Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Страшинська Лариса Володимирівна. Стратегічні засади розвитку ринку харчових продуктів в Україні: теорія, методологія та практика : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Страшинська Л.В. Стратегічні засади розвитку ринку харчових продуктів в Україні: теорія, методологія та практика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук зі спеціальності 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. – Київ, 2009.

Дисертацію присвячено вирішенню теоретико-методологічних і прикладних проблем стратегічного розвитку ринку харчових продуктів з позиції реалізації основної стратегічної цілі його функціонування.

У дисертації вперше розроблено системний маркетинговий підхід до управління суб'єктами продовольчого ринку, що інтегрує реалізацію алгоритму поведінки підприємства продовольчого ринку в умовах нестабільності зовнішнього середовища і дає можливість корегування обраної стратегії, сприяючи швидкому реагуванню господарського суб'єкта на зміну конкурентного середовища, а також застосування форматів виробничо-комерційної діяльності як елемента маркетингової стратегії.

Розроблено концептуальну модель реалізації конкурентної стратегії в системі управління підприємствами, які функціонують на ринку харчових продуктів, що дозволяє забезпечити відповідність між обраною стратегією і внутрішнім потенціалом підприємства.

Запропоновано концептуальні засади стратегічного розвитку продовольчого ринку та здійснено прогноз виробництва і споживання основних видів харчових продуктів населенням України на період до 2015 р. з урахуванням стратегічної мети розвитку вітчизняного ринку харчових продуктів.

Проведені дослідження на основі теоретичного узагальнення дозволили зробити висновки та сформулювати пропозиції концептуального, теоретичного і науково-практичного спрямування щодо розв'язання наукової проблеми розробки стратегічних засад розвитку вітчизняного ринку харчових продуктів:

1. Доведено, що в теорії стратегічного розвитку мають місце два основних підходи до сутності категорії "стратегія" – "стратегія як процес" і "стратегія як результат". На основі систематизації наукового матеріалу, зважаючи на численність класифікацій стратегій, виявлено два основних підходи до типологізації стратегій: апріорний та апостеріорний; виділено основні критерії їх класифікації, а також визначено їх ієрархічну структуру. Дисертантом конкретизовано сутність "економічної стратегії", при цьому вирішальним елементом розробки та реалізації стратегії – є цільова орієнтація у використанні власних ресурсів, що у кінцевому результаті, призводить до створення конкурентних переваг для підприємства.

2. Обгрунтовано сукупність критеріїв і груп показників, що використовуються при оцінці конкурентоспроможності підприємства в процесі розробки і реалізації конкурентних стратегій.

3. Визначено, що продовольчий ринок необхідно розглядати як специфічні економічні відносини між основними суб'єктами ринку на основі сучасних економічних вимог, що представлені складною інтегрованою структурою, функціонування якої регулюється системою організаційно-економічних та правових важелів, основним завданням якої є задоволення попиту населення в продуктах харчування та забезпечення продовольчої безпеки країни. Сформульовано стратегічну ціль розвитку ринку харчових продуктів, реалізація якої пов'язана із підвищенням конкурентоспроможності вітчизняної продовольчої продукції, що передбачає підвищення її якості, та активізацією інноваційно-інвестиційної діяльності підприємств.

4. Оскільки продовольчий ринок на сучасному етапі лише формується, запропоновано визначення категорії "конкурентна стратегія" як найбільш прийнятної для підприємств, що функціонують на ринку харчових продуктів, у зв'язку зі специфікою галузевої конкуренції; різних типів управління підприємствами залежно від ситуації, в якій реалізується стратегія; складових системи реалізації стратегії та програми дій щодо її реалізації. На основі класичної моделі М.Портера розроблено модель реалізації конкурентної стратегії в системі управління суб’єктами продовольчого ринку. Особливість даної моделі полягає в тому, що зміст представлених елементів варіюється в залежності від рівня мінливості зовнішніх умов функціонування підприємства, що є особливо важливим при використанні даної моделі в діяльності тих підприємств, що функціонують в умовах турбулентного зовнішнього середовища.

5. Обгрунтовано, що стан продовольчої безпеки держави необхідно визначати на основі системи оціночних критеріїв: продовольчої незалежності, достатності та доступності продовольчого споживання. Встановлено, що показник недостатності (неповноцінності) харчування, що слугує індикатором недоїдання в цілому є найбільш достовірним вимірником критерію достатності продовольчого споживання, який доцільно називати дефіцитом продовольчого споживання і обчислювати його як до всього набору продуктів харчування, так і до окремих його складових.

6. Обгрунтовано, що для вирішення завдань щодо забезпечення продовольчої безпеки країни та сприяння збільшенню місткості вітчизняного продовольчого ринку необхідно до 2015 р. виробити в 1,7 рази більше м'яса та молока і молочних продуктів, плодів і ягід – у 2,1, овочів і баштанних культур – у 1,4 порівняно з 2007 р. Це передбачає збільшення обсягів виробництва продукції сільського господарства: зерна – до 50 млн. тонн, цукрових буряків – 25,0, олійних культур – 15,0, овочів – 8,0, картоплі – 18,0, плодів і ягід – 3,2, винограду – 0,8, молока – 20,0, м'яса – 5,1 млн. тонн, яєць – 17,0 млрд. штук.

7. Визначено, що реалізація основної стратегічної цілі розвитку продовольчого ринку вимагає розробки стратегій перспективного функціонування підприємств, що здійснюють свою діяльність на окремих субринках відповідно до галузевих особливостей та специфіки їх розвитку. Зокрема, для підприємств, що функціонують на ринку цукру пріоритетною вбачається реалізація стратегії удосконалення міжгалузевих зв'язків. При цьому найбільш прийнятною формою агропромислової інтеграції є об'єднання агрофірм з переробними підприємствами та набуття ними статусу корпорацій, галузевих асоціацій, концернів, холдингів, фінансово-агропромислових груп (ФАПГ) та інших крупних організаційних об'єднань. Стратегія удосконалення зовнішньоекономічних зв’язків та нарощування експортного потенціалу внаслідок адаптації вітчизняних товаровиробників до умов світового ринку вбачається перспективною для підприємств, що функціонують на ринку олії та олійножирових продуктів, у зв'язку з прискореним розвитком біодизельної галузі.

8. Розроблено та науково обгрунтовано системний маркетинговий підхід, що інтегрує реалізацію алгоритму поведінки підприємства продовольчого ринку в умовах нестабільності зовнішнього середовища і залишає можливість корегування обраної стратегії, сприяючи швидкому реагуванню господарського суб'єкта на зміну конкурентного середовища, а також застосування форматів як елемента маркетингової стратегії. За умов сильної конкуренції підприємства мають надавати перевагу не стільки економії на витратах виробництва, скільки опануванню ефективних форматів виробничо-комерційної діяльності. Визначення цієї діяльності як пріоритетної дозволяє гнучко адаптуватися до специфічних потреб окремих груп споживачів.

9. Визначено, що ефективність реалізації основних напрямів державного регулювання повинна базуватися на комплексі заходів щодо зменшення прямого впливу на розвиток продовольчого ринку (включаючи адміністративні заходи: заборони, дозволу, примушування) та посилення ролі непрямих державних регуляторів, які складаються з проведення ефективної цінової, фінансової, грошово-кредитної, амортизаційної та зовнішньоекономічної політики, а також широкого впровадження інституційних регуляторів (правових, етичних, психологічних, організаційних та спеціальних норм). При цьому розв’язання конкретних завдань можливе за умови зміни нормативно-правового підґрунтя, а саме: оновлення нормативно-правової бази через прийняття нагальних законів, удосконалення вже діючих та розроблення нових, гармонізованих з міжнародними, стандартів, посилення метрологічних методів контролю, а також удосконалення процедури сертифікації готової продукції при розширенні мережі сертифікаційних служб та випробувальних лабораторій, акредитованих за міжнародною системою, результати аналізу яких були загальновизнаними на світовому рівні.

10. Для забезпечення консолідації роботи суб'єктів продовольчого ринку щодо вирішення нагальних проблем перспективного розвитку пропонується створення галузевих спілок, основним завданням яких є організація взаємодії із законодавчими і виконавчими органами на основі взаємовигідного партнерства і координації роботи, а також створення необхідних організаційних, економічних, правових і соціальних умов для взаємодії і розвитку взаємовигідних відносин між учасниками спілки, суміжними галузями промисловості, постачальниками сировини і матералів тощо.

Публікації автора:

Монографії, наукові посібники та брошури:

  1. Страшинська Л.В. Стратегія розвитку продовольчого ринку в Україні: монографія / Л.В. Страшинська / за ред. Б.М. Данилишина. – К.: Профі, 2008. – 532 с. (рецінзія у Віснику Національної Академії Наук України. – № 10. – 2008. – С.55-56).

  2. Теоретико-методологічні засади розвитку конкурентного середовища у сфері виробництва продовольчих товарів: монографія / [Коваленко А.О., Князєв С.І., Дейнеко Л.В., Страшинська Л.В.] – К.: Наук. світ, 2003. – 132 с. (особистий внесок: методичні підходи до аналізу та оцінки рівня конкурентоспроможності продукції харчової промисловості).

  3. Стратегія розвитку харчової промисловості України та її регіонів (областей) на період до 2015 року / [Л.В. Дейнеко, А.О. Коваленко, Л.В. Страшинська]; за ред. проф. Л.В. Дейнеко. – К: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 2004. – 212 с. (особистий внесок: розробка стратегічних напрямів розвитку харчової промисловості Вінницької, Волинської, Житомирської, Рівненської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької та Чернівецької областей).

  4. Організація та планування діяльності підприємств. Науково-методичний посібник / [Цимбалюк Л.Г., Воінова Н.В., Костюк В.К. та ін.]; за ред. О.П. Сологуб. – К.: Видавничий дім "КОРПОРАЦІЯ", 2005. – 432 с. (особистий внесок: п.8.5 Основні напрямки підвищення рівня якості продукції та роль організаційно-технічних факторів в їх забезпеченні).

  5. Страшинська Л.В. Основні тенденції розвитку продовольчих ринків у межах світової агропродовольчої системи / Л.В. Страшинська; за ред. чл.-кор. НАН України Б.М. Данилишина. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України, 2007. – 44 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Страшинська Л.В. Сучасний стан, проблеми та стратегія розвитку харчової промисловості України до 2011 року / Л.В. Дейнеко, Л.В. Страшинська, А.О. Коваленко, Е.І. Шелудько // Економіка промисловості України: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України, 2003. – С. 127–134. (особистий внесок: аналітична оцінка сучасного стану розвитку харчової промисловості України та визначення основних стратегічних цілей перспективного функціонування галузі).

  2. Страшинська Л.В. Мале підприємництво в Україні: проблеми та перспективи / Л.В. Страшинська // Наук. вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту. Економічні науки. Випуск 4. – Чернівці, 2003. – С. 22–23.

  3. Страшинська Л.В. Підвищення ефективності використання водних ресурсів на підприємствах харчової промисловості / Л.В. Страшинська // Економіка природокористування і охорони довкілля: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 2003. – С. 120–124.

  4. Страшинська Л.В. Державне регулювання розвитку харчової промисловості / Л.В. Страшинська // Економіка промисловості України: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України, 2004. – С. 67–73.

  5. Страшинська Л.В. Сучасний стан і основні напрями стратегічного розвитку харчової промисловості Рівненської області / Л.В. Дейнеко, Л.В. Страшинська // Продуктивні сили і регіональна економіка: зб. наук. праць. Частина І. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 2004. – С. 157–162. (особистий внесок: SWOT-аналіз та обгрунтування показників стратегічного розвитку харчової промисловості області).

  6. Страшинська Л.В. Інноваційний чинник забезпечення продовольчої безпеки / Л.В. Страшинська, А.О.Коваленко, Е.І. Шелудько // Наук. вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту, КНТЕУ: Вип. ІІІ. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – С. 203–213. (особистий внесок: визначення основних потенційних можливостей та перспективних напрямів впровадження науково-технологічних інновацій у харчову промисловість).

  7. Страшинська Л.В. Проблеми якості та безпеки продуктів харчування в Україні / Л.В. Страшинська // Економіка природокористування і охорони довкілля: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 2004. – С. 148-153.

  8. Страшинська Л.В. Основні заходи щодо обмеження імпорту недоброякісних харчових продуктів / Л.В. Страшинська, В.Г. Цишевський // Наук. праці Нац. ун-ту харч. технологій. – 2004. – № 15. – С. 128–129. (особистий внесок: визначення та обгрунтування першочергових заходів щодо обмеження імпорту неякісної харчової продукції у звязку зі вступом України до СОТ).

  9. Страшинська Л.В. Стратегія розвитку харчової промисловості Житомирської області / Л.В. Страшинська // Стратегія розвитку України. Науковий журнал. Економіка. Соціологія. Право. – 2004. – № 3–4. – С. 695–702.

  10. Страшинська Л.В. Прискорене впровадження міжнародних стандартів для продуктів харчування у контексті вступу України до Світової організації торгівлі / Л.В. Страшинська // Вісник Львівського державного аграрного університету. Львів: ЛДАУ. – 2005. – С.155–161.

  11. Страшинська Л.В. Експортний потенціал харчової промисловості: стратегія зростання / Л.В. Страшинська // Наук. праці Нац. ун-ту харч. технологій. – 2005. – №16. – С.186–189.

  12. Страшинська Л.В. Ринок молочної продукції України: сучасний стан та проблеми перспективного розвитку / Л.В. Страшинська, Я.І. Юрик // Механізм збалансованого розвитку промислового потенціалу: зб. наук. праць. – К.: НАН України, Об’єднаний ін-т економіки. – 2005. – С. 109–114. (особистий внесок: аналітична оцінка рівня виробництва і споживання молока і молочних продуктів протягом 1990- 2002 рр.)

  13. Страшинська Л.В. Ринок олії та фінансові проблеми олієжирових підприємств / Л.В. Страшинська // Регіональна економіка. Наук.-практ журнал. – Львів. – 2005. – № 4. – С. 79– 85.

  1. Страшинська Л.В. Розвиток екологічного землеробства як важлива складова підвищення якості вітчизняних харчових продуктів / Л.В. Страшинська // Економіка природокористування і охорони довкілля: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 2005. – С.262–267.

  2. Страшинська Л.В. Обґрунтування перспективних напрямів розвитку вітчизняного ринку консервів / Л.В. Страшинська // Продуктивні сили і регіональна економіка: зб. наук. праць. Частина І. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 2005. – С.180–186.

  3. Страшинська Л.В. Маркетингові аспекти розвитку вітчизняного алкогольного виробництва / Л.В. Страшинська // Економіка промисловості України: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 2005. – С. 183–189.

  4. Страшинська Л.В. Вступ України до СОТ: оцінка позитивних і негативних наслідків для харчової промисловості України / Л.В. Страшинська // Наук. праці Нац. ун-ту харч. технологій. – 2006. – № 18. – С. 108–110.

  5. Страшинська Л.В. Розвиток транснаціональних корпорацій у межах світової продовольчої системи: тенденції та протиріччя / Л.В. Страшинська // Продуктивні сили і регіональна економіка: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України, 2006. – Ч. 2. – С. 267–272.

  6. Страшинська Л.В. Основні тенденції та сучасні проблеми розвитку промислового виробництва продукції дитячого харчування в Україні / Л.В. Страшинська // Економіка промисловості України: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 2006. – С. 64–71.

  7. Страшинська Л.В. Основні тенденції та стратегічні пріоритети розвитку світового ринку олії / Л.В. Страшинська // АГРОСВІТ. – 2007. – № 11. – С. 12–17.

  8. Страшинська Л.В. Теоретико-методологічні підходи до визначення економічної стратегії як категорії економічної науки / Л.В. Страшинська // Продуктивні сили і регіональна економіка: зб. наук. праць. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України, 2007. – Ч. І. – С. 52–59.

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Страшинська Л.В. Інвестиції як визначальний фактор розвитку продуктивних сил харчової промисловості / Л.В. Страшинська // Регіональні проблеми розвитку продуктивних сил АПК. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 1998. – С. 200–202.

  2. Страшинська Л.В. Проблеми виробництва та реалізації продукції пивобезалкогольної промисловості / В.Г. Цишевський, Л.В. Страшинська // Регіональні проблеми розвитку продуктивних сил АПК. – К.: Рада по вивч. прод. сил України НАН України. – 1998. – С. 197–200. (особистий внесок: обгрунтування привабливості ринку пива та безалкогольної продукції України для вітчизняних та іноземних інвесторів та визначення конкурентних перерваг вітчизняних підприємств на ринку).

  3. Страшинська Л.В. Про державну підтримку підприємств цукрової промисловості України / Л.В. Страшинська, В.Г. Цишевський // Харчова промисловість. Науковий журнал. – К.: Нац. ун-т харч. технологій. – 2005. – № 4. – С. 186–189. (особистий внесок: визначення основних напрямів державної підтримки підприємств цукрової промисловості щодо цінової політики як важливого економічного методу державного регулювання та фінансово-економічної підтримки товаровиробників).

Матеріали наукових конференцій і тези доповідей:

  1. Страшинська Л. В. Проблеми виробництва та реалізації мінеральних вод // Матеріали регіон. наук.-практ. конф. “Сучасний стан, напрями відновлення та перспективи розвитку харчової і переробної промисловості Закарпаття”. – Ужгород: Патент. – 1998. – С. 281–284.

  2. Страшинська Л.В. Оцінка рівня конкурентоспроможності ринків харчових продуктів // Сборник трудов симпозиума “Межрегиональные проблемы экологической безопасности “МПЭБ-2003”. – Сумы: Изд-во "Довкілля". – 2003. – С. 113–119.

  3. Страшинская Л.В. Прогноз развития отраслей пищевой промышленности Украины до 2015 г. // Тезисы докладов ІV-й междунар. научн. конф. “Проблемы прогнозирования и государственного регулирования социально-экономического развития” Тез. выступлений: Секции 1–3. Т. 2. –НИЭИ Министерства экономики Республики Беларусь. Минск. – 2004. – С. 165–167.

  4. Страшинська Л.В. Стратегія розвитку харчової промисловості України на період до 2015 року // Зб. тез доповідей міжнар. наук.-практ. конф. “Соціально-економічні проблеми сталого розвитку українського суспільства”. – м. Мелітополь. – 2004. – С.81-82.

  5. Страшинська Л.В. Проблеми продовольчої безпеки країни та шляхи їх вирішення // Матеріали ІІІ всеукр. наук.-практ. конф. “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: ВГЛ Обрії. – 2004. – С.206–207.

  6. Страшинська Л.В. Інноваційно-інвестиційні аспекти розвитку підприємств харчової промисловості // Матеріали всеукр. наук. конф. “Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств”. Ч.2. – Донецьк: ДонУЕП. – 2005. – С.337–339.

  7. Страшинська Л.В. Економічні проблеми підвищення якості харчових продуктів // Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. “Соціально-економічні проблеми реформування українського суспільства”. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка. – 2005. – С. 140–144.

  8. Страшинська Л.В., Цишевський В.Г. Функціонування підприємств харчової промисловості України в аспекті розвитку світової продовольчої системи // Матеріали ІX міжнар. наук.-техн. конф. “Нові технології та технічні рішення в харчовій та переробній промисловості: сьогодення і перспективи”. Ч. ІІ. – К.: НУХТ. – 2005. – С. 69. (особистий внесок: обгрунтовано стратегічні пріоритети розвитку вітчизняної харчової промисловості в межах функціонування світової продовольчої системи).

  9. Страшинська Л.В. Загальні тенденції розвитку ринку харчових продуктів в Україні // Матеріали міжнар. форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”. Т.2. – Х.: ХНТУСГ. – 2005. – С.228.

  10. Страшинська Л.В. Перспективи ефективного розвитку малих підприємств у пивобезалкогольній промисловості // : Збірник наук. праць ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. “Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період”. – Хмельницький: ХЕУ. – 2005. – С. 402–405.

  11. Страшинська Л.В. Проблеми розвитку ринку органічної продукції в Україні // Матеріали третьої міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів” Ч. 2. – Дніпропетровськ. – 2005. – С. 40–42.

  12. Страшинська Л.В. Проблеми забезпечення продовольчої безпеки держави в контексті вступу України до світової організації торгівлі // Матеріали наукових читань “Продовольчий комплекс України: проблеми теорії та практики”. – К.: РВПС України НАН України. – 2006. – С. 234–235.

  13. Страшинська Л.В. Нові аспекти розвитку ринків харчових продуктів в умовах глобалізації // Матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми економіки підприємств в умовах сталого розвитку” – К.: НУХТ. – 2007. – С. 20–21.

  14. Страшинська Л.В., Цишевський В.Г. Проблеми поширення генетично модифікованої продукції на вітчизняних продовольчих ринках // Матеріали ІV міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми економіки підприємств в умовах сталого розвитку”. – К.: НУХТ. – 2008. – С. 28–29.(особистий внесок: узагальнено світовий досвід використання генетично модифікованих організмів та запропоновано основні напрями вдосконалення вітчизняної нормативно-правової бази щодо їх ввезення та реалізації).

  15. Страшинська Л.В. Інноваційна політика харчової промисловості // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Макроекономічне регулювання інвестиційних процесів та впровадження стратегії інновативно-інноваційного розвитку в Україні”. – К.: РВПС України НАН України. – 2008. – С.162–163.