Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Міжнародне право, європейське право


Гончаренко Олена Андріївна. Статус біженця в міжнародному праві : дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Гончаренко О.А. Статус біженця в міжнародному праві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.11 – міжнародне право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків. – 2005.

Дисертація присвячена дослідженню міжнародно-правового статусу біженців. Викладено історичні та політико-правові передумови становлення й розвитку міжнародно-правових норм, що стосуються біженців. Проаналізовано функції та статус Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Досліджено сучасне визначення поняття «біженець», головні критерії, що визначають зазначений статус, а також можливості розширення даного визначення державами притулку. Визначено основні принципи статусу біженців, їх права та обов’язки та досліджено питання контролю за дотриманням прав біженців, і наведено шляхи розв’язання основних спірних питань.

Проаналізовано законодавство України про біженців та запропоновано зміни та доповнення до чинного Закону України «Про біженців» та інших нормативно-правових актів з метою їх подальшого вдосконалення та приведення у відповідність з нормами міжнародного права.

Досліджуючи правовий статус біженця в міжнародному праві та національному праві України, автор дисертаційної роботи дійшов таких висновків:

1. Система міжнародно-правового захисту біженців почала функціонувати тільки після Першої світової війни. Практика застосування перших міжнародно-правових актів із захисту біженців свідчить про недосконалість цих угод з точки зору правового захисту вигнанців внаслідок політичної нестабільності та протистояння держав. Процес удосконалення зазначеної системи захисту розпочався тільки з утворенням Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Окрім осіб, визначених за Статутом Управління біженцями, воно надає допомогу також іншим категоріям осіб, які потребують захисту. Однак таке розширення мандату завжди тимчасове і пов’язане, як правило, з погіршенням гуманітарної ситуації у тому чи іншому регіоні.

2. Домінуюче в міжнародному праві визначення поняття «біженець», що містить Конвенція 1951 р., визначає вичерпний перелік критеріїв, за наявності яких надається статус біженця. Проте держави можуть розширювати зазначене визначення з метою надання допомоги також іншим особам, які, на їх думку, потребують захисту. Однак таке розширення поняття завжди є правом держави і не може бути обов’язком.

3. Аналіз міжнародно-правового статусу біженців дозволив визначити принципи, на яких ґрунтується правове становище біженців. Це – невидача біженців, їх невисилка, добровільна репатріація, тимчасовий захист, політичний притулок, рівний розподіл тягаря прийому й облаштованості біженців усіма державами та ін.

4. Біженцям повинна забезпечуватись вся сукупність економічних і соціальних прав. Особливо увесь комплекс прав повинен забезпечуватись жінкам і дітям, які становлять найбільш уразливі соціальні групи. Більш того, на основі тісного міжнародного співробітництва було б доцільно прийняти нові міжнародно-правові договори, які б юридично захищали права жінок-біженців та дітей-біженців.

5. Аналіз діяльності Управління Верховного комісара ООН у справах біженців засвідчив, що фактично контроль за дотриманням прав біженців здійснюється цим Управлінням. Втім зазначена функція юридично не закріплена в Статуті Організації, що, на думку автора, обмежує її виконання в повному обсязі. Тому необхідно внести доповнення до Статуту Організації щодо юридичного закріплення контрольної функції в діяльності УВКБ ООН.

6. Розглядаючи відповідність національного законодавства України про біженців сучасному міжнародному праву, автор дійшов висновку про його формальну відповідність зазначеним нормам. Однак були виявлені певні недоліки, усунення яких не можна відкладати у зв’язку з підписанням Україною Конвенції 1951 р. і Протоколу 1967 р. Положення ст. 1 Закону України «Про біженців» щодо дотримання міжнародних принципів із захисту біженців, закріплених у Конвенції 1951 р., передбачають розробку та прийняття національного законодавства у сфері захисту біженців відповідно до зазначених документів. Таким чином, українське законодавство встановлює, що стандарти, прийняті через приєднання до міжнародних договорів, домінують над тими, що закріплені в національному законодавстві. У зв’язку з цим пропонується переглянути окремі статті Закону України «Про біженців», а саме: положення про часові обмеження на прийняття заяв про надання статусу біженця та положення щодо підстав позбавлення зазначеного статусу. На думку автора, ці положення мають бути виключені Закону України «Про біженців» як несумісні з нормами Конвенції 1951 р.

7. Недостатній контроль з боку держави над процесом урегулювання проблеми біженців створює певні ускладнення правового, економічного та соціального характеру. Ці ускладнення виникають як причини об’єктивного і суб’єктивного характеру. До об’єктивних причин, передусім, належать: нестача фінансових коштів, житла та ін., до суб’єктивних – недостатня координація і розвиненість органів державної влади, від яких залежить вирішення питань біженців, а також недосконалість українського законодавства з цього питання. У зв’язку з цим пропонується розробити й прийняти відповідні положення, інструкції, які регламентували б роботу міністерств і відомств, що опікуються цими питаннями. До того ж, потребують доопрацювання окремі положення Закону України «Про біженців», а саме: положення про паспортний документ, про перелік прав осіб, які звернулися за наданням статусу біженця, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання про надання статусу біженця, а також тих осіб, які оскаржують рішення державних органів про відмову в наданні зазначеного статусу. До того ж законодавчо має бути внесена нова форма захисту біженців – «гуманітарний статус».

8. Проведення представництвом Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні та неурядовими організаціями семінарів з працівниками державних органів виконавчої влади, суду, прокуратури, прикордонної служби має на меті розглянути та роз’яснити найбільш складні актуальні питання, що виникають у зв’язку з проблемою біженців. Таким чином, формується належне уявлення з вирішення зазначених проблем, яке потім впливає на діяльность зазначених державних органів. До того ж видання УВКБ ООН резолюцій рекомендаційного характеру щодо позиції організації з того чи іншого питання також суттєво впливає на формування законодавства про біженців в Україні.

9. Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод закріпила особливий механізм захисту. Головним органом, який забезпечує дотримання зобов’язань, взятих на себе державами-учасницями Конвенції, є Європейський суд з прав людини. З набранням чинності Протоколу № 11 біженці, як й інші фізичні особи, що перебувають під юрисдикцією держав, що підписали Конвенцію, отримали право звертатися до Суду із заявами про порушення зазначених у Конвенції прав. Розглянуті в дисертаційному дослідженні справи свідчать про велике значення рішень Суду щодо захисту прав біженців, у тому числі і в Україні. До того ж показовий характер справ певним чином впливає на політику держав щодо біженців, вимагаючи від них належного ставлення до цієї категорії осіб.

Публікації автора:

  1. Качур Е. А. Правовое регулирование вопросов, возникающих при определении статуса беженца // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2002. – Вип. 56. – С. 203-207.

  2. Качур Е. А. Законодательство Украины о беженцах: современное состояние и проблемы // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 59. – С. 195-199.

  3. Гончаренко Е. А. Принципы международно-правового статуса беженцев // Пробл. законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В. Я. Тацій. – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2004. – Вип. 65. – С. 187-194.

  4. Качур О. А. Щодо правового статусу біженців в Україні // Проблеми розвитку юридичної науки у новому столітті: Тези наук. доповідей та повідомлень учасників наук. конференцій молодих учених (м. Харків, 25-26 грудня 2002 р.). – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2003. – С. 31-33.

  5. Качур О. А. Закон України „Про біженців”: сучасний стан і проблеми // Нове законодавство України та питання його застосування: Тези наук. доповідей та повідомлень учасників наук. конференцій молодих учених та здобувачів (м. Харків, 26-27 грудня 2003 р.). – Харків: Нац. юрид. акад. України, 2004. – С. 52-53.