Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Приходько Катерина Русланівна. Статистичний аналіз формування структури та динаміки валового внутрішнього продукту : Дис... канд. наук: 08.03.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Приходько К.Р. Статистичний аналіз формування структури та динаміки валового внутрішнього продукту.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01. – Статистика. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-методологічних та практичних питань статистичного аналізу формування структури та динаміки валового внутрішнього продукту.

У роботі визначено напрями дослідження динаміки валового внутрішнього продукту та його структурних елементів на стадіях виробництва, утворення, розподілу доходів та кінцевого використання в розрізі формування продукту за участі інституційних секторів економіки та окремих видів економічної діяльності. Обґрунтовано можливості використання ВВП як об’єкта статистичного дослідження в контексті ідеології системи національних рахунків, виокремлено компоненти ВВП, у розрізі яких доцільно здійснювати статистичний аналіз, сформульовано теоретичні засади аналізу ВВП за інституційними секторами економіки, теоретично обґрунтовано та здійснено розрахунки горизонтально-вертикальної структури ВВП, розкрито методологічні засади міжнародних зіставлень ВВП та його компонентів, визначених за методом кінцевого використання.

Розроблено трендові моделі для визначення тенденцій розвитку ВВП. Застосовано методику оцінки впливу сезонних коливань на квартальні показники ВВП, використано систему індексів для оцінки впливу окремих факторів на обсяг ВВП та побудовано модель впливу ВВП на рівень життя населення

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано підходи до розв’язання науково-прикладних завдань щодо економіко-статистичного аналізу формування структури та динаміки валового внутрішнього продукту.

Основні науково-практичні результати дисертаційної роботи дають можливість зробити такі висновки:

    1. У зв’язку з переходом статистики України на міжнародні стандарти виник новий об’єкт статистичного дослідження – формування структури та динаміки валового внутрішнього продукту. Тому в роботі обґрунтовано теоретичні засади аналізу формування структури та динаміки ВВП як одного з головних аспектів дослідження структурної політики, що дало можливість визначити її економічну та соціальну місію. Це дасть змогу органам державного управління отримати нову, достовірну інформацію, яка забезпечить:

    можливість порівняння національної статистичної інформації з міжнародною;

    аналіз виробництва та розподілу товарів та послуг відповідно до системи національних рахунків;

    проведення статистичних обстежень економічної діяльності підприємств та організацій і аналіз статистичної інформації згідно з потребами управлінських органів.

    1. У дисертаційній роботі визначені основні завдання, які постають перед статистичною наукою у процесі дослідження формування структури та динаміки ВВП.

    На основі вітчизняного та міжнародного досвіду визначені проблеми побудови системи показників формування структури та динаміки ВВП, теоретично обґрунтовано необхідність побудови та використання статистичного забезпечення аналізу формування структури та динаміки ВВП, що дає можливість підвищити рівень розробки економічної політики та ефективність управління економікою країни.

      1. Сформульовані методологічні засади статистичного забезпечення аналізу формування структури та динаміки валового внутрішнього продукту. Дослідження формування структури та динаміки ВВП повинно:

      відбуватися не ізольовано, а у взаємозв’язку з усією економічною системою;

      проводитися як дослідження динамічного економічного явища, що передбачає визначення взаємозв’язків, виявлення, тенденцій, та сезонних коливань, оцінки структурних зрушень;

      дослідження формування структури та динаміки ВВП проводитись комплексно, у взаємозв’язку з іншими науками;

      Наведені засади покладено в основу методології аналізу ВВП, що поглиблює інформаційну базу, підвищує якість інформації, збільшує діапазон її використання зацікавленими користувачами.

      4. Проведена оцінка існуючої системи показників формування ВВП з урахуванням вивчених потреб користувачів і наявної статистичної інформації та запропоновані нові показники формування структури та динаміки ВВП на підставі методологічних принципів статистичного забезпечення управління та у відповідності до системи національних рахунків. Пропозиції щодо удосконалення системи показників оцінки та формування структури та динаміки ВВП будуть сприяти розширенню напрямів аналізу, вирішенню більш широкого кола практичних завдань управління.

      5. Аналіз інформаційного забезпечення дослідження дав можливість виявити позитивні та негативні сторони використання результатів статистичного спостереження. На основі проведеного аналізу визначені основні інформаційні потоки, окреслені напрями дослідження для кожної категорії користувачів інформації. Це дає можливість розширити інформаційно-аналітичну базу управління для вирішення питань стосовно складу динаміки та взаємозв'язків ВВП.

      6. Порівняльний аналіз структури ВВП за видами економічної діяльності дав змогу дійти висновку, що незважаючи на збільшення частки виробленої та реалізованої продукції тих видів, які характеризують ринкову інфраструктуру, негативним моментом є зменшення питомої ваги продукції таких видів діяльності, як сільське господарство, будівництво, виробництво електроенергії, які забезпечують інші галузі сировиною. Це необхідно враховувати у розробці бюджетної, інвестиційно-інноваційної, політики країни.

      7. Негативною тенденцією зміни структури поточних витрат окремих видів економічної діяльності є збільшення частки проміжного споживання за рахунок зменшення частки оплати праці. Це є стримуючим фактором економічного зростання, оскільки, відповідно до кейнсіанської теорії одним з напрямків розвитку економіки є стимулювання платоспроможного споживчого попиту шляхом збільшення заробітної плати, доходів населення.

      8. Запропонована методика факторного аналізу динаміки ВВП за допомогою індексного методу. Дослідження показало, що зростання економічного ефекту здебільшого відбувалось екстенсивним шляхом, тобто приріст обсягу інвестицій в основний капітал галузей, які головним чином формують ВВП позитивно вплинув на його зростання, але низький рівень їх використання гальмує приріст продукту.

      9. Дано обґрунтування позитивного структурного ефекту, який досягається при підвищенні питомої ваги в загальній структурі видів діяльності з більш високою продуктивністю праці та меншою витратністю, шляхом перерозподілу виробничих ресурсів та негативного структурного ефекту, який виникає при зміні структури виробництва в сторону видів діяльності з продуктивністю праці нижче середнього рівня та погіршенням інших якісних показників, що викликає загальне зниження рівня ефективності виробництва.

      Отримані у процесі дослідження результати дали змогу виокремити шляхи вдосконалення статистичного забезпечення аналізу формування структури та динаміки ВВП за такими напрямками:

      розвиток прикладних досліджень у галузі статистичного аналізу формування структури та динаміки ВВП;

      створення нової системи оцінки формування структури та динаміки ВВП на основі системи національних рахунків;

      вдосконалення управління за рахунок використання результатів статистичного аналізу в практиці прийняття управлінських рішень;

      Результати проведеного дослідження можуть бути використані органами державного управління будь-якого рівня, а також потенційними інвесторами та іншими користувачами інформації.

Публікації автора:

У фахових виданнях

1. Приходько К.Р. Аналіз показників часового ряду валового внутрішнього продукту України // Проблеми статистики: Збірник наукових праць, 2004. - № 6. – С.172 – 176. (0,5 д.а.).

2. Моторин Р.М., Приходько К.Р. Концептуальна схема аналізу розвитку інституційних секторів економіки України // Статистика України: Науково-інформаційний журнал, 2005. - № 1 (28). – С. 34 – 41. (0,74 д. а.), (автором запропоновані основні напрями аналізу розвитку інституційних секторів економіки, особистий внесок 0,3 д.а.).

3. Моторин Р.М., Приходько К.Р. Система національних рахунків як інструмент аналізу виробництва, розподілу та використання ВВП // Проблеми статистики: Збірник наукових праць, 2005. - № 7. – С.54 – 58. (0,34 д. а.), (автором проаналізовано виробництво, розподіл та використання ВВП України за 2000 - 2003 роки, особистий внесок 0,2 д. а.).

4. Приходько К.Р. Інформаційне забезпечення розрахунку ВВП та його компонентів // Науковий вісник державної академії статистики, обліку і аудиту, 2005. - № 2 (7). – С. 101 - 107. (0,4 д.а.).

5. Приходько К.Р. Модель впливу ВВП на рівень життя населення України // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка, 2005.-№ 77 -78. – С. 93 - 95. (0,5 д. а.).

6. Приходько К.Р. Статистичний аналіз горизонтальної та вертикальної структури ВВП // Вісник Житомирського державного технологічного університету, 2005.- № 4 (34) – С. 158 – 165. (0,5 д.а.).

7. Приходько К.Р. Методологічні аспекти міжнародних зіставлень ВВП та його компонентів // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка, 2005. - № 77 -78. – С. 49 – 52. (0,5 д. а.).

8. Приходько К.Р. Індексний аналіз впливу інвестицій в основний капітал на ВВП // Науковий вісник державної академії статистики, обліку і аудиту, 2006. - №3 (8) – С. 50 – 55. (0,24 д. а.).

9. Моторин Р.М., Приходько К.Р., Приходько Р.М. Роль фінансового сектора у формуванні ВВП // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії, 2006. - № 7. – С.37 – 44. (0,7 д. а.), (автором зроблений аналіз показників рахунків фінансового сектора, особистий внесок 0,3д. а.).

У інших виданнях

1. Приходько К.Р. Удосконалення методики оцінки випуску в СНР // Збірник текстів доповідей на ІІ науково-практичній конференції з нагоди Дня статистики “Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи”. – К.: Державна академія статистики, обліку та аудиту Державного комітету статистики України, 2003. – С. 181 – 186.

2. Моторин Р.М., Хемич Ю.Б., Приходько К.Р. Індикатори економічного зростання в системі національних рахунків // Збірник текстів доповідей на ІІІ науково-практичній конференції з нагоди Дня статистики “Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи”. – К.: Державна академія статистики, обліку та аудиту Державного комітету статистики України, 2005. – С. 43 – 49.

3. Приходько К.Р. Методи аналізу сезонності коливань квартальних оцінок ВВП // Міжнародна наукова студентсько-аспірантська конференція. “Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи“. – Л.: Львівський національний університет імені Івана Франка, 2005. – С. 295 – 296.

4. Kateryna Prykhodko, Yuri Hemych, Tetyana Motoryna, Ruslan Motoryn. Methods of statistical forecasting of gross domestic product. The Ukrainian Economy Serving as an Example // Przestrzenno-czasowe modelowanie I prognozowanie zjawisk gospodarczych, Zakopane, 2006.- Р. 203 – 213.