Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Нечипоренко Віталій Ігорович. Стратегічне планування в страхових компаніях : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Нечипоренко В.І. Стратегічне планування у страхових компаніях. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2008.

У дисертації досліджені теоретичні і практичні питання процесу, основних етапів та методики стратегічного планування страховика, розкрито базові поняття, принципи державного регулювання стратегічного менеджменту страховика та практичні методи виконання цієї базової функції менеджменту.

До основних результатів дослідження належать: пропозиції щодо впорядкування страхового глосарію, застосування цілей, місії, бачення; аналіз інтересів суб’єктів, зацікавлених у реалізації стратегії страховиком, та проблем конфіденційності; декомпозиція стратегічної мети за шістьма показниками з формуванням оргструктури клієнтоорієнтованої страхової компанії за методом вертикалей функціонального підпорядкування із впровадженням критеріїв ефективності праці персоналу підрозділів продажів і забезпечення; процедура стратегічного планування на базі методів SWOT-аналізу та системи збалансованих показників; метод поточної нефінансової діагностики.

У дисертації подано теоретичне узагальнення та запропоновано нове розв’язання актуального наукового завдання щодо розробки процесу СП у страхових компаніях, що дозволило зробити ряд методологічних та науково-практичних висновків, а саме:

1. СП потребує значно більшої уваги від керівників страхових компаній. Нехтування ним призводить у діяльності страховика до надмірного ризику і втрат темпів розвитку, фінансових резервів, ресурсів, а також позбавлення ліцензій.

2. Наявна науково-методична база страхового менеджменту не має цілісної, ґрунтовно розробленої, апробованої системи методів СП у страхуванні. Існуючі розробки (як у страхуванні, так і суміжних галузях) – не узгоджені, строкаті й

різнорідні, а в окремих питаннях суперечливі й взаємовиключні.

3. СП – це визначення довгострокових цілей (1), вибір оптимальних шляхів їх досягнення (2) з найбільш ефективним використанням наявних ресурсів (3), моніторинг зовнішнього та внутрішнього середовищ, а також корегування як обраних цілей і шляхів, так і поточної діяльності страховика. Всі три складові –співпов’язані, взаємозалежні, мають бути визначені в якісних характеристиках та збалансовані у кількісних показниках.

4. Фінансові показники в процесі розробки і реалізації стратегії страховика відображають динаміку його розвитку і є констатуючими, або прогнозними. Вимірювані нефінансові показники, що відповідають на питання: „Як досягти?”, є базовими. Головним у процесі СП є: вибрати найважливіші фактори; надати їм кількісні вимірники та забезпечити контроль; визначити показники як базу для мотивації персоналу та контролювати по них наближення до стратегічної мети і корегувати динаміку.

5. Основні групи суб’єктів, що безпосередньо зацікавлені в розробці й ефективній реалізації стратегії страховиком, мають різнопланові, а окремі – й протилежні інтереси щодо діяльності страховика, а з вимог конфіденційності – різний рівень доступу до змісту і вплив на реалізацію стратегії. Їхні цілі у довготривалій перспективі мають бути збалансованими і співузгодженими.

6. Основними варіантами стратегічної цілі вітчизняної страхової компанії у сучасних умовах є її ринкова вартість, рентабельність власного капіталу, частка страхового ринку, темпи приросту доходів та інші, вже в операційній діяльності страховика.

7. Місія – це основне призначення компанії, що за змістом є сутністю існування компанії, а за формою - закликом до ефективної діяльності персоналу по виконанню цього призначення, та відповідає на питання: Що робить компанія? Як? Для кого? Бачення – стратегічна мета страховика у формі описаного образу її бажаного майбутнього на конкретну дату. Якщо ціль відповідає на питання „Що мати?”, стратегія – „Як досягти?”, то бачення – „Якими бути?”.

8. Персонал – найважливіший ресурс страховика, який розробляє стратегію, втілює місію, формує бачення і реалізує стратегічний план. Ставлення персоналу до дорученої справи і рівень фахової відповідальності – базові якісні показники його діяльності, що мають бути унормовані у цифрових показниках.

9. План валового збору страхових платежів (базового показника в стратегічному плануванні) по компанії декомпонується за напрямками: клієнти; канали продажів; види страхових продуктів; підрозділи продажів та ін. При цьому має бути реалізований головний принцип – персональна відповідальність і мотивація щодо кожного стратегічного рішення і заходу по його реалізації.

10. Початком реалізації стратегії є розробка чи корегування організаційної структури страховика, що відповідає таким вимогам: вертикально інтегрована, багатомірна, клієнтоорієнтована, персоніфікована за кінцевими результатами, з трирівневою регламентацією діяльності, операційно-вартісним аналізом та диференційованою системою оплати праці.

11. В умовах динаміки нинішніх економічних процесів в Україні, за достатньої обґрунтованості і передбачуваності прогнозів, найбільший термін СП пропонується в три роки, при середньостроковому плануванні – півтора-два роки. При цьому план необхідно щорічно переглядати за висновками SWOT-аналізу і відповідно корегувати.

12. Суттю логічного зв’язку СП із процесами фінансово-економічного управління є використання факторів-визначників (бюджетування і фінансовий аналіз) та наступне оперування факторами-творцями (стратегічне й оперативне планування, управлінський облік). Ці дві групи факторів є співпов’язаними. Перші становлять декомпоновані цілі компанії з відображенням поточного стану і тенденцій, а другі забезпечують формування переліку і вибір варіантів розвитку, встановлення й управління причинно-наслідковими зв’язками, вибір пріоритетів та їх ранжування, а також контроль динаміки процесів.

13. СП як базова функція страхового менеджменту має бути унормоване на рівні державного страхового нагляду по уніфікованих факторах-визначниках у частині забезпечення надійності, прогнозованості та контрольованості. За умов виникнення критичних показників по цих факторах слід застосовувати регуляторні заходи.

14. Акціонерам страхових компаній доцільно впровадити формалізовану звітність виконавчої дирекції (топ-менедежерів), проект якої має бути розроблений керівництвом страховика і містити, окрім стратегічних цілей, місії, бачення, порівняльні характеристики з індикативними показниками по ринку і динаміку власних показників стратегічного розвитку.

15. Керівництву страхової компанії доцільно: проводити декомпозицію стратегічної мети за показником „Доходи від страхової діяльності” по чотирьох факторах із подальшим розгортанням за методом “дерева цілей” до найнижчої ланки фахівців вертикалей продажів; на базі системи стратегічного бюджетування впровадити метод операційно-вартісного аналізу та відповідного управління витратними статтями у стратегічному періоді.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Нечипоренко В.І. Щодо засобів стратегічного менеджменту страховика // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – № 15. – С.85-88. – 0,36.д.а.

2. Нечипоренко В.І. Методичні та фінансові аспекти розбудови агентської мережі страховика // Фінанси, облік і аудит. Науковий збірник. Випуск 4. – К.: КНЕУ 2004. – С.134-142. – 0,38 д.а.

3. Нечипоренко В.І. Специфіка інтересів суб’єктів стратегічного плану в страховій компанії // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка „Економіка”. Випуск 81. – К.: Видавничо-поліграфічний центр „Університет”. – 2006. – С.60-62. – 0,24 д.а.

4. Нечипоренко В.І. Фактори і показники в плануванні діяльності страховика // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка „Економіка”. Випуск 82. – К.: Видавничо-поліграфічний центр „Університет”. – 2006. – С.102-104. – 0,3 д.а.

5. Нечипоренко В.І. Стратегічне планування – адекватний крок назустріч глобалізації // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка „Економіка”. Випуск 94. – К.: Видавничо-поліграфічний центр „Університет”. – 2007. – С.30-32. – 0,3 д.а.

В інших виданнях:

6. Нечипоренко В.І. Маркетингові дослідження і маркетингова політика страховика. Реалізація страхових послуг // Страхування: Підручник // Керівник авт. колективу і наук. ред. С.С.Осадець. – Вид.2-е, перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2002. – С .121-128, 142-152. – 1,32 д.а.

7. Дроган Г.М., Нечипоренко В.І., Шилов М.А. Страхування ризиків рибних господарств, як засіб майнового захисту від непередбачуваних негараздів // Материалы Международной научно-практической конференции молодых ученых «Проблемы аквакультуры и функционирования водных экосистем». – Под ред. Н.В.Гринжевского. – К., – 2002. – С.77-78. – 0,12 д.а., особисто здобувачу – 0,04: розглянуто можливості страхування для розвитку вітчизняної галузі рибоводства.

8. Нечипоренко В.І. Що влаштує іноземного інвестора? Аналітичні роздуми страховика // Фондовий ринок. – 1999. – № 41. – С.14-16. – 0,4 д.а.

9. Махно В.П., Нечипоренко В.І. Реализация страховых продуктов // Финансовые услуги. – 1997. – № 4-5 . – С.10-15. – 0,76 д.а., особисто здобувачу – 0,38: проведено аналіз характерних ознак страхового продукту і запропоновано порядок проходження договорів страхування.

10. Нечипоренко В.И. Страховой риск: отдельные вопросы толкования, правового определения, менеджмента // Финансовые услуги. – 2001. – № 1-2. – С.38-42. – 0,57 д.а.

11. Нечипоренко В.И. Страховое агенство – с чего начинать? // Страховой посредник. – 2007. – № 3-4. – С.40-42. – 0,37 д.а.

12. Нечипоренко В.И. Четыре подхода к постановке системы стратегического планирования // Современный капитал. – 2004. – № 7-8. – С.12-14. – 0,14 д.а.

13. Суксин В.Д., Нечипоренко В.И. О проблемах стратегического планирования на примере деятельности Страховой группы «ТАС» // Материалы ІІІ Международного Ялтинского форума участников страхового рынка. – 2003. – С.96-99. – 0,48 д.а., особисто здобувачу – 0,24: наведено аналіз проблем із практики процесу стратегічного планування у страховій компанії.

14. Нечипоренко В.И. Организация системы стратегического планирования страховой компании // Материалы IV Международного Ялтинского форума участников страхового рынка. – 2004. – С.58-61. – 0,38 д.а.

15. Нечипоренко В.И. Агентская сеть страховщика как стратегический ресурс и проблемы ее формирования // Материалы V Международного Ялтин-ского форума участников страхового рынка. – 2005. – С.102-105. – 0,34 д.а.

16. Нечипоренко В.И. Бизнес-процедурирование: от потребности топ-менеджера к потребности каждого сотрудника // Материалы II Международной конференции «Управление бизнес-процессами для топ-менеджеров». – 2005. – С.11-25. – 0,37 д.а.

17. Нечипоренко В.И. Участие HR-директора в управлении изменениями на стратегическом уровне // Материалы Международной конференции «Управление персоналом в Украине». – 2005. – С.64-68. – 0,34 д.а.

18. Нечипоренко В.И. Три ключевых фактора разработки бизнес-стратегии // Материалы I Международной конференции «Стратегическое управление компанией. Разработка и внедрение». – 2005. – С.14-30. – 0,33 д.а.

19. Нечипоренко В.И. Видение в стратегии страховика – оцифрованная мечта, архитектурный эскиз, или регулярный этап в процессе постоянного совершенствования? // CD-видавництво ЛСОУ. – 2006. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM): кол.; 12 см. – (VI Міжнародний Ялтинський форум учасників страхового ринку, 2006). – Систем. вимоги: Pentium-266; 32 Mb RAM; CD-ROM Windows 98\2000\NT\XP. – Заголовок з титул. екрану. – 0,34 д.а.