Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Єгорова Людмила Іванівна. Стратегія антикризового проактивного управління підприємством: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Єгорова Л.І. Стратегія антикризового проактивного управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Донецький національний університет, Донецьк, 2003.

У роботі запропоновано механізм моніторингу слабких сигналів кризового характеру в системі управління підприємством, запропоновано механізм антикризового проактивного управління підприємством, який засновано на результатах моніторингу й ідентифікації слабких сигналів зовнішнього і внутрішнього середовищ підприємства, що дозволяє забезпечити проведення коректування факторів внутрішнього середовища шляхом змін у діючій стратегії або її заміни на стратегію, яка адаптована до нового організаційного середовища.

На основі запропонованого механізму розроблено комлекс моделей і методів антикризового проактивного управління підприємством, зокрема: методика тестування підприємства на наявність ознак стратегічного дрейфу, що дозволяє обґрунтувати аналітичні висновки щодо ранніх ознак розвитку кризової ситуації; модель оцінки наслідків слабких сигналів кризового характеру; метод антикризоорієнтированого аналізу економічного стану підприємства, що дозволяє провести оцінку виробничої, збутової, організаційнї, маркетингової та фінансової складових потенціалу підприємства з урахуванням неформалізуємих та слабоформалізуємих факторів.

Сучасний стан економіки України характеризується стійкою тенденцією збільшення кількості підприємств, що знаходяться у кризовому або передкризовому стані. Позитивні тенденції стабілізації та виходу з тривалої економічної кризи мають досить хитливий характер і супроводжуються коливаннями прибутковості та збитковості, стрибкоподібним характером динаміки фінансових результатів як в економіці у цілому, так і в окремих її галузях.

Виживання підприємств, яким безпосередньо не загрожує ліквідація через банкрутство залежить від рівня та масштабів здійснюваної ними профілактичної антикризової роботи, уміння фіксувати увагу на так званих слабких сигналах про майбутні, можливо, кризові зміни, та знаходити вихід із кризової ситуації. У роботі розглянуто економетричний підхід до аналізу слабких сигналів в антикризовому управлінні підприємством, який базується на припущенні, що слабкий сигнал може виявлятися як зміна тенденції розвитку, або як зміна параметрів закону розподілу стохастичної компоненти.

У роботі запропоновано механізм антикризового проактивного управління підприємством, який засновано на результатах моніторингу й ідентифікації слабких сигналів зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства, що дозволяє забезпечити коригування факторів внутрішнього середовища шляхом змін у діючій стратегії або її заміні стратегією, яка є більш адаптованою до нового економічного середовища.

Важливою особливістю проактивного управління є моделювання організаційного середовища підприємства, зокрема його актуального середовища. В основі моделювання актуального середовища підприємства лежить сполучення принципу підтримки усіх внутрішніх ресурсів виробничої системи в актуальному стані, що відповідають цілям і задачам підприємства, із принципом визначення актуальних зовнішніх умов для максимальної реалізації інтересів підприємства.

Характерним станом у функціонуванні підприємства на ранніх стадіях стратегічної кризи є ''стратегічний дрейф'' - явище, яке виникає внаслідок запізнювання стратегічної реакції підприємства на зміни зовнішніх умов та проявляється в неадекватності підприємства ринковому середовищу. В роботі виділено та проаналізовано сукупність факторів, що обумовлюють розвиток стратегічного дрейфу підприємства. Розроблено методику тестування підприємства на наявність ознак стратегічного дрейфу, яку засновано на застосуванні методів експертних оцінок, що дозволяє зробити більш обґрунтованими аналітичні висновки щодо ранніх ознак розвитку кризової ситуації.

Стратегія антикризового проактивного управління підприємством, що базується на аналізі слабких сигналів, на початковому етапі припускає визначення критично важливих компонентів зовнішнього та внутрішнього середовища, що мають значення для підприємства, аналіз взаємозв'язків між подіями й оцінку масштабів можливого впливу встановлених ключових подій на діяльність підприємства. Для вирішення цієї задачі розроблено модель оцінки наслідків слабких сигналів кризового характеру, яку засновано на використанні системи різницевих рівнянь, що дозволяє оцінити вплив реалізації слабких сигналів кризового характеру зовнішнього та внутрішнього середовища на динаміку показників ефективності функціонування підприємства.

Функціонування системи антикризового управління повинно спиратися на оперативну інформацію банку даних, формування і поповнення якого є важливим фактором організації антикризового процесу на підприємстві. Джерелами формування такого банку антикризової інформації є, з одного боку, результати аналізу зовнішнього середовища, виявлення зв'язаних з нею негативних тенденцій та сприятливих можливостей, з іншого боку – результати аналізу потенціалу підприємства та його попередньої господарської діяльності, виявлення негативних внутрішніх тенденцій, слабких і сильних сторін підприємства, а також даних експертного опитування керівників, фахівців функціональних і виробничих підрозділів.

Для оцінки потенціалу підприємства з урахуванням факторів, що є неформалізованими або слабоформалізованими запропоновано використання інструментарію теорії нечітких множин, а також виконано удосконалення методу антикризоорієнтованого аналізу економічного стану підприємства.

Таким чином, розробка концепції синтезу проактивної антикризової системи управління підприємством та механізмів її реалізації забезпечує підвищення ефективності функціонування підприємства за умов невизначеності, тобто сприяє підвищенню ефективності управління підприємствами у сучасних умовах господарювання.

В результаті впровадження концепції антикризового проактивного управління підприємством у ВАТ "Маріупольский металургійний комбінат ім. Ілліча" отримано загальний економічний ефект в розмірі 120 тис. грн.

Публікації автора:

Опубліковані у провідних фахових виданнях:

Опубліковані за матеріалами конференцій