Сєвка Вікторія Геннадіївна. Страхування діяльності торговельних підприємств: Дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган- Барановського. - Донецьк, 2002. - 246арк. - Бібліогр.: арк. 142-155.
Анотація до роботи:
Сєвка В.Г. Страхування діяльності торговельних підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05. – економіка торгівлі та послуг. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського Міністерства освіти і науки України. – Донецьк, 2002.
Дисертація присвячена дослідженню взаємовідносин, що формуються на страховому ринку України взагалі, і між торговельними підприємствами та страховими компаніями зокрема. Проведено комплексне дослідження факторів, що визначають доцільність використання страхових послуг у діяльності торговельних підприємств. Логіка дослідження полягає у визначенні можливих ризиків фінансового та майнового характеру в залежності від етапів торговельно-технологічного процесу і прийнятних заходів їх запобігання. Обґрунтовано якісні і кількісні критерії ефективності діяльності страхового ринку та проведено аналіз відповідності страхових ринків регіону та України цим критеріям. Значна увага приділяється розробці рейтингу страховиків. Запропонований автором показник вигідності страхування, як співвідношення страхового відшкодування до надходжень, може використовуватися торговельними підприємствами для визначення привабливості страхової компанії.
Виходячи з проведеного аналізу ризиків фінансового і майнового характеру, що виникають у діяльності торговельних підприємств, розкриваються етапи ризик-менеджменту для торговельного підприємства з зазначенням ролі та місця страхування. Як елемент ризик-менеджменту запропоновано програму страхування діяльності торговельного підприємства.
У дисертаційній роботі проведено наукове і практичне визначення економічних відносин між страховиком і страхувальником-торговельним підприємством та чинників, що визначають зміст цих відносин. Дисертаційне дослідження страхування діяльності торговельних підприємств в умовах ринкових перетворень економіки України дало можливість дійти таких висновків:
Торгівля, як соціально значуща галузь, діє в умовах невизначеності і ризику, що вимагає захисту її фінансових та майнових інтересів.
Страхування з позиції споживача страхової послуги – це система економічних відносин, у якій однією стороною забезпечується захист матеріальних, трудових, фінансових і інших ресурсів страхувальників, а іншою – формуються страхові фонди за рахунок широкого кола учасників і за допомогою цього забезпечується підтримка безперервності виробничого процесу і відтворення трудових ресурсів.
Дослідження страхового ринку в організаційному аспекті цілеспрямоване на визначення систем рейтингу страхових компаній із застосуванням аналітичного показника вигідності страхування. Встановлене його нормативне значення (N) = 50%.
З метою більшої відкритості і обґрунтованості рейтингу страхових компаній доцільно публікувати інформацію про кількість укладених договорів за видами страхування; обсяг виплат, надходжень страхових компаній з коментарями, співвідношення кількості пред'явлених заяв на виплату відшкодування і задоволених. Поширенню страхових послуг сприяло б створення органу обробки інформації з попередньою розробкою положення про нього; проведення комплексних маркетингових досліджень діяльності страховиків.
Серед об'єктів і предметів страхування найперспективнішими, як свідчить аналіз, є захист діяльності торговельних підприємств, які найбільш вразливі до впливу негативних факторів, що підтверджується чималим обсягом збитків. Серед методів страхового захисту торговельного підприємства можна рекомендувати: методи запобігання ризику; способи прийняття ризику; методи зниження рівня ризику; можливість повної або часткової передачі ризику.
До переваг використання торговельними підприємствами страхування належить: зниження невизначеності у фінансовому плануванні; залучення страхового капіталу для компенсації збитків торговельного підприємства; скорочення витрат на управління ризиком шляхом використання досвіду страхових експертів для оцінки і управління ризиком. Факторами обмеження використання страхування в діяльності торговельних підприємств є: вартість страхування, наявність ризиків, що не підлягають страхуванню, труднощі вибору конкуруючих страхових компаній і оцінки їх платоспроможності.
Для оцінки ефективності функціонування регіонального страхового ринку пропонується синтез якісних і кількісних параметрів: показника вигідності страхування і рейтингу страхових компаній з позиції страхувальника. У відповідності з розробленою системою критеріїв встановлено, що страховий ринок Донецької області здатний задовольнити потреби суб'єктів господарювання в страховому захисті.
Як етапи аналізу ризику для прийняття рішень про страхування виділені: визначення і постановка проблеми, розгляд можливих альтернативних напрямків рішення проблеми, оцінка рівня ризику за кожним з альтернативних напрямків, вибір оптимального напрямку, заходи, які знижують рівень ризику. Доведено, що найбільш ризиковими стадіями технологічного процесу торгівлі є реалізація і транспортування.
Процес страхування являє собою моделювання конфліктних ситуацій у системі страхового типу, а сам захист, як об'єкт купівлі-продажу, повинен відповідати або прагнути до максимальної згоди сторін через отримання максимального прибутку для страховика і встановлення обсягів страхових сум у залежності від обсягу товарообороту, визначення тарифної ставки і умов страхування в залежності від ризикованості галузі.
Дійова система ризик-менеджменту для торговельного підприємства являє собою сполучення етапів побудови системи та можливих варіантів управлінських рішень. Етапами системи ризик-менеджменту торговельного підприємства є інформаційний аналіз, діагностика ризику, вибір методу управління ризиком, прийняття та реалізація рішення.
Основна мета аналізу ризику – встановлення його кількісних і якісних характеристик і визначення гранично припустимого ризику для конкретного виду випадків. У залежності від величини втрат у торгівлі виділені безризикові зони діяльності, зони припустимого ризику, зони катастрофічного ризику, зони неприпустимого ризику.
Основними розділами програми страхування діяльності підприємств є: аналіз сучасного стану страхового ринку, узагальнення результатів аналізу ризику з зазначенням можливості його страхування, вибір виду страхування і варіанту страхового покриття, вибір страхової компанії для захисту окремих ризиків, формування схем взаємовідносин з страховиками за кожним страховим ризиком, представлення цілісної програми страхування, корегування програми у часі.
Публікації автора:
Статті у провідних фахових виданнях:
Севка В.Г. Структура предпринимательских рисков и возможность их страхования // Науково-практичний журнал "Економіка промисловості". – 1997. – №1. – С.162-166.
Сєвка В.Г. Страховий ринок: особливості розвитку // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 7. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1998. - С.93 – 97.
Сєвка В.Г. Порівняльна оцінка систем соціального страхування Росії та України // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 8. – Донецьк: ДонДУЕТ, 1999. - С. 132 – 137.
Сєвка В.Г. Деякі питання реформування системи соціального страхування Донецької області // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 10, том 3, – Донецьк: ДонДУЕТ, 2000. - С. 258 – 262.
Сєвка В.Г. Визначення критерію ефективності страхового захисту для торгового підприємства // Торгівля і ринок України. Тем. збірник наук. праць з проблем торгівлі та громадського харчування. Випуск 12, том 4, – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. - С. 104 – 108.
Матеріали конференцій та тези доповідей:
Сєвка В.Г. Критерії оцінки ефективності функціонування регіонального страхового ринку // Матеріали міжнародного науково-практичного симпозіуму "Розповсюдження інновацій з економіки сталого розвитку". 15-16 березня 2001 р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 189-191.
Сєвка В.Г. Економічне зростання як передумова соціального захисту населення // Матеріали міжнародної конференції "Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?". 23-24 березня 2001 р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. – С.218-221.
Севка В.Г. Реформирование системы социального страхования и обеспечения города // Материалы региональной научно-практической конференции "Город и предприятие: опыт и перспективы развития". 23-24 марта 2001 года – Донецк, 2001. – С. 98-100.
Сєвка В.Г., Руденок Г.М. Функціонування механізму соціального захисту населення в Україні // Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених "Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту і бухгалтерського обліку". 21 березня 2002 р. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С.54.
Інше:
Монографії: Сорока И.В., Омельянович Л.А., Яркова Н.И. Торговля в период рыночной трансформации экономики Украины. Монография. – Донецк: ДонДУЕТ, 2001. – С. 36-52 (розділ 1.3.). Особистий внесок: сформульовані методологічні підходи до аналізу діяльності торговельних підприємств в умовах невизначеності і ризику.
Навчальний посібник з грифом Міністерства освіти і науки України:
Омелянович Л.О., Сєвка В.Г., Кононенко А.Ф. та ін. Фінансова діяльність суб’єктів господарювання: Навчальний посібник. (Рекомендований Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів спеціальності “Фінанси” вищих навчальних закладів, № 14/18.2 –14/18 від 03.10.2001 р., ISBN 966-7634-21-3). – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2002.–С. 43-75. Особистий внесок: розроблена тема курсу: “ Бізнес-план – основа фінансової діяльності підприємства”, при визначенні структури бізнес-плану значна увага приділяється розділу “Оцінка і страхування ризику”.