Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Пилипяк Олександр Валерійович. Стратегічні аспекти планування реальних інвестицій на промислових підприємствах: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Технологічний ун-т Поділля. - Хмельницький, 2003.



Анотація до роботи:

Пилипяк О.В. Стратегічні аспекти планування реальних інвестицій на промислових підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01. – Економіка, організація і управління підприємствами. Технологічний університет Поділля, Хмельницький, 2003.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних положень та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення процесу розробки стратегії реального інвестування на промислових підприємствах. Проведено комплексне дослідження підходів щодо визначення суті реальних інвестицій. Сформовано класифікаційні ознаки реальних інвестицій, а також виконано аналіз стану процесу реального інвестування на промислових підприємствах та виявлено основні тенденції його розвитку. Досліджено теоретичні засади стратегічного планування реальних інвестицій. Як результат, запропоновано для розробки найбільш ефективних шляхів реалізації стратегічних цілей реального інвестування використовувати стратегічний цільовий та стратегічний деталізований план. Для попередньої оцінки стратегії реального інвестування розроблено триетапну методику.

Показана необхідність ґрунтовного дослідження пріоритетності напрямків розробки значних і масштабних реальних інвестицій та запропоновано трирівневу декомпозиційну схему, що дозволяє здійснювати розрахунок пріоритетів окремих напрямків на основі методу аналізу ієрархій. Проведене дослідження дало змогу удосконалити методику розрахунку майбутніх чистих грошових потоків на основі елементів теорії ймовірностей, а також запропонувати новий підхід у дисконтуванні цих потоків.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукового завдання, що виявляється у розробці теоретико-методологічних положень і практичних рекомендацій щодо вдосконалення стратегічного планування реальних інвестицій на промислових підприємствах.

  1. Як показав аналіз джерел існує значна кількість дефініцій трактування суті інвестицій. Одне з найкращих визначень інвестицій, на наш погляд, приведено у Законі України “Про інвестиційну діяльність” від 18 вересня 1991р. Але в той же час, воно не позбавлене низки недоліків, які істотно знижують цінність цього важливого поняття. Пропонується трактувати інвестиції як систему економічних та інших відносин з приводу кругообігу вартості, що авансована у вигляді грошових, майнових та інтелектуальних цінностей в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності з метою отримання позитивних результатів.

  2. Вельми суперечливим є ставлення науковців до поняття “реальна інвестиція”. Запропоновано визначення, яке трактує реальні інвестиції не тільки з точки зору відтворювальної функції, а й з фінансової, а також з позицій забезпечення конкурентоспроможності підприємства: реальні інвестиції – це стратегічна відповідь, яку дає підприємство на фактор зовнішніх можливостей за допомогою акумуляції грошових та майнових засобів з наступним їх спрямуванням на оновлення й розширення основних фондів, що підлягають амортизації.

  3. Реальні інвестиції характеризуються різноманіттям прояву у самих різних напрямках виробничої, фінансової та інших видів діяльності. Оскільки ознак за якими можна класифікувати реальні інвестиції є дуже багато, з певним ступенем деталізації сформовано 15 ознак, а також здійснено їх характеристику.

  4. Виходячи з основних засад стратегічного планування, і зокрема, – деяких особливостей формування стратегії реального інвестування в межах стратегічного управління реальними інвестиціями, розроблено загальну схему стратегічного управління реальними інвестиціями.

  5. В дисертації вперше запропоновано для промислових підприємств розробляти стратегічний цільовий та стратегічний деталізований плани. Такий підхід дасть змогу істотно підвищити ефективність стратегічного планування реальних інвестицій на промислових підприємствах.

  6. Проведений аналіз щодо вибору критерію оцінки стратегії реального інвестування показав, що існує розбіжність поглядів на вагомість того чи іншого критерію оцінки. Запропоновано здійснювати оцінку стратегії реального інвестування на основі таких критеріїв як: імовірність здійснення фінансування стратегії у повному обсязі; загальний рівень ризику; загальний рівень прибутковості.

  7. Значна мінливість зовнішнього середовища та невисока передбачуваність характеристик внутрішнього, створили об’єктивну необхідність врахування фактору невизначеності при здійсненні стратегічного планування реальних інвестицій.

  8. В економічній літературі існує багато підходів щодо виділення окремих напрямків розробки, а також методів ґрунтовного дослідження інвестиційних альтернатив. Для визначення пріоритетності здійснення окремих напрямків розробки можна скористатися методом аналізу ієрархій, який є продуктом системного підходу до розв’язання складних питань. Запропоновано трирівневу декомпозиційну схему, що дозволяє визначати пріоритетність окремих напрямків розробки інвестиційних альтернатив. Перевагою такої схеми є її структурна простота, а отже, можливість включення будь-якого критерію, що в сьогоднішніх умовах інвестиційної скрути, а також невизначеності, переважній більшості промислових підприємств забезпечує оптимізацію преферентивних рішень за витратною складовою.

  9. Однією з найбільших проблем при розробці значних та масштабних реальних інвестицій є визначення майбутніх чистих грошових потоків. Згідно запропонованої методики, розрахунок майбутніх грошових потоків для подальшої фінансової оцінки базується на елементах теорії ймовірностей. Методика враховує як екзогенні, так і ендогенні імовірнісні характеристики.

  10. Вельми складним і актуальним є питання фінансової оцінки реальних інвестицій. Найбільш адекватну оцінку забезпечує підхід, при якому враховується концепція грошей у часі. Пропонується визначати показники ефективності реальних інвестицій шляхом дисконтування майбутніх чистих грошових потоків за півріччями варіюючи степінь чисельника формули складного відсотку певними усередненими дробовими величинами.

Публікації автора:

  1. Пилипяк О.В. Дисконтирование чистых денежных потоков как предварительный этап оценки эффективности инвестиций // Вісник ТУП: економічні науки.- Ч.2.- 2000.- № 4.- С.122-127.

  2. Пилипяк О.В. Инвестиционная привлекательность предприятий как существенный критерий экономического развития // Проблемы инвестиционного менеджмента в Украине: Сб. науч. тр. Приложение № 2 (7) к научному журналу “Персонал”, К.: МАУП, 2000.- № 1 (55).- С.84-86.

  3. Пилипяк О.В. Загальноекономічні засади попередньої оцінки стратегії реального інвестування // Вісник ТУП: економічні науки.- Ч.2.- 2002.-№ 4.- С.144-147.

  4. Пилипяк О.В. Регіональні та галузеві тенденції інвестицій в основний капітал в Україні // Сіверянський літопис.- 2001- № 3.- С.130-132.

  5. Пилипяк О.В. Деякі економічні аспекти структурних зрушень інвестицій в основний капітал // Фінанси України.- 2002- №11.- С.90-94.

  6. Пилипяк О.В. Фінансові аспекти аналізу ефективності інноваційних проектів // Інноваційний менеджмент: проблеми формування в умовах перехідної економіки: Зб. наук. пр. Вип. 3.- К.: МАУП, 2002.- С.229-231.