Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


454. Лавриненко Лариса Миколаївна. Статистика кінцевих споживчих витрат домогосподарств у системі національних рахунків та ВВП: дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Лавриненко Л.М. Статистика кінцевих споживчих витрат домогосподарств у системі національних рахунків та ВВП. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01 – статистика. – Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено питанням адаптації кінцевих споживчих витрат домогосподарств у міжнародній Системі національних рахунків (СНР-93) та ВВП щодо їх побудови та використання з врахуванням сучасних соціально-економічних умов України та існуючої інформаційної бази. Розроблено наукові підходи щодо інтегрування кінцевих споживчих витрат у ВВП із даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств України. Це дозволяє визначати не лише їх величину, але й наводити у ВВП їх структуру за окремими соціально-економічними типами, а також здійснити коректні міжнародні порівняння.

В роботі проаналізовано можливості використання й обмеження ІСЦ, як основи для розрахунків відповідного індексу-дефлятора кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП у постійних цінах.

Проаналізовано результати Проекту міжнародних порівнянь ВВП України і окремих зарубіжних країн за окремими групами кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП, які базуються на показниках паритету купівельної спроможності.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в удосконаленні розрахунків кінцевих споживчих витрат домогосподарств при обчислені ВВП у фактичних і постійних цінах. Основні результати виконаного дисертаційного дослідження полягають у наступному:

  1. Обґрунтовано необхідність того, щоб в основу квартальних та річних розрахунків кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП були покладені започатковані з 1999 р. дані вибіркового обстеження умов життя домогосподарств України. Їх використання є більш доцільним на противагу менш вірогідним даним статистики роздрібної торгівлі і побутових послуг. Використання цих даних відповідає рекомендаціям СНР і статистичній практиці розвинутих західних країн.

  2. Доведено, що для підвищення якості перерахунку кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП з фактичних у постійні ціни необхідно попередньо обчислювати приблизно 30-35 групових субіндексів-дефляторів, які відповідають структурі міжнародної Класифікації індивідуального споживання за призначенням. В основу розрахунків доцільно покласти існуючі розробки 270 первинних серій (індивідуальних індексів) ІСЦ і перезважити їх відповідно фактичній структурі кінцевих споживчих витрат домогосподарств з обов’язковим врахуванням витрат сільського населення і натуральної частини витрат.

  3. Розроблені коригування для наближення даних розробок сукупних витрат у вибірковому обстеженні умов життя домогосподарств до категорії кінцевих споживчих витрат домогосподарств у СНР. Водночас виявлено та розкрито істотний недолік вибіркового обстеження умов життя домогосподарств, який полягає у впровадженні принципу добровільної участі домогосподарств і неможливості їх заміни, за умови відмови іншими, що відповідно призводить до ухилення від участі переважно заможного населення. Проаналізовані поквартальні і річні дані про співвідношення сукупних витрат у вибірковому обстеженні умов життя домогосподарств і кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП за 1999-2001рр., характеризуються значним зближенням, що є вагомим аргументом на користь застосування даних вибіркового обстеження умов життя домогосподарств.

  4. Обгрунтована необхідність додаткового включення до створеного ВВП, а, відтак до ВВП за кінцевим використанням і до кінцевих споживчих витрат домогосподарств двох груп продукції, яка згідно СНР класифікується як виробнича діяльність та у досить значних обсягах створюється в інституційному секторі домогосподарств України – домашньої переробки овочів і фруктів (70-95% загального споживання) і нецентралізованого водозабезпечення (чверть житлового фонду в містах і більше 80% в селах).

  5. Наведена аргументація щодо розгляду кінцевих споживчих витрат домогосподарств як найбільш узагальнюючого показника у СНР, що доцільно використовувати при характеристиці реальних змін життєвого рівня населення (домогосподарств) замість показників номінальних доходів та реальної заробітної плати, які дотепер не охоплюють всі види доходів, але використовуються з цією метою офіційною статистикою у щорічних і поточних публікаціях.

  6. Дисертантом запропоновано і відповідно враховано органами Державного комітету статистики України, розглядати студентів, які під час стаціонарного навчання мешкають (а звідси і самостійно здійснюють основну частину своїх витрат) відокремлено від батьків, як окрему категорію одноосібних домогосподарств. Використання в статистичному аналізі такого підходу збільшує показник загальної чисельності домогосподарств в Україні у вибірковому обстеженні майже на 3%, що призводить до змін у структурі домогосподарств за чисельністю осіб, зменшуючи їх середній розмір, частково впливаючи на середні показники і структуру кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП.

  7. Доведено, що потенціал статистичних даних вибіркового обстеження умов життя домогосподарств України, за умови покладення розрахунків кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП в його основу, забезпечує унікальну можливість їх дезінтегрування за кінцевими витратами окремих груп домогосподарств за місцем проживання, соціально-демографічними ознаками, абсолютним рівнем витрат, децильними показниками, виділенню найменш забезпечених груп тощо. Це, в свою чергу, значно розширює можливості аналізу і обгрунтування державної соціально-економічної політики підвищення життєвого рівня населення.

  8. Розглянуто перспективи використання для розрахунків цього компоненту ВВП за 1990-1998 рр. даних раніше існуючого вибіркового обстеження бюджетів сімей. Доведена недоцільність їх застосування – вони відповідали умовам радянського періоду, але не забезпечували можливості розрахунків кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП для перших років обчислення цього макроекономічного показника.

  9. Вперше детально проаналізовано результати Проекту міжнародних порівнянь ВВП України і окремих зарубіжних країн за окремими групами кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП за 1999 р., які базуються на показниках паритету купівельної спроможності (а не офіційних валютних курсах). Серед 43 країн, за якими здійснювалось порівняння за 1999 р., Україна займає останнє місце як за обсягом ВВП, так і кінцевими споживчими витратами населення на одну особу.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Лавриненко Л.М. Характеристика кінцевих споживчих витрат домогосподарств у валовому внутрішньому продукті України // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. Випуск 3”2000. – Суми: Вид-во Сумського державного університету, 2000. – С. 209-214. (0,5 д.а.).

    Лавриненко Л.М. Порівняльний аналіз споживчих витрат населення України та зарубіжних країн // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вестник Харьковского политехнического университета. Збірник наукових праць. Вип. 24. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2001. – С. 112-114. (0,3 д.а.).

    Лавриненко Л.М. Кінцеві споживчі витрати домогосподарств // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вестник Харьковского политехнического университета. Збірник наукових праць – Харків: НТУ “ХПІ” – 2003. – № 23, т.3. – С. 28-30 (0,2 д.а.).

    Лавриненко Л.М. Вибіркові обстеження як база для розрахунків кінцевих споживчих витрат домогосподарств // Ін-т економіки та права “КРОК”. – Вчені записки / Відп. ред. І.Ф.Радіонова. – К., 1997 – Вип. 5. – 2001. – С.47-53. (0,5 д.а.).

    Лавриненко Л.М. Домашні господарства як головний суб’єкт економіки // Ін-т економіки та права “КРОК”. – Вчені записки / Відп. ред. І.Ф.Радіонова. – К., 1997. – Вип.8. – 2003. – С. 21-25. (0,4 д.а.).

    В інших виданнях:

    1. Лавриненко Л.М. Кінцеві споживчі витрати домогосподарств та населення у ВВП // Економіка і прогнозування. – 2000. – № 2. – С. 52-62 (0,5 д.а.).

      Лавриненко Л.М. Аналіз кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП України // Вісник Київського державного університету технологій та дизайну. – 2001. – № 2. – С. 36-39. (0,3 д.а.).

      Лавриненко Л.М. Нові підходи щодо статистичних розрахунків кінцевих споживчих витрат домогосподарств у системі національних рахунків // Збірник доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Соціально-економічний розвиток України. Проблеми статистики-98” – Львів-Шкло. – 1999. – С. 187-189. (0,2 д.а.).

      Лавриненко Л.М. Статистика кінцевих витрат домогосподарств у системі національних рахунків та валовому внутрішньому продукті. – Наука і молодь: збірник наукових праць міжнародної наукової конференції. – К.: НАУ, 2003. – С. 452-457. ( 0,8 д.а.).

      10. Лавриненко Л.М. Домогосподарство як об’єкт економічної діяльності // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова 2003”. Том. 20. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.29-31. (0,1 д.а.).