Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Підкова Віра Ярославівна.. Стан вітамінної забезпеченості школярів та шляхи її оптимізації. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2003.



Анотація до роботи:

Підкова В.Я. Стан вітамінної забезпеченості школярів та шляхи її оптимізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – “Педіатрія”. Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2003.

Дисертація присвячена питанням оптимізації вітамінної забезпеченості дітей шкільного віку в зв’язку із розповсюдженістю в сучасних умовах серед школярів гіповітамінозних станів. Клініко-лабораторними методами досліджень доведено недостатнє вітамінозабезпечення дітей вже восени, яке навесні погіршилося. Це зумовлено, в першу чергу, фактичним харчуванням та харчовими звичками.

Вітамінна недостатність вплинула на загальну резистентність організму, на фізичну, розумову працездатність, стан вегетативної регуляції серцево-судинної системи та мікробіоценоз кишечнику.

Навесні відзначено зниження розумової та фізичної працездатності, підвищення загальної захворюваності, порушення рівноваги вегетативної регуляції серцево-судинної системи та негативні зміни в мікрофлорі кишечнику.

Обгрунтована доцільність та розроблена методика тривалого профілактичного призначення полівітамінного препарату “Ундевіт” у дітей шкільного віку. Доведено, що подовжене застосування препарату значно зменшує кількість клінічних ознак вітамінної недостатності, покращує вітамінну забезпеченість і загальний стан школярів, фізичну та розумову працездатність, підвищує їх резистентність до хвороб, сприяє рівновазі вегетативної регуляції серцево-судинної системи та поліпшенню мікробного пейзажу кишок.

В дисертації на підставі вивчення вмісту в сироватці крові ретинолу, -каротину, токоферолу, ціанокобаламіну, аскорбінової та фолієвої кислоти у школярів в осінній та весняний періоди, а також оцінки розумової, фізичної працездатності, біоценозу товстої кишки, доведена доцільність тривалого профілактичного використання полівітамінного препарату “Ундевіт”.

  1. Фактичне харчування школярів молодшого віку восени за калорійністю перевищує встановлені гігієнічні норми на 25,0-30,0% за рахунок надмірного вживання вуглеводів. Діти інших вікових груп отримують харчування, яке за основними інгредієнтами відповідає фізіологічним нормам. Навесні спостерігаються зміни харчових звичок у дівчаток всіх вікових груп, які полягають в підвищенні споживання вуглеводів в порівнянні з нормою на 17,0-27,0% і тенденцією до підвищеного споживання жирів в межах 17,0%.

  2. Забезпеченість основними вітамінами дітей шкільного віку за рахунок фактичного харчування як восени, так і навесні, не залежить від статі дитини. Восени школярі всіх вікових груп недоотримують з їжею тіамін (на 28,0%), рибофлавін (на 27,0%-30,0%), піридоксин (на 17,0%-27,0%), аскорбінову кислоту (на 26,0%-35,0%), а школярі молодшого віку – ціанокобаламін (до 11,0%). Навесні у школярів всіх вікових груп якісний та кількісний дефіцит в споживанні вітамінів зростає. Більшість мікроелементів (фосфор, залізо, магній), крім кальцію, у спожитій їжі знаходиться з надлишком.

  3. Клінічно, серед школярів м.Запоріжжя, восени гіповітаміноз С спостерігається у 60,9% дітей, групи В – у 42,5%, А – у 20,9%, Е – у 5,9%. Навесні частота гіповітамінозів збільшується: по аскорбіновій кислоті до 75,7%, групи В – до 52,5%, А – до 28,8%, Е – до 9,0%. Складна форма полігіповітамінозу, що зареєстрована восени у 15,4% школярів, навесні зростає до 23,7%. Поглиблення ознак гіповітамінозів поєднується зі зниженням фізичної та розумової працездатності, дезінтеграцією якісного і кількісного складу мікрофлори товстого кишечнику і не залежить від групи здоров’я.

  4. Восени встановлено низький рівень в сироватці крові вітаміну А у 36,7% школярів, -каротину – у 26,7%, вітаміну С – у 80,0%; високий рівень вітаміну Е – у 37,0%. Навесні у дітей, що не отримували вітамінної дотації, низький рівень вітаміну А зафіксовано вже у 43,3%, -каротину – у 36,7%, вітаміну С – у 90,0%, вітаміну Е – у 20,0%. Дисвітаміноз зареєстровано у 26,7% школярів, який характеризувався значним дефіцитом аскорбінової кислоти, помірною недостатністю ретинолу і -каротину, нормальним фізіологічним вмістом ціанокобаламіну, фолієвої кислоти на фоні підвищеного рівня токоферолу восени. Характер дисвітамінозу навесні суттєво не змінювався, визначена лише тенденція до поглиблення гіповітамінозу аскорбінової кислоти, зниження рівня -каротину, нормалізації рівня ретинолу і токоферолу.

  5. Дотація препарату “Ундевіт” протягом 6 місяців зменшила явища дисвітамінозу за рахунок нормалізації вмісту ретинолу, -каротину, токоферолу, ціанокобаламіну, фолієвої кислоти. Вона істотно знизила кількість дітей з проявами полігіповітамінозу, забезпечила високу розумову та фізичну працездатність школярів усіх вікових груп протягом навчального року, знизила їх захворюваність (в 1,4 рази), а також попередила розвиток порушень біоценозу товстого кишечнику.

Публікації автора:

1. Підкова В.Я., Шульга А.О. Вітамінна недостатність у школярів та шляхи її оптимізації // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2002. - №5. - С.38-41. (Здобувач провела аналіз фактичного харчування, клінічне обстеження 130 дітей у динаміці, дослідила рівень аскорбінової кислоти у сироватці крові 130 школярів у динаміці, рівень ціанокобаламіну та фолієвої кислоти - у 30 дітей у динаміці, проаналізувала отриманий матеріал).

2. Пидкова В.Я. Показатели физической и умственной работоспособности школьников на фоне длительной профилактической витаминизации // Запорож.мед.журн. - 2002. - №4. - С.40-42.

3. Шульга А.А., Пидкова В.Я. Современные представления о микроэкологии, дисбактериозе кишечника // Актуальні питання фармац. та мед.науки та практики: Зб.наук.ст. - Запоріжжя, 1999. - Вип. IV. - С.112-117. (Здобувачем здійснений підбір літератури та її узагальнення, разом з Шульгою А.О. розроблений план статті, особисто обстежена мікрофлора кишок у 60 школярів).

4. Пидкова В.Я. Состояние микроэкологии кишечника у детей школьного возраста на фоне длительной профилактической поливитаминизации // Актуальні питання фармац. та мед.науки та практики: Зб.наук.ст. - Запоріжжя, 1999. - Вип.V. - С.175-178.

5. Підкова В.Я., Гончарова Н.Г., Шульга А.О. Забезпеченість вітамінами школярів на фоні фактичного харчування // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 1999. - №4. - С.68. – (Матеріали Х з'їзду педіатрів України). (Здобувач провела обстеження та анкетування 30 дітей, дослідила рівень аскорбінової кислоти у сироватці крові, проаналізувала отриманий матеріал).

6. Підкова В.Я., Шульга А.О. Вітамінопрофілактика та її застосування в педіатричній практиці // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2000. - №3. - С.83-84. – (Матеріали наук.-практ. конф. “Антибактеріальна, протизапальна та імуноактивна терапія в педіатрії”). (Дисертант провела клінічне динамічне обстеження 120 школярів, вивчила їх фізичний розвиток, фізичну та розумову працездатність, захворюваність).

7. Досвід застосування полівітамінного препарату "Ундевіт" у дітей шкільного віку / Шульга А.О., Підкова В.Я., Круть О.С., Латишенко І.Ф., Ніконова М.М., Пащенко І. В., Радутна О.А. // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2002. - №2. - С.54. - (Матеріали 3-ої наук.-практ.конф. “Актуальні проблеми сучасної фармакотерапії в педіатрії”). (Здобувачем обстежено 150 школярів, досліджений їх стан здоров'я, фізична та розумова працездатність, визначений рівень вітамінів С, А, Е, -каротину у сироватці крові).

8. Підкова В.Я., Шульга А.О. Вітаміни, як засіб запобігання їх недостатності у школярів // Тр. ІІ-ої конф. Асоціації дитячих лікарів України. - К., 1998. - С.36. (Здобувач провела клінічне динамічне обстеження 55 школярів, дослідила рівень вітамінів у сироватці крові 30 школярів у динаміці).

9. Підкова В.Я., Шульга А.О. Залежність функціонального стану вегетативної нервової системи дівчаток-підлітків від фактичного харчування на фоні профілактичної вітамінізації // Актуальні питання охорони здоров'я дівчат-підлітків: Тези доп.II Укр. наук.-практ. конф. - Х., 1999. - С.21-23. (Автором обстежено 30 дітей з вегетативними дисфункціями та визначено їх вегетативний індекс).

10. Підкова В.Я., Шульга А.О. Стан здоров'я дітей шкільного віку на фоні тривалої профілактичної полівітамінізації // Здоров'я школярів на межі тисячоліть: Матеріали наук.-практ. конф. Укр.наук.-дослід. ін-ту охорони здоров'я дітей та підлітків. - Х., 2000. - С. 198 - 200. (Автором проведено обстеження 300 школярів у динаміці, досліджена їх захворюваність).

11. Підкова В.Я., Шульга А.О. Тривала вітамінопрофілактика як форма оздоровлення дітей в умовах середньої школи // Здобутки клінічної та експериментальної медицини: Зб.наук. праць XLV підсумкової (міжрегіон.) наук.-практ.конф. – Тернопіль, 2002. - Вип.7. - С.111. (Здобувач дослідила стан здоров'я 250 школярів у динаміці, вивчила їх захворюваність, фізичний розвиток, фізичну та розумову працездатність).