Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Українська мова


Найда Алла Миколаївна. Стійкі народні порівняння як об'єкт фразеології (семантичний і структурний аспекти): Дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Дніпропетровський національний ун- т. - Д., 2002. - 208арк. - Бібліогр.: арк. 148-162.



Анотація до роботи:

Найда А.М. Стійкі народні порівняння як об’єкт фразеології (семантичний і структурний аспекти). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.01 – українська мова. – Дніпропетровський національний університет. Дніпропетровськ, 2001.

У дисертації в семантичному та структурному аспектах досліджуються стійкі народні порівняння антропоморфічного характеру української мови.

З’ясовуються теоретичні засади фразеологізації стійких народних порівнянь антропоморфічного характеру української мови.

Уперше на основі докладного аналізу стійких народних порівнянь розкриваються процеси їх фразеотворення на рівні структурно-семантичних моделей, аналізуються трансформації структурно-семантичних моделей; вивчаються варіантні процеси в межах стійких народних порівнянь; розкривається роль образних стійких народних порівнянь у створенні стереотипних образів-характеристик.

У дисертації дається теоретичне узагальнення й пропонується нове вирішення наукової проблеми дослідження стійких народних порівнянь антропоморфічного характеру, що виявляється у їх комплексному аналізі, зокрема в дослідженні процесів фразеотворення й функціонування стійких народних порівнянь, розгляді варіантних процесів у межах стійких народних порівнянь, ролі образних фразеологізмів у створенні стереотипних образів-характеристик.

Ідеографічний опис стійких народних порівнянь антропоморфічного характеру дозволяє виразно окреслити властиві їм структурно-семантичні трансформації. Стверджується, що семантично трансформовані стійкі народні порівняння спричинені, по-перше, заміною одного чи кількох компонентів базової структурно-семантичної моделі словами чи словосполученнями, по-друге, відхиленням від звичної кількості компонентів базової структурно-семантичної моделі. Виділяються три типи структурно-семантичних трансформацій: лексична заміна традиційних компонентів словами вільного вжитку, поширення та еліпсис. Зміни стійких народних порівнянь шляхом поширення відзначаються як найхарактерніші для досліджуваного матеріалу.

У межах базових структурно-семантичних моделей розглядаються варіанти стійких народних порівнянь. Варіанти стійких народних порівнянь утворюються через синонімічну заміну компонентів, формозміну компонентів стійкого народного порівняння та синтаксичні модифікації. Зосереджується увага на тому, що варіюватися може основа порівняння, порівняльний сполучник, образна основа порівняння. Дослідження варіантності стійких народних порівнянь дає підстави для виділення двох основних типів варіювання: формального та лексичного. Розглянуті модифікації не змінюють сутності стійких народних порівнянь, оскільки не впливають на їх семантику та функціонування у мовленні.

Особливістю стійких народних порівнянь є властива їм образність. Зазначається, що образні стійкі народні порівняння антропоморфічного характеру та близькі до них за семантикою прислів’я та приказки створюють образно-стереотипні уявлення про особистість. Головну роль у створенні стереотипів відіграє частота вживання лексем на позначення рис характеру чи зовнішності людини.

Публікації автора:

  1. До структури стійких народних порівнянь // Вісн. Дніпропетр. ун-ту.Мовознав.- Д.,1998.-Випуск 3.- С.68- 71.

  1. Образні стійкі народні порівняння, їх роль у створенні стереотипних образів-характеристик // Ономастика і апелятиви.- Д., 2000.- Випуск 11. - С.100-108.

  2. Деякі аспекти проблеми синонімії в межах стійких порівнянь // Ономастика і апелятиви.- Д.,1998.- Випуск 4. - С.48-52.

  3. Варіантні форми стійких народних порівнянь // Ономастика і апелятиви.- Д., 2001.- Випуск 15. - С. 84-93.

  4. Унормування української мови як тривалий історичний процес. Культура як спадщина і дороговказ: Матеріали студент. наук.-теорет. конф.-Дніпродзержинськ,1996.-С.29-31.

  5. Особливості використання стійких народних порівнянь у романі О.Гончара “Собор” //Олесь Гончар і шістдесятництво: Матеріали Всеукр. наук. конф., присвяч. 80-річчю від дня народж. Олеся Гончара.- Д.,1998.- С.126-129.