна Среднего Днепра // Генетика. - 2002. - Т.38. №1. - С. 86-92. (Здобувач зібрала 80% матеріалу, приймала безпосередню участь у його обробці та написанні статті).
Межжерин С.В., Лисецкая Т. Ю. Генетическая структура видового комплекса щиповок Сobitis Auc. (Cypriniformes: Cobitidae) бассейна Северского Донца // Цитология и генетика. – 2004. - №1. – С.36-43. (Здобувач власноруч збирала матеріал, приймала безпосередню участь у його обробці та написанні статті).
Лисецкая Т. Ю., Межжерин С.В. Видовой состав и структура диплоидно-полиплоидного комплекса щиповок Cobitis taenia (Cypriniformes, Cobitidae) бассейна Среднего Днепра // Матеріали Міжнародної конференції "Раціональне використання біоресурсів континентальних водойм". - Київ, Рибне господарство. – 2004. - Вип.63. – С.142-146. (Здобувач зібрала 80% матеріалу, обробляла його та повністю написала текст статті).