Мазур Маргарита Вікторівна. Статистичний аналіз інфляційного процесу в економіці України : дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2005. — 184, 3арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 161-173.
Анотація до роботи:
Мазур М.В. Статистичний аналіз інфляційного процесу в економіці України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01. – Статистика. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-методологічних та практичних питань статистичного аналізу інфляційного процесу в Україні.
В роботі проведений аналіз сучасних концепцій інфляції з урахуванням специфіки економіки країни.
Виявлені переваги та недоліки основних показників інфляції.
Запропоновані методологічні підходи до врахування споживчих грошових витрат сільського населення при визначенні індексу споживчих цін (ІСЦ), а також до елімінування сезонних коливань цього індексу інфляції.
Виявлені та описані тенденції інфляції, основні фактори впливу на індекс споживчих цін.
Здійснено коригування показників фінансових результатів діяльності підприємств на інфляцію за допомогою системи індексів цін.
Запропоновані методологічні підходи до вимірювання прихованої інфляції на споживчому ринку.
Побудовано зведений індекс інфляції за усіма ринками, який враховує складову прихованої інфляції.
У дисертації проведені теоретичні узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо визначення методологічних принципів статистичного аналізу інфляційного процесу в економіці України. В результаті проведеного статистичного аналізу сформульовані та обґрунтовані наступні висновки:
Перехід статистичної практики України на міжнародні стандарти обліку і статистики та потреба в отриманні надійної інформації про зміну рівня цін обумовили необхідність статистичного аналізу інфляційного процесу. Результати такого аналізу є підґрунтям для прийняття економічних та політичних рішень, адекватних реальним процесам, а також визначення орієнтирів грошово-кредитної політики держави та розробки програм соціального захисту населення.
Досліджено механізм та причини виникнення інфляції на основі порівняльного аналізу різних типів та видів інфляції. В результаті аналізу доведено, що на сучасному етапі розвитку економіки переважає інфляція попиту. Дослідження сучасних концепцій інфляційного процесу показало, що використання трудової теорії вартості грошей поряд з іншими концепціями інфляційного процесу повинно стати необхідним підґрунтям формування грошово-кредитної політики Уряду країні.
З урахуванням національних особливостей та для підвищення якості розрахунку індексу споживчих цін у відповідності з міжнародними вимогами в роботі запропоновано методологічний підхід до розрахунку індексу споживчих цін для всього населення України з використанням розподілу споживчих грошових витрат не тільки міського, а і сільського населення. Порівняння структур витрат міських і сільських домогосподарств за коефіцієнтом подібності структур показало суттєву розбіжність між ними. Включення категорії сільського населення в побудову індексу споживчих цін дозволить враховувати склад населення при вимірюванні інфляційного процесу на рівні країни та її регіонів.
Враховуючи напрями аналітичної роботи Держкомстату України по удосконаленню розрахунку індексу споживчих цін, а також значну частку продовольчих товарів у складі споживчого кошику цього індексу (63,3% у 2003 році) в роботі запропоновано процедуру елімінування впливу сезонних коливань індексу споживчих цін. Запропоновано методологічні підходи до виявлення сезонних товарів і послуг у складі ІСЦ за допомогою аналізу за рядом Фур’є та оцінку структури часового ряду індексу споживчих цін за компонентами: тренд, сезонність та випадкові коливання.
За результатами дослідження впливу факторів на індекс споживчих цін виявлено, що зміна валютного курсу була найбільш впливовим фактором інфляційного процесу у 1997-2001рр. За умови стабілізації валютного курсу (2002-2003 рр.) інфляційний процес став наслідком впливу інших факторів, зокрема зміни середньозважених відсоткових ставок на кредити в національній валюті та зміни рівня безробіття.
Користувачам статистичної інформації про розвиток інфляційного процесу в країні, крім поточної, потрібна також випереджуюча інформація про ціни та індекси цін, яка відсутня зараз в органах статистики. Визначений методом експоненційного згладжування в пакеті Statistica очікуваний індекс споживчих цін показав, що за умови збереження комплексу причин, які формували тенденцію змін споживчих цін, у 2006 році можна очікувати зростання споживчих цін за рік на 11,9% (грудень до грудня попереднього року).
Оцінено вплив нерівності розподілу доходів населення на індекс споживчих цін за допомогою коефіцієнта Джині, що дозволило визначити рівень прихованої інфляції на споживчому ринку в багатьох регіонах України. Такий підхід дозволяє поглибити аналітичну роботу Держкомстату України по вдосконаленню статистичного оцінювання інфляційного процесу. В результаті аналізу доведено необхідність перегляду вибіркової сукупності домогосподарств, які беруть участь в обстеженнях, у Волинській та Тернопільській областях, де рівень прихованої інфляції виявився значно вищий, ніж в інших регіонах.
Удосконалено процедуру коригування фінансових результатів діяльності підприємств з використанням системи індексів цін, що забезпечить реальне оцінювання цих показників з врахуванням інфляції. В результаті проведеного аналізу виявлено, що за даними 2003 року величина реального валового прибутку, тобто скоригованого з врахуванням інфляції на всіх стадіях кругообігу продукту, менша на 11,6% фактичного його значення. Доведено необхідність проведення таких коригувань не тільки в періоди гіперінфляції, але й в умовах повзучої та галопуючої інфляції.
З метою врахування зміни цін на всіх стадіях кругообігу продукту (виробництва, обміну, розподілу, споживання, нагромадження), а також враховуючи усі складові інфляційного процесу, в тому числі одну із компонент прихованої інфляції (кредиторську заборгованість), в роботі запропоновано системний підхід до побудови зведеного індексу інфляції. В результаті аналізу доведено необхідність розрахунку зведеного індексу інфляції з метою отримання повної уяви про загальний напрям руху цін не тільки на споживчому ринку, але і на сировинному та капітальному ринках. Такий індекс дозволяє користувачам оцінити загальний рух ринкових цін і здійснити більш обґрунтовані прогнозні розрахунки.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Мазур М.В. Коригування індексу споживчих цін на сезонність // Статистика України. – 2004. – №3. – С. 26-31 (0,57 друк. арк.).
Мазур М.В. Методичні підходи до вимірювання прихованої інфляції в Україні // Статистика України. – 2005. – №1. – С. 10-14 (0,53 друк. арк.).
Мазур М.В. Оцінювання впливу інфляції на фінансові результати діяльності підприємств // Проблеми статистики: Зб. наук. праць. Вип.6. – К.: НТК статистичних досліджень Держкомстату України, 2005. – С. 155-160 (0,40 друк. арк.).
Моторин Р.М., Рождєственська Л.Г., Мазур М.В. До проблеми моделювання та прогнозування інфляції // Статистика України. – 2000. – №3. – С. 33-38 (0,65 друк. арк., особисто автору належить 0,3 друк. арк., запропоновано методологічні підходи до побудови регресійної моделі індексу споживчих цін).
Рождєственська Л.Г., Мазур М.В. Про поточні і випереджуючі індикатори товарних ринків // Проблеми статистики: Зб. наук. праць. Вип.3. – К.: НДІ статистики Держкомстату України, 2001 – С. 133-138 (0,53 друк. арк., особисто автору належить 0,25 друк. арк., одержала подальший розвиток побудова випереджуючих індикаторів інфляції з використанням закордонного досвіду).
В інших виданнях:
Мазур М.В. Аналіз параметрів часового ряду індексу споживчих цін в Україні // Матеріали науково-практичної конференції з нагоди Дня працівників статистики “Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи”, 2003. – С. 199-204 (0,26 друк. арк.).
Мазур М.В. Використання трудової теорії вартості грошей для вимірювання прихованої інфляції в Україні // Науковий вісник: Зб. наук. праць. – К.: Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – 2005. – №1. – С. 61-65 (0,45 друк. арк.).
Mazur M. Problems of study of inflation in Ukraine’s economy // Problems of economical statistics in transition countries: 8th Ukrainian-Polish-Slovak Scientific Seminar. K: KNEU, 2001. – P. 138-144 (0,27 друк. арк.).
Motoryn R., Mazur M. International comparisons of consumer price index (examined in Poland, Slovakia and Ukraine) // International comparisons of socio-economic consequences of transition processes in central-east European countries. 9th Polish-Slovak-Ukrainian Scientific Seminar. – Krakow.: Krakow university of economics, 2003. – P. 23-33 (1,34 друк. арк., особисто автору належить 0,8 друк. арк., запропоновано методику порівняльного аналізу складових компонент індексу споживчих цін за країнами).