Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні та політичні процеси і технології


Наталіна Наталія Олегівна. Стратегії політичної конвертації суспільних капіталів у пострадянських державах. : Дис... канд. наук: 23.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Наталіна Н.О. Стратегії політичної конвертації суспільних капіталів у пострадянських державах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 - політичні інститути та процеси. - Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ, 2008

У дисертації розкрито проблему трансформації політичного поля пострадянських країн через групові та індивідуальні стратегії накопичення і конвертації капіталів політичних акторів. З’ясовано особливості застосування концепції конвертації суспільних капіталів як методології дослідження політичних еліт у трансформаційних соціумах. Визначено специфіку економічного, соціального, політичного, символічного, культурного і гендерного капіталів у контексті системної трансформації на трьох рівнях аналізу: індивідуальному, груповому та соціетальному. Виявлено вплив конвертаційних стратегій опозиційної еліти як групових політичних акторів на динаміку політичного поля України, Грузії, Молдови та Литви на початку ХХІ ст. Продемонстровано, що основною конвертаційною стратегією індивідуальних політичних акторів у політичному полі сучасної України є взаємоконвертація політичного та економічного капіталів. В якості case study індивідуальних конвертаційних стратегій проаналізовано модель життєвого циклу політика Ю.Тимошенко і доведено, що домінуючою формою для неї є символічний капітал.

У висновках зазначається, що у результаті проведення дисертаційного дослідження автором було досягнуто поставленої мети та виявлено специфіку і результати політичної трансформації в Україні, Грузії, Молдові та Литві через групові та індивідуальні стратегії накопичення та конвертації капіталів політичною елітою цих соціумів. Вирішення даної наукової проблеми запропоноване у методологічному зрізі концепції конвертації суспільних капіталів, що дозволила проаналізувати політичну трансформацію як політичне поле боротьби між владною та опозиційною елітою за розподіл специфічного метакапіталу держави у контексті певної об’єктивної структури даного поля.

Було доведено, що найбільшу вагу у політичному полі пострадянських держав мають економічний, політичний, соціальний, символічний, культурний та гендерний капітали («суспільні капітали»). Усі форми капіталів функціонують на трьох рівнях: індивідуальному (мікро-), груповому (мезо-) та соціетальному (макро-). Специфікою пострадянських країн є процеси постійної взаємоконвертації економічного і політичного капіталів через тісний взаємозв’язок економічного і політичного полів, та домінування соціального капіталу мікрорівня у вигляді неформальних мереж спілкування і міжособистої довіри при низьких рівнях соціального капіталу макрорівня (генералізована довіра, норми взаємності, мережі громадянської участі). Це, у свою чергу, стає на заваді формуванню політичного капіталу макрорівня у вигляді громадянської політичної культури в цілому та ії окремих елементів.

У контексті дисертаційного дослідження було проведено компаративний аналіз динаміки політичного поля України, Грузії, Молдови та Литви у зв’язку із приходом до влади опозиційних елітних груп: коаліції «Сила народу» (В.Ющенко), Національного руху (М.Саакашвілі), Партії комуністів республіки Молдова (В.Воронін) та «Союзу лібералів» (Р.Паксас) відповідно. Об’єктивна структура політичного поля, характерна для гібридних режимів, збільшує вагу бюрократично-адміністративного капіталу правлячої еліти у порівнянні із символічним капіталом опозиції. Це спричинило пошук останньою інших шляхів набуття статусу правлячої еліти, що знайшли відображення у «революції троянд» у Грузії в 2003 році, в «помаранчевій революції» в Україні у 2004 році. Конвертаційні стратегії, які реалізуються елітними групами, мають каузальний зв’язок із інституційним дизайном політичного поля. Як наслідок реалізації новою правлячою елітою стратегій, що були типовими і для попередньої еліти, політичний режим в Україні та Грузії не змінився у бік демократизації та залишився гібридним. Активізація процесів взаємоконвертації економічного і політичного капіталів у період перебування ПКРМ в якості правлячої еліти у Молдові призвела до авторитарного «відкату». Реалізація девіантної для литовського політикуму конвертаційної стратегії Р.Паксасом не спричинила істотних змін політичного режиму у Литві.

У дисертаційному дослідженні було розглянуто індивідуальні конвертаційні стратегії політичних акторів в сучасній Україні та з’ясовано, що найбільш типовою стратегією в українському політичному полі є конвертація економічного капіталу у політичний та адміністративно-бюрократичний капітали. Разом з тим, доведено, що в якості окремого випадку може розглядатися політична кар’єра Ю.Тимошенко, для якої накопичення символічного капіталу є не парціальною метою у передвиборчий період (як для більшості українських політичний акторів), а довготривалою телеологічною стратегією, незалежно від того, перебуває вона у статусі представника влади чи опозиції.

Публікації автора:

1. Наталіна Н. Опозиція і влада: як досягти політичного олімпу та втриматися на ньому/ Н.Наталіна// Трибуна. - 2006. - №5-6. - С.42-43.

2. Наталіна Н. Гендерний капітал на українському політичному полі/ Н.Наталіна// Трибуна. - 2007. - №1-2. - С.34-35.

3. Наталіна Н. Політичний капітал як наукова категорія/ Н.Наталіна// Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Політологія. Соціологія. Філософія. Вип. 7-8. - Ужгород: Вид-во УжНУ «Говерла». - 2007. - С.95- 101.

4. Наталіна Н. Формування гендерного капіталу українських політиків у контексті вербальної комунікативної поведінки/ Н.Наталіна// Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Політологія. Соціологія. Філософія. Вип.10. - Ужгород: Вид-во УжНУ «Говерла». - 2008. - С.185-195.

5. Наталіна Н.О. Соціальний капітал як фактор політичної трансформації в Україні/ Н.О.Наталіна// Трибуна. - 2008. - №5-6. - С.38-39.

6. Наталіна Н. Феномен соціального капіталу/ Н.Наталіна// Людина - світ - культура. Актуальні проблеми філософських, політологічних та релігієзнавчих досліджень: міжнар. наук. конф., м.Київ, 20-21 квітня 2004р.: тези доп. - К.: ВПЦ „Київський університет”. -2004. - С.762-763.

7. Наталіна Н.О. «Правила гри» в трансформаційному соціумі/ Н.О.Наталіна// Дні науки філософського факультету - 2005: міжнар. наук. конф., м.Київ, 26-27 квітня 2005р.: тези доп. - К.: ВПЦ „Київський університет”. - 2005. - Ч.VI. - С.66-68.

8. Наталіна Н.О. Конвертація капіталів у контексті парламентських виборів 2006 року/ Н.О.Наталіна// Дні науки філософського факультету - 2007: міжнар. наук. конф., м.Київ, 18-19 квітня 2007р.: тези доп. - К.: ВПЦ „Київський університет”. - 2007. - Ч.VІІI. - С.70-72.

9. Наталіна Н.О. Конвертаційні стратегії акторів у стабільних та трансформаційних соціумах/ Н.О.Наталіна// Дні науки філософського факультету - 2008: міжнар. наук. конф, м.Київ, 16-17 квітня 2008р.: тези доп. - К.: ВПЦ „Київський університет”. - 2008. - Ч.ХІ. - С.59-61.