Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Статистика


Пашинська Галина Анатоліївна. Статистичне дослідження ринків енергетичних матеріалів та продукції (на прикладі Житомирської області) : Дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. — К., 2006. — 217арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 166-179.



Анотація до роботи:

Пашинська Г.А. Статистичне дослідження ринків енергетичних матеріалів та продукції (на прикладі Житомирської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.01. – Статистика. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена обґрунтуванню необхідності та розробці напрямів удосконалення існуючої методології статистичного вивчення ринків енергетичних матеріалів та продукції. В роботі розглянуто проблемні питання формування інформаційної бази у статистиці ринків енергетичних матеріалів та продукції, зумовлені організацією статистичних спостережень на суцільній основі. Доведено їх низьку ефективність на підставі аналізу даних статистичної звітності щодо використання паливно-енергетичних матеріалів суб’єктами господарювання Житомирської області в залежності від його обсягів. Запропоновано та обґрунтовано напрямки та шляхи оптимізації статистичних спостережень у галузі статистики ринків енергетичних матеріалів та продукції, удосконалення та спрощення форм державної статистичної звітності, вирішення проблеми переходу від суцільних статистичних спостережень до несуцільних методів обстеження. Розроблено методику формування показників загальних обсягів використання паливно-енергетичних матеріалів по регіону.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукової задачі щодо розроблення напрямів удосконалення методології статистичного вивчення ринків енергетичних матеріалів та продукції. Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. В умовах реалізації ресурсозберігаючої політики всіма суб’єктами господарської діяльності в Україні особливого значення набуло в даний час статистичне вивчення використання сировинних, паливно-енергетичних та інших видів матеріальних ресурсів, збереження яких залишається однією з визначальних проблем, що зумовлюють функціонування більшості галузей національної економіки.

2. Відповідно до стратегічних завдань органів державної статистики, передбачених Програмою розвитку державної статистики на період до 2008 року, серед яких, зокрема, зниження звітного навантаження на респондентів, затратності проведення статистичних спостережень в усіх сферах економіки, та в умовах динамічного розвитку підприємницької діяльності, що супроводжується постійним зростанням кількості господарюючих суб’єктів та зумовлює подальше розширення сукупності звітуючих одиниць, постає потреба в оптимізації організаційно-методологічних засад статистичного вивчення ринків енергетичних матеріалів та продукції.

3. На основі опрацювання даних статистичної звітності підприємств Житомирської області за найбільш поширеною серед суб’єктів господарювання формою №4-мтп „Звіт про залишки і використання енергетичних матеріалів та продуктів перероблення нафти” доведено низьку ефективність проведення суцільного статистичного спостереження. Враховуючи переважаючу кількість у складі генеральної сукупності підприємств малого бізнесу при незначному їх внеску в загальні обсяги виробництва продукції (робіт, послуг), обґрунтовано необхідність запровадження більш прогресивного, економічного й оперативного методу обстеження на несуцільній основі, що відповідає вимогам сьогодення та сучасній світовій практиці.

4. Аналіз діючих методологічних підходів щодо статистичного дослідження ринків енергетичних матеріалів та продукції дозволив розробити методику оцінки загальних обсягів використання та залишків енергетичних матеріалів та продуктів перероблення нафти суб’єктами господарської діяльності на підставі наявної інформаційної бази річного суцільного обстеження, даних обстежуваної сукупності за критерієм споживання 50 тонн умовного палива за рік та існуючої динаміки використання відповідних видів ресурсів малими підприємствами та бюджетними установами.

5. Проведена апробація розробленої методики формування показників внутрішньорічних обстежень за регіональними даними підтвердила можливість отримання достатньо якісної, надійної і точної інформації про параметри використання та забезпеченості енергетичними матеріалами та продуктами перероблення нафти в масштабах Житомирської області загалом, а також в розрізі окремих видів палива в натуральному вираженні та за видами економічної діяльності. На підставі здійснених розрахунків доведено, що статистичне спостереження щодо кола підприємств, сформованого за пропонованим критерієм, забезпечує ступінь охоплення кожного виду палива в межах 84,4 – 99,9 відсотків, що відповідає чинному порядку визначення сукупності звітуючих одиниць для усіх галузей статистики.

6. Запропонований цензовий метод формування сукупності звітуючих одиниць за формою №4-мтп є прогресивним та ресурсозберігаючим, оскільки дозволяє:

- значно скоротити кількість звітуючих підприємств, установ та організацій;

- знизити відповідно витрати, пов’язані з масовим збиранням та обробкою статистичної звітності суб’єктів, показники яких практично не впливають на загальнорегіональні обсяги використання енергоресурсів, і водночас підвищити якість та надійність результатів обстеження;

- суттєво зменшити звітне навантаження на респондентів, що сприятиме покращанню взаємовідносин з ними, як передбачено Стратегією та Програмою розвитку державної статистики на період до 2008 року.

7. За результатами аналізу діючих форм державної статистичної звітності у галузі матеріально-енергетичних ресурсів зроблено висновки щодо доцільності їх удосконалення шляхом внесення змін до структури, складу показників з урахуванням їхньої актуальності, а також усунення дублювання показників з іншими формами, оптимізації сукупності звітуючих одиниць.

8. З метою більш повного задоволення сучасних потреб місцевих органів державної влади щодо інформаційного забезпечення управлінських рішень з питань ефективного розвитку регіональних ринків запропоновано відновити статистичну звітність стосовно ввезення товарів у конкретний регіон та вивезення за його межі, необхідну для складання балансу міжрегіональних зв’язків. Це надасть можливість одержувати всебічну, повну та об’єктивну інформацію для оцінки рівня забезпеченості області власними ресурсами, ступеню залежності від інших регіонів України та імпорту, визначення напрямків реалізації продукції внутрішньорегіонального виробництва.

9. Розроблені автором пропозиції можуть бути використані органами державної статистики для удосконалення існуючої системи збору, обробки й аналізу даних щодо стану, ефективності та тенденцій розвитку ринків енергетичних матеріалів та продукції на державному та регіональному рівнях, застосування прогресивних ресурсозберігаючих методів статистичних спостережень у поєднанні із суцільними переписами, науково обґрунтованих статистичних оцінок та розрахунків показників, удосконалення статистичного інструментарію.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

1. Пашинська Г.А. Матеріально-технічні ресурси як об’єкт статистичного спостереження в Україні // Науковий вісник ДАСОА. – №2. – 2004. – С. 37 – 41 (0,5 д.а.).

2. Пашинська Г.А. Необхідність удосконалення організаційно-методологічних засад у статистиці товарних ринків // Статистика України. – № 4 (27). – 2004. – С. 13 – 17 (0,45 д.а.).

3. Пашинська Г.А. Використання вторинної сировини і відходів виробництва // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – №2 (32). – 2005. – С. 251 – 255 (0,54 д.а.).

4. Пашинська Г.А. Окремі аспекти статистичного обліку вторинних ресурсів // Науковий вісник ДАСОА. – № 2. – 2005. С.37 – 42 (0,5 д.а.).

В інших виданнях:

5. Пашинська Г.А. Методологічні засади статистики матеріально-технічних ресурсів: проблеми і перспективи // Матеріали науково-практичної конференції з нагоди Дня працівників статистики „Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи”. – Київ, 2003. – С. 144 – 149 (0,3 д.а.).

6. Пашинська Г.А. Статистичне дослідження товарних ринків // Матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень ‘2005” 20 – 30 червня . Том 17. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 3 – 4 (0,2 д.а.).

7. Пашинська Г.А. Статистичне вивчення ринку матеріально-енергетичних ресурсів // Матеріали ІІІ науково-практичної конференції з нагоди Дня працівників статистики „Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи”. – Київ, 2005. – С. 144 – 149 (0,3 д.а.).