Богатирьов Олександр Ігорович. Стратегії зарубіжних банків в країнах з перехідною економікою (маркетингово-управлінський аспект): дисертація канд. екон. наук: 08.05.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Богатирьов О.І. Стратегії зарубіжних банків в країнах з перехідною економікою (маркетингово-управлінський аспект). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 - Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Київський національний економічний університет, Київ, 2003.
У дисертаційній роботі знайшли відображення основні теоретичні та практичні питання, пов’язані з міжнародною діяльністю транснаціональних банків. Спираючись на існуючі в іноземній та вітчизняній літературі визначення «стратегії», розкрита сутність та послідовність процесу стратегічного планування в міжнародному банківському бізнесі. Досліджено основні види міжнародних банківських стратегій та виявлено основні напрями маркетингової політики провідних інтернаціональних банківських установ і напрями диверсифікації сучасного міжнародного банківського бізнесу, що дозволило узагальнити світовий досвід формування міжнародними банками власної ринкової політики та виділити американську та європейську концепції ринкової філософії провідних банківських установ світу.
На основі проведеного аналізу форм и масштабів присутності міжнародного банківського капіталу в країнах Східної Європи визначена необхідність присутності іноземних банків в Україні, запропоновані найбільш раціональні шляхи ефективного залучення банків-нерезиденів до національного фінансового ринку, а також надані конкретні рекомендації відносно впроваждення іноземними банками нових банківських продуктів в Україні.
Проведене у дисертації теоретичне узагальнення підходів щодо глобалізації міжнародного банківського середовища сприяло вирішенню наукової задачі, якою є розробка цілісної теоретико-методичної бази процесу стратегічного планування міжнародних фінансових установ. На основі методологічних принципів системного підходу, концептуальних положень економічної теорії і експериментальних даних розроблені адаптована до особливостей розвитку банківської системи України науково-обгрунтована методика розробки стратегії виходу банківських установ на нові ринки та формування нових банківських продуктів фінансового та не фінансового характеру. Вони призначені для інформаційно-аналітичного забезпечення і оптимізації процесів стратегічного і оперативного планування та реалізації міжнародних стратегій банківських установ світу. Технології ретроспективного і перспективного аналізу мають прикладне значення, і, як показала експериментальна перевірка, безпосередньо використовуються в практичній діяльності українських та іноземних банків. Висновки теоретико-методичного та науково-прикладного характеру відображають вирішення завдань дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети.
Результати дисертаційної роботи дають змогу зробити висновки теоретичного і науково-практичного спрямування, основними з яких є:
проведено узагальнення класифікації міжнародних банківських стратегій, реалізація яких є можливою в межах процесу стратегічного планування, на реальних прикладах показано їх реалізацію і етапність впровадження.
проаналізовано сукупність елементів сучасного банківського асортиментного комплексу, показано варіанти їх комбінації і технологічного забезпечення роздрібного сегмента послуг, що дало змогу виділити основні тенденції розвитку сучасного банківського маркетингу та оцінити залежність ефективності стратегії банку від ступеню адаптивності його маркетингової політики.
здійснено порівняльний аналіз реалізації банківських стратегій іноземних кредитно-фінансових установ на Східноєвропейському ринку, показано ефективність і варіативні напрями реалізації, що дало змогу передбачити алгоритм виходу іноземного банківського капіталу на фінансовий ринок України та виділити найбільш ефективні з точки зору національних інтересів України шляхи організації бізнесу іноземних банківських установ.
найближчою перспективою банківського ринку України має бути концентрація і реструктуризація. Саме цей процес може надати іноземним банківським структурам неабиякі переваги з точки зору набуття статусу стратегічних інвесторів і призвести до формування конкурентних позицій на різноманітних сегментах цього ринку.
запропоновано напрями асортиментної політики іноземних банків на ринках України, що дозволило вперше виділити ті потенційні варіанти як прямих, так і опосередкованих їх дій на ринку України, що відповідали б сучасним тенденціям розвитку міжнародного банківського середовища і враховували б потенціал і можливості даного географічного регіону.
запропоновано ряд інших рекомендацій:
шляхи реалізації альтернативних стратегій експансії іноземних банків на ринку України (через зосередження на наданні фінансово-посередницьких послуг та активізації роботи на роздрібному ринку);
концептуальна схема виходу іноземних кредитно-фінансових установ на ринок України, яка показує взаємозв’язок між можливими стратегічними діями банківської установи на зарубіжному ринку та варіантами тактичних дій по впровадженню обраної стратегії;
методика і напрями реалізації асортиментної політики дочірніх компаній іноземних банківських установ на ринку України, які відповідають стратегічним завданням розбудови фінансового сектору економіки України.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Богатирьов О.І. Маркетингові стратегії канадських та американських банків на рубежі XX століття // Збірник наукових праць. – К: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – Вип.35. – С. 197-205.- 0,62 друк.арк.
Богатирьов О.І. Стратегії експансії зарубіжних кредитно-фінансових установ на ринки Центральної та Східної Європи // Економіка : проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип. 179. - Дніпропетровськ : ДНУ, 2003. – С. 121-132.- 0,54 друк.арк.
Богатирьов О.І. Варіанти присутності зарубіжних банків на ринку України // Ринок цінних паперів України. – 2002. – № 11-12. – С. 39-44.- 0,46 друк.арк.
Богатирьов О.І. Клієнтська спрямованість як рушійна сила формування конкурентних переваг банківських інститутів на сучасному етапі глобалізації фінансового середовища // Економіка : проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип. 177. - Дніпропетровськ : ДНУ, 2003. – С. 330-337.- 0,48 друк.арк.