Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Доценко Оксана Станіславівна. Статистичний аналіз діяльності банків України : Дис... канд. наук: 08.00.10 - 2007.



Анотація до роботи:

Доценко О.С. Статистичний аналіз діяльності банків України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.10 – Статистика. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-методологічних і практичних питань статистичного аналізу діяльності банків, а також розробленню шляхів його подальшого вдосконалення.

У роботі проаналізовано особливості розвитку банків як об’єктів статистичного спостереження. Дано характеристику наявних методів статистичного аналізу діяльності банків. Запропоновано вдосконалені способи багатомірного групування об’єктів: кластеризація на підставі міри схожості між об’єктами – зваженої евклідової відстані, і векторна модифікація кластерного аналізу на підставі міри схожості – кута між векторними об’єктами, що характеризуються зваженими показниками. Складено узагальнену класифікацію банків за трьома ознаками – розміром активів, зваженою евклідовою відстанню, кутом нахилу між векторними об’єктами.

Проведено оцінювання надійності банків.

Зроблено довгострокові прогнози кількості банків і принципів діяльності банку “Аваль”.

Усі досліджувані процеси розглянуто у динаміці, запропоновані вдосконалені методи подано у порівнянні з застосовуваними раніше.

У дисертаційній роботі з використанням відкритої та доступної статистичної інформації НБУ здійснено наукове обґрунтування теоретичних і методологічних засад проведення аналізу діяльності банків, розроблено пропозиції щодо вдосконалення класифікацій банків і оцінювання принципів їхньої діяльності. Всі процеси розглянуто у динаміці. Головним науково-практичними результатами дисертації є такі:

1. Теоретично обґрунтовано необхідність статистичного дослідження діяльності банків, пов’язану: зі складністю прогнозування розвитку економіки країни, що впливає на діяльність банківських установ; з конкуренцією на ринку банківських послуг, що зумовлює необхідність оцінювання принципів їхньої роботи; з наявністю причинно-наслідкових зв’язків між різними сторонами діяльності банків.

2. Для забезпечення ефективності дослідження банків визначено основні джерела інформації, на підставі яких можна достовірно, науково обґрунтовано, повно й якісно здійснити аналіз банківської діяльності.

3. Дано оцінку сучасним методологічним підходам до статистичного аналізу діяльності банків, встановлено переваги і недоліки цих підходів. Встановлено, що більшість з них ґрунтується на найпростіших загальноприйнятих методах візуального і розвідувального аналізу даних – дескриптивних статистиках. Це не дозволяє детально дослідити складну ситуацію, оскільки банки функціонують у взаємозв’язку і взаємозалежності.

4. Визначено роль рейтингового аналізу в оцінюванні надійності банків. Це пов’язано з необхідністю достовірного визначення місця банку на ринку і напрямків розвитку банківської системи загалом, оскільки така інформація потрібна як для клієнтів, що активно працюють з банківськими структурами, так і для самих банків. Останнім особливо важливо оцінювати своїх партнерів у сучасних соціально-економічних умовах. У зв’язку з цим окремо розглянуто методики проведення рейтингового аналізу, в результаті чого сформульовано їхній загальний недолік – брак оптимальної кількості показників, що характеризують надійність банку.

5. Сформовано систему статистичних характеристик діяльності банків, що дозволило розробити концепцію аналізу їхньої діяльності, основану на поглибленому статистичному дослідженні, яка передбачає порівняння комплексу показників банківської діяльності у динаміці та оцінювання діяльності банків з погляду на їхню надійність. Запропоновано нові методологічні підходи комплексного статистичного дослідження діяльності банків.

6. Проведено порівняльний аналіз у динаміці одномірного та багатомірного групувань банків. Встановлено, що одномірне групування банків не дає користувачам достатньої інформації стосовно поділу сукупності банків на порівняльні групи, оскільки банки оперують великим обсягом статистичних характеристик, але в межах таких груп не враховується комплексний характер діяльності банків.

7. Вдосконалено методи групування банків із застосуванням кореляційно-регресійного аналізу; кластерного аналізу (на підставі міри схожості між об’єктами – зваженої евклідової відстані) і векторної модифікації кластерного аналізу (на підставі міри схожості – кута між векторними об’єктами, що характеризується зваженими параметрами на досить однорідні групи. Це дозволило здійснити комплексне групування банків не лише за розмірами досліджуваних показників, а й за ступенем відхилення діяльності банків від діяльності базисного банку. Порівняно з кластеризаціями об’єктів, що характеризуються незваженими показниками, такий підхід сприяв точнішому і більш обґрунтованому включенню банків до певних класів.

8. Із застосуванням вдосконалених методів кластеризації розроблено і проаналізовано у динаміці узагальнену класифікацію банків, яка комплексно й ґрунтовно характеризує принципи роботи банків та визначає близькість їхньої діяльності. Встановлено, що протягом часу мають місце такі тенденції: нарощування активів банками, внаслідок чого величина цього показника значно перевищує решту характеристик банків; незначне збільшення кількості банків, діяльності яких є близькими і протилежними до принципів роботи базисного банку “Аваль”; зменшення кількості банків з індиферентними діяльностями відносно базисного банку “Аваль”.

9. Проаналізовано динаміку структури банків за ступенем надійності (за сформованими показниками надійності банків). Виявлено, що: немає повністю ненадійних банків за усіма досліджуваними характеристиками; банки хаотично мігрують з категорії ненадійних до категорії ризикових чи високоризиковивх (ненадійних); наявність високих значень показників діяльності не забезпечує високу надійність банку і, навпаки, деякі дрібні банки виявилися достатньо надійними на досліджуваному проміжку часу; у кожному кластері присутня певна кількість банків, ненадійних за визначеною для цього кластера сукупністю показників, і найбільше їх виявилося у кластері з дрібними банками; банки, що мають діяльність, індиферентну відносно до базисного “Авалю”, майже всі є надійними.

10. Запропоновано авторську методику побудови рейтингу груп банків за сформованими показниками надійності. Відповідно до неї банк може належати до певної групи (залежно від кількості ненадійних показників), яка має свій порядковий номер, що характеризує цей банк як стійку або нестійку фінансову установу. Така методика дозволяє здійснювати комплексне оцінювання всієї сукупності банківських установ України для ухвалення зважених управлінських рішень і розширення клієнтської бази банків.

11. Зроблено довгострокові прогнози кількості банків і принципів діяльності банку “Аваль”. Встановлено, що станом на 01.12.08 з імовірністю 0,9 можна гарантувати, що кількість банків знаходитиметься в інтервалі від 175 до 205, а політика “Авалю” станом на 01.11.08 буде достатньо близькою до політики “Авалю” станом на 01.01.04 (з імовірністю 0,9 можна гарантувати, що станом на 01.11.08 кут нахилу між кортежами знаходитиметься в інтервалі від -29,7 до 57,8).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

1. Доценко О.С. Статистические методы исследования результатов деятельности банков Украины // Вiстник СевДТУ. Збірник наукових праць. Випуск 73: Економiка i фiнанси.- Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2006.- С. 160-166. – 0,40 д.а.

2. Доценко О.С. Необходимость статистического исследования банковской системы Украины // Вiстник НУВГП. Збірник наукових праць. Випуск 4(36): Економiка. –Рiвне: Вид-во НУВГП, 2006. - С.137 – 144. – 0,44 д.а.

3. Доценко О.С., Кашо Т.Н. Векторные модели показателей деятельности банков Украины и их сравнение // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 211. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – С. 834 - 840. – 0,44 д.а. (автором розроблено методику групування банків за допомогою геометричної інтерпретації параметрів їхньої діяльності, особистий внесок 0,31 д.а.).

4. Доценко О.С. Динамика параметров деятельности банков Украины за 2004-2005 г.г. // Економiка: проблеми теорiї та практики. Збiрник наукових праць. Випуск 213.- Днiпропетровськ: ДНУ, 2006. - С.1153-1163. – 0,66 д.а.

5. Доценко О.С. Методологические подходы к статистическому анализу деятельности коммерческих банков // Науковi працi Кiровоградського нацiонального технiчного унiверситету: Економiчнi науки, вип.10, ч. II – Кiровоград: КНТУ, 2006.- С.81 – 85 – 0,54 д.а.

6. Доценко О.С. Векторна модификацiя кластерного аналiзу для дослiдження дiяльностi комерцiйних банкiв України // Науковий вiсник Державної академiї статистики, облiку та аудиту, 2007. - №1 (14) –С.12-16 – 0,35 д.а.

7. Доценко О.С. Рейтингове оцiнювання надiйностi комерцiйних банкiв // Cтатистика України. Науково – iнформацiйний журнал, 2007.- № 1 (36) – С.27-30 - 0,34 д.а.

8. Доценко О.С. Інформацiйне забезпечення статистичного аналiзу комерцiйних банкiв // Науковий вiсник Державної академiї статистики, облiку та аудиту, 2006. - №4 (13) –С.28-32 – 0,43 д.а.

В інших наукових виданнях:

1. Доценко О.С. Статистичне дослідження дiяльностi комерцiйних банкiв за допомогою кластерного аналiзу // Система державної статистики в Українi: сучасний стан, проблеми, перспективи. Збiрник текстiв доповiдей на IV Науково – практичнiй конференцiї з нагоди Дня працiвникiв статистики. – Київ, 2006 р.- С.254-262. – 0,45 д.а.

2. Доценко О.С. Информационно – статистические характеристики результатов деятельности банков Украины (тезисы) // Проблеми пiдвищення ефективностi дiяльностi пiдприємств в сучасних умовах: матерiали всеукр. наук.-практ. конф. студентiв, аспiрантiв i молодих вчених, 11-14 жовтня 2004 р.- Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2004.- С.36-37. – 0,06 д.а.

3. Доценко О.С. К вопросу о применении метода кластерного анализа для исследования динамики параметров деятельности банков (тезисы) // Проблеми теорiї i практики облiку, аналiзу, аудиту та шляхи їх вирiшення: Матерiали Всеукраїнської наук.-метод. конф. 3-5 травня 2006 р.- Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2006.- С.130-132. – 0,16 д.а.