22. Петров Василь Іванович. Структура і еволюція купчасто-дощових хмар в прибережній смузі північно- західної частини Чорного моря: дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / Одеський держ. екологічний ун-т. - О., 2004.
Анотація до роботи:
Петров В.І. Структура і еволюція купчасто-дощових хмар в прибережній смузі північно-західної частини Чорного моря. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук. - Спеціальність 11.00.09 - метеорологія, кліматологія, агрометеорологія. - Одеський державний екологічний університет. Одеса, 2004.
Дисертація присвячена радіолокаційному дослідженню структури і еволюції радіолуни купчасто-дощових хмар в прибережній смузі (100 - 150 км) північно-західної частини Чорного моря поза впливом атмосферних фронтів. На основі аналізу семирічних радіолокаційних спостережень установлено, що утворення радіолуни купчасто-дощових хмар пов'язане з бризовими фронтами. Еволюція купчасто-дощових хмар на бризових фронтах відбувається в зонах висхідних рухів регулярних структур з характерним лінійним розміром 30-40 км. Була досліджена просторово-часова еволюція бризових фронтів, наведені статистичні характеристики фонового потоку і радіолокаційні параметри купчасто-дощових хмар на бризових фронтах. Показано, що інтенсивність поля радіолуни купчасто-дощових хмар на бризових фронтах змінюється з часом квазіперіодично з періодами 1.3 і 2.7 години. Виявлені мезомасштабні вторинні системи скупчень радіолуни купчасто-дощових хмар, що розвиваються паралельно бризовому фронту. Побудована карта числа днів з радіолуною купчасто-дощових хмар в дні з розвитком бризових фронтів. Запропонована класифікація бризових фронтів за радіолокаційними даними, а також методика оцінки величини горизонтальної дивергенції в прибережній смузі за прямими радіолокаційними спостереженнями за полями радіолуни купчасто-дощових хмар на бризових фронтах. По даних радіолокаційних спостережень оцінені горизонтальні масштаби бризової циркуляції в північно-західному Причорномор'ї.
В дисертації наведене теоретичне узагальнення і нові вирішення наукової задачі, яке полягає в дослідженні структури та еволюції купчасто-дощових хмар на бризових фронтах в прибережній смузі північно-західної частини Чорного моря.
Головні наукові та практичні результати роботи можна сформулювати у вигляді наступних висновків:
В прибережній смузі північно-західної частини Чорного моря в результаті взаємодії бризової циркуляції з великомасштабним фоновим потоком створюється зона конвергенції, величина якої є порядку 10-4 10-6 с-1, де розвиваються купчасто-дощові хмари, які обумовлюють просторово-часову картину бризового фронту.
Залежно від характеристик фонового потоку бризові фронти можуть еволюціонувати як в глибінь суші, так і у бік моря на відстані до 50 - 100 км від берегової межі.
Еволюція купчасто-дощових хмар на бризовому фронті відбувається в зонах висхідних рухів регулярних структур з характерним розміром 30-40 км по горизонталі.
Інтенсивність поля радіолуни купчасто-дощових хмар на бризовому фронті з лінійними розмірами 150-200 км змінюється квазіперіодично з періодами 1.3 і 2.7 години.
Були виявлені мезомасштабні вторинні системи скупчень купчасто-дощових хмар, що розвиваються паралельно з бризовим фронтом, але зміщені на відстань до 200-250 км в глибину суші.
Побудована карта числа днів з радіолуною купчасто-дощових хмар для прибережної смуги північно-західної частини Чорного моря в дні з розвитком бризових фронтів виявила, що максимальне число днів з РКХ було розподілене уздовж побережжя і пов'язане з розвитком БФ, а також в районі Східних Карпат.
Запропонована класифікація бризових фронтів за радіолокаційними даними, яка зводиться до двох типів: Тип I - скупчення радіолуни купчасто-дощових хмар уздовж прибережної смуги (100-150 км) і відсутності ії в інших місцях. Тип II - скупчення радіолуни купчасто-дощових хмар уздовж прибережної смуги (100-150 км) плюс мезомасштабні вторинні системи радіолуни купчасто-дощових хмар, що розвиваються на деякій відстані в глибині суші.
Запропонована методика оцінки величини горизонтальної дивергенції швидкості вітру в прибережній смузі за радіолокаційними даними. Розрахунок показав, що її порядок виявився рівним 10-4 с-1. Діапазон зміни дивергенції складає від +12.810-4 с-1 до -810-4 с-1.
В бризовий період в середньому в 38.8% випадків відмічається розвиток радіолуни купчасто-дощових хмар на бризових фронтах в прибережній зоні (максимальне значення 51.3%, мінімальне - 22.0%).
Виявлено п'ять типів проникнення морського бризу вглиб суші в північно-західному Причорномор'ї, які дозволили визначити максимальну глибину його проникнення (тип V – 40-50 км) і середню глибину (типи II, III, IV – 10-20 км). Тип I характеризує режим поведінки для бризів II роду.
Третина випадків купчасто-дощових хмар (36%), що розвиваються на бризових фронтах, досягає градонебезпечної стадії, коли необхідно проводити активні дії з метою запобігання випадання граду.
Публікації автора:
Петров В.И. Изменчивость интенсивности полей радиоэха кучево-дождевых облаков в северо-западном Причерноморье // Bulgarian Journal of Meteorology and Hydrology. - 1995. - Vol. 6, № 1-2. - P. 35 - 38.
Петров В.И. Об условиях развития радиоэха кучево-дождевых облаков в северо-западном Причерноморье // Bulgarian Journal of Meteorology and Hydrology. - 1996. - Vol. 7, № 1-2. - P. 44 - 52.
Петров В.И. Структура полей радиоэха конвективных облаков в прибрежной полосе северо-западной части Черного моря // Метеорология и гидрология. - 1996. - № 2. - С. 70 - 77.
Петров В.И. Влияние Черного моря на формирование полей радиоэха конвективной облачности в южных регионах Молдовы // В сб.: Активное воздействие на атмосферные процессы в Молдове. – Кишинев, 1992. - Вып. 3.- С.104-114.
Петров В.И. Мезомасштабная структура полей радиоэха конвективных облаков на бризовых фронтах в северо-западном Причерноморье // Метеорологія, кліматологія та гідрологія. – 2004. – Вип.48. – С. 69-73.
Волошин В.Г., Петров В.И. Радиолокационное наблюдение бризовых фронтов в северо-западной части Черного моря // Труды Всероссийского симпозиума "Радиолокационное исследование природных сред". - Вып. 1. - Санкт-Петербург. - 1998. - С. 217 - 218.
Волошин В.Г., Петров В.И. Радиолокационное исследование конвективной облачности, образующейся в прибрежной полосе Черного моря // Труды Всероссийского симпозиума "Радиолокационное исследование природных сред". - Вып. 1. - Санкт-Петербург. - 1998. - С. 218 - 219.
Петров В.И. Влияние Черного моря на формирование полей летних осадков в южных регионах Молдовы // Tezele Primei Conferine tiinifice "Apele Moldlvei" 1-2 noiembrie 1994. - Chiinu. - 1994. - P. 166 - 168.
Петров В.И. Некоторые результаты радиолокационных исследований кучево-дождевой облачности на бризовых фронтах в северо-западном Причерноморье // Тезисы Всероссийской конференции по физике облаков и активным воздействиям на гидрометеорологические процессы. - Октябрь, 23-25, 2001. - ВГИ, Нальчик, 2001. - С. 58-59.
Петров В.И., Потапов Е.И. Особенности эволюции поля мезомасштабных скоплений кучево-дождевых облаков в южной Молдове и вопросы активных воздействий // Тезисы Всероссийской конференции по физике облаков и активным воздействиям на гидрометеорологические процессы. - Октябрь, 23-25, 2001. - ВГИ, Нальчик, 2001. - С. 59-61.